Akú kúpiť grafickú kartu, aby bola kompatibilná s vašim PC?
Pri nákupe grafickej karty sa zamerajte na rozmery. Tie totiž nie sú nijako štandardizované a ľahko by sa mohlo stať, že sa vám karta nezmestí do počítačovej skrine. Dôležitá je aj prítomnosť konektorov na základnej doske. Starší AGP slot je pri nových kartách v podstate minulosťou, dnešné karty sa zapájajú do PCI-e slotov. Rozhranie PCI Express existuje v niekoľkých verziách, avšak sú navzájom kompatibilné.
Grafické karty do PCI Express x16
Zamerajte sa tiež na príkon karty, výkonná grafická karta vyžaduje dostatočne výkonný zdroj (odporúčaný výkon zdroja je uvedený v popise karty). Nezabudnite, že musíte počítať aj s príkonom ďalších komponentov v počítači. Technicky vzaté je grafická karta kompatibilná prakticky s akýmkoľvek procesorom, slabší procesor by však výkonnú grafickú kartu mohol brzdiť.
Grafický čip
Tento zásadný komponent určuje výkon grafickej karty. Dominantnými výrobcami čipov sú dnes nVidia a AMD a nedávno vstúpil do hry aj Intel, so svojím radom herných grafických kariet Intel Arc a diskrétnych grafických kariet Intel Iris Xe pre desktopové počítače.
Grafické karty nVidia Grafické karty AMD Grafické karty Intel
Čím vyššie označenie konkrétneho čipu v generácii, tým vyšší výkon môžete očakávať (grafická karta nVidia GeForce RTX 3070 bude výkonnejšia ako nVidia GeForce RTX 3060; obdobne AMD Radeon RX 6800 je výkonnejšia ako AMD Radeon RX 6600.
Grafická pamäť
Pamäť grafickej karty je kľúčovým prvkom, ktorý ovplyvňuje jej schopnosť rýchlo a efektívne manipulovať s obrazovými dátami.
Veľkosť je jedným z faktorov ovplyvňujúcich schopnosť grafickej karty spracovávať veľké množstvo grafických dát. Väčšia pamäť umožňuje efektívnejšiu manipuláciu s komplexnými textúrami a scénami. Nenáročným používateľom stačí pre bežné programy aj menej ako 6 GB. Hráči by mali vyžadovať minimálne 6 GB - tie najnáročnejšie herné tituly si žiadajú viac ako 16 GB.