Otáčky
Okrem max. počtu otáčok za minútu je dôležitou informáciou počet rýchlostí. Jednorýchlostné stroje ponúkajú iba jednu rýchlosť na skrutkovanie a vŕtanie. Dvojrýchlostné vŕtačky disponujú dvoma rýchlosťami.
Buď sú vhodné pre rôzne typy materiálu, alebo je jedna vhodná na skrutkovanie a druhá na vŕtanie. Profesionálne prístroje vyššej triedy môžu prekvapiť aj viacerými rýchlosťami.
Ako vŕtať do steny a do panelu?
Vŕtanie do tvrdých materiálov zásadne uľahčí príklep, pomocou ktorého ľahšie rozrušíte vŕtaný materiál. Pozor dajte pri dutých tehlách. Do tých naopak vŕtajte vždy iba bez príklepu, kvalitným vrtákom a jednoduchým tlakom ruky, inak polámete široké okolie vrtu a znížite tým pevnosť tehly.
Pevné murivo zdoláte s príklepom a zodpovedajúcim kvalitným vrtákom. Platí, že čím kvalitnejší vrták, tým ľahšie preniká do materiálu. Výrobca tiež vždy udáva maximálny priemer vrtáka do rôznych materiálov, ten nikdy neprekračujte. Pre časté vŕtanie do panelu sú určené vŕtačky s pneumatickým príklepom alebo vŕtacie kladivá.
Krútiaci moment
Je udávaný v Nm (newtonmeter) a ur čuje, ako komfortne sa vám bude zavŕtavať skrutka do materiálu. Rôzne výkonné prístroje majú daný krútiaci moment v intervale od cca 4 do 110 a viac Nm.
U vŕtačiek bývajú udávané 2 hodnoty - pre mäkký a pre tvrdý skrutkový spoj. Tvrdý spoj sa týka skrutkovania do kovu bez pérovej podložky na skrutke. Pri mäkkom spoji sa jedná o skrutkovanie do mäkkého materiálu (napr. dreva) alebo do kovu cez perovú podložku. Stretnete sa aj s funkciou plynulého rozbehu a plynulého nastavenia otáčok.
Ergonómia
Prístroje majú obvykle tvar pištole, preto venujte pozornosť tomu, či rukoväť dobre sedí v ruke. V kontaktnej zóne by malo byť mäkké a protišmykové gumové opláštenie. To pomôže tlmiť rázy a otrasy prenášané do dlane pri intenzívnej práci. Povrch plášťa by mal byť zdrsnený, aby sa vŕtačka v dlani nešmýkala. Prezrite si tiež, či sú ovládacie prvky pohodlne dostupné. Dobre vyvážený nástroj postavený na rovnú plochu nepadá, pričom neexistuje rozlíšenie na prístroje pre ľavákov a pravákov.
Nastavenie otáčok sa deje pootočením krúžku na hlavicu pred začatím práce. Samotný spínač je umiestnený pod ukazovákom, rovnako ako spúšť pištole. Ovládanie je teda úplne intuitívne a nezávislé na dominantnej ruke. Problém by mohol nastať pri prepínači spätného chodu. Ten býva umiestnený na ľavej strane hlavice, niekedy priamo na dosah palca pravej ruky, pre ľaváka teda „cez ruku”.
Hmotnosť
Závisí na veľkosti akumulátora. Najmenšie aku skrutkovače vážia okolo 300 g, aku vŕtačky potom cca 1 kg. Aj to je dôvod, prečo nie je vhodné kupovať za každých okolností výkonnejší prístroj, pokiaľ ho skutočne nevyužijete. Dlhšia práca s ťažkou aku vŕtačkou je potom zbytočne namáhavá.
Niektorí výrobcovia ponúkajú prídavné rukoväte na uchopenie vŕtačky obojručne. To zvyšuje presnosť práce a pomáha eliminovať únavu rúk.
Príklepové vŕtaniePlynulé nastavenie otáčokSpätný chod