Ako vybrať hru pre PC?

V rozmachu herných konzol sa hry na PC stále zaryto držia a neklesajú na popularite. V počte ponúkaných titulov PC hry zatiaľ ďaleko vedú a v takom množstve je ľahké stratiť život - každý hráč ich má samozrejme niekoľko, ale v záujme ušetrenia vášho času sme spísali pár tipov, ktoré vám pri výbere hry na počítač pomôžu.

V rozmachu herných konzol sa hry na PC stále zaryto držia a neklesajú na popularite. V počte ponúkaných titulov PC hry zatiaľ ďaleko vedú a v takom množstve je ľahké stratiť život - každý hráč ich má samozrejme niekoľko, ale v záujme ušetrenia vášho času sme spísali pár tipov, ktoré vám pri výbere hry na počítač pomôžu.

Doba čítania 7 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Druhy hier na PC

Hoci žánre sa pri počítačových hrách môžu často prekrývať, jeden vždy hrá prím. Niekto sa zabaví na dlhé hodiny pri strieľačkách, iný vydrží celý víkend mastiť Gwent.

Pretekárske

Pretekárske hry na PC vás posadia do starých veteránov, moderných lietadiel alebo na sedadlo najrýchlejších motoriek.

  • Arkádové pretekárske hry vás nechajú lietať vzduchom bez zákonov fyziky a šliapu predovšetkým na plyn zábavy.

  • Simulačné pretekárske hry majú prepracovanú techniku ​​jazdy a napodobňujú reálnu mechaniku riadenia vozidiel.

Strategické

Strategické hry na PC precvičia vaše mozgové závity a výhru si musíte zaslúžiť dôvtipom a taktikou, pričom k úspechu je kľúčový dobrý plán hry.

  • Realtime stratégie počítajú reálny čas a neodpustia ani chvíľku nepozornosti.

  • Ťahové stratégie sú podobné realtime stratégiám, avšak hráči sa po každom ťahu striedajú.

  • Budovateľské hry umožnia vystavať a prevádzkovať mestá, zábavné parky, nemocnice a ďalšie.

Logické

Logické hry na PC vyžadujú od hráča prepojenie spojitostí a odhalenie vzorcov, ktorá akcia má za následok akú reakciu.

Oproti strategickým hrám bývajú menej obsiahle a dávajú dôraz predovšetkým na riešenie menších hádaniek a záludných úloh.

Akčné

Akčné hry na PC rozpumpujú adrenalín hráča a precvičia jeho postreh a koordináciu pohybu. V týchto tituloch ide o splnenie misie za každú cenu a udržať si na konte aspoň jeden život. Populárne sú vojnové hry na PC, v ktorých hráč zaujme pozíciu v bojovej jednotke.

  • Strieľačky - úlohou hráča je zlikvidovať všetkých nepriateľov, či už ide o zločinné vojenské komando, alebo hordu nenásytných zombie.

  • Bojové hry na PC - rozmanitejšie v štýle, ktorým možno zneškodniť súpera. Ponúkajú celú škálu bojových zručností a je len na hráčovi, akú zvolí kombináciu na útok a splnenie zadanej misie.

RPG

RPG hry na PC obujú hráča do topánok hrdinskej postavy, ktorú potom vedie otvoreným svetom. Hra smeruje po hlavnej dejovej línii príbehu, je však popretkávaná množstvom ďalších úloh, ktoré vám pomáhajú zlepšovať sa a získavať zručnosti a lepšie vybavenie pre svoju postavu.

Herný žáner pre milovníkov atmosféry v hre a objaviteľa prostredia. Niektoré známe tituly občas skrývajú tzv. easter eggs, nenápadné odkazy na iné hry, kultúru alebo významné udalosti.

Detské

Hry pre deti na PC sú bez nevhodného obsahu a majú často výukový charakter. Zábavné hádanky a kvízy majú podporovať a rozvíjať detské myslenie. Niektoré sú inšpirované obľúbenými kreslenými a filmovými postavičkami.

Určenie hry podľa vekovej kategórie nájdete na obale hry, alebo v jej popise - tzv. PEGI hodnotenie.

Športové

V športových hrách na PC si môžete vyskúšať kariéru atléta, pretekára alebo dokonca lovca. Hráč má na starosti priebeh jednotlivých zápasov alebo pretekov, prípadne je možné spravovať a budovať celý tím.

V ponuke sa najčastejšie objavia hokejové hry, futbalové ale aj BMX hry na PC, biatlon, snowboard, alebo kompletné olympijské hry.

Simulátory

Hry na PC sïmulátory umožnia realistické prežitie fiktívneho sveta. Napodobňujú rozmanité činnosti v princípe skutočného života. Niektoré takéto hry slúžia aj na výučbu a školenie.

Vyskúšať si môžete riadenie športového klubu, prácu na farme, alebo populárne hry s koňmi na PC, kde sa staráte o svojich zverencov.

Adventúry

Príbehové hry na PC kladú dôraz predovšetkým na dej a jeho prežitie hráčom. Bývajú často preložené filmovými sekvenciami - tie pokročilejšie už využívajú skutočných hercov, ktorých pohyby snímajú senzory, ktoré ich prevedú do animovanej postavy.

V adventúrach je treba dávať pozor na svoje okolie, ktoré často ponúka nápovedy k postupu v hre. Medzi adventúrami sa objavuje široká škála žánrov, napríklad hororové hry na PC, stredoveké alebo fantasy hry.

Špeciálna edícia a DLC

Špeciálne edície mávajú bonusový obsah do hry oproti základnej verzii - špeciálna zbroj pre postavu, vozidlo alebo ďalšie vedľajšie misie. Krabicové vydania Zberateľské edície sú často v lepšom balení a okrem hry obsahujú napríklad soundtrack na CD, sošku postavy z hry, kľúčenku alebo iný merchandise.

Tradíciou je, že pokiaľ hra získa ocenenie Game of the Year, je vydaná špeciálna GOTY edícia obsahujúca všetok dodatočný obsah. Niekedy je taká edícia vydaná aj pri hre bez spomínaného titulu, obvykle nesie označenie Complete Edition nebo Director’s Cut.

Batman Arkham Origins

Najmä tituly od veľkých štúdií často umožňujú dokúpiť obsah v podobe tzv. DLC (downloadable content). Pri niektorých tituloch ide o drobné doplnky, uľahčujúce postup hrou, inokedy ide len o kozmetické prídavky, ktorých nákup vývoj hry nijako neovplyvní. Niektoré štúdiá sa zameriavajú na obsiahle DLC, ktoré rozširujú pôvodný príbeh o ďalšiu dejovú linku alebo poskytujú nové bojiská.

U starých PC hier, ktoré sa tešia veľkej obľube sa môžete stretnúť s remasterovanými verziami, kde výrobca okrem dodania obsahu, vylepší grafiku a podporu súčasného hardvéru.

Akú hru na PC podľa parametrov?

Výkon počítače

Pri výbere hry je nutné zohľadniť aj výkon počítača. Kancelársky notebook neutiahne 3D tituly, náročné na grafickú kartu, hry pre slabé PC nájdete, musíte sa však zmieriť s nižšou kvalitou obrazu, alebo menej náročným kúskom. Zájsť je možné medzi indie hry na PC, ktoré vydávajú nezávislí vývojári. Ich grafika býva jednoduchá, skôr umelecká ako realistická, avšak príbehom si často nezadajú ani s veľkými štúdiami. Ako náročná bude konkrétna hra je vždy uvedené v jej popise, alebo na obale krabice.

  • Minimálne požiadavky na hardvér - ak váš počítač spĺňa tieto limity, hru spustíte v základnom nastavení.

  • Odporúčané požiadavky - s tými už si zahráte v najvyššej kvalite, ktorú hra ponúka.

Hry pre Mac a Linux

Platformy Mac a Linux majú užšiu ponuku ako Windows a krabicové verzie hier sú pre nich vzácnosťou. Internetové obchody ako Steam alebo Origin ponúka pomerne veľký počet kvalitných titulov aj nenáročných indie hier.

Oba systémy dovolia využiť emulátor, ktorý dokáže spúšťať súbory určené pre Windows - pre Linux ide o program Wine, pre Mac je určený WineBottler. Ani jeden však nezaručí stopercentne bezchybný chod hry, je preto dobré dopredu dohľadať kompatibilitu konkrétneho titulu.

Mafia Definitive Edition

Typy hier na PC a ich distribúcia

PC hry je možné zakúpiť v krabicovej verzii, alebo prostredníctvom online distribúcie. Na poli online nákupu hier dominuje platforma Steam vyvinutá štúdiom Valve. Origin využíva štúdio EA a Ubisoft pôsobí online ako U-Play. Všetky tieto platformy umožňujú okrem nákupu hier aj kontakt s ďalšími hráčmi - v prípade Steamu môžu u podporovaných hier meniť rôzne predmety, sťahovať si modifikácie od komunity a viesť diskusie.

Online hry

Online hry na PC umožňujú multiplayer kooperáciu s viacerými hráčmi. Najčastejšie ide o akčné hry, stratégie, športové, pretekárske a RPG tituly. Špecifickou kategóriou je MOBA (Multiplayer Online BattleArena) alebo MMORPG hry na PC pohybujúce sa na hrane akčných hier, stratégií a RPG. V týchto PC hrách pre dvoch a viacerých hráčov sa tímy stretávajú na malých mapách, kde je cieľom zničiť protivníkovu základňu. Niektoré takéto online hry sa dokonca hrajú profesionálne v rámci e-sport scény.

I used to be an adventurer like you, then I took an arrow in the knee.

Najčastejšie otázky