Ako zistiť emisnú triedu kotla
Všetky kotly na tuhé palivo vypúšťajú emisie. Čím nižšie sú emisie, tým vyššia je emisná trieda kotla. Toto označenie sa začalo používať v roku 2003. Triedu zistíte na výrobnom štítku kotla, ktorý sa zvyčajne nachádza na zadnej strane kotla.
Kotol na tuhé palivo emisná trieda 5 Kotly na tuhé palivo 4. emisnej triedy Kotly na tuhé palivo 3. emisnej triedy
Spaliny
Druh paliva ovplyvňuje obstarávaciu cenu a tiež následné prevádzkové náklady, spaliny a emisie. S palivom súvisí aj spôsob, akým sa reguluje aktuálny výkon. Pri tuhých palivách to závisí od množstva privádzaného vzduchu, v prípade plynu ide predovšetkým práve o množstvo paliva.
Z kotla sa musia odvádzať aj spaliny. V prípade kotlov na tuhé palivo potrebujete komínový prieduch, v prípade plynového kotla existuje alternatíva odvodu spalín cez obvodovú stenu, kde sú spaliny poháňané ventilátorom. Ak pripojíte kondenzačný kotol na komín, musí byť špeciálne vyvložkovaný, aby vyhovoval zloženiu spalín.
Vykurovanie aj ohrev vody
Ohrev vody nemusí byť riešený len externe (napr. bojlerom), ale môže byť riešený aj samotným kotlom, napr. kondenzačný kotol s ohrevom vody.
Rozlišujú sa 3 základné spôsoby ohrevu:
Kotol s prietokovým ohrevom ohrieva iba vodu, ktorú práve používate. Preto si vyžaduje vyšší výkon, aby dokázal reagovať na nárazový dopyt. Aspoň raz ročne je tiež potrebné vyčistiť hydraulický okruh kotla. S týmto spôsobom sa stretnete najmä pri plynových kotloch.
Kotol so zabudovaným zásobníkom má malý zásobník na približne 40 až 50 litrov teplej vody, v prípade vyššej spotreby sa kotol zapína na princípe prietokového ohrevu. Aj tu platí, že hydraulický okruh sa musí vyčistiť aspoň raz ročne, a opäť sa to týka hlavne plynových kotlov.
Treťou možnosťou sú kotly s ohrevom v externom zásobníku. Vykurovacia voda sa tak podľa potreby rozdeľuje do radiátorov alebo do zásobníka, kde prechádza potrubím, od ktorého sa následne ohrieva úžitková voda. Tento systém je možné nastaviť ako s využitím plynového kotla, tak aj elektrického kotla alebo kotla na tuhé palivo.
Prevedenie
Okrem stacionárnych kotlov je možné zaobstarať si aj závesný kotol. To vám umožní oveľa lepšie pracovať s priestorom a závesný model môžete zakomponovať napríklad do kuchyne alebo kúpeľne. V tomto variante nájdete najmä elektrické a plynové verzie. V oboch prípadoch ide o tiché spotrebiče, ktorých prevádzka vás nebude rušiť.
Spotreba a ročné náklady
Ak meníte starý kotol za nový, čaká vás prakticky v každom prípade príjemné prekvapenie pri pohľade na vyúčtovanie. Napr. 15 rokov starý plynový kotol má oproti modernému kondenzačnému spotrebu vyššiu aj o 25 %. Vo všeobecnosti platí, že čím viac kúrite, tým viac sa oplatí zamerať sa nie na obstarávaciu cenu, ale práve na prevádzkové náklady.
Obsluha
Pri plynových a elektrických kotloch, rovnako ako pri tepelných čerpadlách, stačí v bežnej každodennej prevádzke zmeniť teplotu na termostate. Pri kotloch na tuhé palivo je však situácia iná. Pri najlacnejších modeloch musíte všetko prikladanie vykonať sami. Pokročilejšie modely majú zásobník, ktorý stačí raz za čas doplniť, a kotol potom automaticky dávkuje palivo podľa zvolenej teploty. Niektoré kotly sú vybavené aj automatickým zapaľovaním, ktoré možno aktivovať na diaľku. To je užitočné napríklad na chatách, ale oceníte to aj po návrate zo zimnej dovolenky.