Ako vybrať detské plienky?

Ak očakávate príchod dieťaťa, výber plienok je dôležitým krokom a oplatí sa mu venovať dostatok času. Pre najmenšie bábätká potrebujete v priemere 10 plienok denne, čo je už číslo, ktoré môže citeľne ovplyvniť váš rozpočet.

Ak očakávate príchod dieťaťa, výber plienok je dôležitým krokom a oplatí sa mu venovať dostatok času. Pre najmenšie bábätká potrebujete v priemere 10 plienok denne, čo je už číslo, ktoré môže citeľne ovplyvniť váš rozpočet.

Doba čítania 8 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk
Pri výbere detskej plienky berte do úvahy predovšetkým váhu dieťaťa a s tým súvisiacu veľkosť

Aké plienky podľa typu

Pri výbere detskej plienky sa musíte zamerať na 3 hlavné parametre: hmotnosť dieťaťa a s tým súvisiacu veľkosť plienky, náročnosť údržby a cenu. Starostlivé zváženie týchto bodov vám umožní získať pomerne presnú predstavu o tom, ktoré plienky sú pre vás a vaše bábätko ideálne. Často je tiež dobré vyskúšať niekoľko typov a až po čase sa rozhodnúť, pri ktorých z nich zostať. 

Výrobcovia ponúkajú dva základné typy plienok, pričom hlavným rozdielom je možné opakovanie ich použitia. Kým jednorazový variant použijete a následne vyhodíte, tie látkové môžete pri správnej starostlivosti používať opakovane aj niekoľko rokov.

Často je dobré tieto 2 typy kombinovať podľa situácie a potreby. Napríklad, ak cestujete, siahnete po jednorazových, ktoré sú na tento účel veľmi praktické. Pokiaľ ste s bábätkom doma, môžete viac používať látkové. Tie navyše odporúčajú lekári pre správny vývoj bedrových kĺbov dieťaťa, jedná sa o tzv. balenie na široko.

látkové plienky

Aké látkové plienky

Látkové plienky môžu byť vyrobené z mnohých druhov materiálov, ktoré sa líšia savosťou, jemnosťou a ekologickosťou pri výrobe. Najčastejšie narazíte na bavlnené plienky a bambusové plienky alebo flanelové plienky. Látkové varianty dobre absorbujú tekutiny a sú šetrné k detskej pokožke, na druhú stranu sú menej odolné na časté pranie. 

Z dlhodobého hľadiska sú však finančne výhodnejšie ako jednorazové plienky. Tieto plienky majú prirodzenejší charakter a sú menej náročné na životné prostredie. A to aj napriek tomu, že pri ich praní sa spotrebuje veľké množstvo vody a energie. Z hľadiska celkových nákladov sú jednoznačne nákladovo efektívnejšie ako papierové plienky. 

Moderné plienky sú premyslené do posledného detailu. Musia byť schopné rýchlo nasiaknuť tekutiny a zabrániť ich spätnému presakovaniu. Musia mať vysokú priedušnosť a nesmú dráždiť citlivú pokožku dieťaťa. Dôležitá je aj odolnosť upínacích pásikov, aby sa počas pohybu nerozlepovali a plienka dieťaťu nepadala.

  • Možnosť opakovaného použitia

  • Univerzálna veľkosť

  • Vysoká priedušnosť materiálu

  • Široký výber veľkostí a motívov

  • Šetrné k životnému prostrediu

  • Nižšia výsledná cena

  • Môže dieťa obmedzovať v pohybe

  • Vyššia obstarávacia cena

Typy látkových plen

All-in-one – poskytujú najjednoduchší systém prebaľovania a hodia sa pre mamičky, ktoré sa nechcú zaoberať viacerými vrstvami a tráviť starostlivosťou o plienky viac času, než je nevyhnutné. Ich súčasťou sú ako vrchné nohavičky, tak aj savá vrstva. Poskytujú bábätku aj mamičke vysoký komfort, a navyše nie sú príliš objemné. Ich nevýhodou je vysoká obstarávacia cena a relatívne dlhšia doba schnutia.

Vkladacie plienky - majú integrované vrchné nohavičky z nepriepustného, ale priedušného materiálu. Ich vnútorná vrstva je zvyčajne vyrobená z jemného mikrofleecu a majú našité vrecko. Do neho sa vkladá sacia vrstva alebo originálna sacia plienka, vkladacia plienka, vrstvená plienka, štvorcová plienka. Výhodou je jednoduchá manipulácia, nie sú príliš objemné a rýchlo schnú. Nevýhodou je vysoká obstarávacia cena a nutnosť používať sacie vrstvy.

Nohavičkové látkové plienky – kombinujú sa s vrchnou nepriepustnou vrstvou. Majú zapínanie na patentky a dokážu veľmi rýchlo uschnúť. Zo všetkých typov látkových plienok sú obvykle najlacnejšie, na druhú stranu musíte počítať s relatívne zložitejšou manipuláciou. Vyžadujú viac času ako napr. varianty all-in-one. Nohavičkovým a vkladacím plienkam sa tiež niekedy hovorí snap-in-one. 

Štvorcové plienky - dokonale sajú a najrýchlejšie schnú. Sú tradične obľúbené pre svoje jednoduché použitie a dobrú cenu. Majú univerzálne využitie ako osuška, mäkká deka alebo podložka pod hlavičku. Niektoré majú príjemný vyšší vlas. Látkové plienky môžete doplniť jednoduchými vrchnými nohavičkami. Tie tvoria nepriepustnú vrstvu a chránia oblečenie pred presakovaním a zápachom. Môžete si zaobstarať lacnejšie vinylové alebo o niečo drahšie, ale zato priedušné, napríklad s membránou alebo vlnené. Na výber máte z mnohých druhov farieb a vzorov, od decentných až po pestrofarebné.

Látkové plienky štvorcové  Látkové nohavičkové plienky

detské jednorazové plienky

Jednorazové

Detské jednorazové plienky sú vyrobené z papiera a absorpčnej buničiny. Ich najväčšou výhodou je praktické používanie bez potreby prania. Po použití ich stačí zabaliť, vyhodiť a vziať si ďalšiu plienku. Na druhej strane sú veľmi neekologické a dlhodobo patria na jedno z popredných miest v podiele domáceho odpadu. Podľa niektorých zdrojov tvoria až 50 % odpadu rodín s malými deťmi. Nie sú biologicky rozložiteľné a zaťažujú životné prostredie.

Jednorazové plienky môžu byť tiež parfumované alebo zdobené rôznymi potlačami, pričom výnimkou nie je ani pridanie extraktu zo zeleného čaju alebo aloe vera. Nie každá pokožka však tieto „vychytávky" znáša.

  • Pri niektorých typoch sa môžete stretnúť s indikátorom vlhkosti

  • Veľmi jednoduché a rýchle použitie bez nutnosti prania

  • Vysoká absorpčná schopnosť - nehrozí riziko pretečenia

  • Široký výber veľkostí

  • Neobmedzujú v pohybe

  • Nemusia vyhovovať deťom s citlivou pokožkou

  • Záťaž pre životné prostredie

  • Vyššia cena

Typy jednorazových plienok

Prémiové plienky - sú už na prvý dotyk nadštandardné. Sú jemné, perfektne sedia na tele a majú vysokú savosť. Tomu zodpovedá aj vyššia cena.

Klasické plienky - takto sa označujú štandardné plienky strednej a nižšej triedy rôznych značiek. Patrí sem väčšina sortimentu, ktorý nájdete v ponuke. V rámci kategórie môžu byť cenové rozdiely v závislosti od kvality plienky a sily značky.

Ekologické jednorazové plienky - sú vyrobené z ekologických materiálov, ktoré sú v prírode úplne alebo čiastočne rozložiteľné. Vzhľadom na to, aké vysoké percento odpadu tvoria plienky, sú určite voľbou, ktorá stojí za zváženie. Za vyššiu cenu tak získate dobrý pocit, že stovky kilogramov plienok vášho dieťaťa nezostanú desiatky rokov ležať na skládke. Na prvý pohľad ich spoznáte podľa prírodnej béžovej farby namiesto čisto bielej.

Nohavičkové plienky jednorazové - jednoduché naťahovacie jednorazovky, vhodné pri trénovaní na nočník. Dieťa má možnosť ich samo rýchlo stiahnuť, ako by malo skutočnú bielizeň.

Plienky do vody - sú ideálne pre malé deti do bazéna. Nerozmočia sa, a pritom výborne tesnia, ich obsah teda nevytečie do bazéna. Môžu byť jednorazové aj látkové. Tie látkové je potrebné doplniť o separačné plienky.

Eko plienky  Nohavičkové plienky 

Aké plienky pre novorodencov a väčšie dieťa

Na rozdiel od oblečenia sa plienky kupujú podľa váhy dieťaťa, nie podľa veľkosti či veku. Každé dieťa totiž rastie inak rýchlo, a to aj okolo zadočku. Niektoré je bacuľaté a iné už od narodenia štíhle. Veľkosti plienok sa môžu prekrývať, v tom prípade je lepšie zvoliť tú väčšiu.

Pred narodením nenakupujte väčšie množstvo plienok do zásoby. Je dobré počkať, aké veľké bábätko sa vám narodí a tiež aký typ plienky mu bude vyhovovať. Na začiatok vám postačí zásoba na prvý týždeň jeho života.

Veľkosť jednorazových plienok

Výrobcovia majú rozpätie veľkostí plienok rôzne. V prípade jednorazových plienok sa zvyčajne podobá a zodpovedá približne tomuto rozpätiu (veľkosti sa aj u jednej značky väčšinou prekrývajú). Vždy je však lepšie overiť si veľkosť priamo u výrobcu.

Plienky 1  Plienky 2  Plienky 3  Plienky 4  Plienky 5  Plienky 6

Označenie

Veľkosť

Hmotnosť dieťaťa

Predčasne narodené dieťa

0

do 2,5 kg

Novorodenec

1

2–5 kg

Mini

2

3–6 kg

Midi

3

4–9 kg

Maxi

4

7–18 kg

Maxi+

4+

9–20 kg

Junior

5

11–25 kg

Extra large

6

16+ kg

Veľkosti látkových plienok

Väčšina látkových plienok má univerzálnu veľkosť. Niektorí výrobcovia ponúkajú veľkosť do 15 kg a druhú veľkosť nad 15 kg váhy dieťaťa. Vďaka tomu, že sa látkové plienkové nohavičky nastavujú patentkami alebo suchým zipsom, rastú spolu s dieťaťom. Iní výrobcovia sa číslovaním blížia papierovým plienkam a dodržiavajú škálu veľkostí od 3 do 5.

Špeciálnym prípadom sú klasické bavlnené látkové plienky TETRA, ktoré sa vyrábajú vo veľkostiach S, M a L. Používajú sa nielen na prebaľovanie, ale aj namiesto podbradníka, slnečnej clony na kočík, podložky aj osušky.

Rady na záver

Ako prať látkové plienky

Ak sa rozhodnete pre bavlnené plienky, budete k nim rozhodne potrebovať dobrý kôš či vedierko na skladovanie po použití. V ňom budú čakať na vypranie a nutnou podmienkou je, že nesmú byť z koša cítiť. Obľúbenou prevenciou proti zápachu je v tomto prípade tea tree olej. Stačí pár kvapiek a zápach z miestnosti zmizne. 

Odporúčaná teplota prania látkových plienok je 40 až 60 °C, ale záleží na výrobcovi. Ak budete prať pri 90 °C, plienka sa vám rýchlejšie opotrebuje. Žmýkajte maximálne pri 800 otáčkach za minútu a nikdy nepoužívajte aviváž.

Ak používate sušičku, zapnite ju len na šetrný program. Sušenie v sušičke spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie plienok. Ideálnou možnosťou je sušiť plienky vonku na slnku, ktoré je najlepším bieliacim a dezinfekčným prostriedkom.

Ako likvidovať jednorazové plienky

Použité jednorazové plienky nemožno ďalej recyklovať, pretože sú vyrobené z mixu materiálov. Tiež ich znečistenie nedovoľuje ďalšie využitie. Preto je nutné ich ukladať do kontajnerov na zmiešaný odpad, odkiaľ putujú na uloženie na skládku či častejšie do spaľovne odpadov. 

Výnimkou sú ekologické jednorazové plienky, ktoré môžete odložiť do biologického odpadu, pokiaľ je tak uvedené na obale. Ich likvidácia je tak výrazne šetrnejšia k životnému prostrediu.

Ako často plienku vymieňať

Počítajte s tým, že bábätká potrebujú plienku vymeniť obyčajne raz za 3 až 4 hodiny. Predídete tak vzniku zaparenín, ktorých hlavnou príčinou väčšinou je, že zadoček zostáva v mokrej plienke príliš dlho.

Začervenanie sa môže objaviť aj vo chvíli, keď je detská pokožka alergická na niektorú z látok, ktoré jednorazové plienky obsahujú. Často sa to môže objaviť u parfumovaných plienok.

Keď plienky nevyhovujú

Ak si nie ste istí, či ste si vybrali správny druh plienok, určite sa oplatí hľadať ďalej. Pre pohodlie a zdravú pokožku vášho dieťaťa to určite stojí za to.

Možno bude vášmu dieťatku viac vyhovovať iný materiál alebo iný typ plienky. Nezabudnite vyskúšať výmenu vždy, keď sa vášmu dieťatku začnú objavovať zapareniny alebo má nejaké otlačené miesta.

Iná výbava

Koše na plienky

Koše na plienky

  • 387 produktov

Koše na plienky
Detské postieľky

Detské postieľky

  • 1598 produktov

Detské postieľky
Detské pestúnky

Detské pestúnky

  • 405 produktov

Detské pestúnky
Detské odrážadlá

Detské odrážadlá

  • 1786 produktov

Detské odrážadlá
Dojčenské mlieka

Dojčenské mlieka

  • 558 produktov

Dojčenské mlieka
Kočíky

Kočíky

  • 2279 produktov

Kočíky