4) Dajte na recenzie
Ak si ani po prečítaní anotácie nie ste istí, že ste vybrali správne, prečítajte si recenzie na danú knihu. Recenzia nájdete na špecializovaných weboch alebo priamo na stránkach kníhkupectva, či v novinách a časopisoch. Internetové recenzie majú tú výhodu, že zostávajú na dohladávanie dlhodobo. Veľmi ľahko tak môžete nájsť recenziu na knihu, ktorá už nejakú dobu nie je úplnou novinkou.
Ak sa k čítaniu recenzie uchýlite, nezostávajte len u jednej. Vždy je dobré pozrieť sa na niekoľko recenzií a porovnať ich navzájom. Knižné recenzie totiž zo svojej podstaty nemôžu byť čisto objektívne a ich vyznenie podlieha vkusu a preferenciám recenzenta.
Dobrou nápovedou pri výbere pre vás tiež môžu byť webové stránky s databázami kníh, kde môžu používatelia stránok knihy komentovať a hodnotiť. Môžete sa tak napr. dopátrať k hodnoteniu knihy od desiatok alebo stoviek jej čitateľov. Tieto stránky existujú v slovenskom jazyku, nájdete ich ale aj na zahraničných weboch.
Za kvalitu diela ručia aj udelené literárne ceny.
Ak vyberáte knihu pre literárneho fajnšmekra, dobrou nápovedou pre vás môžu byť rôzne literárne ocenenia. Najznámejším ocenením je medzinárodná Nobelova cena za literatúru udeľovaná od roku 1901. V českom prostredí figuruje Magnesia Litera s jedenástimi kategóriami hodnotiacimi napr. aj poéziu, knihy pre deti a mládež a preklad. Významnou českou cenou je Cena Jiřího Ortena pre mladých autorov. Výhradne detských kníh sa týka české ocenenie Zlatá stuha a medzinárodná Cena Hansa Christiana Andersena. Ocenenie Najkrajšia česká kniha roka hodnotí knihy po stránke grafickej.
5) Preskúmajte aktuálne trendy
Rovnako ako pri oblečení aj pri nákupe kníh je dobré sledovať aktuálne knižné trendy a byť v obraze. A čo v knižnom svete v posledných rokoch frčí?
Severské detektívky
Napätie, vraždy, krv, strach a premyslené zápletky, to všetko nájdete v severských detektívkach od autorov, ako je Jo Nesbo, Lars Kepler alebo Jusi Adler-Olsen. Detektívky vychádzajú väčšinou v sériách na pokračovanie, všetky knihy zo série potom spája ústredná postava hlavného detektíva alebo vyšetrovateľa. Mnohé diela severských krimi boli tiež prevedené do filmovej podoby.
Fantasy knihy
Tieto knihy nám otvárajú bránu do iných svetov a umožňujú nám aspoň na chvíľu uniknúť od problémov dnešnej doby. Fenoménom tohto žánru je v poslednej dobe kniha Zaklínač (A. Sapkowski), ktorého nasleduje séria Hry o tróny (GRR Martin) a nesmrteľný Harry Potter (J. K Rowlingová), ktorého knižná séria je síce ukončená, ale stále vychádzajú nové a nové doplňujúce diela.
Cestopisy
Cestovanie je dôležitá súčasť života, vďaka ktorej si uvedomujeme vlastnú slobodu. Nie každý má však k cestovaniu odvahu, financie alebo mu bránia iné prekážky. Vďaka cestopisom sa tak môžeme pozrieť na miesta, ktoré by sme sami nikdy nenavštívili, alebo sme o ich existencii ani nevedeli. Veľmi obľúbené sú potom cestopisy Ladislava Zibury písané s nadpozemským nadhľadom a vycibreným humorom.
Tematika holocaustu
Niektorých čitateľov knihy s touto tematikou priťahujú ako magnet, iní sa ich nemôžu ani dotknúť. Knižný trh zaplavujú stále nové príbehy z tejto temnej doby. Patria ale medzi ťažšie kusy a ešte dlho po ich dočítaní rezonujú v mysli čitateľa. Veľmi vyhľadávanou je kniha Hana od českej spisovateľky Aleny Mornštajnové, či Zlodejka kníh od austrálskeho autora Markusa Zusaka.
Young adult a new adult
Knihy young adult sú určené pre násťročných čitateľov medzi 12-18 rokmi, new adult knihy potom zaujmú čitateľa medzi 18-30 rokmi. Do tejto kategórie spadajú predovšetkým knihy žánrov fantasy a sci-fi. Čitatelia sa často stotožňujú s hlavnými hrdinami kníh, pretože zažívajú podobné životné situácie - prvé lásky, odchod na vysokú školu, hľadanie prvého zamestnania a rozbiehanie kariéry.