Ako vybrať holiaci strojček?

Holenie je pre mnohých neodmysliteľnou súčasťou každodennej rutiny. Práve preto chceme, aby bol celý proces čo najjednoduchší. Či už s holením začínate, alebo len chcete vyskúšať nový spôsob, kvalitný holiaci strojček je stávkou na istotu. Ujasnite si svoje požiadavky a rozlúčte sa s podráždenou pokožkou vďaka nášmu radcovi Ako vybrať holiaci strojček.

Holenie je pre mnohých neodmysliteľnou súčasťou každodennej rutiny. Práve preto chceme, aby bol celý proces čo najjednoduchší. Či už s holením začínate, alebo len chcete vyskúšať nový spôsob, kvalitný holiaci strojček je stávkou na istotu. Ujasnite si svoje požiadavky a rozlúčte sa s podráždenou pokožkou vďaka nášmu radcovi Ako vybrať holiaci strojček.

Doba čítania 4 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk
Ako vybrať holiaci strojček

Video nákupný rádca

Ako vybrať holiaci strojček pre mužov

V prvom rade si odpovedzte na to, kto bude holiaci strojček používať, ako často a kde sa s ním budete holiť a čo od strojčeka požadujete. Dôležité je tiež brať do úvahy rozdiely medzi jednotlivými strojčekmi na úpravu porastu.

Holiaci strojček slúži na odstránenie chĺpkov na povrchu kože, zastrihávač na úpravu ich dĺžky a epilátor na úplné odstránenie ochlpenia už od korienkov. Bežne sa na trhu stretnete aj so zariadeniami, ktoré kombinujú funkciu holenia a zastrihovania. Pre všetky typy prístroja nájdete na našom webe samostatné kategórie aj nákupných radcov.

Vaše požiadavky

Otázkou je - aký typ chĺpkov, v akých partiách a ako často budete holiť? Je rozdiel medzi tým, či budete denne holiť tvrdé fúzy, alebo budete holiaci strojček používať na občasné zastrihávanie chĺpkov v iných partiách. Pre pravidelné holenie citlivej pokožky vyberajte zo strojčekov s chladiacim systémom a nezabudnite ani na vhodnú kozmetiku.

Ak budete so strojčekom cestovať, hľadajte bezdrôtové a kombinované napájanie, prípadne sa môžete rozhodnúť pre manuálny strojček. Ak uprednostňujete holenie v sprche, zamerajte sa na vodotesnosť a možnosti mokrého holenia.

V neposlednom rade myslite aj na to, že budete so strojčekom pri holení určitú dobu manipulovať. Nemal by teda byť príliš ťažký ani hlučný. Príjemný je ergonomický tvar s pogumovaným povrchom, strojček vám tak nebude pri holení kĺzať z ruky.

Napájanie

V ponuke holiacich strojčekov nájdete holiace strojčeky na batérie, verziu na zapojenie do siete aj kombinovaný typ. Rozlišujú sa teda podľa toho, či bude strojček dobíjaný, nebude fungovať bez pripojenia alebo zvládne oboje. To môže byť dôležitým faktorom práve v prípade, keď budete chcieť so strojčekom cestovať aj na miesta bez dostupnej elektrickej zásuvky.

Pri cestovaní lietadlom upozorňujeme, že elektrické holiace strojčeky a holiace strojčeky sú v príručnej batožine na palube povolené. Samostatné žiletky a britvy sú povolené len v podpalubnej batožine a platí, že pri manipulácii s nimi ani s batožinou nesmie hroziť akékoľvek nebezpečenstvo poranenia. 

Pri akumulátorových a kombinovaných strojčekoch vás bude zaujímať doba prevádzky. Spravidla sa stretnete so 40-60 minútami na jedno nabitie. V prípade aku strojčekov je potrebné počítať s tým, že ich väčšinou nie je možné počas nabíjania používať. Pri strojčekoch do siete sa potom pozrite na dĺžku napájacieho kábla, či bude stačiť od zásuvky napr. k umývadlu.

Aký holiaci strojček podľa typu

Planžetové

Holiace strojčeky planžetové tvorí predovšetkým sústava nožov vibrujúcich pod planžetou. Vďaka tomu sú vhodné pre krátke fúzy, ktoré dokážu oholiť veľmi rýchlo a presne. Na každodenné oholenie sú teda ideálne.

Sú vhodné predovšetkým na rovnejšie plochy, naopak pri náročnejších krivkách strácajú na presnosti. Perfektné sú teda na holenie v oblasti brady, fúzov a krku. Holenie sa vykonáva v priamom smere.

Pánske planžetové strojčeky

Frézkové

Holiaci strojček frézkový využíva dve alebo častejšie tri rotujúce hlavice (preto sa stretnete aj s označením hlavicové strojčeky), vďaka ktorým sa ľahšie prispôsobia špecifickým tvarom tváre . Môže disponovať výkyvnou hlavou, ktorá prácu s krivkami ešte viac uľahčí.

Jeho doménou sú oblasti tvárí a krku. Nevyžaduje takú presnosť ako planžetové strojčeky, a preto je vhodný aj na husté fúzy, prípadne fúzy rastúce do rôznych smerov. Holenie s ním robte krúživými pohybmi.

Pánske hlavicové strojčeky

Holiaci strojček pre mužov a jeho funkcie

  • Holiaci strojček so zastrihávačom - obsahuje výklopný či násuvný nadstavec, vďaka ktorému môžete namiesto oholenia chĺpky iba skrátiť. Nadstavec je univerzálny alebo špeciálne určený na fúzy a kotlety.

  • Holiaci strojček na mokré holenie - možno použiť aj na holenie pod prúdom vody a v sprche.

  • Rýchlonabíjanie - vďaka tejto funkcii strojček plne dobijete zhruba za tretinu času.

  • Výkyvná hlava - umožní hladké kĺzanie po kontúrach pokožky.

  • Samočistenie - strojčeky s dokovacou stanicou môžu mať aj funkciu samočistenia, kedy je nabíjaný strojček v stanici rovno aj čistený.

  • Chladiaci systém - chladí pri holení pokožku, čím znižuje podráždenie pokožky.

  • Indikátor nabíjania – stav batérie, ukončenie nabíjania či jej vybitie môže byť zobrazené na displeji formou LED ukazovateľa či jednoduchou diódou.

  • Indikátor výmeny planžety - upozorní vás v prípade, že je potrebné vymeniť planžetu.

  • Zásobník na gél - niektoré drahšie modely majú integrovaný zásobník na holiaci gél, ktorý je cez otvory v hlavici distribuovaný na holené miesto.


Ďalšie potreby na holenie

Zastrih�ávače vlasov a fúzov

Zastrihávače vlasov a fúzov

  • 1372 produktov

Zastrihávače vlasov a fúzov
Ručné holiace strojčeky

Ručné holiace strojčeky

  • 849 produktov

Ručné holiace strojčeky
Epilátory

Epilátory

  • 304 produktov

Epilátory
Depilátory

Depilátory

  • 81 produktov

Depilátory
Holiace hlavice a planžety

Holiace hlavice a planžety

  • 164 produktov

Holiace hlavice a planžety
Príslušenstvo k holiacím strojčekom

Príslušenstvo k holiacím strojčekom

  • 398 produktov

Príslušenstvo k holiacím strojčekom
Vody po holení

Vody po holení

  • 694 produktov

Vody po holení

Rady na záver

Na správnu funkčnosť a dlhú životnosť strojčeka je potrebné ho pravidelne čistiť. V závislosti od množstva chĺpkov či fúzov je to vhodné zhruba raz za dve až štyri oholenia. Či strojček čistenie vyžaduje, spoznáte obvykle jednoduchým pohľadom. Pokiaľ sa zníži jeho výkon alebo sa zadrháva, potom nastáva najvyšší čas.

Najjednoduchšia je situácia pri strojčekoch s čistiacou stanicou. Po oholení ich jednoducho položíte do dokovacej kolísky, kde sa dobíja. Tu sa tiež kompletne vyčistia od fúzov a baktérií a prípadne aj premažú na zachovanie hladkého chodu.

V prípade modelov bez takého príslušenstva je dôležitá ich odolnosť. Vodoodolný strojček stále pomerne jednoducho vyčistíte iba pod prúdom tečúcej vody. Pri niektorých strojčekoch je vhodné raz za čas mechanicky odstrániť nečistoty v horšie dostupných častiach.

Pri najlacnejších modeloch potom budete musieť zakúpiť špeciálne čistiace štetce a sprej na premazávanie pohyblivých častí. Proces obvykle začína zložením hlavy a nasleduje mechanické odstraňovanie nečistôt z jednotlivých častí strojčeka.