Video nákupný rádca
Ako vybrať elektrokolobežku podľa konštrukcie
Mestské
Ak sa chystáte jazdiť na krátke vzdialenosti do práce, do školy alebo kamkoľvek inde, kde nájdete voľnú elektrickú zásuvku, výkon a výdrž batérie nebudú také kritické ako v prípade terénnych modelov. Zamerajte sa na hmotnosť a rozmery celej konštrukcie elektrickej kolobežky.
Mestské modely by ste mali byť schopní prenášať v ruke. Vo väčšine prípadov to bude skladacia elektrická kolobežka, alebo kvôli pohodliu skladacia elektrická kolobežka so sedadlom.
Skvelá ovládateľnosť
Obrovský výber
Malé a ľahké
Kompaktné
Menej odolná konštrukcia
Terénne
Na druhej strane, s terénnymi elektrickými kolobežkami môžete jazdiť po lesných cyklotrasách alebo aj mimo nich. Odpružená elektrická kolobežka do terénu ponúka vyššiu rýchlosť a stabilitu vďaka väčším nafukovacím kolesám, vyššiemu nášľapu a systému odpruženia. V porovnaní s mestskými verziami sa však terénne kolobežky oveľa viac namáhajú.
Tlmenie nárazov - odpružená vidlica
Vyššia priľnavosť na hladkom povrchu
Odolná konštrukcia
Vyššia stabilita
Nafukovacie kolesá
Väčšie a ťažšie ako mestské modely
Horšia ovládateľnosť
Choppery
Elektrokolobežka chopper je už na prvý pohľad veľmi vzdialená mestským aj terénnym kolobežkám. Sú to skôr dvojkolesové vozidlá, ktorých cieľom je poskytnúť väčší komfort počas jazdy. Vždy teda pôjde o elektrickú kolobežku so sedadlom a veľmi často o elektrickú kolobežku pre dvoch.
Veľmi dobré tlmenie nárazov
Pevná konštrukcia
Vysoká stabilita
Komfort
Veľké rozmery a vysoká hmotnosť
Horšia ovládateľnosť
Menší výber
Akú elektrokolobežku - legislatíva
Technicky je kolobežka s výkonom do 1000 W a maximálnou konštrukčnou rýchlosťou do 25 km/h považovaná za bicykel. Patrí teda predovšetkým na cyklotrasy.
Kolobežky s výkonom nad 1000 W a maximálnou konštrukčnou rýchlosťou nad 25 km/h sa považujú za motocykle, ktoré môže riadiť len držiteľ príslušného vodičského preukazu s poistením zodpovednosti a registračnou značkou.
Ako vybrať elektrickú kolobežku podľa parametrov
Výkon
Pri elektrických kolobežkách sa najčastejšie stretnete s výkonom motora v rozmedzí 200 - 500 W. Táto veličina ovplyvňuje najmä zrýchlenie a schopnosť udržať vyvinutú rýchlosť aj pri stúpaní. Okrem toho platí, že ťažší jazdci zvyknú voliť vyšší výkon, ktorý úzko súvisí s maximálnou nosnosťou. Výkonnostná rezerva preto nikdy nie je na škodu.
Orientačná tabuľka výkonu
Výkon motora | Typ jazdy | Terén |
---|---|---|
100 W | Na zábavu, príležitostnú jazdu | Rovinatý |
Do 350 W | Jazda po meste | Upravený, rovinatý |
350 - 450 W | Jazda po meste | Upravený, členitý |
500 - 800 W | Výlety Do terénu | Členitý |
2000+ W | Na dlhé vzdialenosti | Cesta aj offroad |
Elektrická kolobežka pre deti sa líši predovšetkým v celkovom výkone, ktorý by mal byť menej ako 300 W. Väčšinou sa (podľa odporúčaného veku) pohybuje okolo 100 W. Nižšia hmotnosť a nastaviteľná dĺžka riadidiel by u detských modelov nemala chýbať.
Maximálna rýchlosť
Najsilnejšie elektrokolobežky zvládnu skutočne vysokú rýchlosť. Bežné modely však dosahujú okolo 25 km/h, čo je porovnateľné so svižnejšou jazdou na bicykli. Jedná sa o zlatý stred ako pre bežnú dopravu po meste, tak aj výlety mimo neho.
Iné je to pri detských kolobežkách, kde býva maximálna rýchlosť výrazne nižšia, väčšinou do 6 km/h, a to práve kvôli spomínanej legislatíve. Niektoré modely kolobežiek majú nastaviteľný obmedzovač rýchlosti, ktorý vám pomôže neprekračovať maximálnu povolenú rýchlosť.
Batéria a dojazd
Podľa toho, aké dlhé plánujete vychádzky, by ste mali voliť maximálny dojazd. Základom by mal byť dojazd aspoň 20 km. Dávajte si však dostatočnú rezervu, pokiaľ počítate s náročnejším terénom. Dojazd ďalej ovplyvňuje napr. aj hmotnosť jazdca, štýl jazdy alebo protivietor. S kapacitou batérie však rastie aj hmotnosť kolobežky.
Viac o kapacite batérie
Čím má akumulátor vyššiu kapacitu, tým dlhší dojazd zabezpečí. Bežné mestské elektrické kolobežky sa nabíjajú do 5 hodín, ale existujú aj modely s rýchlonabíjaním alebo dokonca so samonabíjaním. Elektrická kolobežka s rekuperačným brzdením využíva energiu z brzdenia na dobíjanie batérie. Aj keď to zďaleka nie je 100 % návratnosť, táto funkcia vám pridá niekoľko kilometrov k dobru.
Nosnosť
Maximálnu nosnosť voľte aj podľa vecí, ktoré so sebou budete voziť (batoh a pod.). Prekračovanie povolenej nosnosti bude znamenať znížený výkon, čo pocítite najmä počas výjazdov do kopcov. V horšom prípade je možné kolobežku aj poškodiť, pretože maximálna nosnosť nie je určená iba podľa výkonu, ale aj odolnosti konštrukcie.
Elektrická kolobežka nad 100 kg Elektrokolobežka do 120 kg Elektrokolobežka do 150 kg
Hmotnosť
V závislosti od toho, kde budete elektrickú kolobežku najviac používať, je otázkou aj celková hmotnosť. Čím je kolobežka ľahšia, tým lepšie sa ovláda, čo oceníte najmä v meste. V tomto prípade je ideálna hmotnosť do 10 kg. Na použitie v teréne si naopak vyberte odolný a pevný rám, a to aj za cenu vyššej hmotnosti.
Rám elektrickej kolobežky je zvyčajne vyrobený z hliníka, odolnej ocele alebo odľahčeného duralu. Hliníkové rámy sú ľahšie, ale menej tlmia nárazy. Naopak, ťažšia oceľ vydrží oveľa viac a neprenáša toľko nárazov. Výrobcovia často kombinujú tieto materiály a spájajú ich funkčné vlastnosti do odolných konštrukcií.
Veľkosť nášľapu
Za pozornosť rozhodne stojí aj veľkosť stúpadla alebo nášľapu, kam by sa malo bez problémov vojsť celé chodidlo. Pre dospelých jazdcov je ideálny rozmer 40 × 11 cm. Väčšina kolobežiek je prispôsobená jazde s nohami postavenými pozdĺžne, ale ďaleko pohodlnejšia je jazda s chodidlami vedľa seba, ktorá je možná pri kolobežkách so širším stúpadlom.
Kolieska
Čím väčšie kolieska, tým rýchlejšia jazda. Ale za cenu horšej ovládateľnosti. S malými kolesami môžete lepšie a rýchlejšie reagovať na prípadnú prekážku, ale stabilita je vďaka nim nižšia a najmä malé celogumové kolesá (polyuretánové a pod.) prakticky netlmia ani najmenšie nerovnosti.
Z toho vyplýva:
Malé celogumové či menšie nafukovacie kolieska do mesta
Veľké nafukovacie kolesá do terénu
Veľkú úlohu pri nafukovacích kolesách zohráva aj dezén. Hlbšia vzorka lepšie odvádza vodu, takže zvládne aj daždivé počasie. Nevýhodou je zvýšená hlučnosť a ťažkopádnejšie zrýchľovanie.
Brzdy
Bežne sa stretnete s 3 typmi bŕzd:
Klasická mechanická nášľapná, ktorú nájdete nad zadným kolesom
Kotúčová s páčkami na riadidlách ako na bicykli
Moderná zabudovaná elektrická brzda, ktorá umožňuje veľmi plynulé, avšak pomalšie zastavenie (v prípade vybitia batérie však elektrické brzdy nefungujú)
Riadidlá
Pokiaľ ide o riadidlá, zamerajte sa na ich rozmery a ergonómiu. Čím sú širšie, tým je jazda bezpečnejšia. Zohľadnite aj spôsob, akým pridávate plyn. Niekedy otáčate riadidlami ako na motorke, inokedy je na riadidlách páka, ktorú ovládate palcom. Zvyčajne je k dispozícii niekoľko úrovní výkonu alebo dokonca plynulé ovládanie výkonu. Ďalším parametrom, ktorý treba skontrolovať, je nastaviteľnosť výšky riadidiel, ktorá by mala byť približne v polovici výšky vašej postavy.
Zaujímavou verziou sú aj kolobežky s gyroskopom, teda zotrvačníkom. Ten slúži na zachytenie informácií o pohybe riadidiel. Na pridanie plynu stačí len nakláňať riadidlami dopredu a na brzdenie zas k sebe. Tento spôsob je všeobecne odporúčaný pre osoby s horšou stabilitou, pretože zotrvačník dokáže jazdu čiastočne vyvažovať.
Elektrokolobežka a výbava
Rady na záver
Údržba
Starať by ste sa mali predovšetkým o kolieska a brzdy. Pevné polyuretánové kolesá sa oplatí čistiť a brúsiť, aby boli čo najhladšie a nikde sa nezadrhávali. U nafukovacích pneumatík pravidelne kontrolujte tlak a stav materiálu. Okrem bŕzd občas vyskúšajte aj pevnosť konštrukcie (najmä pri skladacom kĺbe) a prípadne dotiahnite povolené skrutky. Aby ste batériu zbytočne nenamáhali, po úplnom dobití kábel nenechávajte zapojený.
Dobíjanie
Mnoho jazdcov si myslí, že je vhodné dobíjať batériu od úplného vybitia, ale je to presne naopak. Batérii prospieva častejšie dobíjanie a prispieva k jej dlhšej životnosti. Preto nenechávajte svoju elektrickú kolobežku bezdôvodne vybiť a pripojte ju ku káblu vždy, keď vám ubudnú nejaké percentá.
Vybitie na ceste
Pokiaľ sa vám kolobežka vybije uprostred cesty, rozhodne sa ju nepokúšajte opakovane naštartovať a batériu úplne „vyžmýkať“, inak by ste ju mohli nenávratne poškodiť. Ideálne je zložiť ju a do cieľa dopraviť v ruke alebo na nej ďalej pokračovať iba odrážaním, čo väčšina elektrokolobežiek umožňuje.
Ako zamknúť elektrokolobežku
Pre väčšiu bezpečnosť zamykajte elektrokolobežku nielen za riadidlá, ale ideálne za viac častí naraz (kolesá, nášľap a pod.). Dlhé zámky môžete prepliesť celým telom elektrokolobežky.