Mať precízne zabezpečenú domácnosť, reštauráciu alebo kanceláriu si praje každý. Veľký podiel na tom majú IP kamery, ktoré za vás budú dohliadať na vnútorné aj vonkajšie priestory. Dnes ich navyše môžete ovládať aj z telefónu. O tom, ktorá kamera je pre vašu domácnosť najvhodnejšia, sa dozviete v našom radcovi Ako vybrať IP kameru.
Mať precízne zabezpečenú domácnosť, reštauráciu alebo kanceláriu si praje každý. Veľký podiel na tom majú IP kamery, ktoré za vás budú dohliadať na vnútorné aj vonkajšie priestory. Dnes ich navyše môžete ovládať aj z telefónu. O tom, ktorá kamera je pre vašu domácnosť najvhodnejšia, sa dozviete v našom radcovi Ako vybrať IP kameru.
IP kamery sú modernejším ekvivalentom klasických CCTV kamier na ochranu súkromných a verejných objektov. Ich vysielanie môžete sledovať z telefónu alebo počítača a záznam ukladať do interného úložiska alebo na pamäťovú kartu. Vďaka ich kompaktným rozmerom sú skvelou voľbou do domácností, ale technicky dokážu pokryť aj náročnejšie priestory. Ak však dávate prednosť lacnejšiemu riešeniu, klasické analógové kamery sú stále slušnou voľbou a prinášajú množstvo výhod.
IP
IP kamery prenášajú video signál cez internet, a nepotrebujú tak na prevádzku káblové prepojenie s DVR systémom. Vysielanie si môžete ihneď pustiť v telefóne a celou kamerou otáčať, pokiaľ to daný model umožňuje.
Vyšší kvalita obrazu (Full HD/4K)
Nižšie riziko rušenia signálu
Bez zbytočných káblov
Nutnosť stabilného internetu
Drahšie riešenie
Analógové
Analógové kamery prenášajú signál koaxiálnym káblom, ktorým riešia niektoré modely aj napájanie do siete. Celkovo ide o lacnejší variant, ktorý je však vykúpený horšou kvalitou obrazu.
Prenos signálu prebieha bez nutnosti pripojenia k internetu
Modely IP kamier sa delia na vnútorné a vonkajšie. Ako napovedá názov, IP kamery vnútorné sú pre použitie v interiéroch (domácnosti, obchody), zatiaľ čo IP kamery vonkajšie pre dohliadanie nad vonkajšími priestranstvami a vstupmi. Pri kúpe sa však uistite, že spĺňajú normu IP66 alebo vyššiu, čo zaručí odolnosť proti vode a vniknutiu pevných častíc.
Spravidla platí, že vnútorné kamery majú nižšiu mieru odolnosti proti vandalizmu a počasiu. Naopak vonkajšie sú na externé vplyvy pripravené a disponujú väčšou ochranou. Dnes sa na trhu vyskytujú aj kombinované modely vhodné kamkoľvek.
Rozlíšenie vám prezradí, s akými detailmi je kamera schopná zachytiť a prenášať obraz. Býva typické, že vyššie hodnoty siahajúce až ku 4K kvalite sú k dispozícii iba u IP kamier. Aj analógové modely ale zvládnu vysielať v HD, čo bude pre mnohých dostačujúce.
Okrem rozlíšenia by vás mala zaujímať aj svetelnosť – čiže schopnosť kamery snímať aj za šera, označená písmenom f. Čím nižšia hodnota f, tým lepšia svetelnosť a snímanie v zhoršených svetelných podmienkach.
Wifi IP kamera – najviac zastúpený variant sa k internetu pripája pomocou lokálnej Wifi siete, cez ktorú prúdia všetky dáta. Znamená to výrazne jednoduchšiu inštaláciu a širšie možnosti využitia, avšak za cenu vyššej obstarávacej ceny a závislosti na výkyvoch Wifi signálu.
Káblové - najlacnejší typ kamier je pripojený k routeru pomocou kábla a potom prenáša údaje prostredníctvom siete LAN. Výhodou je vysoká spoľahlivosť a nižšia cena, nevýhodou je náročnejšia inštalácia a menšia univerzálnosť využitia.
3G/4G – tento typ sa využíva v miestach, kde nie je zavedené internetové pripojenie. Vyžaduje preto vloženie dátovej SIM karty. Výhodou je ale univerzálne využitie.
Ukladanie záznamu
Interné úložisko - kamera je vybavená vlastným úložiskom, na ktoré ukladá záznam. Zo zariadenia ho následne môžete získať buď pripojením k PC alebo produktovou aplikáciou.
Pamäťová karta - výhodou je ľahký prenos dát na iné úložisko a možnosť kapacitu ľahko navýšiť. Je tiež možné využívať viac kariet na predĺženie možnej dĺžky záznamu.
NVR/DVR – špeciálny typ externého servera, ktorý slúži na ukladanie videí. Server má vlastnú pamäť, prípadne môže mať aj voľné sloty na ďalšie rozšírenie. Vďaka tomu má NVR najvyššiu kapacitu zo všetkých riešení.
Tvar
Bullet - kamery v tvare podlhovastého kvádra, ktoré môžete bežne vidieť na rôznych verejných miestach. Dajú sa totiž inštalovať na prakticky akokoľvek naklonený rovný povrch. Obvykle sú uspôsobené vonkajšiemu použitiu, často tak bývajú odolné proti vode a ďalším poveternostným vplyvom.
Dome - vďaka tvaru pologule má kamera stále pevnú rovnú základňu, najčastejšie sa preto montuje na strop či kolmú stenu. Vyrába sa vo variantoch pre vnútorné aj vonkajšie použitie, vybavená môže byť aj antivandal krytom, ktorý zabráni nežiaducemu poškodeniu.
PTZ / Otočné - tento typ kamier má podobu plne otočnej gule, a dokáže teda zachytiť celý priestor okolo seba. Môže sa automaticky otáčať podľa vopred danej trasy alebo na základe podnetov z ovládacieho panela či aplikácie.
Cube - jednoduchý typ kamery v tvare kocky, obvykle s podstavcom, ktorý sa používa predovšetkým v domácnostiach a kanceláriách. Pokladá sa voľne na rovnú plochu, ako je napríklad stôl či polica.
Box - tieto kamery majú telo v tvare kvádra, doplnené o vymeniteľný objektív. Vďaka tomu majú široké možnosti využitia, v kombinácii s kvalitnou optikou sa tak často využívajú napr. pri kontrole kvality na výrobných linkách či sledovaní dopravy.
Fish Eye / Rybie Oko - kamery využívajúce objektív s veľmi krátkou ohniskovou vzdialenosťou, ktorý dosahujú silne zakriveným sklom. Majú preto veľmi širokouhlý záber, napr. pri umiestnení do rohu tak dokážu zachytiť prakticky celú miestnosť. Nevýhodou je mierna deformácia obrazu.
Mini/mikro/pinhole - tieto kamery sa vyznačujú miniatúrnymi rozmermi a ich účelom je jednoducho byť neviditeľnými. Často sa inštalujú napr. pod kryty svetiel alebo do dverí, vďaka čomu je prakticky nemožné ich spozorovať. Ich nevýhodou je horšia kvalita záznamu a nízka výdrž batérie, ale v určitých situáciách sú nenahraditeľné.
Napájanie
Kamera musí mať dlhodobý a spoľahlivý zdroj energie. Najčastejšie sa stretnete s PoE napájaním, ktoré umožňuje napájanie a prenos signálu jediným káblom zároveň. Ide o celkom pohodlnú metódu, avšak horšie maskovateľnú, pokiaľ sa usilujete o čo najväčšie krytie vášho zariadenia.
Bežný je aj klasický akumulátor (batéria), ktorý sa nabíja vopred a vydrží niekoľko hodín nepretržitého snímania. Vďaka tomu je vhodnejší na prerušované nahrávanie, ale na celodenné a celonočné snímanie môžete uprednostniť inú metódu.
Okrem skutočných kamier nájdete na trhu aj množstvo makiet a realistických atráp. Tie môžete strategicky umiestniť tak, aby upútali pozornosť namiesto skutočnej kamery. Hocikoho to odradí od nekalých činov.
Funkcie
Bezdrôtový prenos dát – typické pre IP modely
Napájanie cez dátový kábel – prevádzka cez jediný kábel
Prisvietenie IR LED diódami – osvietenie priestoru pred kamerou
Detekcia pohybu – kamera sa zapne po registrovaní pohybu
Podpora Wifi – umožňuje pripojiť kameru k bezdrôtovej sieti
Prepojenie s inteligentným zariadením – ovládajte kameru a spravujte záznamy cez mobil
Možnosť otáčania - ak má kamera otočný kĺb, môže sa otáčať po miestnosti
Redukcia šumu – pre kryštalicky čistý obraz
Možnosť pripojenia externého čidla či alarmu – prepojenie s bezpečnostným systémom
Mikrofón – záznam zvuku
Detekcia tváre – užitočná najmä pri domácich kamerách
Rady na záver
Zvládnem sám inštaláciu?
Ak máte jedno zariadenie ako súčasť domového zabezpečenia, určite zvládnete inštaláciu sami. Pokiaľ však integrujete celý bezpečnostný systém s alarmom, DVR a niekoľkými kamerami, odporúčame pomoc profesionálnej bezpečnostnej/montážnej firmy.
Ako zistiť IP adresu kamery?
IP adresu prideľuje kamere váš router. Vopred tak dokážete určiť iba rozsah, v ktorom sa táto adresa bude nachádzať. Konkrétnu IP adresu vám tak ukáže napr. softvér využívaný na obsluhu, ale najjednoduchšie bude pozrieť sa priamo do administrácie vášho routera. Tam by ste mali ľahko nájsť všetky pripojené zariadenia, teda aj vašu IP kameru.
Ako pripojiť IP kameru cez Wifi?
Proces inštalácie je najjednoduchší v prípade kamier, ktoré sú vybavené vlastnou batériou a bezdrôtovým pripojením na internet. Potom ich stačí umiestniť na správne miesto, pripojiť k sieti a používať. Najmä v prípade statických kamier dbajte na to, aby bol objektív po inštalácii nasmerovaný správnym smerom.
Zložitejšia situácia nastáva pri kamerách bez vlastného akumulátora. Tie je buď potrebné pripojiť priamo do elektrickej zásuvky, alebo prepojiť s domácou LAN sieťou pomocou UTP kábla, ktorý sa zároveň postará aj o napájanie. Ak nemáte UTP káble v miestach pre kamery vyvedené, bude ich inštalácia vyžadovať drobné stavebné úpravy. Pripojenie do klasickej zásuvky je tak výrazne jednoduchšie, esteticky sa navyše dá vylepšiť pomocou vodiacich káblových líšt.
Väčšina kamier umožňuje pripojiť sa k internetu bezdrôtovo. Pokiaľ je kamera určená na pripojenie k mobilným dátam, potom je do nej pred prvým spustením potrebné vložiť dátovú SIM kartu. Ak sa pripája k Wifi, obvykle sa využíva funkcia WPS. K tomu stačí stlačiť WPS tlačidlo na routeri a na samotnej kamere. Na prezeranie obrazu, záznamov a ďalším nastavením potom slúži aplikácia v telefóne alebo na počítači, ktorá by kameru mala pri pripojení k rovnakej sieti automaticky detekovať.