Umiestnenie a využitie
Smerodajnou informáciou je priestor, ktorý máte k dispozícii. Ak bojujete s nedostatkom miesta, ale radi by ste set pravidelne využívali spoločne s rodinou, je vhodné zvážiť rozkladacie modely stola. Stôl samozrejme oveľa viac využijete, ak bude vo voľnom priestore. O miesta prichádzate, ak stôl prirazíme k stene alebo k linke. V každom prípade je dôležité stôl vyberať aj vzhľadom na umiestnenie stropného osvetlenia. To by malo byť presne nad stredom, aby sediaci nehádzali tieň.
Pri výbere stoličky vezmite ako prvé do úvahy miestnosť, v ktorej bude stáť. Pokiaľ ide o menší priestor, vyberte subtílnejšiu konštrukciu s nižším operadlom. Naopak do väčšej kuchyne alebo jedálne sa vyložene hodí masívne drevo.
Stolička potom môže mať aj niektoré špeciálne možnosti - najčastejšie ide o čalúnenie a podrúčky. Čalúnenie zvyšuje komfort pri opieraní sa a podrúčky sú ideálne, ak chcete nechať oddýchnuť ruky pri jedle. Skutočne pohodlné sedenie možno vyriešiť taktiež pomocou vhodnej rohovej lavice, vyrobenej väčšinou z lamina. Takúto lavicu potom možno variabilne skladať na pravú aj ľavú stranu.
Počet osôb a ergonómia
Veľkosť stola vyberajte podľa počtu osôb v domácnosti a predovšetkým najčastejšieho spôsobu jeho využitia. Ak ste doma napr. 4 a len občas hostíte priateľov alebo ďalších členov rodiny, bude ideálnou voľbou rozkladací stôl. Najrozšírenejšou verziou je možnosť pridania stredovej dosky, ale existujú aj stoly s variabilnými doskami po bokoch, prípadne môže byť celá doska zložená na polovice a posadená pozdĺžne. Takéto rozloženie potom pridá 2 miesta navyše, max. však 4 miesta pri naozaj veľkých stoloch.
Počet stoličiek samozrejme bude závisieť od toho, koľko ľudí obýva vašu domácnosť. Vždy by však okolo nich mal byť priechodný priestor aspoň 1 m. Pre pohodlné uskladnenie stoličiek, ktoré využívate len občas, vyberajte tie stohovateľné.
Pri výbere by ste mali zohľadniť aj to, kto bude stoličky používať. Iné potreby má zdravý dospelý človek, iné senior a dieťa. Práve starší ľudia ocenia, ak je stolička vyššia (nenamáha toľko kĺby) a s väčším sedákom. U detí by ste mali vziať do úvahy správnu ergonómiu, aby si pri stole nekrivili chrbát.
Design
Voľte ho vždy podľa toho, či má byť stôl dominantným prvkom, alebo má s priestorom skôr splývať. Menšie rozmery, materiál podobný ostatnému nábytku v miestnosti a napr. rovnaká farba, ako má vaša kuchynská linka, zaistí nenápadnosť stola. Masívny materiál a výraznejšie farby urobia zo stola naopak hlavný ťahač jedálne. Starostlivo voľte tiež povrch stola. Berte znovu do úvahy frekvenciu jeho používania a s tým spojenú údržbu. Lesklý stôl je nutné čistiť oveľa častejšie.
Stolička sa vyrába v mnohých dizajnoch, takže si vyberie každý a do ktoréhokoľvek interiéru. Či už hľadáte rustikálny a pevný nábytok z dreva, stoličku elegantného vzhľadu, alebo napríklad moderný dizajnový šperk z plastu. Medzi ďalšie obľúbené štýly patrí klasický, retro alebo škandinávsky.
