Obsah článku

Typy fliaš
Dojčenské fľaše už nie sú len v klasickom rokmi overenom tvare, výber sa rozširuje podľa potrieb bábätiek aj mamičiek.
Antikolikové fľaše - sú uzavreté špeciálnym mechanizmom, ktorý zabraňuje tvorbe prebytočného vzduchu vo vnútri fľaštičky. Bábätko vďaka tomu neprehĺta nadmerné množstvo vzduchu a nebude ho bolieť bruško.
Fľaše so širokým hrdlom - sú nižšie ako klasické fľaše a tak nehrozí ľahké prevrhnutie, pritom je zachovaný objem. Vďaka širokému hrdlu sa navyše ľahšie sype dojčenská výživa v prášku.
Fľaše pre dojčené deti - fľaštičky vhodné pre novorodencov a deti, ktoré sú prevažne dojčené. Tieto fľaštičky uľahčia prechod od prsníku k fľaši. Vďaka špeciálnemu tvaru cumlíka môže bábätko sať stále rovnakým spôsobom ako od mamičky. Vďaka tomu nie je narušené dojčenie a bábätku sa bude lepšie prechádzať na fľaštičku.
Dojčenské fľaše so zúženým hrdlom môžu byť potom jednoduchšie na uchopenie malých rúk a bábätko sa tak môže začať učiť piť z fľaše úplne bez pomoci.

Materiál
Fľaštička by mala byť vyrobená z materiálu šetrného k detskému organizmu, bez zdraviu škodlivých látok.
Sklenené dojčenské fľaše - bezpečný materiál, neuvoľňuje žiadne škodlivé látky a pýši sa veľmi dlhou životnosťou. Medzi jeho najväčšie mínus patrí vysoká hmotnosť a náchylnosť k rozbitiu, ak dieťaťu vypadne z rúčky. To však pomôžu vyriešiť držadlá alebo ušká. Navyše zostanú stále číre a nezafarbia sa od tekutín, ktoré do nich nalievate.
Plastové fľaše - najlacnejší a najľahší materiál. Pri výbere plastovej fľaštičky dbajte na jej zloženie, nemala by obsahovať látku BFA, ktorá je zdraviu škodlivá. Fľaše z plastu sa tiež veľmi rýchlo opotrebujú a ich životnosť je relatívne krátka, časom sa totiž zafarbí od mlieka, čaju alebo ovocnej šťavy.
Silikónové fľaše - najčastejšie používaný materiál a tiež najviac rozšírený. Veľmi príjemný, pripomínajúci ľudskú kožu. Vyššia cena je vyvážená dlhou životnosťou a odolnosťou. Navyše neobsahuje zdraviu škodlivé látky.
Nerezové fľaše - prakticky nerozbitné s dlhou životnosťou a bez škodlivých látok. Navyše dokážu udržať po krátku dobu aj teplotu nápoja. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena
Pre správnu sterilizáciu sú vhodnejšie fľaše sklenené a plastové bez farebných obrázkov.
Ako vyčistiť dojčenskú fľašu?
Imunita bábätiek nie je po narodení plne vyvinutá a preto sú bábätká veľmi citlivé na mikrobiálnu nákazu - pre novorodenca to platí dvojnásobne. Dôležitým okamihom v starostlivosti o zdravie dojčaťa je teda dôsledná sterilizácia všetkých potrieb pre kŕmenie z dojčenskej fľaše, ktorou sa ničia škodlivé baktérie. Po každom kŕmení opláchnite všetky časti fľaštičky aj ďalšie použité príslušenstvo horúcou vodou. Fľaštičky vždy starostlivo vyčistite pomocou kefy a opláchnite. Skontrolujte cumlík, jej otvor a tesnenie na fľašu. Sterilizujte varom (3-5 minút) alebo použite priamo sterilizátor. Riad, ktorý je vysterilizovaný, nechajte uschnúť a uchovávajte na čistej podložke alebo na odkvapkávači a majte ho prikrytý vyvarenou a vyžehlenou utierkou. Pred ďalším kŕmením si umyte ruky, čistých cumlíkov sa snažte pri nasadzovaní nedotýkať.

Príslušenstvo
Cumlíky
Savičky alebo tiež cumlíky slúžia ako náhrada prsnej bradavky. Pre novorodenca sú najvhodnejšie cumlíky s pomalým prietokom, u starších detí, ktoré si už na kŕmenie z fľaše zvykli, možno zvoliť cumlík s rýchlejším prietokom. Pravidelne sa uisťujte, či zvolený cumlík v maximálnej možnej miere zodpovedá potrebám vášho dieťaťa, jeho rastu a rozvoju.
Cumlíky sa vyrábajú buď z gumového latexu, alebo zo silikónu. Silikónové cumlíky vydržia o niečo dlhšie (guma totiž po čase zmäkne), avšak nie sú vhodné pre staršie deti s vyvíjajúcimi sa zúbkami, mohli by cumlík poškodiť. Je na mieste si uvedomiť, že cumlíky nie sú večné a ich vlastnosti sa môžu s časom zhoršovať. Čo sa týka tvaru, existujú na trhu cumlíky okrúhle a plochejšie, anatomicky tvarované. Hoci guľatý cumlík môže na prvý pohľad viac pripomínať prsník, kupujte vždy radšej cumlíky so špeciálnym tvarom. Sú totiž navrhnuté tak, aby napomáhali správnemu vývoju čeľuste a podnebiu a napodobňujú správanie sa ďasien pri dojčení. Výber správnej veľkosti a prietoku cumlíka je veľmi dôležitý. Jednotlivé typy cumlíkov sú odstupňované podľa veku dieťaťa aj podľa sily prietoku (veľkosti/počtu dierok v cumlíku). Slabý prietok je vhodný na riedke tekutiny (čaj), stredný na mlieko a silný na kašu. Ak sa bábätko počas kŕmenia z dojčenskej fľaše zadúša alebo vykašliava mlieko, prietok použitého cumlíka je príliš rýchly, ak naopak počas kŕmenia s fľaštičkou zápasí a má problémy s rovnomerným saním mlieka , znamená to, že prietok cumlíka je príliš pomalý. Tekutina by nemala z fľaštičky pri otočení tiecť, ale len pomaly odkvapkávať, aby bol uspokojený sací reflex dieťaťa.
Tip
Správnu rýchlosť prietoku môžete overiť rýchlym testom: otočte fľašu hore dnom a sledujte, ako rýchlo z nej tekutina kvapká. Mala by odkvapkávať pomaly, nie príliš rýchlo alebo dokonca tiecť pramienkom.
Savičky a cumlíky vyberajte v ich vlastnej kategórii.
Pokiaľ nedodržíte správnu veľkosť, bábätko si zvykne na to, že sa mu z fľaše saje lepšie a nebude sa chcieť k prsníku vrátiť. Neprechádzajte preto na ďalší typ cumlíka s väčším prietokom príliš skoro.
Ohrievače
Uľahčia prácu pri ohreve mlieka alebo akéhokoľvek detského príkrmu. Na rozdiel od mikrovlnnej rúry ohreje pokrm rovnomerne a tiež rýchlejšie. Celý proces je maximálne bezpečný a vďaka termostatu aj užívateľsky pohodlnejší. Takto šetrné ohrievanie navyše pomáha zachovať živiny a vitamíny obsiahnuté v mlieku či v príkrme. Zariadenie najčastejšie funguje na princípe vodného kúpeľa alebo pary. Fľaša s mliekom sa vloží do nádoby s vodou, ktorá cirkulovaním zaistí rovnomerné prehriatie.
Sterilizátory
Sterilizácia dojčenských fliaš, savičiek, cumlíkov a iných dojčenských pomôcok prebieha iba za použitia vody. Takýto proces je veľmi efektívny a bez použitia chémie. Niektoré modely sú určené pre použitie v mikrovlnnej rúre, iné pre priame zapojenie do siete. V oboch prípadoch sa po zapnutí sterilizátora začne vyparovať voda a horúca para dezinfikuje uložené predmety.
Ak sa chcete dozvedieť viac o ohrievačoch a sterilizátoroch dojčenských fliaš, navštívte aj nášho poradcu Ako vybrať sterilizátor alebo ohrievač.