Na čo budete klávesnicu najčastejšie využívať? Ide vám o rýchle písanie, hranie hier, alebo potrebujete konkrétny jazykový variant?
Typy spínačov klávesnice
Mechanické spínače
Mechanická klávesnica je ideálnou voľbou pre hráčov aj vášnivých spisovateľov. Vďaka mechanickým spínačom sú odolnejšie a majú dlhšiu životnosť a tiež nízku aktivačnú hmotnosť, takže vaše prsty sa pri písaní nemusia toľko namáhať. Delia sa na tri základné typy:
Lineárne mechanické spínače - nemajú žiadnu hmatovú odozvu, a preto sú veľmi obľúbené u hráčov. Akonáhle stlačíte kláves požadovanou silou, spínač klesne konštantnou rýchlosťou a rovnakou rýchlosťou sa vráti späť. Medzi bežné mechanické spínače patria Cherry MX Red, Cherry MX Speed alebo Cherry MX Black.
Mechanické spínače s kliknutím - od hmatových spínačov sa líšia práve kliknutím - kláves spočiatku nekladie veľký odpor, kým nenarazí na posuvník, kde dôjde k prudkému nárastu odporu. Po jeho prekonaní dôjde k uvoľneniu a kláves sa dostane do najnižšej polohy. Tento typ spínača sprevádza typický hlasný zvuk - pre niekoho príjemný, pre iného dráždivý. Jeho zástupcom je Cherry MX Blue.
Taktilné mechanické spínače - ich hmatová odozva s rôznou silou - tá súvisí s odporom, ktorý je potrebné po stlačení prekonať. Spôsobuje ho rezistenčná pružina so špecifickým tvarom. Vyššia sila, ktorú je potrebné vyvinúť, potom spôsobuje, že kláves rýchlejšie dosiahne koncovú polohu. Tento typ spínača je teda vhodný na písanie všetkými desiatimi a jeho zástupcom je napríklad mechanický spínač Cherry MX Brown.
Membránové spínače
Na snímanie stlačenia používajú membránové spínače plastovú fóliu, na ktorej sú plošné obvody. Tieto membrány sa po dotyku prehnú, čím dôjde k zopnutiu obvodu. O odpor tlačidiel a ich návrat do pôvodnej polohy sa stará gumová membrána. Ich výroba je jednoduchšia a preto aj lacnejšia - nevýhodou je však ich nízka životnosť. Pre zaznamenanie dotyku je potrebné stlačenie s väčšou silou ako pri mechanických spínačoch - z toho dôvodu nie sú vhodné na hranie hier, alebo písanie všetkými desiatimi.

Typy klávesnice podľa jazykového variantu
Pri výbere klávesnice venujte pozornosť jazykovým variantom, ktoré sa líšia špecifickými znakmi pre danú reč. Slovenská klávesnica zobrazuje umiestnenie diakritiky, ruská má na klávesoch vyznačenú azbuku obdobne ako čínska klávesnica. Americká klávesnica US sa vyznačuje umiestnením písmena Z na klávese B01, teda vedľa písmena X - tzv. QWERTY rozloženie klávesov.
Akú klávesnicu zvoliť podľa funkcií a možností
Programovateľné klávesnice – umožnia priradiť klávesom špeciálne funkcie a makrá (sériu príkazov), napríklad akciu v hre či grafickom programe.
Trackball – guľôčka vsadená do klávesnice nahradzujúca myš. Kurzor ovládate dotykom ľubovoľným smerom
Vodotesnosť - v prípade klávesníc vodotesnosť zvyčajne znamená odolnosť voči poliatiu, čo je najtypickejší scenár kontaktu klávesnice s tekutinou. Takáto klávesnica má aj špeciálnu membránu, ktorá zabraňuje vniknutiu kvapaliny do kontaktov.
USB hub (rozbočovač) - klávesnica má niekoľko portov USB, z ktorých môžete pripojiť periférne zariadenia, ako aj tie v samotnom počítači.
Anti-ghosting - zabraňuje vzájomnému rušeniu klávesov pri stlačení viacerých klávesov. Ak teda stlačíte päť klávesov naraz, počítač vykoná všetkých päť príkazov súčasne. Ide o dôležitú funkciu najmä pre hráčov.
N-Key rollover - číslo, ktoré v označení nahrádza písmeno "N", udáva počet klávesov, ktoré môžete stlačiť naraz, aby ich poč ítač všetky zaregistroval.