Akváriové kamene
Akváriové kamene primárne slúžia ako úkryt pre drobné rybičky a iné vodné živočíchy. Zároveň vytvárajú príjemné prostredie.
Prírodné alebo umelé
Vhodné do malých aj veľkých akvárií
Nutné pred vložením do akvária vyvariť
Zariaďujete si akvárium a premýšľate nad jeho budúcou podobou? Nezabudnite si naplánovať aj vhodnú dekoráciu, ktorá bude pekná na pohľad a užitočná pre vaše vodné živočíchy.
Zariaďujete si akvárium a premýšľate nad jeho budúcou podobou? Nezabudnite si naplánovať aj vhodnú dekoráciu, ktorá bude pekná na pohľad a užitočná pre vaše vodné živočíchy.
Akváriové kamene primárne slúžia ako úkryt pre drobné rybičky a iné vodné živočíchy. Zároveň vytvárajú príjemné prostredie.
Prírodné alebo umelé
Vhodné do malých aj veľkých akvárií
Nutné pred vložením do akvária vyvariť
Akváriové drevá tiež plnia funkciu úkrytu a zároveň prostredie akvária zútulňujú.
Dekoratívny charakter
Prírodné či umelé
Opäť nutnosť drevo vyvariť
V dnešnej dobe si môžete zaobstarať samolepiace fólie, ktoré slúžia ako akváriové pozadie. Dotvárajú príjemné prostredie a zároveň sú užitočné. Niektoré ryby sa cítia lepšie v nádrži s pozadím, pretože pre nich simuluje breh riečnych korýt.
Pre malé aj veľké akvária
Možnosť zvoliť aj 3D pozadie
Lepia sa buď dovnútra akvária či zvonku
Zaobstarať si môžete aj akváriové korene, skaly nebo koraly. Koraly ani mušle však neumiestňujte do sladkovodných akvárií, z estetického hľadiska by to nepôsobilo dobre.
Na slovenskom trhu zoženiete prírodné dekorácie do akvárií dovezené z exotických krajín, najčastejšie z juhovýchodnej Ázie alebo Japonska.
Dekorácie do akvárií môže byť buď prírodné, teda skutočné rastliny, kamene, drevá či korene z prírody, ktoré sú však ošetrené tak, aby mohli v akváriu byť a neuškodili rastlinám ani živočíchom, alebo umelé. Umelá dekorácia sa najčastejšie zhotovuje z dvoch typov materiálu:
Keramická dekorácia - z keramiky sa vytvárajú korene, skaly aj duté kamene alebo napríklad prístrešky
Polyesterová dekorácia - z polyesterovej živice na slovenskom trhu nájdete celé skalné útvary, románske ruiny, lebky, pieskovcové kamene alebo vraky lodí
Pokiaľ je to však len trochu možné, rozhodne dajte šancu skôr prírodnej dekorácii, najmä čo sa týka rastlín. Tie vodu nielen čistia, ale taktiež zamedzujú rastu rias a produkujú kyslík.
Než si dekoráciu zaobstaráte, zmerajte si svoje akvárium, prípadne sa pozrite, aké rozmery má akvárium, ktoré ste si na internete vyhliadli. Niekedy sa môže stať, že si vyberiete koreň či kmeň stromu, ktorý je oveľa väčší ako zvolené akvárium. Pri každej dekorácii by mal výrobca uviesť jej rozmery, tak si ľahko skontrolujete, či sa vám do akvária zmestí, alebo nie.
Podľa veľkosti zadnej steny akvária vyberajte aj správnu veľkosť fototapety alebo akváriového pozadia.
Mnoho začiatočníkov robí tú chybu, že novú prírodnú dekoráciu dostatočne nevyvarí a tá potom zafarbí vodu dohneda. V niektorých prípadoch navyše môžu uvoľnené látky z dekorácie uškodiť rastlinám aj rybám. Preto musíte všetku prírodnú dekoráciu, ktorú si zaobstaráte, poriadne očistiť a tiež vyvariť vo vode. Aj po niekoľkonásobnom vyvarení sa však môže stať, že vám dekorácia vodu sfarbí. Nie je však nutné panikáriť, voda sa vďaka vhodnej filtrácii sama do niekoľkých hodín vyčistí.
Ďalej vezmite na vedomie:
Do akvárií, aj tých malých s objemom 10 l alebo 20 l, patria vodné rastliny. Akvárium bez rastlín vám príliš dlho nevydrží a pre ryby je holé akvárium frustrujúce.
Nezabudnite do akvária umiestniť aj vhodné podložie, napríklad kvalitný substrát, vďaka ktorému vám rastlinky porastú rýchlejšie, alebo piesok či štrk.
Nikdy do akvária neumiestňujte ostré predmety, ako sú špicaté kamene, ryby by sa mohli ľahko zraniť. Každý ostrý predmet preto radšej obrúste.
Myslite na dostatok úkrytov. Ak budete chovať ryby dohromady napríklad s krevetkami, musíte im zaistiť, aby sa mali pred väčšími tvormi kam ukryť. Ak tak neurobíte, začnú vám krevetky z akvária miznúť, pretože sa stanú niečou potravou. To však platí aj pri spolužití väčších rybiek s tými menšími v jednej nádrži. Niektoré ryby na seba vzájomne útočia.
Zháňate dekoráciu, ktorá zároveň plní funkciu prevzdušňovania? Také dekorácie sú opatrené vzduchovým kompresorom a využijete ich pri zariaďovaní sladkovodných aj morských akvárií.
Ako poznám, že ide o prírodný alebo umelý kameň do akvária?
Výrobca by mal túto informáciu vždy uvádzať v popise produktu. Pokiaľ tomu tak nie je, neváhajte ho sami kontaktovať.
Môžem mať akvárium bez podložia?
Ak chcete mať v akváriu živé rastliny, potom to bez vhodného substrátu nepôjde. Rastliny nebudete mať za čo uchytiť a nedostanú potrebnú výživu.
Je možné nakombinovať prírodnú dekoráciu s umelou?
Iste, to nie je žiadny problém, ale dbajte na to, aby prírodnej dekorácie bolo v akváriu viac. Rybičkám a ďalším vodným živočíchom to určite urobí radosť.