Video nákupný rádca
Ako vybrať kosačku podľa pohonu

Akumulátorová
Akumulátorová kosačka ponúka rôznu kapacitu podľa vašich konkrétnych potrieb. Výdrž batérie kosačky môže ovplyvniť náročnosť terénu alebo hustota trávnika. Pri kapacite 2 až 3 Ah počítajte cca s pokosením 350 m² plochy. Kapacita 4 Ah vám potom zaistí až 500 m².
Odpadá nutnosť ťahania kábla
Tichý, ľahký a obratný model
Obľúbený variant je aku kosačka s pojazdom
Neponúka takú šírku záberu
Akumulátor treba dobíjať

Benzínová
Benzínová kosačka sa hodí pre záhradkárov aj profesionálov, ktorí ju budú používať denne. Benzínová kosačka na trávu sa počas údržby nesmie nikdy obrátiť hore nohami. Hrozí upchatie vzduchového filtra olejom. Obľúbená kombinácia funkcií pre tento pohon je benzínová kosačka s pojazdom a mulčovaním a tiež benzínová kosačka s elektrickým štartérom.
Výkonné stroje pre veľké záhrady
Nezávislosť na el. zdroji energie
Takmer vždy sa jedná o variant benzínová kosačka s pojazdom
Väčšie, ťažšie a hlučnejšie
Znečisťujú ovzdušie
Zložitejšia údržba

Elektrická
Elektrická kosačka je určená skôr pre menšie pozemky do zhruba 600 m². Obľúbený je predovšetkým model elektrická kosačka s mulčovaním.
Ideálna na udržiavanie nízkeho trávnika
Ľahšia a tichšia ako benzínové kosačky
Elektrická kosačka s pojazdom vám umožní pracovať aj v príkrych svahoch
Jednoduchá údržba
Nutnosť neustálej kontroly prívodného kábla (hrozí preseknutie)
Nižší výkon vhodný iba pre menšie záhradky
Záhradu nestačí iba pravidelne kosiť. Ďalšie rady, tipy a inšpiráciu nájdete na našej stránke Jarné práce na záhrade a v článku Starostlivosť o trávnik.
Kosačka na trávu podľa typu

Robotická
Robotická kosačka je v podstate aku rotačnou kosačkou. Svoje využitie nájde v pravidelnej a dlhodobej údržbe nízkeho trávnika.
Sama pokosí a vráti sa do nabíjacej stanice
Pohybuje sa vo vami vymedzenom poli
Vhodná iba na záhrady bez výrazných prekážok
Nutnosť dobíjania

Vretenová
Vretenová kosačka trávu nekosí, ale strihá pohybom vretenového noža. Pokiaľ je cieľom vášho výberu ručná kosačka na trávu, bude to takmer určite práve ručná vretenová kosačka. V našej ponuke ale nechýba ani vretenová kosačka elektrická a benzínová vretenová kosačka. Na kosenie je vždy nutný pohyb kolies.
Čistý rez (končeky trávy nežltnú)
Používa sa na kvalitné anglické trávniky
Jednoduchá manipulácia
Trávu treba kosiť častejšie

Bubnová
Bubnová kosačka funguje na rovnakom princípe ako rotačné, ale nože sú uložené v bubne či disku vpredu. Po bokoch nie je sekací priestor zakrytý, aby tráva pri kosení stála, a tak mohla byť podťatá. Súčasťou bubnovej kosačky môže byť špeciálny kryt, ktorý zloží pokosenú trávu do riadkov, takže je možné ju usušiť.
Robustný stroj s vyšším výkonom
Poradí si aj s menšími krovinami
Vhodná pre vyrastenú trávu
Takmer výhradne na benzínový pohon
Pri používaní je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť
Vyššia hmotnosť

Rotačná
Rotačná kosačka sa skvele hodí na stredne vyrastenú trávu. Obľúbeným typom pohonu je batéria, tzn. aku rotačná kosačka. V ponuke nechýbajú ani rotačné kosačky s pojazdom.
Univerzálne využitie pre každého záhradkára
Trávu zbiera do koša
Často ponúka funkciu mulčovanie
Rotujúce nože sa môžu ľahko zaniesť trávou
Nutnosť túto trávu odstraňovať

Lištová
Lištová kosačka kosí na princípe kmitajúcej kosy. Tá zreže trávu prechádzajúcu prstami, ktorými je osadená. Je ideálna na dlhú mäkkú trávu.
Široký záber
Rovnomerné kosenie
Relatívne jednoducho sa upchá
Nevhodná na nerovný povrch
Záhradná kosačka a jej funkcie
Pojazd
Kosačka s pojazdom, teda s kolieskami poháňanými motorom, vyžaduje pri výbere predovšetkým kontrolu možnosti nastavenia rýchlosti pojazdu. Pri benzínových kosačkách býva pomerne často, pri elektrických je skôr výnimočný.
Viac o rýchlosti pojazdu
Vyššia rýchlosť (môže byť aj cez 5 km/h) síce skráti dobu kosenia, ale pokiaľ je tráva vyššia, je rovnako potrebné spomaliť, aby nože stíhali trávu spracovať. Obvykle je možné nastaviť niekoľko rýchlostí, ale existujú aj kosačky s tzv. variátorom, kde sa rýchlosť nastavuje pootočením rukoväte presne podľa potreby. Čím modernejšia však vaša kosačka je, tým ľahšie sa pokazí. Tým najjednoduchším postupom ako opraviť pojazd pri kosačke je zájsť za profesionálom do servisu. V prípade poškodenia neodborným zásahom totiž riskujete stratu záruky.
Pri väčších plochách je pojazd nutnosťou rovnako ako pri mierne svahovitom teréne. Pojazd môže poháňať predné aj zadné kolieska. Výhodnejší je však pohon tých predných, pretože sa kosačka potom jednoduchšie ovláda. Stačí pritlačením rukoväte predné kolieska zdvihnúť a je možné zatočiť alebo cúvnuť bez toho, aby bolo nutné pojazd vypnúť. Pokiaľ máte menšiu záhradku, alebo pojazd z iného dôvodu nevyužijete, vyberajte kosačky bez pojazdu.
Pojazd nájdete pri všetkých typoch pohonu:
Elektrické zapaľovanie
Elektrický štartér na kosačku zaistí hladký štart jednoduchým stlačením tlačidla. Možná je tiež kombinácia s predošlou funkciou - kosačka s pojazdom a štartérom. Avšak aj pri starších modeloch benzínových kosačiek bez tejto vychytávky je štartovanie dnes už pomerne jednoduché. Vďaka automatickým sýtičom stačí na naštartovanie väčšinou zatiahnuť za lanko.
Mulčovanie
Prínosná je aj funkcia mulčovania, kedy sa z kosačky zloží kôš a uzavrie sa vyhadzovanie, kosačka potom trávu rozseká na menšie kúsky a tie nechá na trávniku. Mulčovať sa odporúča pri každom treťom kosení, pretože mulč trávnik zvlhčí a pôsobí ako prírodné hnojivo. Pri častejšom mulčovaní ale hrozí zahnívanie trávnika.
Niekedy je výhodné použiť aj bočné vyhadzovanie (ak ho kosačka má). Pokosenú trávu je ale nutné pozbierať. Niektoré kosačky ponúkajú všetky 3 možnosti, teda mulčovanie, bočné vyhadzovanie aj zberný kôš. Nechýba ani obľúbená kombinácia mulčovacia kosačka s pojazdom.
Kosačky s pojazdom Elektrické štartovanie Funkcia mulčovania

Akú kosačku podľa veľkosti záhrady
Pohon kosačky
Pokiaľ máte záhradku s veľkosťou niekoľkých desiatok m², je pre vás určená kategória aku kosačky na trávu a elektrické kosačky. Na ploche nad cca 600 m² už využijete menej výkonnú benzínovú kosačku. Plocha nad 1500 m² už vyžaduje naopak skutočne výkonný benzínový stroj. Väčšie plochy možno tiež pohodlne pokosiť pomocou robotickej kosačky.
Šírka záberu kosačky
Kosačka na trávu a jej časti
Motor
Pri elektrickej kosačke je pomerne tichý a máva výkon medzi 1 a 3 kW
Benzínové kosačky majú obvykle výkon min. 3–4 konských síl (HP)
Výkon aspoň 4,5 HP vystačí aj na pojazd
Najkvalitnejšie kosačky majú značkové štvortaktné motory s dobrým pomerom výkonu, spotreby a životnosti. Majitelia väčších pozemkov, ktorí kosia v kuse napríklad aj niekoľko hodín, potom ocenia obmedzenie vibrácií motora. To sa u najlacnejších kosačiek prenáša až do rukoväte, a zvyšuje tak únavu.
Šasi
Výrobcovia kosačiek využívajú na konštrukciu šasi najčastejšie 3 materiály:
Najlacnejšie sú plasty, vďaka ktorým je kosačka ľahšia, za cenu kratšej životnosti. Nájdeme ich hlavne pri elektrických kosačkách.
Kovové šasi ponúka výrazne väčšiu robustnosť a využíva sa pri základných benzínových kosačkách.
Tie najlepšie spoliehajú na rôzne zliatiny, ktoré snúbia výhody pevnosti a výdrže s nízkou hmotnosťou a minimálnymi nárokmi na údržbu
Zberný kôš
Čím väčší zberný koš, tým viac trávy pokosíte
Koše mávajú objem okolo 50 l, u väčších kosačiek napríklad aj viac ako 70 l
Plný kôš je ale potrebné ručne vysypať a väčší kôš znamená aj väčšiu hmotnosť
Správne plnenie
Je tiež dôležité, aby kosačka vedela kôš správne plniť. Renomovaní výrobcovia dbajú na to, aby nôž zvládal trávu nasekať na menšie kúsky a dokázal jej dať dostatočnú rýchlosť, aby mohla kôš rovnomerne a úplne zaplniť. Dôležité tiež je, aby sa pri tom zároveň na obsluhu zbytočne veľmi neprášilo. Pri niektorých lacnejších kosačkách sa s vyššou či vlhšou trávou rýchlo upcháva vstupný otvor, a kôš sa preto úplne nezaplní.
Ďalšie stroje na záhradu
Rady na záver
Starostlivosť o kosačku
Po každom kosení by ste mali kosačku očistiť od zvyškov trávy a skontrolovať upevnenie noža. Čistenie sa týka predovšetkým noža, vnútorného priestoru šasi a zberného koša.
Pri kosačkách s benzínovým motorom je potrebné kontrolovať výšku hladiny oleja a dodržiavať interval jeho výmeny. Ďalej je nutné kontrolovať sviečku, konkrétne jej farbu. Mala by byť červenkastá. Čierna signalizuje zanesený vzduchový filter a modrá vniknutie oleja do motora. Vzduchový filter sa tiež oplatí pravidelne čistiť.
Po sezóne by nemalo v nádrži zostať palivo a kosačka by mala byť čistá, jej nože potom ešte naolejované. Kovové časti kosačky môžete nastriekať konzervačným olejom. Pred sezónou by sa potom mal vymeniť olej a sviečka.
Bezpečnosť práce
V okolí miesta kosenia by nemali byť deti ani zvieratá.
Pri zaseknutí noža či jeho náraze na nejakú pevnú prekážku je potrebné ihneď vypnúť motor a skontrolovať nôž a jeho upevnenie.
Čistiť kosačku a odstraňovať plný kôš na trávu by ste mali vždy až po zastavení motora.
Benzín by sa mal dopĺňať vždy pri vypnutom motore na dobre vetranom mieste (samozrejme bez otvoreného ohňa či cigarety) a následne by sa malo štartovať na inom mieste.
Ovládanie plynu a pojazdu je potrebné vždy držať rukou, nikdy ich mechanicky neupevňujte. Ide o poistku, ktorá kosačku zastaví, pokiaľ držadlo pustíte.
Pri elektrických kosačkách dávajte pozor na napájací kábel, pri jeho preseknutí môže hroziť úraz elektrickým prúdom.