Pri výbere plavidla je najdôležitejší jeho účel. Ten totiž určuje veľkosť, typ aj kvalitu plavidla. Pokiaľ hľadáte nafukovací čln na spestrenie dovolenky pri priehrade, bude vám stačiť jednoduchý celonafukovací model. Na pravidelné rybárčenie voľte čln s pevným dnom, po ktorom sa môžete pohybovať. Ak máte v pláne splavovať divoké rieky, alebo vyskúšať vodnú turistiku, zamerajte sa na športové modely, ako sú kajaky, kanoe a rafty.
Správne plavidlo vás udrží nad vodou

Kajak
Kajaky nájdete ako nafukovacie, tak aj laminátové v rôznych tvaroch aj veľkostiach - širšie a kratšie modely sú spravidla stabilnejšie, ale pomalšie a dlhšie a užšie typy sú síce vratké, za to rýchlejšie.
Podrobné delenie a prednosti jednotlivých kajakov
V type sit on top sedíte na kajaku bez goliera, ktorý by vás obopínal okolo pása a chránil plavidlo pred naberaním vody. Využijete ich na rekreačné plavenie v stojatých vodách. Pokiaľ sa prevrhnú, nemajú žiadnu komoru, ktorá by nabrala vodu, takže ich jednoducho otočíte späť.
Turistické kajaky sú široké, krátke a stabilné, na prove aj na zadnej časti majú dno vytvarované do V, vďaka čomu lepšie udržíte smer. Väčšinou sú vybavené plastovou polohovateľnou sedačkou, golierom proti zatekaniu vody a suchou komorou na uloženie vašich vecí. Veľkosť a tvarovanie delia kajaky na krátke, ktoré merajú 290 až 370 cm a dlhé, ktoré dosahujú rozpätie 390 až 450 cm. Čím je telo člna dlhšie a zároveň užšie, tým je kajak vhodnejší pre dlhšie plavby, pretože je rýchlejší a uložíte do neho viac vecí.
Morský kajak je z cestovných variantov najväčší: meria 450 až 530 cm. Ponúkne vám veľkorysý úložný priestor a pohodlné sedenie. Tento kajak zvoľte na cesty po mori, veľkých riekach, ale aj na dlhšie výpravy po stojatých vodách.
Športové kajaky na divoké rieky vyberajte z troch typov. Kajaky playboat sú krátke, majú malý výtlak, dobre sa ovládajú a môžete s nimi do slabších perejí. Na rýchlo tečúce rieky zvoľte kajak s väčším výtlakom typu river runner a ak si trúfate schádzať najdivokejšie rieky, siahnite po dlhšom kajaku typu creek boat s veľkým výtlakom.
Nafukovacie kajaky možno považovať za najuniverzálnejší variant. Môžete s nimi splavovať mierne tečúcu rieku, ale poslúži vám aj na jednodňový výlet po jazere. Výhodou je samozrejme ich skladnosť, kedy ich zbalíte do tašky a preveziete, kam potrebujete.

Nafukovací čln
Nafukovacie člny sú ideálne pre transport lebo ich zložíte do malého balíka. Člny s pevným dnom je možné vybaviť motorom, typy s mäkkým dnom vám však neumožňujú rýchlu plavbu a tiež hrozí prerazením o vetvy alebo kamene vo vode. Pohyb po člne s nafukovacím dnom je menej stabilný, preto ich voľte skôr pre rekreačnú plavbu v stojatých vodách, zatiaľ čo na rybárčenie vyplávajte v člne s pevným dnom.
Nafukovací vs. pevné dna člnov
Nafukovacie dná sa delia na KIB a VIB typ. Dná označené ako KIB sú rovné s nafukovacím kýlom. Dná typu VIB sú celkovo vytvarované do kýlu. Pri lacných člnoch sa môžete stretnúť ešte s čisto rovnými dnami bez kýlu.
Pevné dno je buď rozkladacie, alebo z jedného kusu. Skladacie dno býva vyrobené z hliníkového plechu alebo z dreva. Oproti tomu laminátové dno v jednom diele vám poskytne vysokú stabilitu, takže sa na palube môžete pohodlne pohybovať. Jednodielne pevné dno má tiež lepšie jazdné vlastnosti. Nemusíte sa báť prevážať v ňom náklad, alebo k nemu pripojiť silnejší motor.
Nezabudnite, že pevné dno je nutnosťou pri člnoch na rybárčenie. Nevýhodou je, že sa čln kvôli pevnému dnu nedá zložiť do malých transportných rozmerov a musíte ho voziť na streche auta alebo na vozíku.

Raft
Na splavovanie rieky so svojimi priateľmi zvoľte raft. Podľa počtu osôb, ktoré sa vášho výletu zúčastnia, voľte rafty pre 4 až 12 osôb. Nezabudnite, že viacdenný výlet si vyžaduje dostatočnú výbavu - na víkend so šiestimi ľuďmi tak vezmite radšej raft pre osem osôb. Divoké rieky sa s vami maznať nebudú, rafty so samovylievacím otvorom vám pomôžu s prebytočnou vodou na palube. Užitočné sú aj dvojité vzduchové komory bočných valcov, vďaka ktorým v prípade poškodenia raftu vždy doplávate bezpečne k brehu.

Kanoe
“Kanoe Old Shatterhanda bude deravá ako ústa starej ženy.” Úplne očividne preto, že nemal laminátový model, ktorý dobre odoláva mechanickému poškodeniu, a je tak vhodný do plytkých tokov. Nevýhodou je samozrejme menšia skladnosť oproti nafukovacím kanoe, ktoré sa zase osvedčia na prudkých riekach. V spenených perejách oceníte samovylievací nafukovací model, ktorý má v zadnej časti jednocestný otvor s gumovým rukávom na odvod vody.
Ako spoznáte kvalitný čln?
Kvalitné nafukovacie člny majú hrúbku materiálu okolo 1100 g/m², pri lamináte sa hodnoty pohybujú okolo 350 g/m². Počítajte tiež s tým, že s vyššou gramážou síce stúpa odolnosť, ale aj hmotnosť celého člna.
Popri hrúbke materiálu sledujte aj jeho zloženie a kvalitu spojov. Materiály zložené z viacerých vrstiev bývajú odolnejšie ako tie jednovrstvové. Náchylným miestom na poškodenie sú u nafukovacích člnov spoje - väčšiu výdrž majú zatavené švy.
U nafukovacích plavidiel sledujte počet oddelených komôr alebo uzavretých častí s vlastným ventilom, ktoré budete musieť nafukovať zvlášť. Pri nafukovaní a vyfukovaní si možno zanadávate, avšak vo chvíli, keď sa čln poškodí, budete vďační, že sa nevyfúkol celý, ale len jeho časť. Čím viac komôr čln má, tým je plavba na ňom bezpečnejšia.

Kto chce plávať, pádlo si nájde
Kajakové pádla
Pádla na kajak majú listy na oboch stranách . Na rekreačnú jazdu vám stačia pretiahnuté, symetricky tvarované listy z termoplastu, na náročnejšie plavby voľte radšej krátke, široké a asymetricky tvarované listy z odolného kompozitu. Pádla na divokú vodu by mala merať 195 až 210 cm a na pokojnejšiu vodu 210 až 230 cm. Pri nafukovacích modeloch kajakov je potrebné pripočítať ešte hrúbku dna.
Pádla na kanoe a rafty
Pádla na kanoe a raft majú list len na jednej strane. Pochopiteľne čím má list väčšiu plochu, tým je záber efektívnejší, ale aj náročnejší. Správnu dĺžku pádla určíte podľa výšky jazdca: Pádlo na kanoistiku by malo siahať medzi bradu a nos a pádlo na rafting k nosu.
Pádla na paddleboard (SUP)
SUP (Stand Up Paddling) si žiada veľmi špecifické pádlo. Spravidla sa jeho dĺžka určuje podľa výšky ramena jazdca zdvihnutého nad hlavu. Hlavičku pádla by ste mali držať vo vztýčenej ruke, zatiaľ čo jeho list sa dotýka zeme. Listy týchto pádiel sa odkláňajú dopredu od osi žrde, takže je váš záber efektívnejší. Takto dlhé pádla sa samozrejme horšie prevážajú, zvážte preto skladacie modely.

Údržba a skladovanie
Najväčšiu pozornosť venujte údržbe a skladovaniu nafukovacích člnov. Pokiaľ nebudete čln dlhšiu dobu používať, dobre ho umyte od piesku, kamienkov, soli a iných nečistôt, ktoré by ho pri skladaní mohli poškodiť. Starostlivo ho zložte schovajte v mieste, kde sa k nemu nedostanú myši a iné hlodavce. Počas mrazu s člnom nemanipulujte, guma bude stuhnutá a hrozí, že by mohla popraskať. Pokiaľ máte dostatočne veľké úložné priestory, môžete čln skladovať celoročne nafúknutý, ale opäť pozor na hlodavce.
Keď sa nafukovací čln pretrhne, ešte to neznamená, že ho musíte vyhodiť. Pokiaľ nie je diera vo šve, pri ventile alebo na inom ťažko prístupnom mieste, zvládnete ju pomocou opravnej sady zalepiť sami. Potrebujete na to špeciálne lepidlo a záplatu z rovnakého materiálu, z ktorého je vyrobený čln. Záplata musí mať rovnakú rozťažnosť, hrúbku aj odolnosť. Súprava na lepenie člna je užitočnou výbavou na každej vašej výprave.
Čo nesmie chýbať na palube?
Ako skúsený vodák aj ako začiatočník majte na pamäti bezpečnosť svoju aj vašich vecí a nepodceňujte základnú výbavu:
Príslušenstvo
Najčastejšie otázky
Koľko ľudí sa do plavidla zmestí?
Pri všetkých člnoch bez rozdielu je dôležitá ich nosnosť - tú by mal výrobca uvádzať pri každom plavidle. Do počtu kilogramov, ktoré má uniesť, započítajte nielen váhu osôb, ale aj nákladu. Najčastejšie sa počíta so 120 až 150 kg na osobu.
Aké dlhé pádlo si mám zaobstarať?
Kajakové pádla na divokú vodu by mali merať 195 až 210 cm a na pokojnejšiu vodu 210 až 230 cm. Pri nafukovacích modeloch kajakov je potrebné pripočítať ešte hrúbku dna. Na rekreačnú jazdu vám stačia pretiahnuté, symetricky tvarované listy z termoplastu, na náročnejšie plavby voľte radšej krátke, široké a asymetricky tvarované listy z odolného kompozitu.
Pádla na kanoe a raft majú list len na jednej strane. Pochopiteľne čím má list väčšiu plochu, tým je záber efektívnejší, ale aj náročnejší. Správnu dĺžku pádla určíte podľa výšky jazdca: Pádlo na kanoistiku by malo siahať medzi bradu a nos a pádlo na rafting k nosu.