Ako vyčistiť úložisko v mobilnom telefóne (Android i iPhone)?

Veľké množstvo mobilných telefónov doslova trpí nedostatkom voľného miesta. Nielenže vám mobil robí problémy, keď si chcete stiahnuť nejakú novú aplikáciu, ale on vám pomaly ani nedovolí uložiť si pár fotiek. A to sme ešte ani nespomenuli plynulosť takého telefónu, respektíve jej absenciu! Spomalený telefón bez voľného miesta je skoro nepoužiteľný. Pozrime sa na to, ako mobil vyčistiť tak, aby vám zase mohol spoľahlivo slúžiť.

Veľké množstvo mobilných telefónov doslova trpí nedostatkom voľného miesta. Nielenže vám mobil robí problémy, keď si chcete stiahnuť nejakú novú aplikáciu, ale on vám pomaly ani nedovolí uložiť si pár fotiek. A to sme ešte ani nespomenuli plynulosť takého telefónu, respektíve jej absenciu! Spomalený telefón bez voľného miesta je skoro nepoužiteľný. Pozrime sa na to, ako mobil vyčistiť tak, aby vám zase mohol spoľahlivo slúžiť.

Doba čítania 7 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Nevyužívané aplikácie a nepotrebné súbory

Predtým, než sa pustíte do nejakých komplexnejších operácií, je dobré začať tým najjednoduchším (a spravidla aj najefektívnejším), a to zmazaním nevyužívaných aplikácií a dávno zabudnutých fotiek, videí, pesničiek a dokumentov.

Spôsob odstránenia aplikácií a súborov sa v každom mobilnom telefóne trošku líši, ale s trochou tej našej návodnej pomoci ho aj tak zvládne naozaj každý.

Ako vybrať mobil?

Ako na čistenie telefónu Android?

Odstránenie aplikácií

Na svojom Android telefóne si otvorte Nastavenia a prejdite k položke Aplikácie. V tej nájdete kompletný prehľad svojich nainštalovaných aplikácií. Môžete si ich zoradiť podľa veľkosti a dokonca aj podľa doby posledného použitia. Ľahko sa tak dozviete, ktoré z nich vám zahlcujú pamäť zbytočne a môžu ísť z kola von. 

Na každú jednotlivú aplikáciu môžete kliknúť a následne ju odinštalovať. A pri každej konkrétnej aplikácii sa o niečo nižšie skrýva aj tlačidlo Úložisko, ktoré vám otvorí prístup k vymazaniu pamäte a k vymazaniu dát. V čom sa tieto dve funkcie líšia a k akému výsledku povedú?

  • Nastavenia - Aplikácie - konkrétne aplikácie - Odinštalovať

Vymazať (medzi)pamäť čiže cache

Cache je medzipamäť. Vyrovnávacia pamäť. Aplikácia si do nej ukladá svoje často používané dáta. Vyrovnávacia pamäť slúži na to, aby aplikácia fungovala svižnejšie a jej použitie zároveň vedie k úspore mobilných dát.

Zmazanie vyrovnávacej pamäte bude mať za následok hlavne vyriešenie problémov s aplikáciou, ktorá nepracuje správne. Miesta sa vám tým na disku ale uvoľnia len minimálne. Naopak, nechceným dôsledkom môže byť dočasné spomalenie aplikácie. 

Najväčšie množstvo dát si do vyrovnávacej pamäte ukladajú prehliadače a aplikácie sociálnych sietí. Veľkosť vyrovnávacej pamäte v týchto prípadoch dokonca aj výrazne presahuje veľkosť samotnej aplikácie.

Zmazaním vyrovnávacej pamäte sa nepripravíte o žiadne zo svojich dát. Nepripravíte sa tým o svoje fotky, o herné savy ani o svoje dokumenty. Zmažete iba dočasné súbory a aplikácia si tieto zmazané dáta v prípade potreby následne stiahne a vytvorí znovu. Naozaj sa preto nie je čoho báť.

  • Nastavenia - Aplikácie - konkrétne aplikácie - Úložisko - Vymazať pamäť

Vymazať dáta

Dáta aplikácie zahŕňajú predovšetkým jej nastavenia a vami uložené súbory. Ich zmazaním tak aplikáciu vlastne kompletne očistíte a vrátite ju do pôvodného stavu. Bude to, ako keby ste si ju stiahli prvýkrát. Do aplikácie sa budete musieť znovu prihlásiť a nebudú v nej na vás čakať žiadne vaše uložené dáta (iba ak ste si ich zazálohovali na cloud a tie sú potom úzko prepojené priamo s vašim účtom).

Napríklad pri hrách sa zmazaním dát pripravíte o svoj uložený postup a pri aplikácii WhatsApp sa zase pripravíte o vami odoslané a prijaté fotky, videá a o zvukové správy. 

  • Nastavenia - Aplikácie - konkrétne aplikácie - Úložisko - Vymazať dáta

Zmazanie fotiek, videí, hudby a dokumentov

Android je celkom šikovný systém a nevyužívané súbory vám pomôže nájsť. V Nastavení choďte do Starostlivosti o zariadenie a ďalej do Úložiska. Tam vás už očakáva súhrn všetkých typov súborov, ktoré vám zaberajú miesto na disku – od obrázkov, cez dokumenty, až po systémové súbory.

Pod nimi dokonca narazíte na prehľad duplicitných a tých najväčších súborov vo vašom zariadení. Vnútornú očistu telefónu by sme začali práve pri nich. A samozrejme nemôžeme vynechať ani Kôš a jeho vysypanie.

Vráťme sa ale ešte k typom súborov. Kliknutím na Obrázky si napríklad zobrazíte všetky svoje uložené fotky a ďalšie grafiky, budete si ich môcť zoradiť podľa veľkosti a nechýba samozrejme ani možnosť ich zmazania (len si ich predtým nezabudnite zazálohovať).

  • Nastavenie - Starostlivosť o batériu a zariadenie - Úložisko - Obrázky/Videá/Dokumenty/Kôš atď.

Nie je Android ako Android

Rôzne staré verzie Androidu (a rôzne nadstavby Androidu od rôznych výrobcov mobilných telefónov) sa medzi sebou líšia, a to napríklad v štruktúre zložky Nastavenie. Ak sa vám nedarí nájsť položky Úložisko a Aplikácie tam, kde by ste ich očakávali, skúste ich vyhľadať pomocou kľúčových slov v hornom vyhľadávači skrývajúcom sa pod ikonou lupy.

Čistenie pomocou aplikácií tretích strán

Aj po prečítaní nášho návodu sa vám z toho všetkého točí hlava? Hádžeme vám záchranné koleso vo forme aplikácií na Google Play. Nájdete ich pod výrazmi ako je „čistenie telefónu“. Venujte pritom dostatočnú pozornosť recenziám ďalších užívateľov a myslite na to, že nad tým, čo taká aplikácia zmaže (alebo nechá na pokoji), nebudete mať takú kontrolu, ako keby ste to robili vy sami.

Ako uvoľniť miesto v telefóne iPhone?

Začnime konštatovaním faktu - čistenie iPhonu (respektíve iOS) je užívateľsky prívetivejšie ako čistenie Androidu. Väčšinu práce totiž mobil robí v pozadí sám bez vašej pomoci. Pokiaľ vám to ale nestačí a vy aj tak márne bojujete o každý kúsoček pamäte, musíte sa do toho oprieť sami.

Odstránenie aplikácií

Proces odstránenia aplikácií v iPhone nasleduje viac-menej zhodnú cestu ako ten v Androide. V Nastavení v časti Všeobecné kliknite na Úložisko a získate prehľad o všetkých svojich aktuálne nainštalovaných aplikáciách a o tom, koľko miesta ktoré z nich zaberá. Na rovnakom mieste ich môžete tiež rovno zmazať, a to buď úplne, alebo si z aplikácie ponechať dáta (ako sú napríklad fotky, dokumenty alebo herné savy) a tzv. ju „odložiť". iPhone vám v záložke Úložisko v určitých prípadoch dokonca aj dá určité odporúčania ohľadom toho, ako by ste mali konať.

S vyrovnávacou pamäťou aplikácií je to zložitejšie. Jej odstránenie by ste v samotnom nastavení telefónu totiž hľadali márne. Musíte si k tomu zapnúť tú danú aplikáciu a túto možnosť hľadať priamo v nej. Ak by sa vám to nepodarilo, môžete tiež aplikáciu odinštalovať a hneď ju zase znovu nainštalovať. Výsledok bude rovnaký - zbavíte sa tak dočasných súborov vo vyrovnávacej pamäti.

  • Nastavenia - Všeobecné - Úložisko: iPhone - konkrétne aplikácie - Zmazať aplikáciu

Zmazanie súborov

V priečinku Úložisko v Nastavení je iba základný prehľad súborov telefónu. Ich skladbu si podrobnejšie môžete prezrieť len v konkrétnych aplikáciách. Fotky tak odstránite priamo v aplikácii Fotky a pesničky zase napríklad v Spotify.

Niektoré z týchto aplikácií ale súbory hneď nezmažú, ale iba ich presunú do zložky Nedávno zmazané, čo je v skratke taký Kôš. Zmazané súbory budú permanentne zabudnuté až po 30 dňoch od „odstránenia“. Pokiaľ ale nechcete tak dlho čakať, môžete ich zmazať aj skôr.

Rozšírenie úložiska (pamäťové karty a cloud)

Odinštalovali ste všetky nevyužívané aplikácie a zbavili sa všetkých tých roky zabudnutých obrázkov, videí a pesničiek a telefónu to ani tak príliš neuľavilo? Potom už zostáva len rozšírenie úložiska.

Pamäťové karty

Máte pritom dve značne rozdielne možnosti. Tou tradičnejšou je nákup pamäťovej karty. Na ňu môžete presunúť niektoré z aplikácií a súborov a nálož tým rozdeliť medzi dva disky. Pamäťové karty sú dnes relatívne lacné a rýchle a pokiaľ váš telefón disponuje slotom (čo už je dnes bohužiaľ skôr výnimka), nie je veľmi o čom premýšľať.

Cloudové úložiská

My pre vás ale máme aj tak jednu lepšiu alternatívu. Cloud. Uloženie dát na vzdialené servery, ku ktorým sa môžete pripojiť takmer odkiaľkoľvek. Z domova alebo z kancelárie, z mobilu alebo z počítača, a pokojne aj z viacerých zariadení naraz. 

Súbory uložené na cloude môžete ľahko zdieľať s rodinou, s priateľmi a samozrejme aj s kolegami v práci a hlavne - máte potom úplný pokoj. Je to ideálna forma zálohovania. Aj v hororovom prípade, keď svoj telefón niekde stratíte alebo utopíte, sa totiž nemusíte strachovať o svoje dáta. Nemusíte sa báť toho, že s mobilom prídete aj o všetky svoje fotky a o kontakty. Pretože tie sú v bezpečí na cloude.

Z cloudových úložísk vám môžeme odporučiť napríklad Google Workspace (do ktorého spadajú aplikácie Google Photos, Google Drive a ďalšie) a iCloud od Apple. Skvelú reputáciu majú aj služby Dropbox a Microsoft OneDrive. Určitú časť úložiska dostanete spravidla zadarmo a za väčšie množstvo voľného miesta potom budete mesačne platiť predplatné. A verte nám, za ten pokoj na duši to stojí.

Ako vybrať pamäťovú kartu?   Ako vysušiť mobil?

Posledná záchrana alebo továrenské nastavenia

U starších zasekaných mobilov často nemá zmysel mazať fotku po fotke a pátrať sa po každom voľnom kilobyte. Musíte na to ísť s vervou. Tvrdo. Zazálohujte všetky svoje dáta a vykonajte reštartovanie telefónu do továrenského nastavenia (tzv. factory reset).

Tento proces uvedie telefón do stavu, v akom sa nachádzal v čase, keď ste si ho kúpili. Bohužiaľ ale len zo stránky softvéru, nie fyzicky. Škrabancov a iných estetických nešvárov sa tak ľahko nezbavíte.

Obnova továrenských dát v Androide

  • Nastavenia - Všeobecná správa - Obnoviť - Obnoviť továrenské dáta

Obnova továrenských dát v iOS

  • Nastavenia - Všeobecné - Preniesť alebo Resetovať iPhone - Zmazať dáta a nastavenia

Mobilné telefóny

Mobilné telefóny

  • 1556 produktov

Mobilné telefóny
Pamäťové karty

Pamäťové karty

  • 1527 produktov

Pamäťové karty
Mobilné telefóny Samsung

Mobilné telefóny Samsung

  • 1556 produktov

Mobilné telefóny Samsung
Mohlo by vás zaujímať: