Drevené hokejky
Tradičným materiálom na výrobu hokejok je drevo. Dnes už po drevených hokejkách siahnu skôr rekreační hráči, svoje miesto si ale nájdu aj u niektorých strelcov z NHL.
Hokejka je kľúčový nástroj hokejistov, je preto dôležité vyberať ju starostlivo. Podobne ako si prútik vyberá čarodejníka, musí aj hokejka spĺňať niekoľko kritérií, aby ste s ňou dokázali divy. Rozhodujúca je výška hokejistu, jeho sila podľa ktorej sa volia Flex hokejky a držanie palice určujúce zahnutie čepele vľavo alebo vpravo.
Hokejka je kľúčový nástroj hokejistov, je preto dôležité vyberať ju starostlivo. Podobne ako si prútik vyberá čarodejníka, musí aj hokejka spĺňať niekoľko kritérií, aby ste s ňou dokázali divy. Rozhodujúca je výška hokejistu, jeho sila podľa ktorej sa volia Flex hokejky a držanie palice určujúce zahnutie čepele vľavo alebo vpravo.
Tradičným materiálom na výrobu hokejok je drevo. Dnes už po drevených hokejkách siahnu skôr rekreační hráči, svoje miesto si ale nájdu aj u niektorých strelcov z NHL.
Poskytujú výbornú spätnú väzbu pre precíznu prácu s pukom
Odolné a pevné - zvládnu nejeden súboj pri mantineli
Priaznivá cena
Vyššia hmotnosť (oproti kompozitovým)
Nasávajú vlhkosť, ktorá postupne degraduje ich vlastnosti
Časom mäknú a ľahšie sa tak pri strelbe lámu
Drvivá väčšina profesionálnych hokejistov volí kompozitové hokejky. Základným materiálom je sklolaminát, ten môže byť doplnený karbónovým vláknom, grafitom alebo kevlarom.
Nízka hmotnosť
Odolné proti vlhku a chladu
Nižšia citlivosť v rukách pri vedení puku
Spravidla vyššia cena (oproti dreveným)
Kľúčovým parametrom pri výbere brankárskej hokejky je veľkosť príložníku (široká časť brankárskej hokejky, ktorá sa nachádza medzi čepeľou a shaftom - dĺžka príložníku sa meria od pätky hokejky po horný koniec príložníku).
Kategória | Dĺžka príložníku v palcoch a cm | Výška brankára | Vek brankára |
---|---|---|---|
Youth | 18–21“ (46–53 cm) | do 120 cm | do 7 rokov |
Junior | 21–23“ (53–58 cm) | 118–149 cm | 6–12 rokov |
Intermediate | 23,5–24,5“ (59–62 cm) | 140–164 cm | 11–16 rokov |
Senior | 25–28,5“ (63–72 cm) | nad 167 cm | nad 14 rokov |
Miesto kde príložník prechádza do shaftu je miestom úchopu gólmanom. Pokiaľ by bol príložník príliš dlhý, bude čepeľ ležať na pätke a s príliš krátkym príložníkom brankár dosiahne k ľadu iba špičkou čepele. V oboch prípadoch dochádza k nežiaducemu odkrytiu priestoru medzi betónmi a narušeniu postoja brankára. Vyrážačka a lapačka by mali byť v rovnakej výške, čo docielite správnou dĺžkou príložníku, kedy v postoji leží celá čepeľ hokejky na ľade.
Keď gólman zlomí palicu, musí čakať, až mu spoluhráč požičia svoju, alebo mu dovezie inú. Sám si pre ňu môže dôjsť ku striedačke, avšak len v priebehu hry a v žiadnom prípade nesmie žiadnu zobrať zo zeme. A keď nepustí tú svoju zlomenú, dostane dve minúty na trestnej.
Aké ďalšie pravidlá platia pre palicu brankára?
Maximálna dĺžka rukoväte brankárskej hokejky je 163 cm od horného konca rukoväte k pätke; maximálna šírka je 3 cm; maximálna hrúbka je 2,54 cm.
Rukoväť sa skladá z dvoch častí. Spodná (rozšírená) časť k pätke nesmie byť dlhšia ako 71 cm a širšia než 9 cm. Obe časti rukoväte musia byť rovné.
Maximálna dĺžka čepele je 39 cm pozdĺž spodnej hrany od pätky po špičku. Maximálna výška je 9 cm s výnimkou pätky, kde smie byť 11,5 cm. Maximálne zakrivenie čepele je 1,5 cm.
Kvalitu hokejky určuje materiál, spracovanie a predovšetkým to, ako si bude rozumieť s hokejistom, ktorému má slúžiť. Ani hokejka za niekoľko tisíc vám neposlúži dobre, ak nebude zodpovedať vašim požiadavkám a štýlu hry.
Hokejka by mala hráčovi v korčuliach siahať pod bradu. Bez korčúľ siaha zhruba pod nos. Skúsení hráči si už volia dĺžku palice podľa svojho štýlu hry, alebo postu, na ktorom hrajú. Dĺžku hokejky možno ľahko upraviť zrezaním, prípadne naopak nastavením shaftu.
Majte na pamäti, že ak hokejku skracujete, Flex sa tým zvýši!
Pri výbere hokejky si v prvom rade rozmyslite, na ktorú stranu budete hrať, teda aké zahnutie čepele zvoliť. Podoba zahnutia čepele je otázkou preferencií hráča - niektorí profesionálni hokejisti si ich dokonca nechávajú vyrábať na mieru. Medzi najčastejšie typy zahnutia patria P28, P29, P88 a najobľúbenejšie P92.
Praváci tradične hrajú s čepeľou zahnutou doľava a ľaváci naopak volia najčastejšie čepeľ zahnutú doprava – koniec hokejky držia vo svojej dominantnej ruke, čo uľahčuje manipuláciu pri držaní hokejky v jednej ruke (napríklad pri bránení). Nie je to však podmienka a je lepšie si najskôr vyskúšať hokejku na ľade pri hre (ak tú možnosť nemáte, možno si držanie vyskúšať aj doma s násadou od metly). K rozhodnutiu vám môže pomôcť hokejka s rovnou čepeľou, ktorú môžete vyskúšať na obe strany a rozhodnúť sa, ktorá vám vyhovuje lepšie.
Tvar zahnutia čepele
Horizontálne zahnutie:
Ak je čepeľ zahnutá v špičke, uľahčí to driblink a streľbu zápästím. Ak je najväčšie zakrivenie u pätky, bude hokejka ideálna pre strely s náprahom a tečovanie. Univerzálnym riešením je potom zahnutie uprostred, ktoré je optimálne pre začínajúcich hráčov.
Vertikálne zahnutie:
Prejavuje sa na špičke - ak je zahnutá smerom nahor, uľahčí vám to zdvíhanie puku, ale sťaží backhand. Mierne zahnutie, kedy hokejku smerom nahor takmer nevytočíte, vám zasa poskytne väčšiu istotu pri driblingu a práve backhandových strelách. Aj tu potom existuje univerzálne riešenie v podobe mierneho zahnutia.
Tvrdosť hokejky udáva číslo na shafte hokejky - čím nižšie číslo, tým mäkšia je hokejka. Pre žiakov a dorast je lepšie vyberať mäkkú palicu, ktorá pristane rozvoju technických zručností. Juniori už volia hokejky podľa vlastných preferencií a predovšetkým sily v rukách - hokejky s Flexom nad 80 sú veľmi tvrdé a hodia sa pre vysokých hráčov s dostatočnou silou, ktorí hokejku dokážu prehnúť. Mäkšie palice pružia a prehýbajú sa pri strele - využijú ich skôr technickí hráči.
Tvrdšie palice nemajú dlhšiu životnosť ako mäkké hokejky.
Všetky hokejky časom stráca svoju tvrdosť.
Flex hokejky
Mäkké hokejky s tvrdosťou do 60 Flex (cca do 155 cm)
Stredne tvrdé hokejky 60-75 Flex (cca do 170 cm)
Tvrdé hokejky Flex nad 75 (cca od 170 cm)
Pre pokročilých hráčov je dôležitý tiež kick-point čiže bod, kde sa tuhá časť hokejky mení v pružnú.
Nízky kick-point je vhodný pre rýchle strely zápästím a tečovania, preto po ňom najčastejšie siahajú útočníci.
Vysoký kick-point zase ocenia hráči, ktorí strieľajú prevažne s náprahom tzv. golfákom, čo bývajú častejšie obrancovia.
Stredný kick-point je potom univerzálnym riešením, ktoré umožňuje ako strely s náprahom, tak aj tie rýchlejším zápästím - ani v jednom prípade ale nedosiahnete takú silu, ako u hokejky, ktorá je pre daný typ strely určená.
Dual kick-point hokejky riešia tento problém a dovolia vám bod ohybu prispôsobovať strele tým, ako hokejku uchopíte.
Pre deti je ideálne zvoliť mäkkú hokejku s flexom 30-50 a nízkou hmotnosťou. Drevené hokejky poskytujú lepšiu spätnú väzbu a uľahčia tak osvojenie základnej práce s pukom. Ďalšou výhodou je priaznivejšia cena oproti kompozitovým - v začiatkoch sa oplatí investovať skôr do chráničov.
Detské hokejky majú kratšie čepele a pružnejšie shafty pre jednoduchšie ovládanie puku, nie je preto vhodné kupovať seniorské palice s tým, že ich zrežete. Shaft hokejky pre dospelých sú na detskú ruku príliš široké a tvrdé, takže sa hokejka pri streľbe neprehnú.
Kategórie podľa veku
do 8 rokov - žiacke hokejky
8-12 rokov - juniorské hokejky
13-15 rokov - intermediate
Základom je pravidelné omotávanie čepele a rukoväte – páska by mala byť namotaná pevne a dodatočne vyhladená (napr. pukom), aby nevznikali zbytočné nerovnosti. Meniť omotávku je potrebné v závislosti na kvalite pásky a frekvencie použitia hokejky. Profesionálni hráči menia pásku ob zápas, naopak rekreačným hráčom stačí párkrát za sezónu. Po zápasoch a tréningu je vhodné očistiť hokejku od zvyškov ľadu a utrieť suchou handrou, aby nezostávala vlhká - najmä drevené hokejky, ktoré sú chúlostivejšie.
Pomerne častým defektom hokejok býva zlomená čepeľ, to však neznamená, že jej odzvonilo. Stačí zakúpiť náhradnú čepeľ a vymeniť ju. Postup je relatívne jednoduchý a budete k nemu potrebovať len pílu s jemnými zubami, pilník, teplovzdušnú pištoľ a lepiacu pištoľ. Alebo môžete využiť služby z niektorých špecializovaných predajní, ktoré ponúkajú aj servis.
Zháňate ďalšie vybavenie? Mrknite do našich poradcov pre užitočné tipy:
Čím sa riadiť pri výbere?
Najdôležitejšie parametre sú tie vaše:
Dĺžka hokejky - vaša výška: hokejka by vám mala siahať pod nos bez korčúľ, pod bradu v korčuliach.
Tvrdosť (Flex) - vaša sila viď Tvrdosť hokejky.
Zahnutie čepele - vaša dominantná ruka: praváci volia najčastejšie ľavú hokejku, ľaváci zase pravú.
Čo znamená pravé/ľavé držanie hokejky?
Označenie pravá/ľavá hokejka sa riadi spodnou rukou, ktor á drží hokejku: Pravé držanie hokejky znamená, že čepeľ bude zahnutá od pätky smerom doľava (pravú ruku máte dole, ľavou držíte koniec hokejky). Tzv. ľavá hokejka bude naopak zahnutá od pätky smerom doprava (ľavú ruku máte dole, pravou držíte koniec hokejky).
Kompozit alebo drevo?
Oba materiály majú svoje výhody aj nevýhody, napriek tomu dnes väčšina hokejistov volí radšej kompozitové hokejky predovšetkým pre ich ľahkosť a väčšiu odolnosť proti vlhku.
Ako vymeniť čepeľ hokejky?
Starú čepeľ treba odrezať na konci krčku, teda pred miestom, kde sa hrúbka rukoväti dostáva k svojmu maximu. Rez by mal byť čo najviac kolmý a prípadné nedokonalosti môžete po jeho vykonaní začistiť pilníkom. Na zásuvnú časť novej čepele následne pištoľou aplikujete lepidlo a spolu s otvorom v krčku ho nahrievame pištoľou, kým sa lepidlo nerozprestrie po celej ploche. Následne čepeľ zasuniete do vzniknutého otvoru až na doraz. Vytlačený zvyšok lepidla po zhruba hodine chladnutia opatrne odrežete, miesto obalíte lepiacou páskou a je to hotové.