Veľkosť a vek dieťaťa
Drvivá väčšina domčekov je určená pre deti od 3 rokov, ale nájdete aj modely vhodné pre deti mladšie ako 18 mesiacov. Horná veková hranica je skôr než vekom limitovaná veľkosťou a hmotnosťou detí. Pokiaľ má domček dostatočnú nosnosť a dieťa sa do neho zmestí, vek nie je prekážkou.
Výbava
Atraktivitu hracieho domčeka tvorí z veľkej časti výbava. Pri výbere vezmite do úvahy, po čom vaše dieťa túži. Dobre si prezrite, koľko má okien, dverí a či je ich možné otvárať. Súčasťou domčeka môže byť napríklad aj kuchynka, stolík, stoličky a iné základné vybavenie. Skákacie hrady, ale aj niektoré domčeky sú vybavené bazénmi s loptičkami a šmýkačkami. K ďalším nadštandardným prvkom patrí napríklad tunel na preliezanie, pieskovisko, kôš na basketball, čerpacie pištole alebo bankomat.
Materiál
Plastové domčeky majú výrazné farby, rôznorodú štruktúru, sú ľahké, lacné a ľahko prenosné, na druhú stranu na slnku rýchlo vyblednú a nie sú tak odolné voči mechanickému poškodeniu ako drevo.
Textil sa používa na výrobu stanov a típí. Väčšina textilných modelov je určená do interiéru, ale môžete sa stretnúť aj s vodoodolnými kusmi, ktoré možno umiestniť aj von. U látkových domčekov si vždy preštudujte možnosti údržby.
Drevené domčeky sú drahšie a ťažšie ako plast, ale výmenou za to sú odolné, príjemné na dotyk i na pohľad, majú krásnu štruktúru a často aj veľkorysé rozmery. Najviac sa podobajú reálnym domom či chatám. Modely z dreva sú určené väčšinou do exteriéru, ale pokojne ich môžete mať aj doma. U dreva sa tiež zamerajte na povrchovú úpravu. Najbežnejšie je tlakové morenie, lakovanie alebo voskovanie. Nutnosť a frekvencia údržby závisí od umiestnenia a typu dreva. Napríklad cédrové drevo je prirodzene odolnejšie voči hubám a plesniam než borovica či smrek a nepotrebuje tak intenzívnu starostlivosť.
U detských domčekov sa môžete stretnúť aj s kovom. Používa sa napríklad na nosné konštrukcie a kotvenie u stanov, na detaily, spojovacie prvky a kovania.
Kvalita spracovania
Nezabúdajte ani na kvalitu spracovania. U domčekov určených do exteriéru sa zaujímajte o prítomnosť povrchovej úpravy s UV filtrom, ktorá ochráni farby pred vyblednutím. Samozrejmosťou sú oblé a zabrúsené hrany, ktoré neohrozia deti počas hry.
Dizajn
Pri výbere designu berte ohľad na záujmy dieťaťa a na pohlavie. Na trhu nájdete ako modely, ktoré pripomínajú bežné obytné domy, tak napríklad požiarne stanice, kempingové stany, rozprávkové altány alebo indiánske stany. Výrobcovia sa predháňajú v rôznorodosti designov, môžete si vybrať medzi minimalistickými drevenými domčekmi v prírodných farbách, krikľavo farebnými modelmi z plastu alebo stany s rozprávkovými motívmi.
Cena
Najjednoduchšie látkové domčeky kúpite za menej ako 12 eur. Drevené modely sú drahšie a ich obstarávacia cena začína na 200 eurách. Najlacnejšie skákacie hrady kúpite od 30 eur.
