Plačete nad peniazmi, ktoré vám doslova pretiekli pod rukami do kanála? Možno poznáte ten nepríjemný tik v oku pri každom otočení kohútika. Existujú však efektívne a praktické riešenia, ako znížiť rodinné náklady za vodu a ušetriť nielen peniaze, ale aj zničené nervy. A ešte byť pritom súčasťou globálneho ekologického zmýšľania? Nie je čo riešiť.
Veľkou úsporou je odchyt dažďovej vody. Tou zalejete záhradu, zvlažíte sa v horúcom dni a pri menšej investícii v nej môžete dokonca aj prať či s ňou splachovať toaletu.
Využívajte tzv. šedú vodu. Aj znečistená voda sa dá totiž jednoducho a efektívne recyklovať. Ak vám zostala napríklad voda z umývania riadu a voda nie je silne znečistená, čo s ňou napríklad spláchnuť záchod alebo ju prefiltrovať a využiť na záhrade?
Používaním vodných filtrov dostanete kvalitu vody na najvyššiu možnú úroveň. Bude lepšie chutiť, voňať a bude aj zdravšia.
Oplatí sa investovať do tzv. šetričov vody miešajúcich tečúcu vodu so vzduchom či úsporných hlavíc a perlátorov. Vďaka nim pretečie kohútikom asi o polovicu menej vody. Navyše ich môžete namontovať na všetky bežné vodovodné batérie.
Aj malé okamihy vás môžu stáť stovky korún. Keď si čistíte zuby, než si namydlíte ruky alebo napeníte šampón, nezabudnite vodu vypnúť.
Pokiaľ sa práve celý deň netešíte do horúcej vane, sprchujte sa.
Pri umývaní riadu si napustite drez. Je to oveľa úspornejší variant. Pokiaľ však máte umývačku, ušetríte ešte viac. Riad pred vložením do umývačky ľahko opláchnite, čím predídete nutnosti voliť energeticky náročné programy s predumývaním.
Perte, len keď máte práčku skutočne plnú. Pri výbere novej práčky si všímajte nielen spotrebu energie, ale aj spotrebu vody.
Ak máte doma kvapkajúci kohútik, opravte si ho! Cez deň vám totiž môže prekvapkať do odpadu aj 20 litrov vody.
Ako vybrať vodovodnú batériu? Ako si vybrať vhodný filter na vodu?