Ako vybrať interiérové dvere?

Kým v byte ešte nemáte dvere, pôsobia priestory prázdno a neútulne. Interiérové ​​dvere dajú vyniknúť každej izbe a z bezprizorných miestností sa razom stanú plnohodnotné obývacie izby, súkromné ​​spálne a detské izbičky. Pri výbere dverí preto dbajte nielen na bezpečnostné prvky, ale aj na estetickú časť. Pozornosť venujte zjednoteniu kovania s ostatnými materiálmi a doplnkami. Všetko sa dočítate v našom radcovi Ako vybrať interiérové ​​dvere.

Kým v byte ešte nemáte dvere, pôsobia priestory prázdno a neútulne. Interiérové ​​dvere dajú vyniknúť každej izbe a z bezprizorných miestností sa razom stanú plnohodnotné obývacie izby, súkromné ​​spálne a detské izbičky. Pri výbere dverí preto dbajte nielen na bezpečnostné prvky, ale aj na estetickú časť. Pozornosť venujte zjednoteniu kovania s ostatnými materiálmi a doplnkami. Všetko sa dočítate v našom radcovi Ako vybrať interiérové ​​dvere.

Doba čítania 6 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Typy interiérových dverí

Ako vybrať vchodové dvere

Vonkajšie vchodové dvere sú jednou z najnamáhanejších častí domu, pretože sú vystavené rozmarom počasia a občas aj nešetrnému zaobchádzaniu. Preto sa zamerajte predovšetkým na odolnosť a zabezpečenie. Obľúbenou šírkou sú vchodové dvere 90 cm.

Vždy by malo ísť o bezpečnostné vchodové dvere a patriace do dostatočnej bezpečnostnej triedy – najčastejšie triedy 3. Bezpečnostná trieda sa určuje podľa slovenskej technickej normy, kedy trieda č. 5 predstavuje najodolnejšie bezpečnostné interiérové ​​dvere, ktoré by mali zlodejom odolávať minimálne 15 min.

Na výslednej cene sa ďalej premietnu aj tepelnoizolačné vlastnosti a prípadné protipožiarne prevedenie.

Dvojkrídlové

Dvojkrídlové interiérové ​​dvere sú ideálne do obývacej izby, alebo ako prepojenie napr. obývačky s kuchyňou. Okrem toho umožňujú ľahkú manipuláciu nábytku a poskytnú aj možnosť skutočne dramatického entrée. Hodia sa však iba do veľkých izieb.

Dvojkrídlové dvere

Skladacie

Predovšetkým do menších bytov, panelákov a garsónok sa hodia skladacie dvere, ktoré si nenárokujú ďalší cenný priestor v miestnosti, kde sa každý cm počíta. Využitie nájdu ale aj vo veľkých bytoch ako zakrytie regálov alebo špajze. Okrem šetrenia miestom ponúkajú väčšinou možnosť jednoduchého skrátenia dĺžky. Po zložení však zasahujú do priestoru medzi zárubňami a zmenšujú tak priechodný otvor.

Ďalším variantom sú potom posuvné interiérové ​​dvere, ktoré spravidla neobmedzujú priechod medzi zárubňami.

Zhrňovacie dvere

Posuvné dvere

Presklené

Presklené interiérové ​​dvere sú ideálnou voľbou do chodby a miestností bez okien, kam prepúšťajú svetlo z vedľajšej izby. Presklené dvere nie sú vhodné do spálne, pretože svetlo z vedľajšej miestnosti vás bude rušiť pri spánku a rozčuľovať zakaždým, keď si niekto rozsvieti na nočných potulkách.

Bezfalcové

Pre milovníkov jednoduchého a čistého designu sú tu bezfalcové interiérové ​​dvere. Tie sú zarovnané do rovnakej úrovne, ako zárubňa. V zárubni sú schované aj pánty.

Ako vybrať interiérové ​​dvere a na čo sa zamerať

Smer otvárania

Pri klasických otočných dverách s pántami budete musieť vyriešiť aj smer otvárania. Najjednoduchšou pomôckou pri voľbe varianty je postaviť sa tak, aby sa dverné krídlo otváralo smerom k vám. Potom sa pozrite, kde sú umiestnené pánty, ak budú po vašej pravej ruke, ide o dvere pravé, ak ich máte vľavo – ide o ľavú orientáciu.

Rozmery

Bežný rozmer dverí je 197 cm na výšku a 80 cm na šírku. Drvivá väčšina výrobcov je ale schopná pripraviť aj ďalšie rozmerové varianty, kedy môžete jednokrídlové dvere zaobstarať v šírke od 60 do 90 cm a výške štandardne do 210 cm. Ak by ste požadovali vyššie, musíte počítať so špeciálnymi výstuhami.

Rozmery dverí treba brať do úvahy aj vtedy, ak vyberáte nábytok a potrebujete ho pohodlne preniesť, predovšetkým potom atypické kúsky ako biliardový stôl atď. Obľúbenou šírkou sú interiérové ​​dvere 60 cm a výškou už spomínané interiérové ​​dvere 210 cm.

Vyhľadávané kombinácie rozmerov a smeru otvárania sú:

Interiérové dvere 60 cm pravéInteriérové dvere 70 cm pravéInteriérové dvere 80 cm pravéInteriérové dvere 80 cm ľavéInteriérové dvere 90 cm ľavé

Materiály

Sklenené interiérové ​​dvere prevzdušnia a opticky zväčšia každú izbu. Vyberať môžete z rôznych vzorov, ornamentov (pieskované alebo gravírované motívy) a úrovní priehľadnosti. Predovšetkým pokiaľ máte v domácnosti deti vyberajte bezpečnostné sklá lepené na fóliu, alebo kalené tvrdené sklo, ktoré sa v prípade rozbitia netrieštia na ostré črepy.

Plastové interiérové ​​dvere bývajú často kombinované s ďalšími materiálmi, napr. sklom. Ponúkajú veľké množstvo farebných variantov a medzi ich hlavné prednosti patrí jednoduchá údržba.

Drevené interiérové ​​dvere sú tradičným a prírodným materiálom, ktorý môže byť lakovaný, dyhovaný, prípadne v lacnejšom laminátovom prevedení drevo iba imitujúci. Pre obvodový rám je drevo skvelým materiálom poskytujúcim perfektnú možnosť uchytenia pántov bez toho, aby sa časom vykývali.

  • Dyha – 100 % prírodný materiál, ktorý je možné nafarbiť prakticky akýmkoľvek odtieňom. Vzhľadom na to, že ide v podstate o drevo, preteplí váš domov a krásne prevonia. Vďaka lakovaniu je navyše dyha pomerne odolná, preto aj cenovo o niečo vyššia.

  • Laminát - vysoko odolný materiál s množstvom výhod. Jednou z nich je skutočnosť, že všetky dvere môžu byť totožné (pri prírodnom dreve to nikdy nedocielite). Rovnako je možné napodobniť prakticky akýkoľvek prírodný povrch.

  • Drevotrieska - ide o veľmi odolnú výplň dverí. Má dobré zvukovo-izolačné vlastnosti, a preto je ideálny pre vstupné dvere alebo ako výplň bezpečnostných dverí. Výnimočná pevnosť je ale vykúpená vyššou hmotnosťou.

  • Voština - predstavuje najlacnejšiu výplň dverí. V podstate sa jedná o tvrdený papier poskladaný do šesťuholníkových častí podobne ako včelieho plástu. Voština je prírodným materiálom, ktorý je ľahký a variabilný, zato málo odolný.

  • Pena - obvykle sa stretnete s tvrdenou polyuretánovou (PUR) penou vytvarovanou do dosky. Takáto výplň má výborné tepelnoizolačné vlastnosti a zároveň je ľahká a pevná. Obsahuje ale chemické látky a k prírodnému materiálu má ďaleko.

  • Textil a koža - najčastejšie sú používané v rámci povrchových úprav a vždy záleží na druhu alebo gramáži materiálu. Často sa môžete stretnúť s koženkou či drahšou prírodnou kožou.

Výber podľa vzhľadu

V ponuke nájdete nepreberné množstvo farieb a najrôznejších dekorov. Medzi tie najvyhľadávanejšie patria:

Biele interiérové dvereAntracitové interiérové dvere Čierne interiérové dvere Interiérové dvere s dubovým dekórom

Ako vybrať dvere do interiéru podľa vlastností

Aké bezpečnostné dvere do bytu

K veľmi žiadaným úpravám dverí patrí bezpečnostné vyhotovenie, ktoré má mnohokrát rovnaký vzhľad ako obyčajné dvere. Nemusíte sa preto obávať robustného a nedobytného výzoru. Bezpečnostné dvere by mali byť zasadené do kovovej zárubne a využívať bezpečnostné kovanie.

Aké dvere zabránia požiaru

S tým tiež úzko súvisí protipožiarna ochrana, ktorej primárnym účelom je zastaviť po určitú dobu (aspoň 15 min) šírenie ohňa do ďalších miestností. Protipožiarne dvere sa vyrábajú v mnohých dizajnových variantoch, a dokonca aj v presklených verziách. Výhodou je možnosť osadenia aj do murovaných alebo sadrokartónových konštrukcií.

Aké dvere do kúpeľne

Od dverí sa často vyžaduje aj hluková izolácia, tú nájdete pri špeciálnych protihlukových a čalúnených dverách. Tento typ oceníte predovšetkým v miestnostiach, kde potrebujete pokoj, najčastejšie v spálni.

O perfektné tepelno-izolačné vlastnosti sa postarajú aj vodeodolné dvere, ktoré sú vyrobené zo špeciálneho materiálu zvládajúceho náhle zmeny teplôt a predovšetkým vlhkosť, a preto sú skvelou voľbou práve do kúpeľní.

Najčastejšie otázky

V prípade vonkajších vchodových dverí vedúcich na záhradu alebo na chodník z jednej a do predsiene alebo chodby bez okien z druhej strany, sú také dvere žiaduce, presvetlia totiž danú miestnosť. Ako dvere do bytu, ktoré vedú na domovú chodbu sú však v každom prípade vhodnejšie plné interiérové ​​dvere, ktoré vám poskytnú väčšie súkromie a pocit bezpečia.

  • Drevené dvere (aj z dyhy) vyžadujú špeciálne prípravky na drevo a na rozdiel od sklenených dverí neznesú príliš veľa vody, ktorá by mohla spôsobiť deformáciu dreva. To isté platí aj o použití rozpúšťadiel, tie sú na drevené a lakované dvere úplne nevhodné.

  • Sklenené dvere stačí umyť akoukoľvek čistiacou zmesou, osušiť handričkou z mikrovlákna a vyleštiť papierovými obrúskami. Odporúčame aspoň raz za rok skontrolovať pánty a v prípade potreby ich premazať vazelínou.

Ďalšie užitočné články