Ako vybrať krovinorez alebo strunovú kosačku?

Kde kosačka nestačí, prichádza na rad krovinorez, inak nazývaný aj motorová kosa. Poradí si s horšie dostupnými miestami pri plote, nerovnosťami v teréne aj hustejším porastom. Výkonnejší model zvládne dokonca aj menšie dreviny. Preto je dôležité vybrať správne. Krovinorez, strunová kosačka a vyžínač sa však môžu líšiť v rôznych parametroch, čo môže byť mätúce.

Kde kosačka nestačí, prichádza na rad krovinorez, inak nazývaný aj motorová kosa. Poradí si s horšie dostupnými miestami pri plote, nerovnosťami v teréne aj hustejším porastom. Výkonnejší model zvládne dokonca aj menšie dreviny. Preto je dôležité vybrať správne. Krovinorez, strunová kosačka a vyžínač sa však môžu líšiť v rôznych parametroch, čo môže byť mätúce.

Doba čítania 6 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk
Detail strunovej kosačky pri kosení trávy

Rozdiel medzi krovinorezom a strunovou kosačkou

Krovinorezy a vyžínače alebo strunové kosačky sú na prvý pohľad veľmi podobné stroje, líšia sa tým, aké ťažké úlohy zvládnu. Krovinorez je ťažší stroj, ktorý sa hodí na väčšie plochy s hustým porastom a poradí si aj s ľahšou náletovou drevinou. 

Strunová kosačka slúži predovšetkým na dosekávanietrávy v nerovnom teréne, v blízkosti objektov či plotov a na dolaďovanie detailov. Preto by prvými otázkami pri výbere mali byť najmä veľkosť plochy, druh porastu a frekvencia používania. Od toho sa následne odvíja aj výber správneho typu pohonu. 

Ako vybrať krovinorez a strunovú kosačku podľa pohonu

benzínový krovinorez

Benzínový krovinorez

Benzínový krovinorez aj motorový vyžínač sú klasickou voľbou pre každého, kto hľadá nekompromisný výkon a slobodu pri práci. Podobne ako pri iných záhradných strojoch si práve benzínový variant poradí s tými najhoršími podmienkami. Ocenia ju hobby záhradníci aj profesionáli. Využitie tak nájde na malej aj veľkej záhrade, v lese aj v parku.

Štvortaktný alebo dvojtaktný motor

Štvortakty sú konštrukčne veľmi zložité. Disponujú okrem iného ventilmi a rozvodmi, sú náročnejšie na opravu, a teda drahšie na údržbu. V porovnaní s dvojtaktmi má krovinorez štvortakt aj nižší výkon. Tieto nedostatky kompenzuje výrazne tichším a hladším chodom, vhod teda príde v obývaných oblastiach. Ďalšiu výhodu predstavuje nižšie množstvo splodín, pretože motor spaľuje iba benzín. 

Dvojtakty sa predávajú častejšie, vďaka svojej jednoduchej konštrukcii sa totiž ľahko udržujú a skúsenejší užívatelia zvládnu opravy aj doma. Princíp fungovania prináša vyšší výkon, navyše ide dvojtakt lepšie do otáčok. Nevýhodou je vyššia hlučnosť a vibrácie, väčšie množstvo splodín a nutnosť vždy dodržať správny pomer benzínu a oleja do krovinorezu.

  • Vysoký výkon a všestranné použitie

  • Vhodný do náročných podmienok

  • Spoľahlivý na väčších plochách

  • Vyššie prevádzkové náklady

  • Hlučnosť a splodiny

  • Náročnejšia údržba

elektrický krovinorez

Elektrický krovinorez

Elektrický krovinorez aj elektrická strunová kosačka vás obmedzí nutnosťou neustáleho pripojenia do elektrickej siete. Ich využitie je preto predovšetkým na menších plochách a záhradách, kde vás spoľahlivo zbavia vysokej trávy aj krovín. Oproti benzínovým strojom sú ľahké, neporovnateľne tiché a nemajú žiadne splodiny. Výkon je však pochopiteľne o niečo nižší.

  • Nižšie nároky na údržbu

  • Nízka hmotnosť

  • Tichý chod

  • Nutnosť pripojenia do siete

  • Vhodný na malé plochy

  • Nižší výkon

aku krovinorez

Akumulátorový krovinorez

Aku strunová kosačka aj aku krovinorez do istej miery kombinujú výhody predchádzajúcich typov. Nie ste pri ich používaní obmedzení prívodným káblom, napriek tomu sú tiché a neprodukujú žiadne splodiny. Nižší výkon však znamená využitie skôr na menších až stredných plochách. Poprípade si musíte zaobstarať batériu s vyššou kapacitou alebo náhradný akumulátor. 

Informáciu o tom, ako dlho budete môcť stroj využívať na jedno nabitie, vám poskytne kapacita akumulátora. Čím je táto hodnota vyššia, tým je dlhší aj čas. Ďalšou dôležitou informáciou je rýchlosť dobíjania. Najčastejšie to môže byť okolo 3 hodín, akumulátory s rýchlonabíjaním dokážu tento čas stiahnuť zhruba na polovicu.

  • Jednoduchá údržba

  • Tichý a bez splodín

  • Absencia kábla

  • Akumulátor môže byť ťažký

  • Nutnosť dobíjania

  • Nižší výkon

Aký krovinorez kúpiť podľa využitia

Kľúčovým faktorom pri výbere krovinorezu je frekvencia a miesto jeho využitia. Najmä veľkosť záhrady, jej prístupnosť, rovina terénu a interval údržby. Podľa toho je nutné vybrať veľkosť, výkon, pohon aj funkčnú výbavu. Od toho sa bude odvíjať samozrejme aj cena.

Obľúbeným modelom je aj multifunkčný krovinorez, ktorý okrem kosenia zvládne aj prácu plotových nožníc alebo prerezávacej píly. Medzi jednotlivými variantmi si jednoducho vyberiete výmenou koncového nadstavca.

Výber krovinorezu podľa parametrov

Výkon

Vyšší výkon znamená menej námahy a možnosť kosiť husté porasty. Do 1 kW sa pohybujú krovinorezy určené na základné použitie. Medzi 1 - 3 kW už nájdete krovinorezy vhodné na husté porasty. Nad 3 kW ide o profesionálne stroje, ktoré sa nezľaknú ani drevnatých krovín. Elektrické modely majú oproti benzínovým výkon nižší, maximálne do 2 kW.

Záber strunovej alebo kotúčovej hlavy

Ide o rozsah porastu, aký hlava krovinorezu pokrýva a udáva sa v cm. Na dosekávanie tráv okolo chodníkov a plotov stačí menší záber. Kosenie väčších trávnatých plôch si logicky vyžaduje aj veľký záber. To výrazne šetrí váš čas.

Počet otáčok

Udáva, koľkokrát sa hlava otočí za minútu. Čím je vyššia, tým rýchlejšie krovinorez prerezáva. Počtu otáčok však musí v každom prípade zodpovedať výkon, aby ich prístroj dokázal tiež udržať.

Odvíjanie struny

Existujú 3 spôsoby, ako strunu odvinúť. Manuálne vyžaduje, aby ste pri vypnutom krovinoreze strunu vysunuli ručne zo žacej hlavy. Poloautomatický spôsob po vás chce len to, aby ste žacou hlavou klepli o zem. Roztočená cievka potom skráti strunu o hranu ochranného krytu. Automatické odvíjanie si strunu posunie na nutnú dĺžku samo.

Hmotnosť

Výrazne ovplyvňuje pohodlie pri používaní stroja. Existujú krovinorezy s hmotnosťou menej než 3,5 kg, ktoré sa ľahko ovládajú aj na veľkej záhrade. Opakom sú profesionálne modely, ktoré môžu vážiť viac než 10 kg. 

Takéto krovinorezy sú robustné, výkonné a často sa označujú ako „čistiace“. Pri ťažších zariadeniach sa zamerajte aj na to, aké silné vibrácie prístroj produkuje. Vibrácie môžu totiž prácu značne sťažiť, s týmto problémom vám pomôže antivibračný systém.

Systém uchytenia na tele

Niektoré krovinorezy majú popruh iba cez jedno rameno. Iné potom zapínací mechanizmus (vestu) rozkladajúci hmotnosť na obe ramená. Tento variant je nielen pohodlnejší, ale aj výrazne zdravší, pretože nedochádza k preťažovaniu jedného ramena.

Typy rukoväte

Typy rukoväte

Jednoduchšie modely majú iba rukoväť pripevnenú priamo k telu stroja. Manipulácia s takýmito zariadeniami je náročnejšia a vyžaduje určitý zvyk, sú však výrazne skladnejšie a o niečo ľahšie. Lepšie sa s nimi pracuje na ťažko prístupných miestach. 

Druhou možnosťou je rukoväť v tvare riadidiel. Kvôli nim je síce prístroj väčší a ťažší, ale výrazne spríjemňuje prácu. Využíva sa kvôli ľahšej manipulácii predovšetkým pri výkonnejších a ťažších krovinorezoch.

Rady na záver

Moderné stroje budú často disponovať samonavíjacou hlavou, ktorá funguje pri všetkých modeloch na podobnom princípe. V podstate vám stačí si na strune označiť stred a prevliecť ju vodiacou drážkou tak, aby boli obe strany rovnaké. 

Teraz otáčajte stredom hlavy v smere hodinových ručičiek tak, aby bola struna takmer úplne navinutá. Na každej strane by malo zostať približne 20 cm. Ak sa vám strunu nepodarí prevliecť, bude potrebné hlavu rozobrať a vyčistiť drážku. Nevyhnete sa ani čisteniu vnútornej časti hlavy.

Pred každým použitím je potrebné dôsledne skontrolovať, či je stroj pripravený na použitie. Pri kontrole nevynechajte zapaľovaciu sviečku, palivo ani vzduchový filter. Krovinorez umiestnite na rovný a pevný povrch. Zapnite vypínač motora a odblokujte štartovací mechanizmus.

Pri studenom štarte zatvorte sýtič, palivovou pumpičkou natlačte palivo do hadičky, aby bolo viditeľné, a zatiahnite za štartovaciu šnúru. Ak motor naskočí, otvorte sýtič a nechajte ho chvíľu bežať na voľnobeh. Teplý štart je jednoduchší – sýtič nechajte celý čas otvorený, palivovú pumpičku nemusíte používať a stačí len zatiahnuť za štartovaciu šnúru. Ak je to potrebné, pridajte plyn.

Typ oleja aj benzínu nájdete vždy špecifikovaný v návode k stroju. Olej je ale vždy priamo určený na miešanie s benzínom a býva označený ako M2T alebo 2T. Rozhodne nepoužívajte oleje do auta. Benzín je najčastejšie klasický Natural 95, ktorý majú na každej čerpacej stanici.

Správny pomer nájdete opäť špecifikovaný v návode. Najčastejšie pôjde o hodnoty 1:25, 1:30, 1:40 alebo 1:50. To znamená teda napr. 1 diel oleja na 25 dielov benzínu (1 l oleja na 25 l benzínu alebo tiež 40 ml oleja na 1 l benzínu). Kvapaliny miešajte v samostatnej nádobe, pričom benzín pridávajte do oleja, nie naopak.

Ďalšia výbava na záhradu

Kosačky

Kosačky

  • 2033 produktov

Kosačky
Záhradné traktory a ridery

Záhradné traktory a ridery

  • 423 produktov

Záhradné traktory a ridery
Vertikutátory

Vertikutátory

  • 223 produktov

Vertikutátory
Kultivátory a rotavátory

Kultivátory a rotavátory

  • 596 produktov

Kultivátory a rotavátory
Vysávače lístia

Vysávače lístia

  • 563 produktov

Vysávače lístia