Izbičku zariaďujeme predovšetkým podľa veku dieťaťa. Iné potreby bude mať dieťa v škôlke a stredoškolák. Nábytok vyberajte vždy len taký, aký dieťa naozaj využije. Za uváženia iste stojí tzv. rastúci nábytok, ktorý možno postupne zväčšovať vzhľadom na vývoj dieťaťa. K dostaniu sú rastúce písacie stoly, stoličky aj postele. Dôležité je držať v izbe jednotný dizajn nábytku a doplnkov, aby k sebe všetko pasovalo.
Detská izba pre bábätko
Základom je kvalitná detská postieľka s matracom o strednú až vyššej tuhosti bez anatomických zón pre lepšiu oporu tela. Chýbať nesmie prebaľovací pult s dostatočným množstvom úložného priestoru pre plienky, krémy a oblečenie. Samozrejmosťou je komoda alebo šatníková skriňa pre oblečenie a posteľnú bielizeň. Nezabudnite na úložný priestor pre hračky a zónu pre hranie na zemi, tam sa bábätko bude hrať najčastejšie, preto neoľutujete kúpu hracej podložky. V izbe pre bábätká by nemali chýbať ani svetielka, či nočné svetlo, aby sa dieťatko v noci nebálo. Vyberajte teplé žlté farby žiaroviek. A je potrebné myslieť aj na mamičky, ktoré ocenia pohodlné kreslo alebo pohovku.

Detská izba pre predškolákov a školákov
Čím viac dieťa rastie, tým viac začne svoju izbičku využívať a užívať si ju. Predškolské deti už spia vo svojej izbe samy a nie s rodičmi v spálni, preto je potrebné zaobstarať naozaj kvalitnú posteľ a matrac, ktorá by mala byť stále skôr tvrdšia a bez anatomických zón. Dôležité je tiež maximum úložných priestorov pre hračky, knižky, hry a oblečenie. A čas prišiel aj na pracovný kútik s písacím stolom - predškolské deti si môžu pri stole maľovať alebo skladať puzzle, školské deti vymenia hračky za zošity a učebnice. Izbu rozdeľte na pracovnú a relaxačnú zónu. Stôl je dobré umiestniť vedľa okna a nezabudnite ani na lampičku a odpadkový kôš. Izbičku ozvláštnia aj doplnky, ako je napríklad sedací vak, rebriny, hojdačky alebo hracie koberce.

Študentská izba
S prechodom na druhý stupeň základnej školy, viacročné gymnázium, či strednú školu sa začína detská izba meniť v študentskú. Rozprávkové postavičky nahradia plagáty obľúbenej hudobnej kapely alebo fotky s priateľmi, poličky zaplnia hudobné nástroje, herné konzoly a knižky. Rozloženie izby však zostáva stále rovnaké, dieťa musí mať priestor na odpočinok a na prácu. Písací stôl by mal byť ideálne tak veľký, aby sa naň zmestil monitor alebo notebook, ale stále musí zostať dostatok priestoru pre písanie rukou. K stolu vyberte pohodlnú kancelársku stoličku. Šatníková skriňa by mala byť ideálne doplnená o zrkadlo. Priestor, ktorý bol predtým určený pre hranie, môže teraz zaplniť knižnica, prípadne kreslo, či pohovka. K zariaďovaní študentskej izby vždy prizvite svojho potomka, ktorý bude v izbe tráviť najviac času.
