Ako vybrať eliptický trenažér?

Udržujte svoje telo v kondícii bez toho, aby ste museli opustiť pohodlie domova. K tomu vám dopomôže eliptický trenažér. Jazda na elipticale je skvelým spôsobom, ako posilniť veľké množstvo svalov a spáliť tuky, navyše s minimálnou záťažou pre kĺby. Pri výbere sa zamerajte na typ konštrukcie, bŕzd a individuálnych predispozícií. So všetkým vám pomôže náš radca Ako vybrať eliptický trenažér.

Udržujte svoje telo v kondícii bez toho, aby ste museli opustiť pohodlie domova. K tomu vám dopomôže eliptický trenažér. Jazda na elipticale je skvelým spôsobom, ako posilniť veľké množstvo svalov a spáliť tuky, navyše s minimálnou záťažou pre kĺby. Pri výbere sa zamerajte na typ konštrukcie, bŕzd a individuálnych predispozícií. So všetkým vám pomôže náš radca Ako vybrať eliptický trenažér.

Doba čítania 8 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk
Ako vybrať eliptický trenažér sa dozviete v našom radcovi

Video nákupný rádca

Ako vybrať eliptický trenažér podľa brzdného systému

Eliptický trenažér, inak nazývaný tiež eliptical, orbitrek alebo crossový trenažér, môžeme vyberať s ohľadom na niekoľko hlavných charakteristík. Jedným z nich je práve brzdný systém. Typ brzdy na zotrvačníku ovplyvňuje spôsob ovládania intenzity brzdenia. To vo výsledku určuje záťaž, a tým aj celkovú vydanú energiu a výsledky nášho úsilia.

magnetický eliptical

Magnetický

Magnetický eliptický trenažér umožňuje nastavenie brzdy v niekoľkých vopred definovaných úrovniach. Jedná sa o najrozšírenejší systém, ktorý je hojne využívaný aj drahšími strojmi, ktoré sú určené do fitcentier. V praxi to znamená, že sa trvalo umiestnený magnet odďaľuje alebo naopak približuje k zotrvačníku, a tým efektívne reguluje odpor.

  • Bezúdržbové stroje

  • Dlhá životnosť

  • Tichá prevádzka

  • Nižšia cena

  • Odpor nemožno nastaviť plynulo

indukčný eliptical

Indukčný

Indukčný eliptical disponuje elektromagnetickou cievkou, ktorej umiestnenie pri zotrvačníku umožňuje nastaviť odpor plynule, a tým pádom aj veľmi presne. Brzdná sila a jej intenzita je nastavovaná regulovaním prúdu v tejto cievke. Túto funkčnosť a určitú citlivosť si potom udržuje aj pri nastavení vysokého odporu.

  • Jemne plynulé nastavenie

  • Malé riziko poruchy

  • Nastavovanie podľa telesných funkcií

  • Vyššia cena

  • Menej modelov na trhu

Ako vybrať orbitrek podľa umiestnenia zotrvačníka

Zotrvačník je vpredu alebo vzadu a podľa toho sú pedále umiestnené pozdĺžne alebo za ním. Zadné uloženie zotrvačníka znamená menšie rozmery a kompaktnejšie prevedenie stroja. Tieto modely sú tiež lacnejšie, ale kvôli väčšej rozteči nášľapov ponúkajú menej prirodzeného pohybu. Dĺžka rámu sa pohybuje v rozmedzí 30 - 40 cm.    

Zotrvačník vpredu znamená pevnejšiu konštrukciu, ktorá bez problémov zvládne tréning aj človeka s vyššou hmotnosťou. Problém nie je nájsť ani eliptický trenažér s nosnosťou 150 kg a viac. Pohyb je prirodzenejší a menšia vzdialenosť medzi nášľapmi je šetrnejšia pre kĺby. Prístroj lepšie rozkladá váhu používateľa do pojazdu, nie len do rámu. To všetko sa tiež odráža vo vyššej cene. V ponuke môžete tiež naraziť na moderný eliptický trenažér s variabilným nastavením tvaru kroku.

Konštrukcia stredu

Pedále môžu byť ku kolesu upevnené v 2 základných konštrukčných prevedeniach. Na lacnejších prístrojoch nájdete skôr miskovú konštrukciu, ktorá využíva od stredu vedúce kľučky, na ktorých sú usadené vodné bicykle. Tento mechanizmus dokáže byť pomerne hlučný a celkom rýchlo sa opotrebuje, najmä pokiaľ nie je pravidelne čistený a premazávaný.

Kvalitnejším a hlavne tichším variantom sú ložiskové konštrukcie. Tie využívajú sústavu ložísk s osou, v ktorej sú pedále upevnené. V takomto mechanizme prakticky nedochádza k deformácii, preto je veľmi odolný a vydrží aj intenzívne silové cvičenie bez nutnosti údržby.

Typ konštrukcie

Výhoda

Nevýhoda

Zotrvačník vpredu

prirodzenejšia rozteč medzi nášľapmi

zaberie viac miesta

Zotrvačník vzadu s pedálmi pozdĺž

nižšia cena

väčšia vzdialenosť nášľapov

Zotrvačník s predsadenými pedálmi

pevnosť, prirodzená ergonómia

vyššia cena a rozmery

Variabilné nastavenie

komfort šliapania, imitácia rôznych pohybov

vyššia cena

Aký eliptical podľa ďalších parametrov

Rozmery

Ak si zaobstaráte eliptický trenažér, počítajte s pomerne veľkým zásahom do vášho interiéru. Preto si dôkladne premerajte vytýčené miesto v byte alebo domácej posilňovni. Nezabudnite pripočítať aj dostatočnú rezervu na pohyb okolo trenažéra. Obľúbený skladací eliptický trenažér umožňuje sklopiť riadidlá a skladovať ich vo zvislej polohe.

Hmotnosť

S ohľadom na priestorovú náročnosť je potrebné počítať s vyššou hmotnosťou. Začína v rozmedzí 30 až 40 kg, také stroje sú však vhodné skôr na občasné začiatočnícke využitie. Medzi 40-60 kg už nájdete pevnejšie trenažéry vhodné pre bežné domáce cvičenie.

Osoby vážiace nad 100 kg musia siahnuť po ťažších modeloch od zhruba 70 kg. Od 60 do 80 kg sa potom pohybujú profesionálnejšie stroje určené na náročný tréning.

Ak sa chystáte trenažér po cvičení premiestňovať, zamerajte sa na modely so špeciálnymi kolieskami, ktoré presun po miestnosti značne uľahčujú. Pri výbere dbajte na to, aby kolieska boli jednoducho aretovateľné.

Nosnosť

Hodnoty sa najčastejšie pohybujú okolo 90 až 150 kg Napriek tomu platí, že stroje vážiace 30–40 kg unesú v priemere 70 kg. Osoby vážiace do 100 kg by mali voliť modely s hmotnosťou aspoň 50 kg.

Hmotnosť zotrvačníka

Okrem umiestnenia zotrvačníka sa ďalej zaujímajte o jeho hmotnosť, pretože práve tá má vplyv na možný rozsah záťaže a celkové chodové vlastnosti trenažéra. Čím je zotrvačník ťažší, tým plynulejší a stálejší jeho chod bude. Na menej náročné použitie bez vysokého zaťaženia postačí zotrvačník s hmotnosťou okolo 7 kg.

Zohľadnite však aj svoju hmotnosť, čím ťažší je používateľ, tým ťažší musí byť zotrvačník. Na športovejšie využitie s vyššími záťažami a pravidelným tréningom si vyberte aspoň 10 kg zotrvačník. Profesionálni športovci a pretekári by si nemali kupovať trenažér so zotrvačníkom ľahším ako 15 kg.

Dĺžka kroku a rozteč nášľapov

Dĺžka kroku súvisí s veľkosťou rámu. Tá by mala byť vo vzťahu k užívateľovi čo najviac prirodzená. Základné lacnejšie modely ponúknu krok okolo 30 cm, ten je však vhodný pre osoby vysoké maximálne 165 cm. Pre vyšších jedincov by optimálna hodnota mala začínať na 40 cm.

Materiál a kvalita spracovania

Trenažéry sú počas svojho používania intenzívne mechanicky namáhané, pevná konštrukcia je preto zásadným vodítkom pri výbere. Menej kvalitné stroje sa začnú po čase kývať a ich prevádzka bude čoraz hlučnejšia. O kvalite konštrukcie čiastočne rozhodne hmotnosť a použitý materiál.

Najčastejšie sa stretnete s kombináciou plastu a kovu. V ideálnom prípade budú z kovu vyhotovené všetky exponované pohyblivé časti a plast bude použitý maximálne pri nášľapoch, elektronických zariadeniach alebo ako kryt zotrvačníka.

Spracovanie kĺbov

Ďalej sa zamerajte na spracovanie kĺbov, ktoré sú počas cvičenia neustále zaťažované. U najlacnejších strojov sú tvorené len klznými puzdrami z plastu alebo plechu, ktoré je potrebné pravidelne čistiť a premazávať. V opačnom prípade sa rýchlo opotrebujú, čo má za následok zadrhávanie chodu a hlasné vŕzganie.    

Kvalitnejšie stroje využívajú puzdrá z pevných kovových zliatin alebo teflónu, ktoré premazávať nepotrebujú a sú veľmi trvanlivé. Profesionálne trenažéry sú potom vybavené ložiskovým mechanizmom, ktorý zaistí maximálne plynulý a stabilný chod.

Funkcie

Niektoré trenažéry umožňujú naklápať nášľapy, čím sa striedajú svalové skupiny, ktoré sú precvičované. Pokročilejšie zariadenia dokážu sklon nášľapov meniť elektronicky, a to napríklad aj v rámci tréningového plánu tak, aby ste počas jedného cvičenia zapojili čo najviac svalov.

Meranie tepu sa vykonáva pomocou ručných snímačov umiestnených priamo na rukovätiach. Hrudný pás umiestnite okolo hrudníka a pripojte ho k trenažéru buď káblovo, alebo bezdrôtovo. Prístroj môže zaznamenávať, koľko ste toho už celkovo odchodili, a pre lepšiu predstavu túto informáciu prepočítať na vzdialenosť udávanú v km.

Väčšina zariadení vám bude schopná ukázať prejdenú vzdialenosť počas aktuálnej jazdy aj celkovo, tá pokročilejšia vám potom dokáže vypočítať napr. aj týždenné priemery alebo priemernú rýchlosť.

Možnosť nastavovať záťaž šliapania je možné pri jednoduchších strojoch pomocou otočného magnetického regulátora, pri drahších variantoch ide o elektronickú reguláciu. Moderné eliptické trenažéry bývajú vybavené technológiou Bluetooth, ktorá umožňuje pripojenie k externým zariadeniam.

Rady na záver

Charakteristikou cvičenia na eliptickom trenažéri je plynulý, teda pohodlný a prirodzený eliptický pohyb. Ide vlastne o simuláciu pohybov behu, ale s rovnomerne rozloženou hmotnosťou. Úplná absencia akéhokoľvek trhaného pohybu navyše eliminuje záťaž na vaše kĺby. Počas cvičenia je potrebné mať rovný chrbát, čím ho zároveň posilňujete. Ide o vynikajúce cvičenie, ktoré výrazne podporuje spaľovanie tukov.

Najviac samozrejme zapojíte pri cvičení svaly nôh, ale aj paže, ramená aj prsia. Prirodzene sa zapája aj brušné svalstvo. Okrem týchto svalových skupín posilňujete aj srdce, priaznivo pôsobíte na svoj krvný tlak av neposlednom rade aj cholesterol.

Hlavnou zásadou cvičenia na eliptickom trenažéri je, že by vás malo baviť. Tomu by mala zodpovedať dĺžka cvičenia aj miera záťaže. Najmä zo začiatku je dobré prevádzkovať kratšie tréningy, ale čo najčastejšie. 

Kľúčom k efektívnemu cvičeniu je správna intenzita, ktorú môžete určiť podľa tepovej frekvencie. Pokiaľ ju nedokáže merať samotný stroj, môže vám pomôcť športtester. Optimálna hodnota by mala byť zhruba 70 % vašej maximálnej tepovej frekvencie. Túto informáciu orientačne získate odčítaním vášho veku od položky 220.

Pri príliš vysokom zaťažení sa totiž namiesto tukov začnú spaľovať cukry, v prípade príliš ľahkého tréningu potom nespálite nič a cvičenie nebude príliš efektívne. Platí tiež, že najlepšie sú tuky spaľované ráno. Optimálna dĺžka cvičenia sa pohybuje zhruba medzi 20-40 min, maximom je potom približne 60 min.

Kvalitný eliptický trenažér vyžaduje relatívne minimálnu údržbu, najmä pokiaľ má ložiskové kĺby a stred. Dôležité je predovšetkým občasné prečistenie exponovaných pohyblivých častí a taktiež ich premazanie v prípade výskytu nežiaducich zvukov. 

Všeobecne platí, že akonáhle sa nejaká časť stroja uvoľní alebo začne vydávať nepatričné ​​zvuky, je dobré problém riešiť ihneď, v opačnom prípade totiž môže dôjsť k rozsiahlejšiemu poškodeniu. Pokiaľ na nápravu nepostačí práve povrchové očistenie, premazanie či upevnenie nejakej časti, je potrebné danú časť trenažéra rozobrať a prečistiť dôkladne aj zvnútra.

V rámci bežnej údržby potom nezabúdajte na utieranie tých častí trenažéra, ktoré sú pri cvičení v kontakte s ľudskou pokožkou. Okrem hygienickej stránky veci je to dôležité aj preto, že dlhodobé pôsobenie potu môže niektorým materiálom uškodiť.

Posilňovacie stroje môžu byť vybavené rôznymi funkciami, ktoré spríjemňujú ich používanie a obsluhu. Medzi ne patrí napr. nastaviteľnosť rôznych častí, ako sú dĺžka riadidiel alebo rozteč nášľapov. 

K celkovému komfortu ďalej prispievajú aj stabilizačné časti konštrukcie alebo ergonomické prvky v podobe pogumovaných protišmykových rukovätí. Rovnako dôležitý bude aj komfort obsluhy. Ten by mal byť čo najjednoduchší, s intuitívnym nastavením rôznych prvkov, ako je sklon nášľapov či regulácie zaťaženia.

Ďalšia výbava domácej posilňovne

Bežecké pásy

Bežecké pásy

  • 596 produktov

Bežecké pásy
Rotopédy

Rotopédy

  • 438 produktov

Rotopédy
Air Bikes

Air Bikes

  • 31 produktov

Air Bikes
Recumbenty

Recumbenty

  • 87 produktov

Recumbenty
Činky

Činky

  • 2188 produktov

Činky
Podložky na cvičenie

Podložky na cvičenie

  • 555 produktov

Podložky na cvičenie