Ako vybrať knihu?

Vybrať knihu pre seba zvyčajne nebýva tak ťažké. Väčšou je výzvou vybrať knihu pre druhého tak, aby sa z nej nestal len lapač prachu. Podľa čoho teda knihy vyberať a na čo sa zamerať?

Vybrať knihu pre seba zvyčajne nebýva tak ťažké. Väčšou je výzvou vybrať knihu pre druhého tak, aby sa z nej nestal len lapač prachu. Podľa čoho teda knihy vyberať a na čo sa zamerať?

Doba čítania 12 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Z akých typov kníh možno vyberať?

Knihy v posledných rokoch prechádzajú dramatickým vývojom, a tak máme možnosť vyberať si okrem klasických kníh aj elektronické alebo audioknihy. Zvláštnym typom sú potom komiksy, ktoré sú niekedy označované za tzv. deviate umenie.

Papierová kniha

Klasické knihy sú stále jedným z najobľúbenejších darčekov. Pri ich výbere veľmi záleží aj na príležitosti, pri ktorej chcete knihu darovať. V prípade narodenín a Vianoc sa hodia nákladnejšie tituly, napr. s krásnym grafickým prevedením, pokiaľ vyberáte knihu napr. na dovolenku, siahnite pokojne po ľahšej knihe s mäkkou väzbou, tzv. paperback. Šikovným riešením darčekov je obdarovávanie blízkych osôb knihami, ktoré vychádzajú na pokračovanie. K narodeninám môžete dotyčnému darovať prvý diel, k sviatku druhý, a tak môžete pokračovať až do konca série.

 • Veľkou výhodou klasickej knihy je fyzický zážitok z jej čítania - vôňa a tiché šušťanie stránok.

 • Pokiaľ má kniha peknú obálku, môže sa stať krásnym kúskom do knižnice.

 • Tlačené knihy môžete, na rozdiel od kníh elektronických, bez problémov komukoľvek požičať. Ale zároveň si musíte postrážiť navrátenie knihy.

 • Kniha časom nestráca hodnotu, naopak ju nadobúda.

 • Ak niekomu darujete knihu, nedávate mu obyčajnú vec, ale zážitok, radosť a vlastne aj možnosť odpočinku.

 • Nevýhodou klasickej knihy môže byť jej váha, čo môžete obzvlášť u silnej "bichli" pocítiť ako pri jej bezprostrednom čítaní, kedy sa unavia vaše ruky, tak pri jej transporte z miesta na miesto, kedy sa unaví pravdepodobne váš chrbát.

 • Skladovanie klasických kníh vás tiež môže trochu potrápiť, ak ich vlastníte veľa.

Elektronická kniha

E-kniha je veľmi praktická pre čítanie pri cestovaní, môžete mať vďaka nej u seba viac rozčítaných kníh naraz, bez toho aby ste museli nosiť ruksak.

Elektronické knihy sú v porovnaní s klasickými knihami výrazne lacnejšie. Na druhej strane je ale potrebné zaobstarať si nosič, na ktorom budete e-booky čítať. Vstupná investícia je teda o niečo vyššia, ale pomerne skoro sa vráti.

 • Prispôsobovanie veľkosti písma podľa požiadavky čitateľov, dobre sa tak z nej číta aj ľuďom so zhoršeným zrakom. Niektoré čítačky elektronických kníh ponúkajú aj podsvietený displej.

 • Možnosť písať poznámky priamo k textu alebo v texte vyhľadávať.

 • Niektoré e-knihy sú zdarma na stiahnutie na internete.

 • Elektronická kniha je stiahnutá do pár minút a nemusíte tak chodiť do obchodu.

 • Množstvo knižných titulov ešte nevyšla aj v podobe e-knihy.

 • E-knihy nie sú kvôli svojej protipirátskej ochrane uspôsobené k požičiavaniu.

 • Na rozdiel od klasickej knihy jednoducho nevonia a nešustí stránkami.

Audiokniha

Audiokniha (tiež hovorené slovo) je zvukový záznam predčítanej knihy. Obrovskou výhodou audiokníh je, že umožňujú svojmu poslucháčovi vychutnávať si knižné príbehy bez toho, aby musel zamestnávať oči čítaním. Audioknihy sa tým pádom hodia na počúvanie aj pri činnostiach, ktoré naplno zamestnávajú zrak, ako je napr. riadenie auta, varenie, domáce práce. Audioknihy sa dajú využiť tiež napríklad pri ceste MHD či pri pobyte v nemocnici, jednoducho v situáciách, kedy je pohodlnejšie mať hovorené slovo v slúchadlách, než držať fyzický výtlačok knihy v rukách.

Audioknihy možno počúvať ako stiahnuté súbory na počítači, mp3 prehrávači alebo napr. z CD. Niektoré knihy možno počúvať priamo z webu bez nutnosti ich sťahovania. Pre počúvanie audiokníh na inteligentných telefónoch existuje množstvo aplikácií v slovenčine aj v angličtine.

 • Nezaťažujú oči, ktoré sa pri čítaní namáhajú

 • Možno ich počúvať napr. pri riadení auta, varení alebo upratovaní

 • Niektoré audioknihy je možné počúvať priamo z webu bez nutnosti stiahnutia

 • Vyžadujú plnú sústredenosť, ak sa nesústredíme na 100 %, je potrebné vracať sa na miesto, ktoré si pamätáme ako posledné

 • Občasné rušivé chyby vo výslovnosti napr. cudzích mien

Komiksy

Umelecké médium s obrázkami a sprievodnými textami, väčšinou vo forme časopisov, komiksového albumu alebo grafického románu. Klasikou, ktorá poteší malých aj veľkých sú komiksy spoločnosti Marvel. Milovníci ázijskej kultúry určite nepohrdnú japonským komiksom mangom, tá sa číta zľava doprava. Do podoby komiksu sa ale často prevádzajú aj diela klasickej literatúry, a to svetovej aj slovenskej.

 • Zaujme aj zarytých nečitateľov

 • Do komiksu sú prevedené aj diela klasickej literatúry, a tým sa stávajú zaujímavejšie pre všetkých čitateľov

 • Cudzojazyčné komiksy možno čítať aj bez väčšej znalosti jazyka

 • Veľká požiadavka na priestor - grafické romány sú často tlstoknihy

 • Vychádzajú na pokračovanie - čitateľ musí čakať na nové číslo

Na čo sa pri výbere zamerať

Rozsah knihy

Mal by zodpovedať čitateľskej náruživosti obdarovaného. Neriaďte sa iba vizuálnou hrúbkou knihy, ale skontrolujte radšej počet stránok. Niektoré knihy sú tlačené na tzv. volumenový papier, ktorý je ľahký, ale objemný. Výsledná kniha potom pôsobí dojmom epochálneho románu, v skutočnosti môže mať ale podstatne menej stránok, než sa zdá. U elektronických kníh je číslo stránok skreslené veľkosťou písmeniek, ktoré si čitateľ nastaví v čítačke. Komiksové knihy bývajú objemnejšie, to je ale spôsobené veľkým množstvom obrázkov.

Väzba

Knihy môžu mať mäkkú alebo tvrdú väzbu. Knihy s tvrdou väzbou majú odolnejšiu obálku, stoja ale viac peňazí než knihy s mäkkou väzbou. Tým sa tiež hovorí paperback - sú ľahšie a ich obálka je ohybnejšia, hodia sa preto lepšie napríklad na cesty a zároveň sa ich zmestí viac do knižnice.

Jazyk

Nemusíte sa obmedzovať na nákup kníh výhradne v slovenskom jazyku. Na našom trhu je dispozícii nepreberné množstvo titulov tiež v originálnom jazyku, prípadne v cudzojazyčnom preklade (nemčina, angličtina, francúzština a i.). Veľmi obľúbené sú tiež dvojjazyčné knihy (tiež bilingválne, či zrkadlové), ktoré umožňujú čítanie príbehu v dvoch jazykoch zároveň. Sú ideálne pre rozšírenie slovnej zásoby v cudzom jazyku.

Ilustrácie a fotografie

Prevedenie a množstvo ilustrácií v knihe sa významne podieľa na jej výslednej cene. Kvalitné fotografie a ilustrácie by mali byť v knihe tlačené na kriedovom papieri, ten je však nákladnejší a tiež má vyššiu gramáž. Než zakúpite knihu s fotografiami, nahliadnite dovnútra a overte si, či sú fotky vyhotovené v patričnom rozlíšení, t.j. že sú dostatočne "ostré".

Darujte knihu, nie lapač prachu

Než prikročíte ku kúpe knihy ako darčeka, zamyslite sa nad tým, kto je vlastne tým, koho chcete obdarovať. Rozhodne platí pravidlo, že by ste mali knihu vyberať podľa jej budúceho čitateľa, nie podľa svojich vlastných preferencií.

Zvážte, ako zdatným čitateľom dotyčná osoba je. Príležitostného čitateľa pravdepodobne nepotešia napr. zozbierané spisy ruských románopiscov, ale možno by pre neho bola dobrou voľbou komiksová kniha. Svojho čitateľa nezahrnú stránkami husto potlačenými písmenami, napriek tomu ponúknu pútavý príbeh. Vášnivého čitateľa naopak neodbíjajte tenkou poviedkovou knihou, ale radšej si zistite, akých autorov a žánre číta najradšej.

Ak vyberáte knihu pre deti, zohľadnite vek dieťaťa a tiež jeho čitateľské schopnosti. Pre najmenšie deti sú vhodné obrázkové knižky alebo leporela. Existujú tiež knižky určené na hranie, takže sa s ich časťami dá nakladať napr. ako s puzzle. Knižky, ktoré budú podliehať napríklad aj príležitostnému "ochutnávaniu" strán malého čitateľa, by nemali mať ostré rohy alebo hrany. Poobzerajte sa po knihách z mäkkých a umývateľných materiálov. Pre prvé čítanie sú určené knihy s väčšími písmenami a početnými ilustráciami.

Mnohé detské knihy sú interaktívne

Rešpektujte záujmy a vkus človeka, ktorému knihu vyberáte. Romantickú dušu pravdepodobne hororovou literatúrou nenadchnete, práve tak sa môže stať, že milovník detektívok obdarovaný zbierkou básní svoju novú knihu ani neotvorí.

5 tipov pre správny výber knihy

1) Žáner vždy na prvom mieste

Zistite si, akému literárnemu žánru holduje človek, ktorému knihu vyberáte. Podstatne tým zredukujete obrovské množstvo kníh, ktoré trh ponúka a bude sa vám ďalej vyberať o dosť lepšie. V základe môžeme knižné žánre rozdeliť na beletriu, populárno náučnú a náučnú (odbornú) literatúru. Osobitnou kategóriou je potom literatúra faktu, cudzojazyčná literatúra, knihy pre deti a tiež kuchárky.

 • Beletria - krásna literatúra, čiže beletria je označenie pre umeleckú prózu. Dnes sa do tohto žánru radia predovšetkým románová a poviedková tvorba, patria sem aj divadelné hry, ale aj poézie. Do beletrie patria najčítanejšie žánre - detektívky, trilery, horory, sci-fi, fantasy a romány všetkého druhu, od milostných až po historické. V beletrii teda vyberiete knihy takmer pre každého čitateľa. Odporúčame vyberať tiež podľa autora, pretože každý autor má svoj osobitý štýl písania a špecifickú slovnú zásobu.

 • Náučná literatúra - do tejto kategórie patrí odborná literatúra, ktorá vykladá čitateľom vedecké poznatky. Knihy tohto žánru sú určené skôr pre odbornú verejnosť, či k štúdiu. Nájdeme tu encyklopédie, slovníky, odborné zväzky o prírodných vedách, históriu, priemyslu, umenia, marketingu, manažmentu, ale aj spoločenských vedách. V textoch je používaná vedecká terminológia a sú písané veľmi vycibreným štýlom. Dôraz je kladený na presnosť dát, ktoré musia byť podložené.

 • Populárno náučná literatúraveda odovzdaná čitateľovi zábavnejšou a čítanejšou formou, než akou sú písané klasické náučné knihy. Tieto knihy sú určené aj pre laickú verejnosť, ktorá sa chce vzdelávať napríklad v histórii, lingvistike, astrológii, psychológii alebo v inom vednom odbore, či sa chcú priučiť niečo o zdravom životnom štýle. Tieto knihy sú vhodné pre čitateľov, ktorí chcú pracovať na osobnom rozvoji, nejedná sa teda o oddychovú literatúru.

 • Literatúra faktu - žánru, ktorý literárnymi prostriedkami spracováva dejinné alebo vedecké skutočnosti, sa hovorí tiež Non Fikcia. Patria sem denníková literatúra, cestopisy, memoáre, reportáže, biografie, autobiografie a niekoľko ďalších. Do literatúry faktu možno zaradiť aj cestopisy, ktoré však môžu spadať aj do beletrie, záleží na štýle, akým je cestopis napísaný. Príbehy v literatúre faktu sa zakladajú na reálnych skutočnostiach.

 • Kuchárky - v poslednej dobe veľmi obľúbený a vyhľadávaný žáner. Kuchárky už dávno nie sú len zoznamom receptov. Dnes si môžeme kúpiť kuchárky svetoznámych šéfkuchárov, ktorí nás nechajú nahliadnuť do svojej kuchyne aj súkromia. Kuchárky sú často tematicky zamerané, napr. podľa ročného obdobia, podľa typu pokrmu - polievky, mäso, ryby, či podľa danej kuchyne - talianska, francúzska, grécka, slovenská a pod. Recepty bývajú doplnené o lifestylové fotografie, ktoré slúžia aj ako inšpirácia pri servírovaní pokrmu.

 • Detské knihy - sú maximálne prispôsobené pre detského čitateľa, či už svojím fyzickým vzhľadom (veľkosťou písmen, ilustráciami), alebo témami (rozprávky, riekanky). Často sú detské knihy interaktívne a doplnené napr. o puzzle alebo samolepky. V kurze sú aj knihy s inteligentnou ceruzkou, ktorá deťom číta napísaný text alebo im zadáva kvízy. Pri výbere detských kníh sa riaďte doporučeným vekom cieľového čitateľa a tiež jeho záujmami.

2) Prečítajte si, čo hovorí anotácia

Než knihu kúpite, vždy si prečítajte jej anotáciu, teda jej súhrnný obsah. Väčšinou býva na zadnej strane knihy, nájsť ju môžete prípadne na záložkách papierového obalu knihy. Neváhajte sa do knihy na chvíľu začítať. Urobíte si tak lepšiu predstavu o štýle, akým je písaná, o jej jazyku a celkovej čitateľnosti.

Ak knihu kupujete online, bude jej anotácia uvedená v popisku knihy. Čím ďalej, tým častejšie býva u kníh v e-shopoch uvedená tiež ukážka textu knihy, niekedy aj ako súbor k stiahnutiu v PDF formáte.

3) Autor, ako stávka na istotu

Tiež osobnosť autora môže byť pre vás dobrým vodítkom, či sa bude kniha obdarovanému páčiť. Buď môžete ísť "naisto" a kúpiť ďalšiu knihu od spisovateľa, ktorého knihy dotyčný rád číta, alebo sa môžete inšpirovať odporúčaním kníhkupca. Dnes sa totiž často pri popise nových kníh používa prirovnávanie už k zavedeným a známym autorom.

Práve tak môžete naraziť na tzv. autorov pokračovateľov, ktorí nadväzujú na dielo slávnych, už nežijúcich autorov (napr. pokračovatelia Agathy Christie a pod.).

Riešením môže byť tiež voľba knihy od autora, ktorý síce nie je primárne spisovateľom, ale je známou osobnosťou, s ktorou človek, pre ktorý knihu vyberáte, sympatizuje. Veľmi obľúbené sú dnes knihy od politikov, politických komentátorov, hercov, či športovcov.

V prípade, že siahnete po biografii (životopisu) nejakej osobnosti, venujte pozornosť tomu, či je táto kniha priamo z pera danej osobnosti (autobiografie), prípadne, či ju táto osobnosť aspoň autorizovala, tzn., že je táto kniha napísaná v spolupráci s ňou alebo s jej dovolením. Množstvo publikácií o slávnych osobnostiach je neautorizovaná, čo prakticky znamená, že ich autori čitateľom predkladajú informácie nepotvrdené osobami, ktorých sa týkajú.

4) Dajte na recenzie

Ak si ani po prečítaní anotácie nie ste istí, že ste vybrali správne, prečítajte si recenzie na danú knihu. Recenzia nájdete na špecializovaných weboch alebo priamo na stránkach kníhkupectva, či v novinách a časopisoch. Internetové recenzie majú tú výhodu, že zostávajú na dohladávanie dlhodobo. Veľmi ľahko tak môžete nájsť recenziu na knihu, ktorá už nejakú dobu nie je úplnou novinkou.

Ak sa k čítaniu recenzie uchýlite, nezostávajte len u jednej. Vždy je dobré pozrieť sa na niekoľko recenzií a porovnať ich navzájom. Knižné recenzie totiž zo svojej podstaty nemôžu byť čisto objektívne a ich vyznenie podlieha vkusu a preferenciám recenzenta.

Dobrou nápovedou pri výbere pre vás tiež môžu byť webové stránky s databázami kníh, kde môžu používatelia stránok knihy komentovať a hodnotiť. Môžete sa tak napr. dopátrať k hodnoteniu knihy od desiatok alebo stoviek jej čitateľov. Tieto stránky existujú v slovenskom jazyku, nájdete ich ale aj na zahraničných weboch.

Ak vyberáte knihu pre literárneho fajnšmekra, dobrou nápovedou pre vás môžu byť rôzne literárne ocenenia. Najznámejším ocenením je medzinárodná Nobelova cena za literatúru udeľovaná od roku 1901. V českom prostredí figuruje Magnesia Litera s jedenástimi kategóriami hodnotiacimi napr. aj poéziu, knihy pre deti a mládež a preklad. Významnou českou cenou je Cena Jiřího Ortena pre mladých autorov. Výhradne detských kníh sa týka české ocenenie Zlatá stuha a medzinárodná Cena Hansa Christiana Andersena. Ocenenie Najkrajšia česká kniha roka hodnotí knihy po stránke grafickej.

5) Preskúmajte aktuálne trendy

Rovnako ako pri oblečení aj pri nákupe kníh je dobré sledovať aktuálne knižné trendy a byť v obraze. A čo v knižnom svete v posledných rokoch frčí?

Severské detektívky

Napätie, vraždy, krv, strach a premyslené zápletky, to všetko nájdete v severských detektívkach od autorov, ako je Jo Nesbo, Lars Kepler alebo Jusi Adler-Olsen. Detektívky vychádzajú väčšinou v sériách na pokračovanie, všetky knihy zo série potom spája ústredná postava hlavného detektíva alebo vyšetrovateľa. Mnohé diela severských krimi boli tiež prevedené do filmovej podoby.

Fantasy knihy

Tieto knihy nám otvárajú bránu do iných svetov a umožňujú nám aspoň na chvíľu uniknúť od problémov dnešnej doby. Fenoménom tohto žánru je v poslednej dobe kniha Zaklínač (A. Sapkowski), ktorého nasleduje séria Hry o tróny (GRR Martin) a nesmrteľný Harry Potter (J. K Rowlingová), ktorého knižná séria je síce ukončená, ale stále vychádzajú nové a nové doplňujúce diela.

Cestopisy

Cestovanie je dôležitá súčasť života, vďaka ktorej si uvedomujeme vlastnú slobodu. Nie každý má však k cestovaniu odvahu, financie alebo mu bránia iné prekážky. Vďaka cestopisom sa tak môžeme pozrieť na miesta, ktoré by sme sami nikdy nenavštívili, alebo sme o ich existencii ani nevedeli. Veľmi obľúbené sú potom cestopisy Ladislava Zibury písané s nadpozemským nadhľadom a vycibreným humorom.

Tematika holocaustu

Niektorých čitateľov knihy s touto tematikou priťahujú ako magnet, iní sa ich nemôžu ani dotknúť. Knižný trh zaplavujú stále nové príbehy z tejto temnej doby. Patria ale medzi ťažšie kusy a ešte dlho po ich dočítaní rezonujú v mysli čitateľa. Veľmi vyhľadávanou je kniha Hana od českej spisovateľky Aleny Mornštajnové, či Zlodejka kníh od austrálskeho autora Markusa Zusaka.

Young adult a new adult

Knihy young adult sú určené pre násťročných čitateľov medzi 12-18 rokmi, new adult knihy potom zaujmú čitateľa medzi 18-30 rokmi. Do tejto kategórie spadajú predovšetkým knihy žánrov fantasy a sci-fi. Čitatelia sa často stotožňujú s hlavnými hrdinami kníh, pretože zažívajú podobné životné situácie - prvé lásky, odchod na vysokú školu, hľadanie prvého zamestnania a rozbiehanie kariéry.

Doplnky ku knihám

 • Záložka do knihy je zrejme najpoužívanejším doplnkom. Vyberať môžeme z rozličných tvarov, materiálov a vzorov. Obľúbené sú 3D záložky alebo magnetické, ktoré nám z knihy rozhodne nevypadnú. Potešia tiež záložky s obľúbeným motívom, napríklad s Harry Potterom alebo Malým princom.

 • Lampičky na knihy nám poslúžia napríklad v autobuse, lietadle, vo vlaku alebo aj v spálni, keď nemôžeme zaspať alebo nutne potrebujeme dočítať kapitolu. Niektoré lampičky je možné pripnúť priamo na stránku alebo obal knihy, iné si môžeme dať okolo krku a LED diódy osvetlia celú dvojstránku. Existujú aj rámiky s LED svetlom, rámik stačí položiť na práve čítanú stránku a efekt je podobný, ako by sme čítali elektronickú knihu v čítačke s podsvieteným displejom.

 • Obaly na knihy chránia knihu pred poškodením. Hodia sa predovšetkým pri častom cestovaní alebo pri čítaní na pláži, kúpalisku alebo v iných podmienkach, ktoré knihám príliš nesvedčia. Poslúžia nám tiež vo chvíli, keď si neželáme, aby každý vedel, akú knihu práve čítame. Vyberať môžeme z mnohých materiálov, najčastejšie sú textilné alebo kožené obaly. Môžeme si ho ale aj sami vyrobiť a pridať aj vlastný monogram, či iniciály.