Buďte bližšie k prírode, hviezdam alebo športovým podujatiam. Ďalekohľad by mal byť zastúpený vo výbave všetkých milovníkov prírody, turistov aj astronómov. Ďalekohľadov existuje niekoľko druhov a líšia sa mnohými parametrami. Preskúmajte ich zblízka v našom radcovi Ako vybrať ďalekohľad.
Buďte bližšie k prírode, hviezdam alebo športovým podujatiam. Ďalekohľad by mal byť zastúpený vo výbave všetkých milovníkov prírody, turistov aj astronómov. Ďalekohľadov existuje niekoľko druhov a líšia sa mnohými parametrami. Preskúmajte ich zblízka v našom radcovi Ako vybrať ďalekohľad.
Hvezdársky ďalekohľad ponúka najväčšie, často viac ako 100-násobné priblíženie. To vám umožní pozorovať detaily Mesiaca, blízkych planét a iných objektov hlbokého vesmíru. Prakticky bez výnimky ide o monokulárne ďalekohľady. Vzhľadom na ich veľké priblíženie je nevyhnutné ich uchytenie do statívu.
Ako funguje ďalekohľad podľa lomu svetla:
Šošovkové teleskopy - využívajú princíp lomu svetla a objektív tvorí sústava šošoviek. Sú vhodnejšie na pozorovanie jasných objektov, Mesiaca a planét.
Zrkadlové teleskopy - využíva sa princíp odrazu svetla, pretože objektív tvorí sústava zrkadiel. Sú vhodnejšie na pozorovanie komét a vzdialených objektov (hmloviny, galaxie) a na fotografovanie.
Šošovkovo-zrkadlové (katadioptrické) teleskopy - objektív je zložený zo zrkadiel i šošoviek a eliminuje drobné vady oboch predchádzajúcich princípov. Majú kratšiu dĺžku tubusu a tiež sú drahšie.
Turistické ďalekohľady sú najčastejšie binokulárne a dôraz je kladený na malú hmotnosť a ľahkú prenosnosť. Vďaka menšiemu priblíženiu navyše umožňujú ostrý obraz aj bez použitia statívu. Obvykle majú menšiu svetelnosť, sú kompaktnejšie a cenovo dostupné.
Druhy turistických ďalekohľadov:
Monokuláre - ďalekohľady, cez ktoré sa pozeráme iba jedným okom. Používané väčšinou na športové účely.
Binokuláre (triedy) - najrozšírenejší druh ďalekohľadov. Určené na pozorovanie oboma očami, väčšia plasticita obrazu, lepší odhad vzdialenosti a väčší zorný uhol.
V prvom rade by malo ísť o vodoodolné modely, pretože poľovníci sa často nevyhnú dažďu. Lovecké ďalekohľady musia disponovať dobrou svetelnosťou objektívu, ktorý preto môže mať priemer aj viac ako 60 mm. Ideálne zväčšenie sa potom bude pohybovať medzi 7× – 11×.
Ďalekohľady na pozorovanie zveri sú často vyrábané v maskovacích farbách, bývajú pogumované, aby nemohli vykĺznuť z rúk a sú plnené dusíkom, čo zamedzuje zahmlievaniu. Špeciálnym typom je potom ornitologický ďalekohľad.
Viac o loveckých ďalekohľadoch:
Najobľúbenejšie varianty (miera zväčšenia × priemer objektívu v mm): 7×50, 8×56, 10×50, 10×56, 12×50, 12×56
Najlepšie modely ponúknu automatické zaostrovanie alebo vstavané diaľkomery
Lovci, poľovníci a športoví strelci využijú aj puškohľady. Často sú vybavené nočným videním a môžu mať aj zameriavače. Puškohľady by mali byť vodotesné, rovnako ako lovecké ďalekohľady. Nemali by sa zahmlievať, čo zaistí výplň tubusu dusíkom namiesto bežného vzduchu.
Vreckový
Vreckový ďalekohľad je určený pre užívateľov, pre ktorých je najdôležitejšou vlastnosťou skladnosť, respektíve malé rozmery a nízka hmotnosť. Tieto modely môžu byť až nečakane výkonné, avšak všeobecne majú, vďaka menšej konštrukcii, menšiu svetelnosť aj priblíženie. Rovnako je nutné znížiť nároky na zväčšenie a optickú kvalitu. Opäť existujú monokulárne aj binokulárne verzie.
Ide o monokulárny ďalekohľad s väčším priblížením, než umožňujú bežné turistické typy. Aj preto je často vybavený statívom pre pokojné pozorovanie bez roztraseného obrazu. Pozorovací ďalekohľad má veľký priemer šošoviek, aby bolo možné ho použiť aj za horších svetelných podmienok.
Všetky pozorovacie ďalekohľady sú prispôsobené na nasadenie na statív - na tele majú aspoň 1, niekedy aj 2 statívové závity (1/4"). Použiť môžete aj akýkoľvek fotografický statív.
Divadelný ďalekohľad sa niekedy označuje aj ako divadelné kukátko. Má malé priblíženie, pretože veľké nie je ani potrebné. Nájdete monokulárne aj binokulárne modely, často sa u nich kladie dôraz aj na design. Tie najtradičnejšie majú dokonca zlatú farbu a sú doplnené retiazkou.
Zdravé oči a predovšetkým kožu okolo nich si poistite našim článkom Najlepšie očné krémy. Všetko o ceste za vašim letným kempingom si prečítajte na našej stránke Camping po SR.
Ako vybrať ďalekohľad podľa parametrov
Konštrukcia
Monokulár
Niekedy sa mu hovorí aj teleskop. Ide o ďalekohľad určený pre jedno oko. Jeho hlavnou výhodou je výrazne väčšie priblíženie a jednoduchšia manipulácia. Rovnako tu odpadá nastavenie dioptrickej korekcie.
K plusom môžete pripísať aj možnosť pripevnenia k fotoaparátu. Teleskop má samozrejme aj svoje nevýhody. Medzi ne patrí menšia pohotovosť (často musíte ďalekohľad pripevniť na statív) a pri väčších priblíženiach môže byť ťažké udržať obraz nerozmazaný.
Binokulár
Môžete sa stretnúť aj s označením triédre. Tieto modely sú oveľa častejšie a vyrábajú sa pre mnoho profesií. Vzhľadom na to, že sa do ďalekohľadu pozeráte oboma očami, je obraz plastickejší a vy máte lepší odhad vzdialenosti. Tieto typy majú väčšinou menšie priblíženie, aby ste ho boli schopní „udržať“ a obraz nebol roztrasený.
Zväčšenie/priblíženie
Je to najzákladnejší údaj každého ďalekohľadu a udáva, v akom pomere bude objekt priblížený. Ak má teda váš ďalekohľad zväčšenie 7×, objekt vzdialený 70 m sa bude javiť, akoby ste ho pozorovali zo vzdialenosti 10 m. Pri výbere si uvedomte, že väčšie priblíženie nemusí byť nevyhnutne lepšie. Ak prekročí určitú hranicu (najčastejšie 10× zväčšenie), obraz bude v dôsledku chvenia rúk rozmazaný a menej jasný. Vtedy je ideálnym riešením zaobstarať si statív.
Priemer objektívu
Pri každom ďalekohľade nájdete dve čísla, medzi ktorými je znak násobenia. Prvé číslo udáva vyššie uvedené zväčšenie, to druhé potom priemer objektívu v milimetroch. Čím má ďalekohľad väčší priemer objektívu, tým viac svetla do neho preniká a tým jasnejšie vidíte pozorovaný objekt. Ideálny priemer bežného ďalekohľadu je približne 50 mm, potom je hmotnosť vyššia a ďalekohľad sa stáva nevhodným na prenášanie.
Zorné pole
Môžete tiež nájsť pod názvom viditeľné pole. Údaj vymedzuje šírku záberu, ktorý vo výsledku cez ďalekohľad uvidíte. Predvolenou hodnotou je 1 000 m. Reprezentuje teda výseč, ktorý uvidíte v ďalekohľade práve z daného 1 km. Pri zväčšení 8× je viditeľné pole približne 110 – 140 m.
Väčšina ďalekohľadov disponuje nastavením dioptrickej korekcie. Obvykle v rozsahu -3 až +3. Korekcia príde vhod ľuďom, ktorí nosia okuliare, ale pri pozorovaní cez ďalekohľad si ich radšej dávajú dole.
Svetelnosť
Svetelnosť je obzvlášť dôležitá za šera až takmer tmy, všeobecne za horších svetelných podmienok. Parameter je ľahko dopočítateľný u akéhokoľvek ďalekohľadu a počíta sa ako druhá mocnina podielu priemeru objektívu a zväčšenia. Napr. ďalekohľad 8×30 bude mať relatívnu svetelnosť 14. Vždy pritom platí, že vyššia hodnota je lepšia a obraz je jasnejší.
Rozmery a hmotnosť
Ako už viete, rozmery súvisia s účelom, na ktorý ďalekohľad kupujete. Turistické typy sú menšie a ich váha sa pohybuje pod 700 g. Väčšina ďalekohľadov s priemerom objektívu 50 – 52 mm má hmotnosť do 1,5 kg. Väčšie priemery a pevnejšia konštrukcia majú váhu ešte vyššiu. Profesionálne lovecké modely môžu vážiť cez 4 kg a hvezdárske vybavenie ešte viac.
Odolnosť
Drvivá väčšina ďalekohľadov má telo vyrobené z plastu, šošovky alebo zrkadlá sú samozrejme zo skla. Podľa použitia je potom plast rôzne mäkký alebo odolný. Vzhľadom na zamýšľané použitie máte tiež nárok požadovať u ďalekohľadov vodoodolnosť a ešte lepšie vodotesnosť, čo je nevyhnutné napr. pre námorný ďalekohľad.
Aký ďalekohľad podľa funkcií
Ďalekohľad s nočným videním - túto funkciu určite poznáte z filmov. Objektív pracuje so zvyškovým svetlom z mesiaca alebo hviezd a je schopný zobraziť predmety aj v tme. Tie potom majú typicky zelenkastý nádych.
Výplň dusíkom - takto vybavenému ďalekohľadu nehrozí akékoľvek vnútorné zahmlenie. Pre lovecké modely ide prakticky o nevyhnutnosť.
Zaostrovanie - rovnako ako fotoaparát aj niektoré ďalekohľady môžete manuálne zaostrovať. To príde vhod nielen ľuďom s dioptrickými okuliarmi. Vždy sa zaujímajte aj o najmenšiu zaostriteľnú vzdialenosť.
Korekcia paralaxy - ide o funkciu typickú pre puškohľady. Zjednodušene povedané eliminuje chybu zamerania cieľa v okamihu, keď svoje oko vychýlite mimo optickú sústavu ďalekohľadu.
Antireflexná úprava objektívu - väčšiemu prieniku svetla do optickej sústavy pomáha nielen väčší priemer predných šošoviek objektívu, ale aj ich povrch. Ten môže byť potiahnutý špeciálnou vrstvou (označenou napríklad FC, MC, FMC alebo SMC), ktorá priestupnosť zvyšuje.
Ďalekohľady a príslušenstvo
Pokiaľ budete ďalekohľad používať v prírode alebo s ním cestovať, je puzdro či obal prakticky nevyhnutnosťou. Gumová ochrana okraja chráni objektív pred nárazom. Ak nechcete ďalekohľad nosiť v ruke alebo v batohu, a tým pádom ho často vyťahovať a vracať späť, oceníte popruh na zavesenie na krk alebo cez rameno.
Pravdepodobne sa váš výber bude uberať smerom k lacnejším modelom. Pochopiteľne budú tieto produkty v mnohých smeroch kompromisom oproti drahším modelom, na druhú stranu budú lacné ďalekohľady veľmi pravdepodobne jednoduchšie na nastavenie a ovládanie, čo je podstatné.
Pokiaľ sa vy alebo váš potomok pre pozorovanie hviezd nenadchnete, nebudete investície príliš ľutovať. Pokiaľ vás naopak astronómia chytí, môžete vyjsť z nadobudnutých skúseností a zvoliť si pokročilejší model.
Je lepšie fixné alebo premenlivé priblíženie?
Ďalekohľady s premenlivým priblížením umožňujú pozorovanie na diaľku aj na blízko, ale za cenu nižšej svetelnosti, zorného uhla a celkovej optickej kvality. Ďalekohľady s "priblížením" sú označené napr. 10 - 30×50. Rozsah priblíženia je v tomto prípade 10 - 30.
Čo v hvezdárskom ďalekohľade uvidím?
Malý hvezdársky teleskop s priemerom objektívu 60 mm a zväčšením 50× plne vystačí na pozorovanie kráterov na Mesiaci, najväčších mesiacov planéty Jupiter alebo Saturnových prstencov.
Odporúčame sa zamerať primárne na parameter priemer objektívu. Čím je väčší, tým viac svetla ďalekohľad pozbiera a tým tmavšie miesta umožní pozorovať. Až potom by ste mali riešiť zväčšenie.