Rozmery a hmotnosť
Čítačky majú na výšku najčastejšie 15–20 cm, na šírku potom 10–15 cm. Zamerajte sa tiež na hmotnosť, najčastejšie sa pohybuje okolo 200 g, zoženiete ale aj ľahšie modely vážiace okolo 150 g.
Displej
Väčšina čítačiek má šesťpalcový displej, ktorý predstavuje optimálny kompromis medzi prenosnosťou a čitateľnosťou. Existujú však aj modely s osempalcovým displejom, ktoré sú pohodlnejšie na čítanie formátov pôvodne určených na iné použitie ako na čítačke.
Lacnejšie modely používajú rozlíšenie 800 × 600 s jemnosťou 166 dpi. Na takomto displeji je písmo mierne kostrbaté a v súčasnosti je lepšie vyberať modely s rozlíšením 212 alebo 300 dpi. V nich je už text ostrý a čítanie je oveľa príjemnejšie.
Čítačky elektronických kníh využívajú technológiu E-ink. Tá funguje na báze mikrokapsúl s tekutinou, ktorou je vykresľovaný požadovaný obraz. Vďaka tomu je energia spotrebovaná iba pri prekresľovaní, nie pri samotnom zobrazovaní ako napr. pri LCD displejoch. To umožňuje dlhú výdrž batérie a ostrý obraz.
Staršie typ Pearl má tmavšie pozadie a svetlejšie písmo, čo v kombinácii s pomalším prekresľovaním výrazne vplýva na pohodlnosť používania. Modernejšia Carta týmito problémami netrpí a oveľa viac pripomína klasickú knihu a je oveľa príjemnejšia. Odporúčame preto vyberať čítačky s novším typom e-ink Carta.
Dôležitým parametrom je aj podsvietenie. Podstatné je, v akých podmienkach najradšej čítate. Nepodsvietené čítačky viac pripomínajú klasickú knihu a sú zdravšie pre oči, podsvietenie vám zase umožní čítať bez ohľadu na okolité svetelné podmienky.
Pochopiteľne je možné podsvietenie u čítačiek tiež vypínať, v každom prípade si za jeho prítomnosť ale priplatíte. Lepšie modely umožnia tiež regulovať jas a prípadne aj teplotu svetla.
Kapacita pamäte
Určuje, koľko súborov čítačka pojme. Základné modely majú obvykle 4-8 GB pamäte, čo je pre niekoľko tisíc e-bookov plne dostačujúce. Vo chvíli, keď chcete archivovať čo najviac súborov a prípadne k nim pridať aj audioknihy, hľadajte kapacitu vyššiu. Vybrané modely tiež umožňujú pamäť rozširovať o karty typu microSD.
Výdrž batérie
E-ink displeje spotrebúvajú energiu iba vtedy, keď je obraz prekresľovaný, často sa tak používa údaj o počte otočení stránky na jedno nabitie. Údaj ale nebýva úplne presný, preto sa radšej zamerajte na skúsenosti ostatných užívateľov.
Prevažná väčšina čítačiek vydrží medzi jedným a dvoma týždňami aktívneho používania, výdrž negatívne ovplyvňuje podsvietenie a využívanie funkcií ako prehrávanie audiosúborov či pripájanie k internetu.
Podporované formáty
Hlavná je pre čítačky podpora jedného z formátov ePub či Mobi. V nich sú vydávané elektronické knihy a prakticky každý predajca ich ponúka v oboch formátoch. Štandardom je dnes už aj čítačka kníh PDF, len počítajte s tým, že v takom prípade bude potrebné písmo často približovať či čítať na šírku.
Vybrané modely si poradia aj s formátmi txt, doc alebo docx, takže je možné čítať na nich prakticky akýkoľvek textový súbor. Vďaka špeciálnym počítačovým programom alebo online nástrojom môžete konvertovať jednotlivé formáty, napr. z ePub do Mobi.
Niektoré elektronické knihy sú chránené tzv. Tvrdou ochranou DRM, tú používajú vydavatelia, aby zabránili nedovolenému kopírovaniu e-kníh. Také knihy musia pred uložením do čítačky prejsť cez špeciálny program v počítači. Je tiež vyžadovaná registrácia užívateľa.
Pokiaľ budete také knihy nakupovať, pamätajte na to, že vaša čítačka musí podporovať aj formát DRM, bez toho takú knihu v čítačke neotvoríte. V Slovenskej republike sa však najviac používa tzv. sociálna ochrana, to znamená, že je na prvej stránke knihy uvedené meno nakupujúceho a nie je potrebný špeciálny program, spolieha sa na poctivosť každého z nás.
Hardware
Hoci v porovnaní napr. so smartfónmi znejú parametre čítačiek smiešne, pre dané použitie sú plne dostačujúce. Limit rýchlosti u čítačiek stanovuje predovšetkým E-ink displej, ktorého prekresľovanie vždy nejakú dobu zaberie. Pokiaľ hodláte čítať objemnejšie súbory, najmä väčšie PDF, požadujte čítačku s aspoň 512 MB RAM a 1 GHz procesorom.