Ako vybrať čítačku?

Čítačka elektronických kníh je zariadenie, do ktorého sa zmestia desiatky až stovky publikácií. Bežne pritom váži do 200 g a vydrží aj mesiac na jedno nabitie. Vyznajte sa v rozdieloch medzi jednotlivými modelmi a majte svoju knižnicu vždy po vreckách.

Čítačka elektronických kníh je zariadenie, do ktorého sa zmestia desiatky až stovky publikácií. Bežne pritom váži do 200 g a vydrží aj mesiac na jedno nabitie. Vyznajte sa v rozdieloch medzi jednotlivými modelmi a majte svoju knižnicu vždy po vreckách.

Doba čítania 10 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Výhody a nevýhody čítačiek elektronických kníh

 • Dlhá výdrž batérie - pokojne až mesiac

 • Kompaktné prevedenie – zmestí sa aj do kabelky

 • Displej s e-ink nekazí oči a premietaný obraz veľmi pripomína text na papieri

 • Dostatočná vnútorná pamäť – pojme stovky aj tisíce elektronických kníh

 • Čím väčší a kvalitnejší displej, tým vyššia cena

 • Nie všetky modely majú displej podsvietený

 • Často vyžadujú konkrétny formát podľa značky výrobcu (ePUB, alebo MOBI)

Amazon Kindle

Čítačky kníh PocketBook

Na čo sa zamerať

Použitie

Kým niektorí si čítačku zaobstarávajú len k občasnému štúdiu vysokoškolských skrípt, iní na nej denne čítajú mnohostostránkové romány. Uvažujte teda, ako často čítačku budete používať, čo na nej budete čítať a v akom prostredí to najčastejšie bude. Ak napríklad radi čítate za tlmeného svetla či pri nočnom cestovaní, určite využijete podsvietený displej. Ak plánujete na čítačku nahrať celú vašu knižnicu, oceníte zase veľkú a rozšíriteľnú internú pamäť.

Podsvietený displej poteší pri nočnom čítaní alebo pri cestovaní

Jazyk a prostredie

Hoci čítačky predávané na slovenskom trhu prakticky vždy podporujú slovenské znaky a knihy v rodnom jazyku vám budú zobrazovať korektne, samotné prostredie môže byť iba v angličtine. Týka sa to predovšetkým populárnych čítačiek Amazon Kindle. Čítačky od rôznych výrobcov majú rozličné užívateľské rozhranie, väčšinou je ale veľmi intuitívne. Niektoré prístroje okrem čítania kníh ponúknu aj pokročilejšie funkcie, ako je pripojenie k internetu, či počúvanie audiokníh alebo iných mp3 formátov.

Ovládanie

Väčšina čítačiek na trhu disponuje dotykovým displejom, niektoré modely sa ale stále spoliehajú na klasické tlačidlá. Stretnúť sa môžete aj s kombináciou, kedy je rozhranie ovládané pomocou dotykového displeja, pre prepínanie stránok alebo pre návrat na domovskú stránku sú ale zachované tlačidla.

Dôležité parametre

Rozmery a hmotnosť

Čítačky majú na výšku najčastejšie 15-20 cm, na šírku potom 10-15 cm. Zamerajte sa tiež na hmotnosť, najčastejšie sa pohybuje okolo 200 g, zoženiete ale aj ľahšie modely vážiace okolo 150 g.

Displej

Najčastejšie majú čítačky šesťpalcový displej, čo predstavuje optimálny kompromis medzi prenosnosťou a čitateľnosťou. Zohnať sa dajú aj modely s osempalcovým displejom, ktoré sú príjemnejšie napríklad na čítanie formátov pôvodne určených pre iné využitie, ako na čítačke.

Lacnejšie modely využívajú rozlíšenie 800 × 600 s jemnosťou 166 dpi. Na takomto displeji je písmo mierne kostrbaté a v dnešnej dobe je už lepšie voliť modely s jemnosťou 212 či 300 dpi. U tých je text už ostrý a čítanie je tak podstatne príjemnejšie.

Čítačky elektronických kníh využívajú technológiu e-ink. Tá funguje na báze mikrokapsúl s tekutinou, ktorou je vykresľovaný požadovaný obraz. Vďaka tomu je energia spotrebovaná iba pri prekresľovaní, nie pri samotnom zobrazovaní ako napríklad u LCD displejov. To umožňuje dlhú výdrž batérie a ostrý obraz.

Starší typ Pearl má tmavšie pozadie a svetlejšie písmo, čo v kombinácii s pomalším prekreslováním citeľne poznamenáva pohodlie používania. Modernejšia Carta týmito neduhmi netrpí, oveľa viac tak pripomína klasickú knihu a je o poznanie príjemnejšia. Odporúčame teda vyberať čítačky s novším typom e-ink Carta.

Dôležitým parametrom je tiež podsvietenie. Podstatné je, v akých podmienkach najradšej čítate. Nepodsvietené čítačky viac pripomínajú klasickú knihu a sú zdravšie pre oči, podsvietenie vám zase umožní čítať bez ohľadu na okolité svetelné podmienky. Pochopiteľne možno podsvietenie u čítačiek tiež vypínať, v každom prípade si za jeho prítomnosť ale priplatíte. Lepšie modely umožnia tiež regulovať jas a prípadne aj teplotu svetla.

Zobraziť obrázky nevie každá čítačka

Kapacita pamäte

Určuje, koľko súborov čítačka pojme. Základné modely majú zvyčajne 4-8 GB pamäte, čo je pre niekoľko tisíc e-bookov plne dostačujúce. Vo chvíli, kedy chcete archivovať čo najviac súborov a prípadne k nim pridať aj audioknihy, hľadajte kapacitu vyššiu. Vybrané modely tiež umožňujú pamäť rozširovať o karty typu microSD.

Výdrž batérie

E-ink displeje spotrebúvajú energiu iba vtedy, keď je obraz prekresľovaný, často sa tak používa údaj o počte otočení stránky na jedno nabitie. Údaj ale nebýva úplne presný, preto sa radšej zamerajte na skúsenosti ostatných užívateľov. Prevažná väčšina čítačiek vydrží medzi jedným a dvoma týždňami aktívneho používania, výdrž negatívne ovplyvňuje podsvietenie a využívanie funkcií ako prehrávanie audiosúborov, či pripájania k internetu.

Podporované formáty

Zásadné je pre čítačky podpora jedného z formátov ePub, či Mobi. V nich sú vydávané elektronické knihy a prakticky každý predajca ich ponúka v oboch formátoch. Štandardom je tiež podpora PDF, len počítajte s tým, že v takom prípade bude potrebné písmo často približovať, či čítať na šírku. Vybrané modely si tiež poradia s formátmi txt, doc či docx, prečítate na nich tak prakticky akýkoľvek textový súbor. Vďaka špeciálnym počítačovým programom alebo on-line nástrojom, môžete jednotlivé formáty prevádzať, napr. Z ePub na Mobi.

Niektoré elektronické knihy sú chránené tzv. tvrdou ochranou DRM, tú používajú vydavatelia, aby zabránili nezákonnému kopírovaniu e-kníh. Takéto knihy musia pred uložením do čítačky prejsť cez špeciálny program v počítači. Je tiež vyžadovaná registrácia užívateľa. Ak budete také knihy nakupovať, pamätajte na to, že vaša čítačka musí podporovať aj formát DRM, bez toho takúto knihu v čítačke neotvoríte. V Slovenskej republike sa však najviac používa tzv. sociálna ochrana, to znamená, že je na prvej stránke knihy uvedené meno nakupujúceho a nie je potrebný špeciálny program, spolieha sa na poctivosť každého z nás.

Hardware

Hoci v porovnaní napríklad so smartphonmi znejú parametre čítačiek smiešne, pre dané použitie sú plne dostačujúce. Limit rýchlosti u čítačiek stanovuje predovšetkým e-ink displej, ktorého prekresľovanie vždy nejakú dobu zaberie. Pokiaľ hodláte čítať objemnejšie súbory, najmä väčšie PDF, požadujte čítačku s aspoň 512 MB RAM a 1GHz procesorom.

3,5 mm jack umožňuje počúvať zvukové knihy alebo hudbu

Ďalšie funkcie

 • Pretože niektoré čítačky umožňujú aj ukladanie MP3 súborov, môžu byť vybavené 3,5 mm jack konektorom pre pripojenie slúchadiel. Týka sa to predovšetkým pokročilejších modelov.

 • Bluetooth slúži ako ďalšia možnosť prenosu súborov, prípadne na pripojenie bezdrôtových slúchadiel, či reproduktora.

 • Čítačky s podsvietením sú pre oči o niečo náročnejšie, niektoré ale ponúkajú nočný režim, pri ktorom zjemnia podanie farieb, znížia jas a filtrujú modré svetlo. Obraz tak získa nádych do červena, je otázkou niekoľkých minút si naň zvyknúť.

 • Všetky čítačky ponúkajú možnosť písmo priblížiť, len niektoré podľa toho ale dokážu aj zalomiť text tak, aby ste sa po stránke nemuseli neustále posúvať. Rozlišujte teda medzi priblížením a nastavením veľkosti písma. Vybrané typy umožňujú meniť tiež font, rovnako ako zalamovanie, to ale platí iba u formátov ePub/Mobi priamo určených pre použitie s čítačkou. U PDF súborov to bohužiaľ možné nie je.

 • Až na najlacnejšie modely väčšina čítačiek ponúka Wi-Fi pripojenie. Prezeranie webových stránok síce na čítačkách príliš pohodlné nie je, vhod ale príde technológia pre bezdrôtový prenos súborov z počítača, prípadne prístup do internetového obchodu s e-bookmi.

 • Slot na pamäťovú kartu umožní rozšíriť internú pamäť pomocou pamäťovej karty, štandardne typu microSD. Vhod príde predovšetkým vtedy, ak mienite do čítačky ukladať hudbu, či audioknihy.

 • Vybrané modely umožňujú aj vloženie dátovej SIM karty, môžete tak byť pripojení k internetu aj mimo dosahu Wi-Fi sietí. Pokiaľ si čítačku často beriete napríklad na chatu, kde nie je pripojenie k internetu, môže byť táto funkcia užitočná.

 • Modelov, ktoré dokážu predčítať v slovenčine je malé množstvo, v angličtine je výber už o niečo širší. Berte do úvahy, že kvalita predčítania zďaleka nedosahuje tie u nahovorených audiokníh, ale napríklad pre predčítanie skript môže byť funkcia užitočná.

 • Ak často čítate cudzojazyčné knihy, funkcia slovníka vám môže prísť vhod. Niektoré čítačky priamo umožnia označiť konkrétne slová a rovno ich preloží do iného jazyka. Často sú však v čítačkách nahrané len výkladové slovníkya to predovšetkým v angličtine.

Najčastejšie otázky

Niektoré obchody umožňujú import po nákupe rovno do čítačky, prípadne je možné na počítači k usporiadaniu knižnice využívať organizačné software (napr. obľúbený Calibre), ktorá sa o nahranie postará. Nie každá čítačka je ale s takými programami kompatibilná, ak ich teda používate, zamerajte sa na kompatibilitu s vami používaným riešením. V krajnom prípade je vždy možné súbory preťahovať manuálne do príslušnej zložky v pamäte čítačky.

Do podoby elektronických kníh je prevedená väčšina titulov beletrie, náučnej a populárno náučnej literatúry. Čítačky Kindle od spoločnosti Amazon disponujú vlastným obchodom s e-knihami prístupnými aj priamo z prístroja, výber kníh v slovenskom jazyku je tu ale veľmi obmedzený. Všetky čítačky vám však umožnia nahrávať e-knihy v kompatibilných formátoch. E-shopov s elektronickými knihami existuje celý rad, vrátane takých, kde nájdete široký výber kníh preložených do slovenčiny. Publikácie sú štandardne k dispozícii vo formátoch Mobi aj ePub a sú kompatibilné so všetkými súčasnými čítačkami.

E-booky si môžete kúpiť priamo u nás na Heuréke. Prípadne si môžete pri knihe porovnať ceny a potom sa preklikať do príslušného e-shopu.