Ako vybrať hodinky?

Výber hodiniek nie je jednoduchý, či už hľadáte módny alebo nadčasový kúsok. Hodinky pre aktívnych športovcov aj zlaté kúsky vhodné na vernisáž potešia každého. Ako si vybrať hodinky? S naším radcom sa ľahko zorientujete a získate jasnú predstavu o tom, čo od svojich nových hodiniek požadujete a čo od nich môžete očakávať.

Výber hodiniek nie je jednoduchý, či už hľadáte módny alebo nadčasový kúsok. Hodinky pre aktívnych športovcov aj zlaté kúsky vhodné na vernisáž potešia každého. Ako si vybrať hodinky? S naším radcom sa ľahko zorientujete a získate jasnú predstavu o tom, čo od svojich nových hodiniek požadujete a čo od nich môžete očakávať.

Doba čítania 8 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať hodinky pre ženu

Dámske hodinky budú okrem svojej praktickej stránky predovšetkým módnym doplnkom. Ich dizajn by mal vystihovať osobnosť nositeľky a podčiarknuť tak jej štýl. Hodinky pre ženy majú väčšinou celkovo menej masívny vzhľad, teda užší remienok a menší ciferník. V ponuke nájdete hodinky na každú príležitosť.

Okrem klasickej analógovej verzie sú obľúbeným variantom dámske digitálne hodinky. Medzi konkrétnymi typmi potom športové hodinky dámske. Z materiálov sú obľúbené napr. titánové hodinky dámske a drevené hodinky dámske.

Dámske hodinky


Z farebných variantov vedú tieto:

Dámske hodinky strieborné Zlaté hodinky dámske Dámske hodinky čierne Dámske hodinky biele Dámske hodinky ružové

Aké hodinky pre mužov

Pánske hodinky musia podobne ako variant pre ženy predovšetkým korešpondovať s charakterom ich nositeľa. Väčšina modelov bude masívna, so širším remienkom a väčším ciferníkom.

Hodinky opäť vyberajte podľa konkrétnej príležitosti. V ponuke nechýbajú športové hodinky pánske, pánske digitálne hodinky alebo napr. pánske švajčiarske hodinky. Medzi materiálmi vynikajú drevené hodinky pánske.

Pánske hodinky


Z farebných variantov sa ponúkajú napr. tieto:

Zlaté hodinky pánske Hodinky pánske čierne Strieborné hodinky pánske

Druhy hodiniek

Analógové

Analógové hodinky zobrazujú čas klasickým a stále veľmi obľúbeným spôsobom - pomocou ručičiek. Sú vhodné na denné nosenie aj do spoločnosti. Dámske hodinky sú o niečo jemnejšie ako hodinky pánske, tam ide väčšinou o masívne hodinky. Sú vhodné aj pre deti.

Digitálne

Digitálne hodinky pôsobia ako športové hodinky. Rýchlo na nich odpočítate čas, ktorý je zobrazený formou číslic a nechýbajú funkcie ako dátum, budík alebo stopky. Spravidla je podsvietený displej.

Digitálne hodinky

Športové hodinky

Kombinované

Ideálne pre tých, ktorí vyžadujú výhody analógových aj digitálnych hodiniek. Ponúknu športový vzhľad, stopky, odpočítavanie, budík aj LED osvetlenie.

Binárne

Binárne hodinky zaujmú netradičným dizajnom. Sú vhodné do kancelárie aj do neformálneho prostredia. Pri niektorých modeloch sa stretnete s dotykovým displejom. Odčítanie času však môže byť zložitejšie.

Typy hodiniek podľa parametrov

Hmotnosť a rozmery

Medzi ľahké hodinky je možné zaradiť tie do 80 g, stredné v rozmedzí 80-160 g a max. hmotnosť potom od 160 g vyššie. Šírka remienka sa najčastejšie pohybuje medzi 17-23 mm. Priemer ciferníka osciluje na hodnotách 37-55 mm. Športové hodinky bývajú robustnejšie, s čím treba pri výbere počítať.

Typ strojčeka a pohon

Mechanické hodinky je nutné opakovane naťahovať, alebo sa naťahujú sami pohybom ruky. Batériové quartz hodinky sa používajú vo veľkej miere, batériu by však z dôvodu zložitosti procesu mal meniť iba hodinár. Solárne hodinky sú napájané pomocou energie zo svetla, pričom odpadá nutnosť výmeny batérie.

Materiál a odolnosť

Sklíčka bývajú minerálne, zafírové alebo plastové. Práve plastový, plexisklový alebo akrylový variant je najlacnejší, ale aj najmenej odolný. Minerálne sklíčka obsahujú kremeň, ktorý zvyšuje tvrdosť, pričom ich cena zostáva priaznivá. Sklíčka obsahujúce zafír sú najtvrdšie, ale aj najdrahšie. Zaujímavou možnosťou je tvrdené minerálne sklo, kde je kremenné sklo potiahnuté vrstvou so zafírom.

U remienkov a puzdier môžete vyberať z plastu, silikónové hodinky, hodinky z gumy, niekoľkých druhov kovu - titánové hodinky, oceľové hodinky, textilu a prírodných materiálov (napr. drevené hodinky). Plast, guma a silikón spravidla nájdete pri športových modeloch. Kov je tradičným materiálom disponujúcim vysokou odolnosťou, ktorý navyše pôsobí luxusným dojmom, predovšetkým potom zlaté hodinky.

Dizajn

Či už zháňate luxusné či módne hodinky zdobené kamienkami, elegantné hodinky vhodné na špeciálne príležitosti alebo úplne univerzálny klasický kúsok, z ponuky si určite vyberiete. Módni nadšenci môžu zvoliť vreckové hodinky alebo nadčasové švajčiarske hodinky. Svoje nároky si uspokoja aj milovníci moderného a minimalistického štýlu.

Farba potom úplne závisí na vašich preferenciách a plánovanom využití. Na trhu sú hodinky ako v rôznych odtieňoch kovu a dreva, tak aj športovejšie modely vo výrazných farbách, ako napr. červené hodinky. Okrem farby sa sústreďte aj na tvar ciferníka, kde vedľa okrúhlej klasiky nájdete aj napr. hranaté hodinky.

Strieborné vreckové hodinky Zlaté vreckové hodinky Strieborné hodinky

Vodoodolnosť

Na bežné užívanie vám bude stačiť vodoodolnosť či vodotesnosť nižších stupňov. Pokiaľ ale plánujete s hodinkami plávať či sa dokonca potápať, vodotesnosť si rozhodne overte. Je rozdiel, či budete hodinky nosiť po meste, občas ich opláchnete pri umývaní rúk, alebo s nimi budete behať v daždi.

Stupeň vodotesnosti

Označenie

Striekajúca voda, dážď

Sprchovanie, umývanie rúk

Plávanie, kúpanie, šnorchlovanie

Potápanie

0 m

Bez označenia

NIE

NIE

NIE

NIE

30 m

3 ATM/BAR

ÁNO

NE

NE

NE

50 m

5 ATM/BAR

ÁNO

ÁNO

NIE

NIE

100 m

10 ATM/BAR

ÁNO

ÁNO

ÁNO

NIE

200 m - 1000 m

20 - 100 ATM/BAR

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

Funkcia

  • Medzi základné funkcie dnes už patrí ukazovateľ dátumu

  • Výber medzi 12/24h vám umožní nastaviť si preferovaný formát času

  • Vďaka možnosti nastavenia budíka už nikdy neprídete neskoro

  • Podsvietenie sa delí na elektrické (využívajúce napájanie hodiniek) a luminiscenčné (princíp nasvietenia špeciálneho náteru)

  • Krokomer, stopky, ukazovateľ spálených kalórií a prejdené vzdialenosti – tieto funkcie ocenia tí, ktorí aj pri bežných činnostiach radi kontrolujú svoju dennú aktivitu

Rady na záver

Vždy sa snažte udržať hodinky čisté. Raz za čas je vhodné navštíviť servis, kde vám overia vodotesnosť a presnosť chodu hodiniek. Samozrejmosťou by mala byť aj pravidelná starostlivosť o strojček a výmena oleja. Tieto úkony sa tiež vykonávajú v rámci servisu.

Pokiaľ hodinky používate pri športových aktivitách, snažte sa pokiaľ je to možné vyhýbať silným nárazom. Mohlo by dôjsť k poškodeniu skla alebo strojčeka. Pri plávaní v mori hodinky radšej nechajte doma. Slaná voda má na vonkajší plášť aj na strojček hodiniek zlý vplyv. Rovnako aj vysoké teploty.

Koža rozhodne nepatrí do vlhkého prostredia. Preto pred sprchovaním či dokonca plávaním odporúčame takéto hodinky zložiť z ruky a uložiť na suché miesto. Ak sa vám potia ruky, najmä v lete alebo v stresových situáciách, potom je možné kožený remienok opláchnuť čistou vodou a čo najrýchlejšie usušiť. Pri každodennom nosení, správnej manipulácii a údržbe vám remienok vydrží v perfektnej kondícii rok. Potom by ste mali zvážiť jeho výmenu.

Quartzové hodinky poháňané batériou nie je potrebné naťahovať. Je však nevyhnutné batériu meniť v pravidelných intervaloch, a to najmenej raz za 2 roky. Niektoré typy hodiniek majú ukazovateľ životnosti batérie. Pri iných modeloch spoznáte čas výmeny batérie podľa toho, že sekundová ručička skáče v intervale 4 s. Po týždni sa hodinky zastavia a je nutné batériu vymeniť. Ak viete, že hodinky nebudete viac ako rok využívať, odporúčame z nich pred uložením batériu vybrať.

Pri výmene batérie v autorizovanom servise vám tiež skontrolujú tesnenie hodiniek, príp. vám ich vyčistia v ultrazvukovom kúpeli. Tento proces zachová atraktívny vzhľad hodiniek, náramku aj puzdra. Ultrazvukové čistenie tiež predlžuje životnosť hodiniek aj remienka, z ktorého ultrazvuk odstráni nečistoty. Tie môžu zapríčiniť nadmerné trenie jednotlivých častí, ktoré by viedlo k ich poškodeniu. Ideálne by ultrazvukové čistenie malo prebiehať raz za rok.