Ako vybrať hry pre Xbox One?

Hry na Xbox One pokrývajú širokú škálu žánrov s obrazom ako víno bez toho, aby ste museli riešiť náročnosť na grafiku ako pri PC. Xbox One hry je možné navyše hrať aj na najnovšej generácii konzol Xbox Series X|S. Vyznávači multiplayera ocenia množstvo hier pre dvoch a ani najmladší neprídu skrátka rozmanitým výberom titulov pre deti, ktoré však hocikedy zabavia aj dospelých - napríklad LEGO hry poskytnú odreagovanie a pobavia hráča každého veku.

Hry na Xbox One pokrývajú širokú škálu žánrov s obrazom ako víno bez toho, aby ste museli riešiť náročnosť na grafiku ako pri PC. Xbox One hry je možné navyše hrať aj na najnovšej generácii konzol Xbox Series X|S. Vyznávači multiplayera ocenia množstvo hier pre dvoch a ani najmladší neprídu skrátka rozmanitým výberom titulov pre deti, ktoré však hocikedy zabavia aj dospelých - napríklad LEGO hry poskytnú odreagovanie a pobavia hráča každého veku.

Doba čítania 6 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Žánre hier na Xbox One

RPG

V sekcii RPG hry na Xbox One nájdete klasické strieľačky, ale aj príbehové hry, pri ktorých si otestujete vlastný morálny kódex – často vám totiž umožní zvoliť reakciu vašej postavy, ktorá ovplyvní ďalší vývoj hry aj jej koniec.

Športové

Športové hry na Xbox One vám vdýchnu pocit adrenalínu z vypätého súboja alebo zápasu. Zašnurujte korčule, obujte kopačky, oblečte plavky a pustite sa do boja za svoj tím. Vyberať môžete z tímových športov, ktoré sú ideálne na multiplayer v režime split screen, alebo online s priateľmi na diaľku, ale aj individuálne disciplíny ako tenis, snowboard alebo aj rybárčenie.

Hry na Kinect Xbox One a pohybové hry

Precvičte si pohyby na parkete, keď sa nikto nepozerá. Kinect tanečné a ďalšie pohybové hry na Xbox One vás zdvihnú z pohovky na kopec zábavy s vašimi priateľmi alebo rodinou aj v režime multiplayer. Hry pre dvoch na Xbox One pokrývajú aj športové a pretekárske žánre.

Pre deti

S PEGI hodnotením 3 a 7 sa nemusíte báť kúpiť deťom takto oznámkovanú hru, pretože sú bez vulgarizmov a násilia. Xbox One hry pre deti sú často na motívy rozprávok a kreslených filmov. Majú zábavný alebo výukový charakter a rozvíjajú postreh alebo znalosti vašich ratolestí.

Pretekárske

Vyskúšajte si najrýchlejšie autá, motorky a ďalšie vozidlá v pretekoch divokým terénom, alebo v meste. Pretekárske hry na Xbox One vás usadia za volant najrýchlejších áut, alebo na sedadlo motokáry v arkádových questoch. Pre intenzívny pôžitok z hry s autami na Xbox One je možné dokúpiť volant s pedálmi.

Akčné a bojové

Akčné hry na Xbox One rozprúdia adrenalín napínavým dejom plným úloh s jediným cieľom: rozprášiť nepriateľské jednotky. Pre špecialistov sú tu tiež bojové hry na Xbox One, kde je dôraz kladený predovšetkým na vašu zručnosť s ovládačom v súbojoch s bossom.

Špeciálna edícia

Tradíciou je, že ak hra získa ocenenie Game of the Year, je vydaná špeciálna GOTY edícia obsahujúca všetok dodatočný obsah. Niekedy je taká edícia vydaná aj pri hre bez spomínaného titulu, obvykle nesie označenie Complete Edition alebo Director’s Cut.

Batman Arkham Knight: Game Of The Year Edition

Najmä tituly od veľkých štúdií často umožňujú dokúpiť obsah v podobe tzv. DLC (downloadable content). Pri niektorých tituloch ide o drobné doplnky, uľahčujúce postup hrou, inokedy ide len o kozmetické prídavky, ktorých nákup vývoj hry nijako neovplyvní. Niektoré štúdiá sa zameriavajú na obsiahle DLC, ktoré rozširujú pôvodný príbeh o ďalšiu dejovú linku alebo poskytujú nové bojiská.

Hry na Xbox One X vs. One S

Hry na Xbox One spustíte vždy na oboch variantoch (One X aj One S). Jediný rozdiel je v kvalite obrazu, a býva vždy uvedený na krabici alebo v popise. Xbox One X hry podporujú natívne 4K, zatiaľ čo verzia Xbox One S hry v 4K nepodporuje a nezobrazia teda všetky detaily ako One X. Obraz v tomto formáte zobrazí One S ako roztiahnutý Full HD, hoci máte doma 4K televízor. Pokiaľ teda chcete čo najlepší obraz, vyberajte 4K hry na Xbox One X.

Exkluzívne hry pre Xbox One

Niektoré hry si zahráte iba na hernej konzole Xbox a iné zase iba na PlayStation. Pripravili sme pre vás zoznam hier, ktoré sú exkluzívne pre danú konzolu (niektoré tituly však vychádzajú aj pre PC)

Pomôžu vám pri výbere exkluzívnej hry, ktoré si inde nezahráte?

Lokalizácia

Východiskovým jazykom väčšiny hier je angličtina. Xbox One hry v slovenčine sú skôr ojedinelé, kvôli veľkosti tuzemského trhu. Vývojári radšej volia lacnejšiu verziu lokalizácie pomocou titulkov a preložených textov.

U niektorých hier nie je slovenčina dostupná vôbec. Pokiaľ sa bez nej nezaobídete, prečítajte si vždy informácie o produkte, kde je lokalizácia vždy uvedená.

Niektoré hry na Xbox One v slovenčine jednoducho očakávate.

Odporúčaný vek hráča

Väčšina hier býva označená odporučeným minimálnym vekom hráča - pri krabicových verziách je údaj uvedený priamo na obale a Xbox One digitálne hry to spomínajú v špecifikáciách produktu. Rozšírený štandard PEGI (Pán European Game Information) uvádza okrem veku aj problematické faktory hry.

Hodnotenie PEGI má päť kategórií:

Vek hráča

Obsah

PEGI 3

Bez vulgarizmov a násilia. Humorný kontext bez hrôzostrašných scén.

PEGI 7

Bez vulgarizmov, násilie iba formou humoru (Tom a Jerry). Niektoré scény môžu dieťa vystrašiť.

PEGI 12

Násilie iba proti jednoznačne fiktívnym postavám, nikdy proti ľuďom alebo zvieratám. Pripúšťa decentnú nahotu a vulgarizmy bez sexuálneho podtextu.

PEGI 16

Zobrazujú násilie a sexuálne aktivity podľa reálneho života. Pripúšťa vulgárne prejavy, užívanie tabaku a drog a kriminálne aktivity.

PEGI 18

Hry pre dospelých - graficky zobrazujú hrubé násilie, vrátane takého, ktoré môže v hráčovi vzbudzovať odpor.

Najčastejšie otázky

Ďalšie užitočné články