Ako vybrať farbu a lak na drevo?

Udržte drevo v perfektnom stave po mnoho rokov.

Udržte drevo v perfektnom stave po mnoho rokov.

Doba čítania 7 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Rozhodovanie pred nákupom

Než začnete vyberať medzi desiatkami rôznych typov, mali by ste si ujasniť niekoľko vecí. Toto sú tie najzakladanejšie otázky, na ktoré by ste mali poznať odpoveď.

Využitie

Každé drevo sa chová trochu inak. Je inak tvrdé, inak porézne a má iné vlastnosti, pokiaľ už bolo niekedy ošetrené alebo natreté. Preto by ste si v prvom rade mali ujasniť, čo budete natierať.

Plot bude napríklad chcieť ochrániť napúšťadlom a potom lazúrou, ktorá zvýrazní kresbu dreva. Farba štruktúru naopak zakryje. Ideálne budú lazúry bez laku, pretože by v mraze mohli popraskať. Záhradný nábytok vynikne, keď použijete farby, oleje, laky a lazúry určené do exteriéru. Môžete nájsť aj špeciálne farby na konkrétny druh dreva, napríklad teak. V každom prípade by ste ale nemali záhradný nábytok nechávať stáť na daždi. Chaty alebo drevenice potrebujú náter, ktorý prenikne hlboko do dreva a ochráni ho i zvnútra. To znamená oleje, olejové lazúry alebo lazúry na drevo bez laku. Podlaha aj terasa musí čeliť nielen všetkým poveternostným vplyvom, ale aj mechanickej záťaži a nečistotám. Preto budú ideálne prírodné aj syntetické oleje s ochranou proti vlhkosti a špine, s protišmykovým účinkom, vosky na škáry alebo syntetické laky modifikované polyuretánom. Okná a dvere je potrebné pred novým náterom najprv zbaviť pôvodných vrstiev. Potom by ste ich mali pregitovať a ošetriť bezfarebnou impregnáciou. Nasleduje vrstva základnej farby a jedna až dve vrstvy vrchnej farby. Nátery vhodné na okná spoznáte aj podľa označenia anti-blocking efekt. Tie sa nelepia ani vo vyšších teplotách.

Interiér alebo exteriér

Už z logiky veci bude mať iné zloženie farba na drevo v exteriéri alebo u vás doma. Vonku totiž musí často čeliť rozmarom počasia a predovšetkým UV žiareniu. To z dreva odstraňuje lignín a drevo stráca svoju farbu a vlastnosti. Aj preto sú lepšie farebné lazúry v porovnaní s bezfarebnými.

Druh a stav dreva

Rozhodnite sa, čo je pre vás priorita. Ak to je prirodzená farba dreva, budete hľadať bezfarebné laky a farby. Keď má drevo zvýšenú savosť, je dobré ho impregnovať proti ďalšiemu vysychaniu. Rovnako tak zvolíte iný náter aj v prípade, že je drevo poškodené alebo sú na ňom zvyšky náteru. Samozrejme až potom, čo drevo pripravíte a zbavíte čo najväčšieho množstva pôvodných vrstiev.

Očakávania

Rôzne farby a laky majú odlišné vlastnosti a je len na vás, čo vyžadujete. Môžete drevo iba naimpregnovať a chrániť pred slnkom a ďalšími poveternostnými vplyvmi. Rovnako tak je možné zvoliť obnovu pôvodného náteru alebo jeho tónovanie. A keď nebudete spokojní so súčasným vzhľadom dreva, môžete si vybrať z farieb, ktoré ho plne prekryjú.  

Objem

Farba sa síce predáva v plechovkách, avšak údaje nájdete v kilogramoch. Najmenšie plechovky obsahujú približne 1 kg farby alebo laku, tie najväčšie aj 10 až 12 kg. Na obale je však vždy aspoň orientačne uvedené, na akú plochu farba vystačí. Tá sa totiž môže výrazne líšiť podľa toho, ako farbu nariedite alebo ako veľmi sa bude vsakovať.

barva na dřevo

Typy

  • Po farbe siahnete vo chvíli, kedy chcete zakryť pôvodnú štruktúru dreva. Vždy je potrebné najprv naniesť základnú farbu a až potom 1 alebo 2 vrstvy vrchnej farby. Zároveň ale existujú farby 2 v 1, alebo dokonca 3 v 1, ktoré vám ušetria čas i prácu. Farba môže byť vodou riediteľná, syntetická, polyuretánová, acetónová, alkydová, olejová a fermežová. Zároveň platí, že základná aj vrchná farba by mali byť rovnakého typu.

  • Lak využijete napríklad na parkety v interiéri. V takom prípade zvoľte typ s vysokou mechanickou odolnosťou, napríklad polyuretánový alebo epoxidový lak. Uistite sa, že lak má potrebnú UV ochranu brániacu degradácii dreva.

  • Ak ste niekedy impregnovali napríklad textil, ide u impregnácie na drevo o ten istý princíp. Drevo natrite a na povrchu sa vytvorí ochranná vodoodpudivá vrstva.

  • Vďaka olejom môže drevo pohlcovať a opäť vylučovať vlhkosť. Zároveň vytvára ochrannú vrstvu chrániacu pred poškodením alebo znečistením.

  • Lazúra je ideálna pre všetkých, ktorí chcú zachovať prirodzený vzhľad dreva. Väčšina lazúr je vodou riediteľná, rýchlo schne a nezapácha. Lazúry sú schopné čiastočnej impregnácie a výsledok závisí od toho, či použijete lazúru tenkovrstvovú alebo silnovrstvovú (tú by ste nemali používať bez tenkovrstvovej, opačne je to možné). Treťou možnosťou je zosvetľujúca lazúra na príliš tmavý predchádzajúci náter.

  • Vosk má podobné účinky ako olej alebo impregnácia. Na povrchu vytvorí vysoko odolný film, ktorý chráni pred znečistením tekutinami. Vosky bývajú väčšinou bezfarebné a pomáhajú vyniknúť štruktúre dreva.

  • Rovnako ako farba má v sebe aj moridlo krycí pigment, avšak zachováva prirodzenú štruktúru dreva aspoň sčasti. K tomu pridáva odolnosť voči vysychaniu a UV žiareniu.

Určenie

  • Interiérové farby a laky sú často riediteľné vodou. Nemali by zapáchať a nemusia obsahovať zložku proti ultrafialovému žiareniu. Pozor však, ak chcete natierať nábytok napríklad pri okne, tam nie je UV filter vhodný. Praktické sú polyuretánové farby v miestach, kde je premenlivá vlhkosť, ide najmä o kuchyňu alebo kúpeľňu. Drevo v týchto podmienkach "pracuje" a práve PUR lak sa dokáže tomuto procesu prispôsobiť.

  • Exteriérové varianty musia byť násobne odolnejšie, pretože ich čaká skúška počasím. Častejšie sú syntetikou riediteľné farby alebo laky. Tie majú predsa len o niečo väčšiu odolnosť. Vždy by tiež mali byť vybavené UV filtrom.

 

Druhy farieb

  • Bezfarebné - ak sa vám páči štruktúra dreva, siahnite vždy po bezfarebnom laku. Ten nielen chráni povrch, ale predovšetkým zvýrazní prirodzenú krásu materiálu. Patria sem rôzne oleje, vosky alebo lazúry. 

  • Tónovacie - určitý medzistupeň vo farebnosti medzi bezfarebným lakom a farbou s plným krytím. Napríklad moridlo drevo stmaví, rovnako ako niektoré oleje, napriek tomu je stále vidieť štruktúra a vzor dreva. Zároveň sa podľa typu pridávajú ďalšie vlastnosti, ako sú vodoodolnosť alebo UV ochrana.

  • Plné krytie - keď chcete úplne zakryť štruktúru dreva, je farba s plným krytím jedinou možnosťou. Predáva sa v rôznych odtieňoch, vy si svoj ideálny vyberajte podľa vzorkovníka RAL, ktorý používajú všetci výrobcovia. Každá farba má svoje unikátne a nemenné číslo, takže môžete meniť obchody i výrobcu, a pritom budete mať istotu vždy rovnakého odtieňa.

moridlo

Zloženie a zdravotná neškodlivosť

Zloženie rôznych látok je samozrejme rozlišné, avšak v prípade farieb alebo lazúr je najdôležitejší podiel sušiny. Čím vyššia je (udáva sa v percentách), tým väčšiu ma farba kryciu schopnosť, tým viac ju môžete riediť a vo výsledku vás vyjde lacnejšie.

V olejoch zase nájdete kombinácie rôznych ľanových, slnečnicových a ďalších olejov alebo rôzne živice.

Ak máte okolo seba deti či zvieratá, bude vás zaujímať zdravotná neškodlivosť. Tá je daná európskou smernicou EN 71-3 a tieto farby sú vhodné napríklad aj na detské hračky.

Ak vám záleží na ekológii, hľadajte označenie Ekologicky šetrný výrobok. Práve to totiž garantuje, že výrobok, a dokonca ani výrobný proces nie je škodlivý pre ľudské zdravie.

Rady a tipy

Správna príprava podkladu a nanášanie farieb

V prvom rade by malo byť drevo dokonale očistené. Môžete využiť oceľovú kefu alebo brúsny papier, vždy ale v smere drevných vlákien. Na záver môžete použiť aj štetec alebo vzduchovú trysku. Drevo nikdy nenatierajte v mraze alebo v daždi. Aby k sebe jednotlivé vrstvy dokonale priľnuli, môžete ich, okrem posledného náteru, vždy prejsť jemným brúsnym papierom.

Najlepšie výsledky budete mať, keď dodržíte ideálnu teplotu pre natieranie, ktorá je medzi 15 a 25 °C. Zároveň by počas schnutia nemali byť farby vystavené priamemu slnku. 

Dôležité pomôcky

Farby môžete nanášať rôzne a na balení je to väčšinou tiež uvedené. Najčastejšie to je klasicky štetcom (prírodným alebo umelým) alebo valčekom, pridáva sa ale tiež aplikácia tryskou. Na očistenie dreva budete potrebovať tiež šmirgľový papier, oceľovú kefu alebo rovno brúsku. K finálnemu dočisteniu potom štetec alebo vzduchovú trysku. Keď budete farbu riediť, bude vhodná odmerka a ďalšia nádoba

Odstraňovanie farieb

Pôvodný náter môžete odstrániť niekoľkými spôsobmi. Chemicky za použitia rôznych riedidiel, benzínu alebo iných rozpúšťadiel. Tým druhým je mechanická cesta, kedy siahnete po brúske. To je síce rýchlejšie, dajte si však pozor na poškodenie dreva. Nikdy netlačte viac, než je nutné, aby ste nevybrúsili samotné drevo.

Voľba správneho odtieňa

Ak sa chystáte natierať, uvedomte si, že výslednú farbu môže ovplyvniť niekoľko faktorov. Medzi nich patrí aj farba podkladu, čo mnoho ľudí ani nenapadne. Teiž sa nebojte, ak prvá vrstva krycej farby nedá drevu plánovanú farbu. Rozhodujúca je až druhá vrstva.