Ako vybrať elektrický gril?

Vôňa grilovaného mäsa a zeleniny je neodmysliteľnou súčasťou letnej pohody na vašej záhrade. Dopriať si ju však môžete pokojne aj na balkóne alebo priamo v byte, bez strachu z tlejúceho uhlia alebo dreva. V našej ponuke sú všetky obľúbené typy elektrického domáceho grilu. V našom radcovi Ako vybrať elektrický gril nájdete odpovede na všetky dôležité otázky.

Vôňa grilovaného mäsa a zeleniny je neodmysliteľnou súčasťou letnej pohody na vašej záhrade. Dopriať si ju však môžete pokojne aj na balkóne alebo priamo v byte, bez strachu z tlejúceho uhlia alebo dreva. V našej ponuke sú všetky obľúbené typy elektrického domáceho grilu. V našom radcovi Ako vybrať elektrický gril nájdete odpovede na všetky dôležité otázky.

Doba čítania 3 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk
S domácim elektrickým grilom si pripravíte šťavnaté mäso aj zeleninu pokojne aj na kuchynskej linke

Ako vybrať elektrický gril podľa druhu

Domáci gril neprodukuje takmer žiadny dym a vzhľadom na to, že sa jedná o elektrický gril, je takmer okamžite pripravený na použitie. Využijete ho na záhrade, balkóne, ale aj v byte. Zaberie iba malú plochu a s prehľadom ho rozpálite na klasickej kuchynskej linke. Obsluha aj údržba je jednoduchá a samozrejme odpadá aj starosť s dokupovaním paliva. 

Konkrétny typ kuchynského grilu vyberajte predovšetkým s ohľadom na typ a množstvo jedla, ktoré budete najčastejšie pripravovať.

kontaktný gril

Kontaktný

Ako vybrať kontaktný gril? Odpoveď na túto otázku je pomerne jednoduchá. Kontaktný gril môže na prvý pohľad pripomínať klasický sendvičovač, ale zvládne toho oveľa viac. Grilovanie, zapekanie ani barbecue mu nie je cudzie. Nepriľnavý povrch zvládne steaky, ryby, zeleninu, ale napríklad aj panini a toasty.

Charakterizujú ho 2 rebrované alebo hladké na seba priliehajúce grilovacie plochy a rukoväť na bezpečné používanie. Niektoré modely ponúkajú 180° otváranie.

Obľúbeným materiálom je keramika. Kontaktný gril keramický odolá vysokým teplotám a zahrieva sa rovnomerne. Čistiť ho však treba citlivejšie. Ďalšou možnosťou je liatina alebo napr. teflón.

Elektrický kontaktný gril


stolný gril

Stolný

Stolný gril definuje predovšetkým jeho veľkorysá grilovacia plocha, ktorá sa dá často meniť, a navyše sa pohodlne čistí. Môže byť jednoliata alebo ponúknuť viac oddelených častí. Pohodlne tak pohostíte všetkých návštevníkov vašej grilovacej párty. 

Gril spravidla disponuje termostatom pre maximálne jednoduché ovládanie. Z materiálov je obľúbený napr. stolný gril s kamennou doskou.   

Stolný elektrický gril

raclette gril

Raclette

Raclette gril bude jasnou voľbou pre gurmánov alebo ak hostíte mnoho priateľov s rôznymi chuťami. Tento gril zvládne pripraviť viac pokrmov naraz, pritom zachováva výhody elektrického grilu, čo znamená absenciu dymu a nenáročnú údržbu.

Skladá sa z 2 poschodí. Hore je klasická grilovacia doska, často rozdelená na hladkú a rebrovanú časť. Tu ugrilujete mäso, zeleninu a pod. Pod ňou sú zapekacie panvičky, kde pripravíte lahodné syry alebo napríklad vajcia.     

Elektrický gril raclette

vertikálny gril

Vertikálny

Vertikálny gril je jasná voľba, ak hľadáte ten najjednoduchší spôsob, ako rovnomerne ugrilovať celé kura. Otočný systém zaistí perfektne konzistentné prepečenie úplne bez námahy. Rovnako tak vám pripraví špízy alebo kebab.

Elektrický gril stojanový

Aký elektrický gril podľa grilovacej plochy

Elektrický gril kameň ponúka grilovaciu plochu z prírodného kameňa, ktorý zvládne udržiavať konštantnú teplotu aj dlho po tom, čo gril vypnete. O trochu dlhšie sa však zahrieva. Na prípravu jedla nemusíte použiť žiadny olej navyše.

Keramický elektrický gril vám tiež umožní vyprážanie bez pridania oleja či tuku. Jedná sa o nepriľnavú plochu, ktorá si poradí so zeleninou, ale aj s rybou alebo lievancom. Energiu gril využíva veľmi efektívne. 

Liatinový elektrický gril je rýchlo zahriaty a teplo rozvádza rovnomerne. Nehrozí úbytkom tepla počas grilovania. Zvládne všetku klasiku, ako sú burgre alebo steaky. 

Veľmi obľúbená je aj doska z terakotovej hliny, ktorá je vyhľadávaná pre svoju odolnosť, kedy umožňuje krájanie priamo na doske. Grilovať je na nej možné iba s minimom tuku, a preto sa veľmi ľahko čistí. 

Pre každú surovinu sa tiež hodí iný tvar dosky. Na výber máte z rovnej plochy na drobnejšie kusy zeleniny, rebrovanej pre vynikajúce steaky plné šťavy, kombinovanej plochy a taktiež z klasického liatinového roštu.

Užitočné funkcie

  • Časovač za vás postráži dobu grilovania, napr. rovnaké prepečenie mäsa z oboch strán

  • Odkvapkávacia nádoba umožňuje zbierať a jednoducho sa zbaviť prebytočného tuku

  • Termostat reguluje a udržuje teplotu, umožňuje plynulý aj skokový nábeh

  • Displej vám prezradí dobu grilovania, teplotu a všetky ďalšie procesy

  • Odkladacia plocha sa hodí na uloženie už hotových jedál alebo grilovacieho náradia

  • Signál a kontrolky vás upozornia na zapnutý prístroj aj dostatočné nahriatie


Rady na záver

Grilovacie pláty nechajte iba odmočiť a dočistite hubkou a prostriedkom na umývanie riadu. Pokiaľ ich nie je možné vybrať, očistite ich najskôr vlhkým obrúskom alebo handričkou od zvyškov jedla a vytrite do sucha. Nepriľnavé povrchy zle znášajú hrubé čistenie a hrozí poškriabanie. To má nevyhnutne za následok zlú kvalitu pripravovaných pokrmov.

Môže sa hodiť

Záhradné grily

Záhradné grily

  • 1444 produktov

Záhradné grily
Udiarne

Udiarne

  • 138 produktov

Udiarne
Grilovacie rošty

Grilovacie rošty

  • 111 produktov

Grilovacie rošty
Kuchynské nože

Kuchynské nože

  • 7223 produktov

Kuchynské nože
Brúsky na nože

Brúsky na nože

  • 3630 produktov

Brúsky na nože

Ďalšie užitočné články