Na župany tradične používaný materiál, ktorý je obľúbený nielen pre svoju mäkkosť a priedušnosť, ale predovšetkým pre vysokú savosť. Dobre sa udržiava, avšak pri príliš častom praní môže začať žmolkovatieť. Čím ďalej častejšie sa môžete stretnúť aj s Bio bavlnou (organickou bavlnou), ktorá sa pestuje bez použitia chemikálií, čím je vhodná aj pre osoby s citlivou pokožkou trpiacou na ekzémy a iné kožné alergie. Pre spomínanú vysokú savosť sa bavlnené župany skvele hodia do sauny a na wellness procedúry. O niečo ľahším a vzdušnejším variantom sú bavlnené materiály doplnené o mikrovlákno. Takéto župany sa lepšie udržujú a dlhšie si zachovajú svoju farebnosť.
Od hrejivej a teplúčkej bavlny preskočíme na druhý pól, teda k chladivým saténovým županom, o ktorých počas nosenia ani neviete. Svojou ľahkosťou a hebkosťou sa skôr radí k letným županom, ktoré oveľa viac slúžia ako ozdoba a oživenie domáceho outfitu, či plaviek, než ako funkčný kúpací plášť. Saténové župany sa vyrábajú v mnohých variantoch od romantických jednofarebných s čipkovaným lemom, po veselé s kvetinovými vzormi. Výhodou saténu je predovšetkým priedušnosť a dobré pohlcovanie vlhkosti.
Drahším a luxusnejším variantom saténových županov je pravý hodváb. Tento veľmi drahý a úplne prírodný materiál pôsobí elegantne a ľahučko. Čo sa nasiakavosti a hrejivosti týka, tú tu nehľadajte. Ide o čisto módny a vkusný doplnok domáceho spodného prádla. Za umelý hodváb sa okrem saténu tiež označuje viskóza, ktorá je podobne ľahká a chladivá.

Mikroplyš
Presne na tie chladné dlhé večery, kedy si po celodennej drine chcete dopriať chvíle pokoja, poslúži župany z mikroplyšu. Hebký plyšový materiál vyrobený zo 100 % polyesteru prinesie hrejivý relax. Vysoké termoregulačné vlastnosti materiálu vás udržia v teple aj v menej vykúrenej domácnosti. Ďalšími jeho skvelými vlastnosťami sú jednoduchá údržba a vysoká priedušnosť. Oproti ostatným však mikroplyš horšie saje vlhkosť, preto sa príliš nehodí k bazénom a na podobné vodné kratochvíle.
Slučková tkanina vyrobená z bavlny, alebo bambusu sa oproti mikroplyšu vyznačuje vysokou savosťou. Aj preto sa s froté materiálom často stretnete u uterákov a osušiek. Ak hľadáte funkčný kúpací plášť, voľte froté prevedenie, ktoré dobre odvádza vlhkosť a je veľmi príjemný na dotyk. Popri klasickej bavlnenej variante môžete naraziť na bambusové vlákna, ktoré sú cenené pre svoje antiseptické vlastnosti. Za mäkké froté sa označuje zmes bavlny a polyesteru, ktorý župan ešte viac odľahčí.
S fleecom sa neodmysliteľne spájajú známe flísovky, teda veľmi príjemné a hrejivé mikiny. Rovnako tak to je aj s flísovými županmi. Jemný na dotyk, vysoko hrejivé a mäkké modely vynosíte predovšetkým v chladných mesiacoch. Pri praní a údržbe sa nemusíte strachovať o ich vzhľad, župany z fleecu sa nežmolkujú a ani sa nekrčia. Široký pojem fleece niekedy výrobcovia upresňujú a rozdeľujú podľa dĺžky vlasu. Bežne sa stretnete s názvom Wellsoft, coral fleece, ktorý označuje teplý a hebučký materiál s hrejivým chĺpkami z lícovej strany a dlhším zo strany rubovej.
