Vek hráčov
Pri každej kartovej hre je uvedený odporúčaný vek a ten by ste mali vždy dodržiavať. Ak dieťa nebude schopné porozumieť pravidlám, otrávite ho na dlho vopred a hru mu tak nechtiac znechutíte napríklad aj na niekoľko rokov. Našťastie sa dnes dá zakúpiť veľa kartových hier pre deti do štyroch rokov, ako sú pexeso, puzzle alebo karty s jednoduchými otázkami. Pre predškolské deti vo veku 4-6 rokov sú vhodné karty so základnými náučnými kartami, napr. o prírode, zvieratkách alebo k naučeniu abecedy. Deti od 7 rokov sú schopné porozumieť väčšine pravidiel a tak prichádzajú na rad zložitejšie a tiež zábavnejšie hry. Strategické, kooperatívne a tiež párty hry sa budú páčiť ako deťom od 12 rokov tak aj dospelým. Pri nákupe je potrebné zohľadniť aj skutočnosť, či ide o hru slovenskú alebo napríklad o hru s anglickými textami.
Počet hráčov
Pred výberom hry si uvedomte, koľko hráčov ju bude hrať. Väčšina kartových hier je určená pre 2 a viac hráčov. Tým pádom je možné hrať s celou rodinou či s kamarátmi. K dostaniu sú aj solitérne hry pre jedného, napríklad pasians či tarotové karty. Jedinec si môže sám zahrať napríklad aj pexeso, ale príde o napínavý súboj a časť zábavy.
Kartové hry v balíčku nezaberajú veľa miesta. Aj preto by sa mohlo zdať, že sú ideálne na cestovanie. To ale platí len v prípadoch, ak putujú z ruky jedného hráča k druhému, alebo sa vykladá len malá časť z nich, napríklad na jednu kôpku. Často sa ale karty musia rozložiť na väčšiu plochu a vzájomne porovnávať, prikladať alebo dopĺňať, skrátka interagovať. To si však vyžaduje väčšiu plochu, ideálne doma na stole alebo na podložke na zemi.

Počet kariet
Sledujte aj počet kariet v balíčku. Mariášových kariet je 32 a tento počet patrí k najmenším. Pexeso, vedomostné hry, žolíkové karty alebo taroty majú kariet viac. Rovnako tak obrázkové karty (napríklad Bang!), ku ktorým vychádzajú ďalšie doplnkové sady. Všeobecne platí, že čím menej kariet, tým jednoduchšia a rýchlejšia hra.
Obtiažnosť hry
Pexeso alebo prší sú jednoduché hry, ktoré pochopia aj malé deti. Naopak sú tiež hry s veľkým množstvom kariet a herných variácií, takže sa svojou úrovňou vyrovnajú napríklad šachu. Medzi týmito dvoma extrémami ale existuje celý rad hier s rôznou obtiažnosťou a pravidlami na pol stránky. Tie väčšinou pochopíte po prvom prečítaní a jednotlivé situácie si vyjasníme počas samotnej hry. Najlepšie je prvú hru dať ako skúšobnú, počas ktorej si ujasníte, prípadne osviežite, pravidlá a potom sa pustiť do ostrého boja.
Dĺžka hry
Informáciu o dĺžke hry nájdete väčšinou na balení. Ide často o orientačný údaj, ale počítajte minimálne s 20 minútami na hru. Väčšina hier sa potom stihne do pol hodiny, avšak v prípade hier so zložitými stratégiami môže jedna partia trvať hodinu aj dlhšie. Opäť hru vyberajte podľa toho, koľko času na ňu máte, aby ste ju nemuseli v polovici ukončiť.
