Pestúnka, alebo monitor dychu?
Zásadný rozdiel medzi pestúnkou a monitorom dychu je ich účel. Kým detské pestúnky primárne kontrolujú, či bábätko spinká a neplače, monitory dychu strážia pravidelnosť dýchania. Sú zložené z podložky so senzormi, ktorá sa umiestňuje pod matrac. V prípade vynechania a zástavy dychu spustí monitor alarm. Pestúnky fungujú na princípe vysielačky. Detská jednotka plní funkciu vysielača, ktorý zaznamená zvuk, prípadne aj obraz. Ten potom prenáša do rodičovskej jednotky, prijímača. Ešte pohodlnejšiu kontrolu umožní pestúnka prenášajúca aj obraz z detskej postieľky či kočíka. Oproti klasickej pestúnke má však menej stabilný signál.
Monitor dychu na plienke alebo pod dekou?
Na trhu sa častejšie stretávate s monitormi dosiek, ktoré sú umiestnené pod dekou. Pozostávajú z dvoch častí spojených káblom a snímajú pravidelnosť dýchania počas spánku dieťaťa. Naproti tomu monitor plienok s klipom sa umiestňuje priamo na bruško dieťaťa, a preto je ľahšie prenosný.
Monitor dosiek
Väčší výber
nijako neobmedzuje dieťa
Nevhodné na časté prenášanie
Je potrebné skontrolovať správnu hrúbku matraca
Monitor klipov
Ľahko prenosné
Vhodné pre predčasne narodené deti
Možno použiť kdekoľvek, kde dieťa spí (v zastavenom kočíku, postieľke, kolíske)
Nevydrží tak dlho - nie je veľmi praktické, keď sa dieťa začne prevracať
Môžu prekážať dieťaťu
Najčastejšie využitie
Pred výberom konkrétneho modelu si tiež odpovedzte otázku, kde budete zariadenie používať najčastejšie. Od umiestnenia by sa mal ďalej odvíjať preferovaný spôsob prenosu a dosah. Radi trávite voľný čas na cestách alebo nechávate bábätko spať v kočíku na záhrade? Potom skôr oceníte vyšší dosah signálu, senzory informujúci o teplote v miestnosti aj skladnejšie prevedenie. Naopak u domácich pestúnkach si môžete priplatiť za praktické funkcie ako nočné svetlo alebo púšťanie uspávaniek.