Súradnicový systém
3D tlačiarne využívajú štyri rôzne systémy, ktoré ovplyvňujú pohyb hlavy a podložky tlačiarne. Navzájom sa líšia princípom fungovania, ale aj efektivitou:
Kartézsky – najpoužívanejšie, osi X, Y, Z, hlava sa pohybuje vertikálne a podložka horizontálne, vhodné pre tlač menších modelov.
Delta – osi X, Y, Z, tryska zavesená na 3 ramená, vhodné pre tlač úzkych a vysokých objektov, vyššia rýchlosť, vyššia cena.
Polar – dve osi pre pohyb hlavy a podložky, ľahké zostavenie, ťažké ovládanie, vhodné pre vázovité tvary.
Scara – dve robotické alebo jedno kĺbové rameno ovládajúce extruder, ľahké zostavenie, značný potenciál do budúcnosti, vysoká cena.
Rýchlosť tlače
Čím tenšie vrstvy tlačiareň nanáša, tým viac pohybov musí hlava vykonať. Priamou úmerou ku kvalite a rozmerom tak narastá čas nutný na zhotovenie výtlačku. Rýchlosť tlače je u 3D tla čiarní udávaná v milimetroch za sekundu, pričom najrýchlejšie FMD dokážu vyprodukovať okolo 200 mm/s. Aj polovičnú hodnotu 100 mm/s však možno považovať za úplne dostačujúcu.
Ide však o maximum a pravdepodobne budete chcieť tlačiť pomalšie, pretože s vyššou rýchlosťou tlače klesá jeho kvalita. Tlač väčšieho objektu vo vysokej kvalite môže trvať pokojne aj celý deň.

Kvalita tlače
Ak u 3D tlačiarní hovoríme o kvalite tlače, sledujeme predovšetkým parameter hrúbky vrstvy. Tu platí, že čím sú vrstvy tenšie, tým menej sú na výslednom výtlačku viditeľné ryhy. Ľudský mozog je schopný rozoznať vrstvy s výškou do 0,05 mm. Menšie hodnoty vníma už ako hladkú plochu. Veľký vplyv na kvalitu, manuálnu aj tepelnú odolnosť a životnosť výsledného výrobku má aj materiál. Pri každej 3D tlači je potrebné dopredu premyslieť, ako bude výsledok využívaný a podľa toho materiál zvoliť. U tlačiarní s kartézskym pohonom je kvalita závislá aj od presnosti daného motora.