Ako vybrať bežecký pás?

Neradi beháte vonku a nechce sa vám trénovať v preplnenej telocvični? Správne zvolený bežecký pás umožňuje udržať sa v kondícii aj tým najnáročnejším z nás. Poradíme vám, ako si vybrať bežecký pás, pričom sa zameriame na typ pohonu, výkon a šírku bežeckej plochy.

Neradi beháte vonku a nechce sa vám trénovať v preplnenej telocvični? Správne zvolený bežecký pás umožňuje udržať sa v kondícii aj tým najnáročnejším z nás. Poradíme vám, ako si vybrať bežecký pás, pričom sa zameriame na typ pohonu, výkon a šírku bežeckej plochy.

Doba čítania 6 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk
Základné typy bežeckých pásov sú tie s elektrickým motorom a mechanické

Video nákupný rádca

Ako vybrať bežecký pás podľa typu pohonu

bezmotorový bežecký pás

Bez motora

Bežecký pás vyberajte predovšetkým podľa typu pohonu. Ak uprednostňujete pohodovú kondičnú chôdzu a občasný beh pred monitorovaným tvrdým tréningom, potom je pre vás vhodný bezmotorový bežecký pás.

Ten je navyše vhodný aj pre aktívnych seniorov a osoby po operácii. Vyhľadávaný je tiež variant s magnetickou brzdou.    

  • Nepotrebuje elektrinu

  • Priaznivá cena

  • Skladnosť

  • Rozpohybovanie vlastnou silou

  • Stabilita

  • Pohodlie

Bezmotorové bežecké pásy

motorový bežecký pás

S motorom

Motorové bežecké pásy navodia pocit, ako by vedľa vás stál osobný tréner. Vopred si určíte rýchlosť a pás vás len tak nenechá znížiť tempo. Modely s doplnkovými funkciami vám následne prezradia, koľko kalórií ste spálili a kam ste až dobehli.

  • Viac možností a programov

  • Udržuje tempo

  • Plynulý chod

  • Potrebuje elektrinu

  • Zaberie viac miesta

  • Vyššia cena

Motorové bežecké pásy

Bežecký pás a ako vyberať podľa parametrov

Ste ambiciózny športovec, ktorý nechce poľaviť ani v zlom počasí? Alebo naopak, začiatočník, ktorý s behom len začína a spočiatku mu stačí obyčajná chôdza? Ak je vás v rodine viac, ktorí radi beháte na bežeckom páse, zaobstarajte si taký model, ktorý bude vyhovovať aj tým najnáročnejším z vás.

  • Chôdza: Vystačíte si s lacnejším bezmotorovým modelom, funkcia nastavenia sklonu pre vás môže byť zaujímavá.

  • Občasný beh: Na nepravidelné cvičenie stačí opäť bezmotorový model, ak vás však lákajú dodatočné funkcie, vyberajte motorový pás s výkonom do 3 HP. Zamerajte sa aj na vaše zvyklosti, budete si mať kam odložiť pitie alebo kde sa oprieť.

  • Profi tréning: Pre tých, ktorí to s behom myslia vážne a pripravujú sa na preteky či plnia tréningový plán, bude najvhodnejší výkonný motorový pás s množstvom programov.

Výkon

Máte v košíku niekoľko motorových typov, ale neviete, ktorému dať prednosť? Rozdeľte si ich podľa výkonu. Ten nájdete pod označením HP (horse power = cca 0,75 KW). Vysoký výkon spoznáte hlavne v plynulosti chodu. Hodnoty pásov sa pohybujú okolo 1 – 6 HP a vy ich vyberajte podľa toho, ako intenzívne trénujete.

Výkon (HP)

Využitie

1

základné začiatočnícke, chôdza

2 – 3

rekreačné

4 – 5

pravidelné tréningy

6

náročné tréningy, ideálne aj pre ťažšie váhy

Rozmery bežeckej plochy

Aby ste pri behu náhodou nešliapli vedľa, buďte opatrní pri výbere veľkosti pásu. Dostatočne široký pás vám spríjemní tréning a nebude vás obmedzovať pri rýchlejšom tempe. 

Zaobstarávate si stroj len na kondičnú chôdzu? Šírku nemusíte riešiť, dobre vám poslúži aj 35 cm široký pás. Akonáhle však začnete behať, museli by ste neustále kontrolovať plochu pod nohami. Na behanie si teda vyberte bežecký pás so šírkou aspoň 40 cm. Dĺžka niečo vyše 1 m vám bude stačiť. 

Rozmery samozrejme nemusia byť až tak dôležité pre fitnescentrum, ale domáci bežecký pás by mal byť kompaktný. V tomto ohľade vám určite bude vyhovovať variant skladacieho bežeckého pásu.

Bežecké pásy do bytuSkladacie bežecké pásy

Šírka plochy

Dĺžka plochy

Výška človeka

Využitie pásu

do 40 cm

120 cm

do 170 cm

kondičná chôdza, pre beh nevhodné

48 – 48 cm

130 cm

do 180 cm

domáce behanie do 8 až 10 km/h

nad 50 cm

nad 145 cm

nad 180 cm

komfortné behanie aj vo vyššej rýchlosti

Odpruženie

Aby vás kvôli častému tréningu nezačali bolieť kĺby alebo celá chrbtica, vyberajte zodpovedajúce odpruženie. Ak ste skôr aktívnymi chodcami a beháte iba minimálne, vystačíte si s jednoduchým odpružením v podobe gumových vložiek. 

Väčšie odpruženie pocítite s gumovými blokmi, ktoré tlmia celý rám. Najviac si priplatíte za komplexné odpruženie, kde si sami nastavíte tvrdosť došľapu. Takýto spôsob tlmenia je zaujímavý hlavne pre pravidelných bežcov.

Nosnosť

Pri výbere berte do úvahy nielen svoju hmotnosť, ale aj hmotnosť osôb, ktoré budú pás používať. Potom vyberte nosnosť, ktorá je aspoň o 20-30 % vyššia ako tá najvyššia hmotnosť. Toto predĺži životnosť modelu tým, že nebude neustále balansovať na hrane svojich možností.

Bežecký pás 150 kgBežecký pás 120 kg

Hmotnosť

Počas pravidelného tréningu oceníte stabilitu a robustnosť materiálu. Tú najlepšie zistíte kontrolou hmotnosti prístroja. Čím ťažší model si vyberiete, tým lepšie pre vás z hľadiska pohodlia a kvality konštrukcie.

Hmotnosť stroja

Odporúčané použitie

do 40 kg

neodporúča sa

50 – 70 kg

pre ľahšie osoby a kondičný beh

80 – 100 kg

pre ťažšie osoby a kondičný beh

nad 100 kg

univerzálny model, pre športový tréning

Aký bežecký pás podľa kvality prevedenia a funkcií

O kvalite komponentov vám toho veľa napovie celková hmotnosť výrobku. Okrem tej si môžete zistiť materiál jednotlivých častí. Kovové komponenty budú pochopiteľne kvalitnejšie ako tie plastové. Vydržia vám dlhšiu dobu a prispejú k dlhej životnosti vášho pásu. 

Pokiaľ ste skôr občasní bežci, vystačíte si aj so súčiastkami z tvrdeného plastu. Počítajte však s tým, že pri väčšom zaťažení dochádza k ich rýchlejšiemu opotrebovaniu. 

Bojíte sa, že by pre vás bol monotónny beh na bežeckom páse po chvíli nudný? Potom si nájdite taký model, ktorý ponúka väčšie množstvo doplnkových funkcií.

  • Meranie vzdialenosti – základná funkcia zobrazená na displeji, okrem celkovej trasy možno niekedy vzdialenosť rozdeliť na etapy a tie merať zvlášť.

  • Čas behu - informuje vás, ako rýchlo bežíte alebo či ste neprepálili začiatok. Môžete si nastaviť upozornenie, ak klesnete pod určitú hodnotu.

  • Meranie pulzu - pomôže vám správne riadiť tréning. Pokiaľ má byť beh skutočne efektívny, mal by sa váš tep pohybovať v určitom rozmedzí. To vám počítač určí na základe vášho veku a váhy.

  • Spálené kalórie – okrem dobrého pocitu zo športu budete navyše vedieť, koľko šišiek ste vybehali.

  • Podsvietený LCD displej – na to, aby ste mohli využiť vyššie zmienené funkcie, budete potrebovať prehľadný monitor.

  • Konektivita – možnosť prepojenia s tabletom alebo smartfónom ponúka nové príležitosti, napr. sťahovanie aplikácií a premietanie svojho behu v uliciach mesta, analýzu pokroku alebo porovnanie s priateľmi.

  • Sklon dosky - chcete výbeh do kopca? To môžete robiť klasicky manuálne na bezmotorovom modeli, oveľa pohodlnejší je ale tlačidlový variant na monitore alebo rukoväti. Maximálne stúpanie je bežne cca 15 %.

Aký bežecký pás si vybrať podľa vybavenia

Rukoväte

Na všetkých modeloch nájdete rôzne pohodlné rukoväte. Pri vyššej cene však môžete počítať s pohodlným polstrovaním alebo dokonca so senzormi merajúcimi aktuálnu tepovú frekvenciu.

Audiosystém

Na modernejších bežeckých pásoch nájdete zabudované repráčiky, ktoré vás skvele vyburcujú k väčšiemu výkonu. Nebudete tak musieť behať so slúchadlami.

Kolieska

Ruka v ruke so spôsobom skladovania skontrolujte aj spôsob, akým sa so zariadením manipuluje. Pri premiestňovaní 50 kg pásu veľmi oceníte možnosť vysunutia kolies. Vďaka tomu bude preprava pod posteľ alebo kamkoľvek do úložných priestorov omnoho jednoduchšia.

Najčastejšie otázky

Väčšine bežeckých trenažérov postačí 10A istenie s pomalým nábehom. Motorové pásy mávajú príkon okolo 1000 W, teda podobne ako bežné vysávače. Pre výkonnejšie stroje okolo 3,5 HP odporúčame vytvorenie samostatného okruhu.

Tu sa ponúka podotázka: Akú podlahu a susedov máte? Na mäkké podlahy môžete zaobstarať kvalitné gumové podložky. Tvrdé podlahy nie je potrebné dodatočne chrániť. Pokiaľ však nechcete svojim tréningom rušiť susedov pod vami, umiestnite aj na tvrdú podlahu gumovú podložku.

Raz za čas vyberte kryt motora a vysávačom odstráňte prach. Predchádzate tým možnému prehrievaniu prístroja. Rovnako sa občas odporúča premazať plochu pod pásom. Na to budete potrebovať špeciálny silikónový olej alebo vosk, ktorý potom nanesiete na pohyblivú plochu.

Vytýčte si plochu, kam stroj umiestnite. Ak bojujete s nedostatkom miesta, vyberte si skladacie prevedenie. Skontrolujte rozmery zloženého stavu a porovnajte ich s priestorom, kde budete bežecký pás ukladať.

S manipuláciou vám pomôžu aj integrované kolieska. Takéto modely by nemali byť príliš ťažké, čo môže byť spojené s menšou stabilitou. Máte domácu posilňovňu? V takom prípade sa môžete zamerať na robustnejšie a odolné prevedenie, ktoré väčšinou ponúka aj viac funkcií.

Ostatná výbava

Rotopédy

Rotopédy

  • 438 produktov

Rotopédy
Športtestery

Športtestery

  • 233 produktov

Športtestery
Pánske bežecké topánky

Pánske bežecké topánky

  • 4380 produktov

Pánske bežecké topánky
Dámske bežecké topánky

Dámske bežecké topánky

  • 4542 produktov

Dámske bežecké topánky
Detské bežecké topánky

Detské bežecké topánky

  • 302 produktov

Detské bežecké topánky
Činky

Činky

  • 2188 produktov

Činky