Ako vybrať bazénový vysávač?

Ak máte na záhrade bazén, určite ste riešili čistotu vody a jej filtráciu. Ani ten najlepší výber filtračnej jednotky ale nedokáže zastúpiť bazénový vysávač. Ten vás totiž dokonale zbaví nečistôt na dne aj stenách bazéna, rovnako ako na schodíkoch. Jeho obstaraním tak ušetríte za nákup ďalšej chémie. Aký vysávač do bazéna vám teda ušetrí maximum práce?

Ak máte na záhrade bazén, určite ste riešili čistotu vody a jej filtráciu. Ani ten najlepší výber filtračnej jednotky ale nedokáže zastúpiť bazénový vysávač. Ten vás totiž dokonale zbaví nečistôt na dne aj stenách bazéna, rovnako ako na schodíkoch. Jeho obstaraním tak ušetríte za nákup ďalšej chémie. Aký vysávač do bazéna vám teda ušetrí maximum práce?

Doba čítania 5 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Než začnete vyberať

Parametre bazéna

Bazénové vysávače sú pripravené na oválny tvar, prípadne štvorec alebo obdĺžnik, preto môže akýkoľvek iný tvar predstavovať potenciálny problém. Vždy je teda lepšie, opýtať sa predajcu. Pre rozmery platí to isté, hlavne v prípade automatických vysávačov a svoju rolu hrá aj materiál obloženia bazéna. Nie každý vysávač totiž zvládne hladký keramický obklad. V neposlednom rade sa tiež uistite, že či už máte sladkú alebo slanú vodu, bude na ňu vami vybraný vysávač pripravený.

Napájení

Výrazne ovplyvňuje komfort používania. Ideálny variant je nabíjací vysávač, ktorý po nabití len odpojíte a začne vysávať. V takom prípade si iba strážte dobu prevádzky. Ďalšou možnosťou je elektrický kábel pripojený do siete a tu sa zamerajte predovšetkým na jeho dĺžku.

Kvalita spracovania a materiál

Materiál by mal byť odolný voči samotnej vode - sladkej alebo slanej. Rovnako by mal prežiť všetku bazénovú chémiu, ktorá je síce šetrná, ale spolu s vodou sa dostane aj dovnútra vysávača. Postupom času by tak mohla byť príčinou porúch.

Design

Najčastejšie narazíte na prístroje v modrej, bielej a sivej farbe, ktoré sa k bazénu hodia najviac. Zároveň sú podobné klasickým vysávačom. Niektoré typy majú plastové kolieska, iné vyzerajú skôr ako tyčové vysávače.

Aký vysávač do bazéna podľa typu

Automatický bazénový vysávač

Automatický

Automatický vysávač do bazéna je niekedy nazývaný aj ako robotický a bezpochyby vám ušetrí najviac času a práce s údržbou. Ponúka vlastný filter aj filtračný vak a zvládne aj steny bazéna.

Často je dodávaný s diaľkovým ovládaním, ale v dnešnej dobe už je možné aj ovládanie cez aplikáciu v mobilnom telefóne. Je vhodný pre väčšie bazény. S ohľadom na všetky funkcie sa však pripravte aj na vyššiu obstarávaciu cenu.

Automatické bazénové vysávače

Poloautomatický bazénový vysávač

Poloautomatický

Poloautomatické bazénové vysávače sú perfektné pre menšie bazény. Nechýba možnosť pripojenia k pieskovému filtru. Disponuje rotujúcimi kefami, ktoré zvládnu aj odolné usadeniny na dne bazéna. Hodia sa pre nadzemné aj zapustené bazény.

Vzhľadom na svoju konštrukciu vyčistia iba cca 80 % bazéna. Doba prevádzky je obmedzená dobou spustenia filtrácie.

Poloautomatické bazénové vysávače

 Ručný vysávač do bazéna

Ručný

Ručný bazénový vysávač vás poteší nižšou obstarávacou cenou pri zachovaní možnosti pripojenia na pieskový filter. Z princípu fungovania je vhodný najmä na základnú údržbu. Jedná sa o akumulátorový vysávač do bazéna, čo zaisťuje jednoduchú manipuláciu. Nie je vhodný pre veľké bazény.

Ručné bazénové vysávače

Aký bazénový vysávač podľa parametrov

Šírka čistiacej plochy

Malá šírka môže spôsobiť dva problémy - vysávač bude musieť stráviť viac času pod vodou, alebo v druhom prípade sa vy sami viac narobíte. Štandardom je hodnota cca 40 cm.

Dĺžka čistiaceho cyklu

Samotná doba čistenia sa môže líšiť napr. v závislosti od miery znečistenia. Najčastejšie však ide o časy od 30 minút po 3 hodiny. Automatický vysávač si môže dno najskôr zmapovať, uložiť do pamäte a pracovať efektívnejšie.

Dĺžka hadice

Pripojovacia hadica by mala mať aspoň 10 m, samozrejme ale platí, že čím viac, tým lepšie a tým komfortnejšie sa vám bude aj pracovať. Na trhu nájdete aj modely s 15 m a dlhšou hadicou.

Rozmery a hmotnosť

Bazénové vysávače sú v tomto ohľade podobné tým klasickým. Manuálne modely môžu vážiť niečo málo cez 1 kg (bez hadice), poloautomatické a automatické varianty sa potom podobajú klasickým robotickým vysávačom a vážia okolo 6 kg.

Myslite na to, že súčasťou každého vysávača je práve aj hadica, ktorá môže pridať nejaký kilogram hmotnosti. Rovnako platí, že čím väčší bazén máte, tým robustnejší by mal byť aj vysávač. Ideálne automatický, pretože obsluha manuálneho alebo poloautomatického je v prípade veľkých bazénov neúmerne náročná, navyše samotné čistenie nebude také dôkladné ako s automatickým vysávačom.

Funkcie

  • Pripojenie na bazénovú filtráciu - manuálne alebo poloautomatické vysávače sa môžu pripojiť k bazénovej filtrácii – najčastejšie je vyžadovaná piesková filtrácia. Práve cez ňu potom putujú a tu sa zachytávajú nečistoty. Tu si len dajte pozor, aby bola filtrácia dostatočne výkonná a mala dostatočný prietok.

  • Filtračný kôš alebo vak - je často súčasťou automatických vysávačov. Slúži predovšetkým na zachytávanie hrubších nečistôt, ale je schopný pohltiť aj smietka do veľkosti niekoľkých desiatok mikrónov. Zároveň je možné ho prať, takže môže slúžiť dlhú dobu. Jeho objem býva spravidla cca 5 l.

  • Filtračné vrecko - pokiaľ nie je možné pripojenie na filtráciu, sú vysávače vybavené aspoň látkovým filtračným vreckom, ktoré zachytí nielen hrubšie nečistoty ako lístie, ale aj objekty s priemerom niekoľko desiatok mikrónov. Jeho objem sa pohybuje na úrovni 1 l.

  • Diaľkové ovládanie - vypnúť, zapnúť, zmeniť program, zapnúť osvetlenie, nastaviť časovač. To a ďalšie veci môžete pohodlne meniť na diaľkovom ovládaní v prípade automatických vysávačov.

  • Možnosť nastavenia vysávanej plochy - pred samotnou kúpou si zistite, akú plochu môže vysávač čistiť. Či ide o dno, steny, alebo oboje. Nie je totiž ani zďaleka samozrejmé, že prístroj zvládne všetko. Pokiaľ tomu tak je, máte možnosť nastaviť, ktorú časť bazéna budete práve čistiť.

  • Intenzívne čistenie - pokiaľ ste bazén dlhšiu dobu nečistili, je možné zvoliť tento režim. Vysávač bude pracovať s väčším výkonom a intenzitou.

  • Turbo čistenie - ak nechcete alebo nemôžete strácať čas, je ideálny turbo program. Ten čas vysávania skracuje na minimum, pritom s viac ako dobrými výsledkami.

  • Rôzne nadstavce - ako klasické vysávače, aj tie bazénové môžu mať rôzne nadstavce. Líšia sa predovšetkým šírkou, zakončením, tvarom hubice. Medzi tie najužitočnejšie patrí špeciálny rohový nadstavec.

  • LED osvietenie - pokiaľ budete vysávať večer, bude sa vám hodiť LED osvietenie, vďaka ktorému budete lepšie vidieť na dno.

Rady na záver

Vysávač do bazéna spolu s hadicou je potrebné pred použitím zavodniť a potom ho možno pripojiť k filtračnej jednotke. V opačnom prípade by došlo k zavzdušneniu čerpadla filtrácie, a to by tým pádom prestalo čerpať. K filtračnej jednotke ho väčšinou pripojíte adaptérom skimmera, prípadne adaptérom do otvoru v stene do bazéna.

Údržba bazéna samozrejme nespočíva iba v používaní vysávača. Podieľa sa na nej aj klasická filtrácia a používanie bazénovej chémie. Pokiaľ si ale vysávač zaobstaráte, mali by ste ho používať aspoň 1× za 2 týždne. Samozrejme, pokiaľ je bazén v blízkosti stromov, alebo sa do neho dostávajú nečistoty a prach ľahšie (napr. z neďalekého poľa alebo lesa), je možné frekvenciu zvýšiť. Naopak - pokiaľ bazén pravidelne zakrývate plachtou (na noc alebo na obdobie, kedy ho nepoužívate), môžete dobu medzi jednotlivými upratovaniami predĺžiť.

Pokiaľ dôjde k poruche stroja, nechajte opravu na odborníkoch. Inak platí, aby ste vysávač nenechávali zbytočne dlho na slnku (kvôli poškodzujúcemu UV žiareniu). Zároveň sa riaďte radami výrobcu, to isté platí aj pre pranie vaku a vrecka v práčke. Vysávač môžete prepláchnuť, prípadne dezinfikovať – aj tu vám výrobca dá návod, aké prípravky a v akej koncentrácii využiť.

Ďalšie doplnky k bazénu

Bazénové filtrácie

Bazénové filtrácie

  • 202 produktov

Bazénové filtrácie
Ohrev vody k bazénom

Ohrev vody k bazénom

  • 557 produktov

Ohrev vody k bazénom
Záhradné sprchy

Záhradné sprchy

  • 187 produktov

Záhradné sprchy
Bazénová chémia

Bazénová chémia

  • 1524 produktov

Bazénová chémia
Príslušenstvo k bazénom

Príslušenstvo k bazénom

  • 1854 produktov

Príslušenstvo k bazénom

Ďalšie užitočné články