Ako vybrať ľadové korčule?
Ako zdatný korčuliar ste a za akým účelom ľadové korčule kupujete?
Na čo budete korčule na ľad využívať – na hokej, krasokorčuľovanie či rekreáciu?
Akú kvalitu očakávate, a teda koľko peňazí chcete do kor čúľ investovať?
Je rozdiel, či ste začiatočník, alebo skúsený korčuliar. Pokiaľ korčule na ľad využijete najmä pri rekreácii, bude vás zaujímať hlavne pohodlie za nízku obstarávaciu cenu. Ak ste profesionál, hľadajte pevné zimné korčule s nižšou hmotnosťou a lepším vetraním. V oboch prípadoch však voľte korčule, ktoré ponúknu čo najlepšiu oporu členku a ovládateľnosť.
Pevnosť korčúľ na ľad a celková stabilita
Ide o najdôležitejší parameter pre výber ľadových korčúľ všetkých typov, ktorý závisí od použitého materiálu. Lacný materiál s nedostatočne vystuženou konštrukciou spôsobí vratkosť členku a celkovo zhorší stabilitu tela.
Veľkosť a tvar topánky
Topánka by sa mala dať dokonale utiahnuť v oblasti priehlavku, nohu musí perfektne obopínať už za prstami a v oblasti členku, kde však nesmie byť príliš tesná. Pokiaľ zháňate rekreačné korčule na občasné využitie, potom počítajte s pol číslom navyše pre teplú ponožku, bez ktorej sa vo vysokých mrazoch nezaobídete. Naopak pre športové korčuľovanie je lepšie, keď ľadové korčule padnú presne. Maximálne si môžete dovoliť rezervu pol čísla.
Šírka korčule na ľad
Najčastejšie sa na trhu stretnete s dvoma variantmi. Označenie EE alebo tiež 2E majú hokejové korčule s väčšou šírkou a nižším priehlavkom. Častejšie býva označenie D, kedy má korčuľa užšie prevedenie a vyšší priehlavok.
Hmotnosť korčule na ľad
Čím ľahšia, tým je korčuľa ľahšie ovládateľná. Na športové účely sa kvôli váhe vyrábajú korčule z odľahčených materiálov alebo s perforáciou.
Materiál a komfort
Pohodlie je základom úspechu a toho, že vás korčuľovanie bude baviť. Materiál vnútrajšku topánky ovplyvňuje celkový pocit pohodlia pri korčuľovaní. Ideálne je, keď sa materiál prispôsobuje členku a zároveň na chladnom ľade zahreje. Zvršok korčule je dôležitý pre priedušnosť topánky a jej odolnosť proti vonkajším vplyvom, v prípade hokejových korčulí potom aj proti nárazu pukom. Polstrovanie má vplyv na priedušnosť a komfort pri záťaži. Zaväzovanie je dnes štandardne šnúrkové, prackové, na suché zipsy či rýchlouťahovacie. V športových súťažiach je spravidla povolený iba typ zaväzovania na šnúrky.
