Chcete dosiahnuť nový, svieži vzhľad, alebo len zakryť šediny či ozvláštniť svoj look na párty? Na každý spôsob použitia je vhodný iný farbiaci prípravok. V tomto článku vám poradíme, ako vybrať farbu na vlasy, ktorá sa vám bude hodiť bez toho, aby zbytočne zaťažovala vaše kadere.
Chcete dosiahnuť nový, svieži vzhľad, alebo len zakryť šediny či ozvláštniť svoj look na párty? Na každý spôsob použitia je vhodný iný farbiaci prípravok. V tomto článku vám poradíme, ako vybrať farbu na vlasy, ktorá sa vám bude hodiť bez toho, aby zbytočne zaťažovala vaše kadere.
Skôr ako sa pustíte do výberu správneho odtieňa farby na vlasy, objektívne zhodnoťte ich stav. Ak sú vaše vlasy skôr matné, suché a lámavé, zamerajte sa pred farbením na zlepšenie ich kvality. V opačnom prípade riskujete, že si vlasy poškodíte. Ak aj napriek tomu trváte na farbení, vyberte si šetrný prípravok z ponuky prírodných farieb na vlasy alebo prelivov na vlasy.
Studený, alebo teplý typ?
Jednoduché pravidlo hovorí, že ak vám viac pristanú strieborné šperky, ste studený typ, ak vám viac pristanú zlaté, patríte k teplým typom. Rozhodnúť sa môžete aj na základe testu s farebnými papiermi: Pripravte si súpravu farebných štvrtiek, ktoré pokrývajú celé spektrum farieb od teplých až po studené, a postupne si ich prikladajte na tvár. Pomôcť vám môže aj vaše oblečenie, ak ho máte v dostatočnom množstve farieb. Podľa toho, či sa vám budú viac hodiť studené alebo teplé odtiene, sa prikloňte k jednému z typov farieb.
Studené odtiene farieb na vlasy
Ide o farby prevažne v modrej časti spektra, to znamená, že majú modrý podtón. Pôsobia chladne. Patrí medzi ne fialová, modrá, tmavozelená alebo dokonca platinová.
Samotné delenie na studený a teplý typ môže byť v niektorých prípadoch zavádzajúce. Preto je tu typológia ročných období, ktorá rozdeľuje osobnosti podľa pomyselnej príslušnosti k jarným, letným, jesenným alebo zimným farbám. Delenie je podrobnejšie, a ak sa v ňom nájdete, pravdepodobne nesiahnete vedľa.
Jarný typ – tento typ poznáte podľa bledej pleti so zlatým podtónom, medovo hnedých alebo žiarivo modrých očí. Pri opálení má pleť teplý medový odtieň a vlasom pristanú teplé odtiene so zlatistým a červeným nádychom.
Letný typ – má svetlú pleť so studeným olivovým podtónom, dobre sa opaľuje, pehy bývajú sivé, pery chladne ružovkasté, vlasy sú popolavé a najviac vyniknú v studených odtieňoch.
Jesenný typ – charakterizuje najčastejšie pleť v zlato-béžovom a broskyňovom odtieni, zle sa opaľuje a ľahko sa spáli, pery sú sýto červené. Na vlasy sú ideálne teplé, červenkasté odtiene.
Zimný typ – pleť so studeným, až modrastým podtónom, ktorá sa opaľuje do olivových odtieňov, riasy a obočie sú tmavé a výrazné. Vlasy vyniknú v chladných a tmavých odtieňoch.
Ďalšie tipy, ako si správne vybrať farbu na vlasy
Na dofarbovanie odrastov vyberajte čo najpodobnejší odtieň tomu existujúcemu.
Počítajte s tým, že ak je vaša farba vlasov výrazne odlišná od tej, ktorú ste si vybrali, nemusí byť výsledok rovnaký ako na obale farby. Najpresnejší odtieň dosiahnete obyčajne na zosvetlených alebo blonďavých vlasoch. Niekedy však býva v balení uvedené, na aký základ bola farba modelke alebo modelovi aplikovaná. Stretnete sa tak s označením farba na melírované vlasy, preliv na melírované vlasy, farba na blond vlasy, farba na tmavé vlasy a podobne.
Na nefarbené vlasy budete možno potrebovať viac balenia farby naraz, dobre si preto prečítajte odporúčania výrobcu a riaďte sa ním.
Druhy farieb na vlasy podľa výdrže
Prípravky na farbenie vlasov delíme primárne podľa výdrže, teda či na vlasoch vydržia natrvalo, alebo sa postupne vymyjú.
Permanentný alebo dlhotrvajúci
Pokiaľ túžite po dlhodobej zmene vizáže, permanentné farby na vlasy sú pre vás prvou voľbou. Farba síce môže vplyvom umývania a UV žiarenia blednúť, ale nevymyje sa ako ostatné, krátkodobejšie varianty. Rovnako je možné s takýmito farbami dosiahnuť výrazné zosvetlenie vlasov alebo aplikovať akýkoľvek odtieň, a to aj na tmavé vlasy.
Dlhotrvajúci efekt a výrazné krycie schopnosti prípravok dosahuje tým, že sa dostáva hlboko do vlasového vlákna. Na to potrebuje vyvíjač (oxidant) vo vyššej koncentrácii, ktorý otvorí vlasovú kutikulu a umožní preniknutiu farby až do stredu vlasu. Ide však o výrazný zásah do štruktúry vlasov, zároveň sú zložky oxidantu alergény (amoniak, PPD), preto sa permanentné farby považujú za najmenej šetrné prípravky na farbenie vlasov.
Permananentné farby sa väčšinou predávajú vo forme krému neutrálnej farby, ktorý svoj odtieň vytvorí až po zmiešaní s vyvíjačom a nanesení na vlasy.
Najdlhšia výdrž
Najširší výber odtieňov
Zmena farby z akéhokoľvek podkladového odtieňa
Najúčinnejšie krytie (dokáže 100 % kryť šediny)
Najmenej šetrné k vlasom
Obsahujú peroxid, amoniak či PPD (súčasť vyvíjača)
Prelivy neobsahujú oxidant, farba teda nepreniká hlboko do vlasu a drží sa len na jeho povrchu. Prípravok je tak k vlasom šetrný, zároveň ale nedokáže vlasy výrazne zosvetliť a v prípade tmavších vlasov ani úplne prekryť pôvodný odtieň. Hodí sa tak skôr len na tónovanie. Vydrží asi 5 až 10 umytí. Výhodou môže byť, že po vymytí prelivu sa vlasom navracia pôvodný, prírodný odtieň, čo u farieb obsahujúcich vyvíjač už nie je možné, také vlasy sa musia na návrat k prirodzenej farbe nechať odrásť.
Semi-permanentné farby na vlasy a demi permanentné farby na vlasy sú na polceste medzi prelivmi a permanentnými farbami. Obsahujú vyvíjač, ale len v nízkej koncentrácii. To znamená, že farba sa dostáva len tesne pod povrch vlasov, čím neumožňuje také účinné krytie alebo zosvetlenie. Na druhej strane nezaťažuje vlasy tak ako permanentné farby a vydrží tiež dlhšie ako obyčajný preliv.
Semi-permanentné a demi-permanentné prípravky sa od seba líšia koncentráciou vyvíjača, demi-permanentná farba ho zvyčajne obsahuje viac. So zvyšujúcou sa koncentráciou sa zvyšuje aj trvanlivosť farby - v závislosti od typu výrobku očakávajte 10 až 25 umytí.
Dlhšia výdrž ako prelivy
Šetrnejšie ako permanentné prípravky
Obsahujú oxidant (hoci v nízkej koncentrácii)
Neumožňujú tak výrazné krytie a zosvetlenie
Jednorazové / jednodňové
Pod týmito názvami sa skrýva druh prípravku, ktorý slúži na jednorazové ozvláštnenie účesu napríklad na párty alebo ako rýchly prostriedok na zakrytie odrastov alebo šedín. Zmývateľné farby na vlasy vydržia len do ďalšieho umytia, takže s nimi môžete voľne experimentovať. Predávajú sa napríklad ako farebný sprej na vlasy alebo ako vlasový korektor vo forme tyčinky alebo ako farebný púder na vlasy.
Zmena farby bez záväzkov
Široká paleta farieb
Viacúčelové: oživenie farby, krytie šedín/odrastov, optická redukcia riedkych miest
Nejde o farby na vlasy v pôvodnom slova zmysle, pretože obvykle nenesú žiadny odtieň, majú za úlohu vlasy iba odfarbiť alebo zosvetliť. Podobne ako pri permanentných farbách je ale efekt trvalý, pretože prípravky sa dostanú do hĺbky vlasu a zbavia ho jeho pôvodného odtieňa.
Peroxid sa obvykle pridáva ako vyvíjač u oxidačných farieb, ale možno ho ako peroxid na vlasy použiť aj samostatne na zosvetlenie, napríklad na prípravu pred radikálnou zmenou odtieňa alebo na redukciu žltých tónov z blond vlasov.
Podobnú funkciu majú aj takzvané melíry alebo odfarbovače, ktoré vedia farbu stiahnuť aj viac ako o 5 odtieňov. Väčšinou sa v obchodoch stretnete s melírovacím práškom, ktorý sa používa pri kaderníckych úkonoch. Na trhu ale existujú aj melírovacie farby na vlasy, ktoré v jednom kroku vlasy odfarbia/zosvetlia a aplikujú farbu.
Typy farieb na vlasy podľa zloženia
Pokiaľ vám záleží nielen na tom, ako dlho farba na vlasoch vydrží, ale aj ako na vaše vlasy pôsobí, zaujímajte sa o zloženie farieb. Ak máte málo kvalitné vlasy, nešetrný farbiaci prípravok by ich mohol poškodiť. Obzvlášť dôležité je to pre osoby s citlivou pokožkou hlavy alebo pre alergikov, ktorí sa už stretli s reakciou na niektorú zo zložiek farbiacej zmesi.
Oxidačné
Také farby obsahujú oxidant (vyvíjač), ktorý umožňuje preniknutie hlbšie do vlasovej štruktúry, a tak zaistí dlhšiu výdrž farby a výraznejšiu schopnosť krytia. Nevýhodou je, že otváranie vlasovej kutikuly vlasy namáha. Platí tu priama úmera – čím silnejšia koncentrácia peroxidu vo vyvíjači, tým agresívnejšie farba na vlasy pôsobí. Osoby s jemnými alebo poškodenými vlasmi by tak použitie oxidačného prípravku mali dobre zvážiť.
Radíme tu permanentné, semi/demi permanentné prípravky, melíry a odfarbovače.
Oxidačné farby hrozia vznikom alergickej reakcie na zložky vyvíjača (napríklad amoniak, PPD). Je tak vhodné pred použitím použiť pribalený test. Pri akýchkoľvek známkach alergickej reakcie je potom nutné vyhnúť sa ďalšiemu farbeniu a ideálne stav konzultovať s lekárom!
Prírodné a neoxidačné
Ide o výrobky založené na farebných pigmentoch, ktoré na svoju funkčnosť nepotrebujú oxidant, jedná sa teda o farby na vlasy bez peroxidu. Do tejto skupiny patria prelivy a jednorazové farby, ale hlavne prírodné farby, z ktorých najrozšírenejšie je henna.
Henna na vlasy vďačí za svoje farbiace schopnosti extraktu z rastliny Lawsonia inermis, existujú ale aj ďalšie prípravky na rastlinnej báze, ako napríklad indigo (Indigofera tinctória) alebo cassia/senna (Cassia obovata). Pozor však na to, že niektoré produkty sa ako čisto prírodné iba tvária: okrem rastlinného farbiva obsahujú aj množstvo chemikálií, preto odporúčame si pred nákupom preštudovať zloženie.
Prírodné a neoxidačné farby sú k vlasom šetrné, vlas iba obaľujú a nedostávajú sa pod jeho povrch. Postrádajú však širokú paletu tónov a kvôli svojej obmedzenej schopnosti krytia nemôžu úplne nahradiť pôvodný odtieň vlasov. Rovnako s nimi nemožno vlasy zosvetľovať.
Bez amoniaku a PPD
Kvôli možným alergickým reakciám pokožky hlavy sa výrobcovia snažia nahrádzať potenciálne dráždivé zložky šetrnejšími látkami. Medzi problémové substancie môže patriť amoniak alebo zlúčeniny označované ako PPD či PTD. Dnes tak na trhu existujú farby na vlasy bez amoniaku alebo farby na vlasy bez PPD.
Nahradzovanie týchto látok je ale v oxidačných farbách ťažké, pretože sa jedná o jedny z dôležitých zložiek farbiacej zmesi. Niektorí výrobcovia tak idú skôr cestou zmenšovania ich podielu v zložení.
Profesionálne verzus z drogérie
Na trhu si môžete zakúpiť ako farby určené priamo na domáce farbenie, tak profesionálne farby na vlasy, ktoré používajú kaderníci. Tie sa oproti prípravkom z drogérie líšia tým, že v balení neobsahujú vyvíjač. Ten si musíte kúpiť zvlášť a potom všetko správne namiešať.
Musíte však vedieť, aký silný vyvíjač použiť, čo závisí nielen od druhu farby, ale aj od kvality vlasov alebo efektu, ktorý chcete dosiahnuť. Profesionálne farby napríklad umožňujú zvoliť šetrnejšie riešenie v porovnaní s farbami z drogérie, ale musíte vedieť, čo robíte. Bez dostatočných skúseností je lepšie s profesionálnymi farbami neexperimentovať.
Číslovanie profesionálnych farieb
Pri profesionálnych farbách nájdete označenie odtieňov vo forme číselných kombinácií, ktoré obsahujú jedno číslo pred lomítkom alebo bodkou a dvojčíslom za ním. Prvé číslo označuje výšku tónu, t. j. aká svetlá alebo tmavá bude farba. Platí, že čím nižšie číslo, tým tmavšia bude výsledná farba. Univerzálny rozsah je od 1 (čierna) do 12 (svetlá blond). Ďalšie dve čísla poskytujú informácie o odtieni a tóne. Prvé číslo za lomítkom udáva hlavný farebný tón a druhé číslo vedľajší tón, t. j. odlesk. Konkrétna farebná škála sa pri jednotlivých značkách líši. Ak sa dve čísla za lomítkom zhodujú, ide o intenzívny farebný odtieň.
Šedivé vlasy majú hrubšiu štruktúru, preto sa na ne najviac hodia prípravky s vysokou krycou schopnosťou. Požiadavky farby na šedivé vlasy tak najviac spĺňajú permanentné farby, ktoré môžu mať aj špeciálne zloženie na mieru hrubším vlasom. Ako prvú pomoc proti šedinám ale využívajú aj rôzne jednorazové prostriedky na zakrytie odrastov a šedých vlasov, napríklad korektory. Šediny sú tiež častým dôvodom, prečo sa na farbenie vlasov odhodlajú muži. Na trhu tak existujú špeciálne farby na vlasy pre mužov navrhnuté primárne na krytie šedín bez výraznej zmeny odtieňa.
Farbením starostlivosť o vlasy nekončí. Ak si chcete udržať vybraný odtieň čo najdlhšie, musíte ho chrániť pred vymývaním, slnkom a ďalšími faktormi, ktoré spôsobujú vyblednutie. Zaobstarajte si prípravky na podporu farby. Červeným, ružovým, hnedým aj iným výrazným odtieňom predĺžia životnosť tónovacie šampóny a kondicionéry, ktoré by mali farebne ladiť s vlasmi. Interval medzi jednotlivými farbeniami vám pomôže predĺžiť korektor na odrasty a šediny.