Ako vybrať elektrocentrálu?

Na odľahlej chate alebo pri výpadku prúdu v dome - elektrocentrála sa môže stať dôležitým pomocníkom. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o pomerne komplikovanú vec s mnohými funkciami a charakteristikami, niekoľko jednoduchých tipov vám zaručí, že sa vždy rozhodnete správne. Všetko podstatné nájdete v našom radcovi Ako vybrať elektrocentrálu.

Na odľahlej chate alebo pri výpadku prúdu v dome - elektrocentrála sa môže stať dôležitým pomocníkom. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o pomerne komplikovanú vec s mnohými funkciami a charakteristikami, niekoľko jednoduchých tipov vám zaručí, že sa vždy rozhodnete správne. Všetko podstatné nájdete v našom radcovi Ako vybrať elektrocentrálu.

Doba čítania 4 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať elektrocentrálu podľa typu

Rámová a kufríková

Toto rozdelenie je založené na vzhľade elektrocentrály. V tomto prípade je prístroj uchytený v kovovom ráme, čo je spojené s vyššou hlučnosťou, ale zároveň aj s nižšou cenou. Tento typ elektrocentrály nie je ideálny pre televízory alebo domáce spotrebiče. Lepšie poslúži na napájanie záhradnej techniky a osvetlenia.

Naopak kufríková elektrocentrála je spravidla veľmi tichá a je zdrojom kvalitného napätia, ktoré si poradí aj s citlivým elektrickým zariadením, ako je televízor, notebook a pod.

Elektrocentrály kufríkové

Invertorová

Jej primárnym účelom je napájanie jemnejšej elektroniky, preto ju nájdete často v dizajne skladného kufríka. Invertorová elektrocentrála je charakteristická nižšou hlučnosťou a vysokou mobilitou, počítajte však tiež s vyššou obstarávacou cenou.

So systémom AVR

Ide o funkciu automatickej regulácie napätia. Takto vybavené elektrocentrály dokážu regulovať napätie v rozmedzí +/- 2 %. Ide teda o ideálny model pre jemnú elektroniku (počítače, televízor). Zároveň sa jedná o najdrahší variant.

Akú elektrocentrálu podľa typu fázy

Jednofázová

Jednofázová elektrocentrála funguje na 230 V / 50 Hz. Je tak pre spotrebiče s prívodným káblom s 2 kolíkmi a 1 otvorom na uzemnenie. Pripojíte k nej lampy, počítač, bežné domáce spotrebiče aj stavebné náradie.

Trojfázová

Trojfázové elektrocentrály fungujú na 400 V / 50 Hz a nájdu uplatnenie v stavebníctve a priemysle. Prívodné káble spotrebičov majú 4 alebo 5 kolíkov. Sú schopné napájať prístroje s vyššími požiadavkami na výkon a tomu zodpovedá aj ich cena.

Elektrocentrála a druh paliva

Benzínová

Benzínová elektrocentrála patrí medzi najrozšírenejšie varianty. Zdrojom energie je najčastejšie Natural 95. Výhodou týchto strojov je ich kompaktnosť, menšie rozmery a nízka váha. Na druhú stranu sa hodí skôr pre kratšiu a nenáročnú prevádzku. Zvládnu obslúžiť chladničky, domáce vodárne a podobné spotrebiče.

V prípade benzínového motora sa rozlišuje medzi počtom taktov na dvojtaktné a štvortaktné. Dvojtaktný variant s jedným valcom je menej výkonný, ale je ľahší, lacnejší a dostatočne splní požiadavky na domáce použitie.

Štvortaktné motory sú výkonnejším variantom jednovalcových benzínových elektrocentrál. Ponúkajú vyšší výkon a sú vhodné aj na náročnejšie použitie. To znamená logicky vyššiu spotrebu paliva aj cenu.

Elektrocentrály benzínové

Naftová

Elektrocentrála diesel je robustnejšia a určená pre dlhodobú a vyššiu záťaž. Nájsť ju môžete na stavbách a v priemyselnej prevádzke. Tieto modely sú väčšie a majú vyššiu hmotnosť. Dokážu slúžiť aj ako záložný zdroj pre celý dom.

Elektrocentrály naftové

Akumulátorová

Akumulátorová elektrocentrála je napájaná zo siete. Je veľmi tichá a je možné z nej nabíjať aj prístroje citlivé na kolísanie prúdu. Nejde o tak rozšírený variant.

Elektrocentrály akumulátorové

Plynová

Elektrocentrála LPG má výkonovo blízko k benzínovým prístrojom. Plynové modely však ponúkajú ekologickejšiu a ekonomickejšiu prevádzku.

Elektrocentrály plynové

Pred výberom elektrocentrály

Využitie

Podle typu využití se odvíjí ostatní parametry. Záložní zdroj na chatu má jiná specifika, než vytížený pomocník na stavbě. Rozdíly jsou v typu paliva, nárocích na hlučnost a např. také v rozměrech. Ne každá centrála se hodí pro dodání energie televizi, počítači apod.

Prenositeľnosť

Elektrocentrály jsou poměrně těžká zařízení (desítky kg). Některé jsou ale těžší než jiné a vy byste měli zohlednit právě i přenositelnost. Při statickém užívání sáhněte po dieselové elektrocentrále. Když chcete lehčí a mobilnější variantu, zvolte benzínový nebo LPG stroj.

Kvalita motora

Vyberajte vždy centrálu so značkovým motorom. Ideálne v špecializovanom obchode s dostatkom informácií. Samozrejmosťou by malo byť maximum kovových dielov. Všetky ovládače by mali mať istý chod. V prípade neznačkovej centrály môžu nastať komplikácie hlavne pri servise.

Parametre

Menovitý výkon

Väčšina odporových spotrebičov (žiarovky alebo ohrievače) vyžaduje od elektrocentrály prísun energie zodpovedajúci ich výkonu. Spotrebiče indukčného typu potom vyžadujú minimálne o tretinu viac energie, než je ich vlastný výkon. Tie najnáročnejšie elektromotory (napr. v mrazničke a chladničke) potom vyžadujú až 10× viac energie, než je udávané na štítku. Vyberajte teda elektrocentrálu s výkonom minimálne 1 000 W, lepšie však s výkonom aspoň 2 500 W.

Spotreba

Udáva sa v množstve paliva na motohodinu a je ovplyvnená množstvom energie, ktoré stroj dokáže dodať. Elektrocentrály s výkonom 0,6–1 kVa majú spotrebu 0,5 l na motohodinu, v prípade 5–6 kVa to však môže byť aj 2,5 l benzínu na motohodinu. Spotrebu nájdete vždy uvedenú v popise prístroja, alebo vám ju oznámi predajca.

Hmotnosť

Vždy sa jedná o desiatky kg. Tie najľahšie vážia cca 20 kg. Najčastejšie rozmedzie je medzi 70 a 110 kg. Výkonné elektrocentrály v priemysle môžu vážiť aj viac ako 200 kg.

Rady na záver

V prvom rade by ste mali vyriešiť umiestnenie elektrocentrály. To znamená zabezpečiť dostatok vzduchu na chladenie a odsávanie motora, inak dôjde k prehriatiu a v lepšom prípade k automatickému vypnutiu. Mali by ste vyriešiť aj odvod spalín a zvukovú izoláciu. V ideálnom prípade by mala byť elektrocentrála umiestnená v pivnici alebo dielni mimo obytného priestoru.

Samozrejmosťou by mal byť aj pravidelný servis a čistenie filtrov. Filtre sa navyše zanášajú v závislosti na čistote prostredia, takže na prašnom mieste ich bude treba kontrolovať častejšie. Servis by mal byť vykonaný po uplynutí určitého počtu motohodín prevádzky – malo by byť vždy uvedené pri konkrétnom modeli.

Elektrocentrálu vyberajte aj podľa toho, aké spotrebiče a s akým výkonom budete zapájať. Pomôže napr. spočítať odber všetkých spotrebičov a ponechať rezervu, vďaka ktorej nebude dochádzať k preťaženiu. Ohmové a indukčné spotrebiče však potrebujú vyšší menovitý výkon, preto sa treba riadiť vyššie uvedenými radami.

Ďalšie užitočné články