Výkon
Vyšší výkon znamená menej námahy a možnosť kosiť husté porasty. Do 1 kW sa pohybujú krovinorezy určené na základné použitie. Medzi 1 - 3 kW už nájdete krovinorezy vhodné na husté porasty. Nad 3 kW ide o profesionálne stroje, ktoré sa nezľaknú ani drevnatých krovín. Elektrické modely majú oproti benzínovým výkon nižší, maximálne do 2 kW.
Záber strunovej alebo kotúčovej hlavy
Ide o rozsah porastu, aký hlava krovinorezu pokrýva a udáva sa v cm. Na dosekávanie tráv okolo chodníkov a plotov stačí menší záber. Kosenie väčších trávnatých plôch si logicky vyžaduje aj veľký záber. To výrazne šetrí váš čas.
Počet otáčok
Udáva, koľkokrát sa hlava otočí za minútu. Čím je vyššia, tým rýchlejšie krovinorez prerezáva. Počtu otáčok však musí v každom prípade zodpovedať výkon, aby ich prístroj dokázal tiež udržať.
Odvíjanie struny
Existujú 3 spôsoby, ako strunu odvinúť. Manuálne vyžaduje, aby ste pri vypnutom krovinoreze strunu vysunuli ručne zo žacej hlavy. Poloautomatický spôsob po vás chce len to, aby ste žacou hlavou klepli o zem. Roztočená cievka potom skráti strunu o hranu ochranného krytu. Automatické odvíjanie si strunu posunie na nutnú dĺžku samo.
Hmotnosť
Výrazne ovplyvňuje pohodlie pri používaní stroja. Existujú krovinorezy s hmotnosťou menej než 3,5 kg, ktoré sa ľahko ovládajú aj na veľkej záhrade. Opakom sú profesionálne modely, ktoré môžu vážiť viac než 10 kg.
Takéto krovinorezy sú robustné, výkonné a často sa označujú ako „čistiace“. Pri ťažších zariadeniach sa zamerajte aj na to, aké silné vibrácie prístroj produkuje. Vibrácie môžu totiž prácu značne sťažiť, s týmto problémom vám pomôže antivibračný systém.
Systém uchytenia na tele
Niektoré krovinorezy majú popruh iba cez jedno rameno. Iné potom zapínací mechanizmus (vestu) rozkladajúci hmotnosť na obe ramená. Tento variant je nielen pohodlnejší, ale aj výrazne zdravší, pretože nedochádza k preťažovaniu jedného ramena.
Typy rukoväte
Typy rukoväte
Jednoduchšie modely majú iba rukoväť pripevnenú priamo k telu stroja. Manipulácia s takýmito zariadeniami je náročnejšia a vyžaduje určitý zvyk, sú však výrazne skladnejšie a o niečo ľahšie. Lepšie sa s nimi pracuje na ťažko prístupných miestach.
Druhou možnosťou je rukoväť v tvare riadidiel. Kvôli nim je síce prístroj väčší a ťažší, ale výrazne spríjemňuje prácu. Využíva sa kvôli ľahšej manipulácii predovšetkým pri výkonnejších a ťažších krovinorezoch.