Ako vybrať bežky?

Trávite zimné mesiace aktívne a radi chodíte nielen do hôr, ale aj len tak na zasnežené polia, aby ste si vyšliapali stopu? Potom sa zamerajte na výber správnej bežkárskej výbavy. Skôr ako si objednáte vytúžený pár bežiek, overte si, na aký štýl sú určené, do akého terénu sú vhodné a v neposlednom rade aj dobre zvolenú veľkosť. Všetko sa dozviete v našom poradcovi Ako vybrať bežky.

Trávite zimné mesiace aktívne a radi chodíte nielen do hôr, ale aj len tak na zasnežené polia, aby ste si vyšliapali stopu? Potom sa zamerajte na výber správnej bežkárskej výbavy. Skôr ako si objednáte vytúžený pár bežiek, overte si, na aký štýl sú určené, do akého terénu sú vhodné a v neposlednom rade aj dobre zvolenú veľkosť. Všetko sa dozviete v našom poradcovi Ako vybrať bežky.

Doba čítania 9 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk
Ako vybrať bežky vám poradíme v našom poradcovi

Ako vybrať bežky podľa štýlu

klasické bežky

Na klasiku

Bežky môžeme rozdeliť podľa toho, na aký terén ich mienite využívať. Na jazdu v upravenej stope využijete klasické bežky. Ako si však vybrať bežky na klasické použitie? Poznáte to podľa výraznej špičky a väčšieho zaoblenia v odrazovej časti. Rýchlosťou síce nebudete môcť konkurovať korčuliarom, ale tento štýl jazdy by vás nemal natoľko unaviť. Preto je klasika vhodná najmä pre začiatočníkov a rekreačných jazdcov.

Bežky na klasiku

bežky skate

Na korčuľovanie

Korčuľovanie alebo tiež inak povedané skate volia bežkári, ktorí už majú zvládnutú techniku ​​a preferujú športovejší štýl jazdy. Tieto kratšie bežky na korčuľovanie s menej prehnutou a širšou špičkou najlepšie sedia na uhladenom a dostatočne širokom povrchu. Fyzicky vás takáto jazda viac unaví, ale o to viac si užijete jej dynamiku a rýchlosť.

Bežky na skate

bežky combi

Kombinované

Užívate si kĺzanie v stope, ale radi si pri korčuľovaní do kopca naložíte? Ak sa vám nechce investovať do dvoch typov lyží, vyberte si lacnejšie kombinované lyže. V porovnaní s klasickými majú menej zakrivenú mazaciu komoru a vyššiu tuhosť. Zároveň bývajú o niečo kratšie, aby vám ich dĺžka pri korčuľovaní príliš neprekážala.

Bežky combi

backcountry bežky

Backcountry

Ak ste niečo medzi bežkárom a prieskumníkom, potom na vás čakajú backcountry bežky. S nimi totiž môžete vyraziť aj mimo stopy do náročnejšieho terénu. Také bežky musia byť oveľa širšie, pevnejšie aj kratšie ako klasické, aby vás udržali ako v hlbokom snehu, tak na zamrznutých plochách. Pozor však na upravenom povrchu. Jazda na terénnych bežkách bude oveľa pomalšia a náročnejšia.

Bežky backcountry

Výber bežiek podľa úrovne lyžiara

Turistické

Na zjednodušenie výberu si môžete zvoliť svoje preferované zameranie. Turistické bežky, niekedy aj rekreačné bežky, väčšinou vyhovujú občasným bežkárom, menej zdatným jazdcom a deťom. Začiatočníci mávajú najväčší problém so stabilitou. Začiatočníci majú najväčší problém so stabilitou. Tú vám pomôže vyriešiť širšia sklznica, avšak na úkor nižšej rýchlosti. Došľap bude výrazne mäkší, takže ani menej trénovaní jedinci nebudú mať problém.

Turistické bežkyTuristické bežky s protišmykom

Športové

Radi chodíte na dlhé celodenné horské trasy a dokážete pri tom udržať aj náročnejšie tempo? Potom sú pre vás určené športové bežky, ktoré sú na rozdiel od turistických lyží užšie a tuhšie. To pocítite najmä pri došľapovaní. Predovšetkým preto je potrebná dobre zvládnutá technika. Odmenou za váš pot a drinu vám bude svižná a rýchla jazda.

Športové bežky

Pretekárske

Techniku ​​máte vo vrecku, sila a vytrvalosť je vašou silnou stránkou? Ak potrebujete lyže, ktoré vám pomôžu dosiahnuť na upravenom teréne maximálny výkon, voľte pretekárske bežky. Tie bývajú veľmi ľahké a zároveň tuhé, k čomu obvykle dopomáha konštrukcia s karbónovými vláknami. Úzka a hladká sklznica vám minimalizuje odpor a umožní veľmi rýchlu jazdu.

Pretekárske bežky

Aké kúpiť bežky podľa rozmerov

Aké dlhé bežky

Práve rozmery sú najdôležitejším hľadiskom pri výbere. Bežky dámske aj pánske bežky vyberajte predovšetkým podľa výšky vašej postavy, až druhotný bude design bežky. Skrátka, aby pre vás bola jazda na bežkách maximálne pohodlná, je potrebné zvoliť správnu dĺžku konštrukcie. Príliš dlhé lyže zhoršujú manévrovanie, tie krátke vám zase obmedzujú výkonnosť.

Bežky by mali byť vždy dlhšie ako vaša výška. O koľko majú presahovať, sa dozviete z tabuľky nižšie.

Typ

Bežky dĺžka

Klasické

20–30 cm dlhšie ako výška bežkára

Na korčuľovanie

o 5–15 cm dlhšie

Backcountry

o 10–15 cm dlhšie

Kombinované

o 10–15 cm dlhšie

Šírka

Šírka bežiek sa obvykle uvádza v milimetroch. Začiatočníkom aj rekreačným bežkárom odporúčame širšie modely okolo 50 mm. Na takých lyžiach sa budete cítiť stabilnejšie a pevnejšie. Jazda však bude o to pomalšia. Čím dynamickejší štýl preferujete, tým užšie lyže by ste mali používať. Športovým bežkárom preto odporúčame lyže so šírkou 45 mm.

Materiál

Jadro

Hlavná nosná konštrukcia bežky sa nazýva jadro. Tu sa najčastejšie stretnete s tromi možnými materiálmi:

  • Drevo – cenovo dostupné, pri lacnejších modeloch môže ísť o lepenú konštrukciu s nižšou životnosťou, kvalitnejšie modely majú jadro frézované a odľahčené, materiál tak krásne dýcha.

  • Kompozit – doménou strednej triedy sú kompozitové bežky, tie kombinujú dva a viac materiálov. Dôležitý je predovšetkým ten nosný, obvykle polyuretán, pri lepších modeloch potom akryl. Oproti dreveným bežkám sa vyznačujú vyššou tuhosťou, čo znamená efektívnejší prenos sily. 

  • Karbón - profesionálni jazdci si vyberajú jadrá vystužené karbónovými vláknami, ktoré majú veľmi tuhú, pevnú a zároveň výnimočne ľahkú konštrukciu, ale ich cena je výrazne vyššia.


Sklznica

Sklznica je spodná časť lyže, po ktorej sa jazdí. Tá býva v prevažnej väčšine vyhotovená z polyetylénu, ten však môže byť doplnený o rôzne prímesi. U drahších lyží môže byť týmto doplnkom grafit, ktorý dodá lepšie sklzné vlastnosti.

Okrem doplňujúcich zmesí je dôležité aj spracovanie. Tu sa rozlišujú extrudované a sintrované sklznice. Extrudované nájdete skôr pri lacnejších modeloch, sintrované majú lepší sklz, a preto bývajú drahšie.

  • Extrudované sklznice: vyrábajú sa roztavením materiálu a jeho následným vytlačením do požadovaného tvaru. Vďaka tomu majú menej pórov, čo znamená aj ľahšiu údržbu, ale aj horšiu sklznosť.

  • Sintrované sklznice: ich základom je práškový polyuretán stlačený do príslušného tvaru a následne krátko zahriaty. Vďaka tomu v konštrukcii zostane viac pórov a celková sklznosť je tak vyššia.

Druhy bežiek podľa ďalších vlastností

Pri výbere lyží sa ďalej stretnete s množstvom pojmov a vychytávok, pre ktoré sa môžete rozhodnúť. Či je to špeciálne upravená sklznica alebo napríklad originálne konštrukčné prevedenie, vždy majte na pamäti, ako často hodláte na bežky vyrážať, a či sa vám dané vylepšenie oplatí.

  • Bežky s viazaním – bežky sa obvykle predávajú samostatne bez viazania. Hotové sety s viazaním väčšinou vyjdú výhodnejšie. Takéto riešenie volia skôr začiatočníci, ktorí sa uspokoja s univerzálnym viazaním. 

  • Bežky s protišmykom – tiež známe ako bežky so šupinami, tzn. so sklznicou, ktorá má najčastejšie podobu tzv. šupín. Pri jazde do kopca obmedzujú podklzovanie pre tých, ktorí nedokážu dostatočne zabrať, a pri zjazdoch naopak bežky spomaľujú, čo začiatočníci taktiež ocenia. Nevýhodou je menšia sklznosť na rovine. 

  • Bežky s tulením pásom – univerzálne lyže (označované aj ako bežky s mohérom) s tzv. technológiou skin sú vybavené mohérovými pásmi pripomínajúce chĺpky na sklznici, ktoré zlepšujú sklz a zároveň nahrádzajú stúpací vosk. V smere je pás hladký, protismeru naopak drsný.



Rady na záver

Správnou údržbou bežeckých lyží docielite zvýšenie ich pevnosti a pohodlnej jazdy, pri ktorej sa nebudú zadrhávať, nebudú sa na ne lepiť nečistoty a zároveň nebudú príliš klzké pri jazde do kopcov.

  • Po kúpe lyží sa zvyčajne vykonáva takzvaný gliderovanie, t. j. nanesenie základného vosku, ktorý zabraňuje prenikaniu vlhkosti.

  • Gliderovanie opakujte pred zahájením každej sezóny.

  • Po voskovaní utrite sklznicu špeciálnou kefou a v prípade nových lyží by sa kefovanie malo vykonať aj pred prvým voskovaním.

  • Po sezóne dôkladne očistite lyže od všetkých nečistôt a zvyškov voskov. Na to dobre poslúžia špeciálne plastové škrabky alebo drevené špachtle. 

  • Po zoškrabaní naneste na handričku špeciálny umývací prostriedok a sklznicu dôkladne utrite.

  • Čím menej odstraňovača použijete, tým lepšie, v príliš veľkom množstve totiž môže narušiť aj samotnú sklznicu. Preto sa nenanáša priamo na ňu. 

  • Celú sklznicu vrátane špičky potom navoskujte mäkkým parafínom, ktorý na nich vydrží do ďalšej sezóny a bude brániť pred oxidáciou konštrukcie. 

  • Lyže uložte do chladného a suchého prostredia, kde na ne nebude dopadať slnečné svetlo. 

  • Ak ste zvyknutí lyže zväzovať k sebe, neuťahujte ich príliš pevne, aby nebol materiál zbytočne napätý.

  • Zvoľte vhodný vosk. Ten sa vyberá podľa vašej pokročilosti, teploty aj náročnosti terénu. 

  • Na prostrednú vyklenutú časť sa niekedy nanášajú špeciálne stúpacie vosky, ktoré disponujú vyššou priľnavosťou.

  • Stúpacie vosky nikdy neaplikujte na špičku a pätu lyží, pretože by ste tým jazdu prakticky znemožnili.

  • Po jazde odstráňte z lyží čo najviac zachyteného snehu a ľadu.

  • Uskladnite ich v miestnosti s teplotou nad 0 °C, kde sa zvyšok jednoducho roztopí a stečie. 

  • Vosk nanesený na sklznicu nemusíte starostlivo čistiť po každej jazde.

  • Naopak mazaciu komoru (miesto sklznice, kam sa nanášajú vosky na odraz) pred nanášaním nového vosku očistite dôkladnejšie, pretože väčšinou zachytia najviac nečistôt.

Aby vám bežky nepreklzávali a správne sa odrážali, mali by ste ich pravidelne mazať. K tomu sa vám bude hodiť kefa na otvorenie sklznice, škrabka na odstránenie starých voskov a žehlička na bežky.

Pri voskovaní najskôr škrabkou očistite bežky od starého vosku. Potom kefkou zahrejte sklznicu, žehličkou naneste vosk a po zažehlení nechajte všetko vychladnúť. Škrabkou opäť odstráňte zvyšky vosku a kefkou vyleštite.

Ešte predtým, než sa vydáte na výlet, venujte pozornosť oblečeniu na bežky. To by malo byť ľahké, vysoko priedušné a zároveň nepremokavé a vetruodolné. Pánske alebo dámske nohavice na bežky sú základom. Najčastejšie sa jedná o zateplené priľnavé kúsky. Pri pohybe v horách nesmie chýbať ani pánska či dámska bunda na bežky a doplnky ako funkčná čiapka alebo rukavice na bežky.

Potrebná výbava

Topánky

Topánky na bežky by vám mali byť maximálne pohodlné bez najmenšieho škrabania či tlačenia. Na rekreačnú jazdu sú vhodné topánky so zateplením. To u pretekárskych topánok skôr nenájdete, pretože tam sa počíta s intenzívnym zahrievaním pohybom, a menej výkonnému jazdcovi v nich tak bude chladno. Aj pri bežkárskych topánkach sa rozlišuje štýl jazdy.

Viazanie

Výber topánok sa nesie ruka v ruke s viazaním. To totiž musí byť kompatibilné. Najčastejšie narazíte na topánky na bežky SNS alebo NNN. Zatiaľ čo prvý variant SNS využíva jednu vodiacu drážku, NNN obsahuje dve. Nedá sa povedať, ktorý systém je lepší – ak s bežkami začínate, zvoľte jednoducho viazanie, ktoré vám bude vyhovovať alebo bude kompatibilné s topánkami.

Širšia drážka SNS systému uľahčuje čistenie od snehu, pozdĺžne drážky pri NNN viazaní zase držia topánku pevnejšie na svojom mieste, a tým zlepšujú kontrolu nad lyžou. Stretnúť sa môžete aj s viazaním Prolink, ktoré je vzájomne kompatibilné s typom NNN.

Oblečenie

Aby ste počas jazdy neprechladli, ale zároveň neprišli prepotení, vyberajte funkčné ideálne priamo bežkárske oblečenie. Dôležité je, aby bolo dostatočne priedušné, čo zabráni práve prehrievaniu aj prílišnému poteniu. Pohyb vás sám o sebe zahreje pomerne intenzívne, preto aj zdanlivo tenká vrstva môže stačiť. Lepšie je oblečenie rozdeliť do viacerých vrstiev, ktoré je možné v prípade potreby odkladať.

Palice

Najdôležitejším parametrom pri výbere palíc je dĺžka. Pri klasickom štýle by mali dosahovať zhruba do podpazušia, u rekreačných jazdcov pokojne aj nižšie, v prípade korčuľovania sú potom potrebné dlhšie palice siahajúce zhruba k vášmu nosu. Rekreačným jazdcom postačia palice hliníkové, športovci by mali siahnuť po kompozitových, a to ideálne s prímesou karbónu. Ten potom využívajú najmä pretekári.

Vosky

Kto maže, ten ide! Na trhu existujú vosky o rôznych tvrdostiach vhodné pre rozličné teplotné podmienky aj úrovne jazdcov. Vosky sa delia na tie, ktoré sa nanášajú ako dlhodobá vrstva, a na tie, ktoré sa používajú pred každou jazdou. Medzi nimi sú jednak sklzné vosky zaisťujúce plynulú jazdu zjazdových častí lyže, ale aj stúpacie vosky, ktoré znižujú priľnavosť a aplikujú sa na prostrednú došľapovú časť.

Obuv na bežky

Obuv na bežky

  • 360 produktov

Obuv na bežky
Viazania na bežky

Viazania na bežky

  • 122 produktov

Viazania na bežky
Bežecké palice

Bežecké palice

  • 172 produktov

Bežecké palice
Vosky na bežky

Vosky na bežky

  • 713 produktov

Vosky na bežky
Zjazdové lyže

Zjazdové lyže

  • 932 produktov

Zjazdové lyže