Gramofóny s reproduktormi
Gramofónom s reproduktormi sa tiež často hovorí gramofóny všetko v jednom. Majú zabudovaný reproduktor, vďaka ktorému môžu hrať ihneď po zapojení.
Gramofóny majú svoje kúzlo, ktoré vezme za srdce snáď každého milovníka hudby. Nič nemôže nahradiť nostalgické praskanie, keď hrá vinylová platňa. Vedeli ste ale, že práve toto ľúbezné praskanie v skutočnosti platni aj gramofónu škodí? To, čo počujete je totiž prach a ten vie narobiť nepekné škody. Aby vám gramofón vyhovoval a slúžil verne dlhé roky, je potrebné venovať starostlivú pozornosť jeho výberu, ale aj následnej údržbe.
Gramofóny majú svoje kúzlo, ktoré vezme za srdce snáď každého milovníka hudby. Nič nemôže nahradiť nostalgické praskanie, keď hrá vinylová platňa. Vedeli ste ale, že práve toto ľúbezné praskanie v skutočnosti platni aj gramofónu škodí? To, čo počujete je totiž prach a ten vie narobiť nepekné škody. Aby vám gramofón vyhovoval a slúžil verne dlhé roky, je potrebné venovať starostlivú pozornosť jeho výberu, ale aj následnej údržbe.
Gramofónom s reproduktormi sa tiež často hovorí gramofóny všetko v jednom. Majú zabudovaný reproduktor, vďaka ktorému môžu hrať ihneď po zapojení.
Sú síce cenovo výhodné, avšak zvuk z integrovaných reproduktorov nie je tak kvalitný ako pri typoch s externými reproduktormi.
Vhodný pre nenáročných poslucháčov.
Často býva vybavený FM rádiom.
Kvalita zvuku je nižšia.
Hi-Fi gramofóny ocenia predovšetkým nadšenci, ktorí už svoje skúsenosti s týmto typom prehrávačov majú. Sú cenovo výhodné a pýšia sa veľmi kvalitným zvukom, ktorý však závisí aj od toho, aký si k nemu zaobstaráte reproduktor. Ten nie je súčasťou tohto typu gramofónu.
Lepšia reprodukcia zvuku oproti gramofónu s reproduktormi.
Nutné dokúpiť reproduktory, prípadne predzosilňovač/reciever.
DJ gramofóny sú konštruované tak, aby vydržali aj menej šetrné zaobchádzanie a skrečovanie. Rovnako ako Hi-Fi gramofóny, majú aj tieto DJ gramofóny veľmi kvalitný zvuk – od toho sa však tiež odvíja ich cena. Tá navyše porastie, pretože budete potrebovať aj mixážny pult.
Gramofóny pre DJe majú priamy náhon a motor so silným krútiacim momentom.
Kvalitný zvuk
Skrečovanie
Na plné využitie je potrebné dokúpiť mixážny pult
Vyššia cena
Disponujú USB vstupom, ktorý vám v niektorých prípadoch umožňuje nahrať zvuk z vinylu do digitálnej podoby. Inokedy však USB gramofóny slúžia len na prehrávanie digitálnych súborov z flash disku. Tiež USB gramofóny môžu mať priamy náhon, kde je motor súčasťou gramofónu, alebo remienkový náhon, kedy je motor oddelený a vďaka tomu dochádza k potlačeniu vibrácií taniera.
Prehráva/nahráva na USB
Ramienko je nutné pred prehrávaním na platňu položiť a po dohraní platne ho musíte opäť manuálne zdvihnúť. Ak tak neurobíte, môže sa stať, že vám ihla po prehraní platňu poškriabe.
Manuálne gramofóny sú určené predovšetkým fajnšmekrom, ktorí považujú obsluhu gramofónu za zážitok a výsadu.
Vhodný pre štúdiové použitie a Dje,
Gramofón je nutné ručne vypnúť, aby nedošlo k zbytočnému opotrebovaniu hrotu.
Akonáhle platňa dohrá, ramienko sa zdvihne. Následne sa položí do základnej pozície a gramofón sa vypne. Pri začiatku prehrávania však musíte ramienko na platňu položiť. V iných prípadoch sa gramofón len vypne, ale ramienko sa nevráti.
Nedochádza k opotrebovaniu hrotu po dohraní platne.
Manuálne ovládanie ramienka môže pri neopatrnom zaobchádzaní poškriabať platňu.
Automatický gramofón si s obsluhou poradí prevažne sám. Položíte platňu na tanier a stlačíte tlačidlo, na ktorého pokyn gramofón položí ramienko na platňu a po skončení platne ho zase zdvihne - gramofón sa hneď potom vypne.
Pri niektorých modeloch sa síce vypne otáčanie platne, ale ramienko musíte vrátiť na odkladaciu podperu ručne.
Nehrozí poškriabanie platne neopatrným priložením ihly.
Niektoré modely majú funkciu repeat pre opakované prehrávanie strany platne.
Stretnúť sa môžete aj s laserovými gramofónmi. V dnešnej dobe sa však vyskytujú už len v archívoch alebo rádiových staniciach, v ktorých slúžia nielen na prehrávanie, ale aj digitalizáciu záznamov. Ich obstarávacia cena je veľmi vysoká.
Iste uznáte, že zvuk pri gramofóne hrá hlavnú úlohu. Preto je jeho neoddeliteľnou súčasťou aj predzosilňovač. Kvalitný zvuk nie je možné zaistiť už z prvého výstupu, preto je nutné zapojiť predzosilňovač, ktorý slúži na ďalšiu úpravu signálu. Integrované predzosilňovače nebývajú príliš kvalitné, preto sa oplatí zaobstarať si externý, ktorý upraví zvuk oveľa kvalitnejšie.
Zosilňovač slúži na zosilnenie signálu, ktorý je potom cez káble prenesený až do reproduktora. Delíme ich podľa typu konštrukcie:
Integrované Integrované zosilňovače môžu byť elektronkové alebo v hybridnej konštrukcii, ktoré majú nádherný zvuk. Sú však tiež drahšie.
Digitálne Sú neskutočne presné. Výkon je umelo tvorený digitálnym čipom. Ich najväčšou prednosťou je nízka spotreba.
Koncové Spracovávajú zvukový signál na vstupe v takzvanej linkovej úrovni s pomocou vnútorných obvodov, tranzistorov, kondenzátorov a elektrónok. Rozoznávame koncové zosilňovače vo verzii stereo koncového stupňa (zosilňuje výkon pre niekoľko reproduktorov naraz) alebo rozdelené na mono bloky (pre každý reproduktor je pripravený samostatný koncový stupeň).
Slúchadlové Slúžia na zosilnenie vstupného signálu zdroja zvuku do slúchadiel. Výsledný zvuk sa však tiež líši podľa kvality samotných slúchadiel.
Profesionálne Pre domáce použitie je ich určite škoda, teda v tom prípade, že so zvukom nehodláte ďalej pracovať, či nemáte skutočne vycibrený sluch. Používajú sa predovšetkým v nahrávacích štúdiách a v tanečných kluboch.
Samotný gramofón nehrá a nehrá ani so zosilňovačom. Čo s tým? Zaobstarajte si prenoskovú vložku alebo prenosku. Jednotlivé typy sa líšia najmä pod ľa prítlaku. Prenoska hrá pri prehrávaní platní na gramofóne zásadnú úlohu. Pri bežne dostupných gramofónoch rozdeľujeme prenosky a hroty na dva typy.
Magnetodynamické Zaisťujú veľmi kvalitný zvuk, ktorý je daný kmitaním magnetu medzi cievkami. Tieto prenosky sú vysadené diamantovým tipom či hrotom. Hrot je možné väčšinou jednoducho vymeniť. Fungujú na základe elektromagnetickej indukcie. Vyžadujú veľmi malý prítlak a tak aj menej opotrebovávajú platne. Majú však slabý signál, preto si k nim musíte dokúpiť predzosilňovač.
Kryštálové Ide o staršiu, avšak stále spoľahlivú technológiu. Zakladajú sa na pohybe kryštálového piezomeniča, v ktorom vďaka pohybu a deformácii vzniká elektrické napätie. Mávajú zafírový hrot, ale bohužiaľ nevydržia tak dlho ako magnetodynamické prenosky. Navyše opotrebovávajú vinylové platne oveľa rýchlejšie. Frekvenčný dosah sa pohybuje od 40 Hz do 11 kHz, prípadne do 15 kHz.
Ďalej rozlišujeme tiež:
MM (Moving Magnet) - prenoska s pohyblivým magnetom je veľmi kvalitná
MC (Moving Coil) - prenosky s pohyblivou cievkou vyžadujú kvalitný korekčný zosilňovač
Biradiálny hrot alebo ihla sa dotýka steny drážky väčšou plochou, vďaka tomu sa znižuje jej tlak a neopotrebováva platne tak rýchlo. Obvykle hroty prehrajú zhruba dve až tri tisícky strán LP platne. Ďalej hroty rozdeľujeme na:
Eliptické - tie najdrahšie prenosky mávajú diamantový hrot; takej ihle sa hovorí eliptická a má kvalitnejší zvuk ako biradiálna, ale zároveň rýchlejšie opotrebováva platňu; sú častejšie využívané na nahrávanie ako na počúvanie
Sférické - majú na rozdiel od eliptických zaguľatený tvar a platňu neopotrebovávajú tak rýchlo; zato však disponujú horším zvukom
Dôležitý je predovšetkým materiál, z ktorého je gramofónový tanier vyrobený. Najčastejšie ním býva stredne tvrdá drevovláknitá platňa, sklo či akryl. Tým najobľúbenejším materiálom je však hliník, pretože má nízku hmotnosť a rezonanciu. Kvalitný tanier by mal disponovať rýchlosťou 33 otáčok za minútu v prípade dlhohrajúcich LP platní, u SP platní sa otáčky v ideálnom prípade pohybujú rýchlosťou 45 otáčok za minútu .
Na prehrávanie starých platní sa používa rýchlosť 78 rpm, v praxi však na každej vinylovej platni nájdete uvedený počet otáčok, ktorý je potom treba na gramofóne nastaviť.
Transport gramofónom príliš nesvedčí, preto ho po zakúpení vybaľte a pripravte ho na prehrávanie v pár jednoduchých krokoch.
Gramofón umiestnite na úplne rovný a pevných povrch. Skontrolujte ho pomocou vodováhy.
Podľa príslušného návodu nasaďte ramienko a pripevnite k nemu otočné závažie.
Ramienko nastavte do rovnovážnej polohy voči platni tak, aby sa vznášalo len pár milimetrov nad platňou, ale zároveň tak, aby sa samo vrátilo do základnej polohy. Ak máte predvolenú polohu nastavenú, otočte kolieskom s číslami na nulu (základná hodnota prítlaku), aby bola zhodná s polohou rysky. Teraz nastavte prítlak. Optimálny prítlak sa pohybuje medzi hodnotami 1,4 až 2 gramami.
Teraz si nastavte uhol prenosky. Ramienko je rovnobežné s tanierom, hrot ihly je ľahko vychýlený smerom k osi ramienka a s kolmicou zviera uhol dvadsať stupňov.
Skontrolujte si, či je hrot ihly pri pohľade spredu kolmo k drážke platni.
Gramofóny sú často vybavené zariadením zvaným Antiskating alebo Bias, vďaka ktorým si môžete regulovať protitlak bočnej sily pôsobiaci na prenosku manuálne. Hodnota sily Antiskatingu v gramoch nesmie prekročiť samotnú hodnotu prítlaku ramienka na ihlu.
Ako vám gramofón vydrží dlhšie? Zaobstarajte si práčku na platne, ktorá s pomocou vody a odsávania odstráni všetky nečistoty.
V každom prípade si kúpte čistiacu sadu ku gramofónu, ktorá vám pomôže predĺžiť jeho životnosť. Handričkou z mikrovlákna a špeciálnou tekutinou na vinyl tiež vždy očistite povrch vinylovej platne predtým, ako ju použijete, prípadne potom, čo ju budete ukladať do puzdra. Využijete tiež kefu na gramofónové platne, ktorá odstráni čiastočky prachu. Ten z gramofónu pravidelne stierajte, usadzuje sa v drážkach a prehrávač sa kvôli tomu rýchlejšie opotrebováva.
Gramofónové platne skladujte v suchu a chlade. Teplotné výkyvy gramoplatne zdeformujú a krútia, takže ich potom nie je možné prehrať - vyhnite sa preto priamemu slnečnému svitu a blízkosti kúrenia. Gramofónové platne je nutné skladovať vo zvislej polohe, aby sa vlastnou ťarchou nedeformovali a nezvlnili.
Musím si kupovať predzosilňovač? Na čo slúži?
Ak nie je súčasťou vami vybraného gramofónu, potom áno. Integrované predzosilňovače však nie sú také kvalitné. Oplatí sa zaobstarať si samotný gramofón a predzosilňovač v požadovanej kvalite si dokúpiť.
Kvalitný zvuk nie je možné zaistiť z prvého výstupu, preto je nutné zapojiť prídavnú súčiastku, ktorá slúži na ďalšiu úpravu signálu.
Je nutné sa o gramofón nejako starať?
Je potrebné utierať prach, v prípade potreby budete musieť tiež vymeniť remienok. Každý výrobca má však stanovený vlastný postup pri údržbe gramofónu.