Ako vybrať digitálny fotoaparát?

Hľadáte digitálny fotoaparát na naplnenie rodinného albumu alebo plánujete dramatické zábery hôr a jazier v dychberúcej scenérii pri západe slnka? V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako si vybrať ten správny digitálny fotoaparát pre vaše potreby.

Hľadáte digitálny fotoaparát na naplnenie rodinného albumu alebo plánujete dramatické zábery hôr a jazier v dychberúcej scenérii pri západe slnka? V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako si vybrať ten správny digitálny fotoaparát pre vaše potreby.

Doba čítania 11 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať digitálny fotoaparát?

Digitálny fotoaparát je pre niekoho hračkou, pre iných koníčkom alebo pracovným nástrojom. V prvom rade je teda kľúčové položiť si otázku, na čo fotoaparát vlastne potrebujete. Pokiaľ vám ide o zachytenie najlepších momentov z osláv, môže vám stačiť kompakt za pár desiatok eur. Ak si potrpíte na precíznosť snímok, fotíte za zhoršených svetelných podmienok, alebo živé udalosti ako napríklad športové stretnutie, využijete už kvalitnú zrkadlovku.

Typy digitálnych fotoaparátov

Ako vybrať digitálnu zrkadlovku

Digitálna zrkadlovka fotí cez hľadáčik alebo displej. Svetlo prechádza objektívom a cez zrkadlo sa odráža do pentaprizmatického hranola (pri lacnejších variantoch je nahradený sústavou zrkadiel) a následne do hľadáčika. Po stlačení spúšte dôjde k sklopeniu zrkadla a svetlo tak prejde objektívom na snímač.

Najčastejšie sa stretnete so snímačom Full Frame, ktorý má rovnakú veľkosť ako políčko kinofilmu (36×24 mm) a verne tak vykresľuje obraz s kvalitnými detailmi. Ďalším variantom je menší APS-C snímač, využívaný pri lacnejších modeloch. Tu sa potom uvádza crop faktor, označujúci koľkokrát je snímač menší ako kinofilmové políčko a aký veľký bude výrez výslednej snímky. To následne ovplyvňuje vlastnosti celej optickej sústavy fotoaparátu (čím menší snímač, tým viac sa násobí hĺbka ostrosti a ohnisková vzdialenosť fotoaparátu). Väčší crop faktor tiež znamená menší uhol záberu a vyšší šum.

Možnosť výmeny objektívu otvára široké možnosti využitia – od makrofotografií po reportáže zo športových udalostí. Bajonet zrkadlovky, ktorým je objektív uchytený k foťáku, sa líši u každého výrobcu, k dispozícii sú však adaptéry na zabezpečenie kompatibility.

Výhody a nevýhody oproti digitálnej bezzrkadlovke:

 • Široká ponuka objektívov a príslušenstva

 • Snímač chránený uzávierkou a zrkadlom

 • Obraz v optickom hľadáčiku je bez skreslenia a oneskorenia

 • Dlhá výdrž batérie - digitálna zrkadlovka ju využíva prakticky len pri snímaní a prezeraní snímky

 • Vyššia cena kvôli zložitejšej konštrukcii

 • Rozmernejšie a ťažšie kvôli zrkadlám

 • Sklopenie zrkadla obmedzuje rýchlosť snímania - nevýhoda predovšetkým pri fotení športu

 • AF senzor nie je v rovine snímača, ale pod zrkadlom a môže dôjsť k nepresnosti ostrenia

Ako vybrať digitálny kompakt

Digitálne kompakty poslúžia nenáročným fotografom, najmä ak hľadáte fotoaparát na zachytenie rodinných momentiek a spomienok. Práve podľa účelu použitia sa môžete orientovať v ponuke - je pre vás dôležitá možnosť priblíženia a aký veľký zoom požadujete? Ak budete snímať videoblogy a robiť selfie, potom vyžadujte otočný displej. Ak chcete mať fotografie rýchlo k dispozícii na zdieľanie a úpravu, potom vyžadujte funkciu Bluetooth alebo pripojenie Wi-Fi.

Pri výbere je dobré sa riadiť snímačom, ten sa pri kompaktoch skladá z pixelov citlivých na svetlo. Platí pri ňom, že väčšia veľkosť jednotlivých pixelov znamená viac svetla a teda lepšiu kvalitu dát pre ďalšiu úpravu. Snímač je teda v podstate pre kvalitu obrazu dôležitejší, než vysoké rozlíšenie snímky.

 • Snímač 1/2,3" - najrozšírenejší a teda štandardný, vysokú kvalitu však od neho neočakávajte.

 • Snímač 1" - spracuje veľmi kvalitné snímky.

 • Snímač APS-C - pri digitálnych kompaktoch je len pri špičkových modeloch pre profesionálov.

Rozlíšenie snímača ovplyvňuje detaily obrazu – čím vyššie rozlíšenie, tým viac detailov. Pochopiteľne však tiež rastie veľkosť súborov. Digitálne kompakty poskytujú rozlíšenie fotografií v rozmedzí 4–24 Mpx, čo úplne stačí aj na tlač fotiek.

Ako si vybrať digitálny fotoaparát bezzrkadlovku

Ako už názov napovedá, digitálne bezzrkadlovky nemajú zrkadlo ani optický hľadáčik na rozdiel od zrkadloviek - niekedy ich nájdete aj pod názvom kompakt s výmenným objektívom, či CSC fotoaparát. Sú ľahšie a menšie ako zrkadlovky (práve vďaka absencii zrkadiel) a v niektorých ohľadoch ich predbehne aj ďalšími funkciami.

Ostrenie je v manuálnom režime dokonca presnejšie ako pri zrkadlovke, vďaka priblíženiu obrazu cez elektronický hľadáčik - ten je tiež oproti optickému lepší v horších svetelných podmienkach. Snímač tu pracuje aj ako autofocus senzor a snímka je tak vždy presne zaostrená. Pracuje na rovnakom princípe ako digitálny kompakt - väčší snímač znamená kvalitnejší obraz s nižším šumom a viacerými detailmi.

 • Snímač 4/3 " - jeho veľkosť je zhruba jedna štvrtina Full Frame snímača a využívajú ho predovšetkým značky Panasonic a Olympus.

 • Snímač APS-C - polovičná veľkosť Full Frame snímača a poslúži fotografickým nováčikom a nenáročným fotografom.

 • Full Frame - snímač s veľkosťou filmového políčka (36×24 mm) zaručí najlepšiu kvalitu obrazu.

Rozlíšenie snímača bezzrkadloviek sa pohybuje medzi 10–50 Mpx. Aj tu platí, že vyššie rozlíšenie poskytne viac detailov na ďalšiu úpravu a tlač vo väčšom formáte.

Výhody a nevýhody oproti digitálnej zrkadlovke:

 • Nižšia cena

 • Ľahšie a menšie rozmery

 • Presnejšie ostrenie aj za šera

 • Absencia zrkadla eliminuje cvakanie pri fotení

 • Rýchle fotenie sériových snímok (nie je spomalený mechanickým sklopným zrkadlom)

 • Menšia výdrž batérie

 • Obmedzený výber originálnych objektívov a ďalšieho príslušenstva

 • Odkrytému snímaču chýba akákoľvek ochrana a pri výmene objektívu ho ľahko znečistíte

Pre deti

Detský digitálny foťák slúži predovšetkým na zachytenie rodinných udalostí a dobrodružstvo vašich ratolestí napríklad na tábore. Ľahko ich rozoznáte podľa veselých detských motívov a nízkej ceny, ktorá zaručuje váš pokoj na duši, až ich zveríte svojim potomkom.

Parametre

Rozlíšenie

Určuje počet obrazových bodov, ktoré tvoria jednu snímku. Čím je vyššia, tým je fotka detailnejšia a tým väčší formát môžete vytlačiť.

Optický zoom

Optický zoom približuje scénu zmenou ohniskovej vzdialenosti pomocou preskupenia šošoviek v objektíve. Jeho nespornou výhodou je absencia straty kvality snímky, ku ktorej dochádza pri digitálnom zoome.

Ohnisková vzdialenosť

Ohnisková vzdialenosť predstavuje priestor medzi optickým stredom objektívu a bodom, kde sa pretnú lúče svetla prechádzajúce objektívom - teda východiskovým bodom objektívu (šošovkou) a snímačom fotoaparátu. Ovplyvňuje teda uhol záberu (ako veľkú oblasť objektív zachytí) a zväčšenie (čím väčšia ohnisková vzdialenosť, tým väčšie zväčšenie a lepšie tak zachytí vzdialené objekty).

Svetelnosť objektívu

Hovorí nám, koľko svetla dokáže objektív prepustiť, a označuje sa clonovým číslom "f" (ohnisková vzdialenosť k priemeru vstupnej šošovky). Menšie clonové číslo teda znamená vyššiu svetelnosť, a teda kvalitnejšie a ostrejšie snímky za súmraku alebo v noci, pretože si vystačíte s kratším expozičným časom.

Typ snímača

 • CCD - zaznamenáva obraz pomocou RGB filtrov pred snímačom, alebo pred pixelmi vo vzore šachovnice a informácie prenáša po riadkoch. Je pomalší a náročnejší na baterku oproti CMOS.

 • CMOS (APS) - najrozšírenejší typ u digitálnych fotoaparátov. Prenášajú dáta samostatne z jednotlivých bodov. Je menej náročný na spotrebu energie, rýchlejšie spracováva dáta a je lacnejší.

Napájanie

Prevažná väčšina digitálnych fotoaparátov je dnes vybavená dobíjacím akumulátorom. U niektorých kompaktov (najmä tých detských) sa však stretnete aj s ceruzkovými AA batériami.

Nočná scéna

Funkcie

 • Videosekvencia - schopnosť natáčať videá je dnes takmer nutnou výbavou, kedy narazíte aj na rozlíšenie 4K.

 • Stabilizácia obrazu pomáha eliminovať otrasy pri natáčaní videa a rozmazaní snímky pri fotení.

 • Digitálny fotoaparát s WiFi alebo Bluetooth príde vhod, keď potrebujete rýchlo zdieľať alebo upravovať zhotovené snímky.

 • Výklopný displej je užitočný predovšetkým pre natáčanie videoblogov, alebo fotenie selfie.

 • Vodoodolný digitálny fotoaparát využijete predovšetkým na dovolenke, alebo na výlete, kedy prežije pád do vody aj daždivý deň.

Najčastejšie otázky

Fotograf si spravidla zaobstará viac ako jeden objektív, pretože každý objektív je vhodný na niečo iné:

 • Širokouhlé objektívy - reportáže, fotografie architektúry

 • Dlhý zoom - divoká zver, športové udalosti

 • Makro objektívy s ohniskovou vzdialenosťou 90 mm na zachytenie najmenších detailov Bližšie informácie o výbere nájdete v kategórii Objektívov.

 • Optický zoom - objektív sa postará o priblíženie záberu alebo fotografie bez straty kvality.

 • Digitálny zoom - priblíženie prebieha čisto digitálne, čím sa zvyšuje šum a znižuje ostrosť.

Bajonet je typ upevnenia objektívu na telo fotoaparátu. Každý výrobca má špecifický typ bajonetu, ku ktorému možno pripojiť len kompatibilné objektívy - ostatné sa musia pripojiť pomocou adaptéra a nie vždy sú k dispozícii všetky ich funkcie. Adaptéry sú však k dispozícii prakticky na akékoľvek dva typy bajonetov, takže na nové telo môžete pripojiť aj tridsať rokov starý objektív.

 • Začínajúci nadšenec: Ak je pre vás fotografovanie novým koníčkom a chcete sa v ňom neustále zdokonaľovať, odporúčame vám kúpiť si lacnejšiu zrkadlovku alebo bezzrkadlovku, ktorá vás naučí pracovať s rôznymi objektívmi a expozíciami.

 • Ak ste len príležitostný fotograf hlavne na rodinných dovolenkách a nechcete sa príliš stresovať, siahnite po pohodlnom automatickom kompakte, ktorý väčšinu práce odvedie za vás.