Vstúpte do lyžiarskej sezóny s novou obuvou. Lyžiarky si vyberajte podľa svojich jazdeckých schopností, veľkosti chodidla a svojej hmotnosti. Pri hľadaní toho správneho modelu sa vám budú hodiť aj údaje o ohybnosti a šírke skeletu. So všetkými parametrami vám pomôžeme v našom radcovi Ako vybrať lyžiarske topánky.
Vstúpte do lyžiarskej sezóny s novou obuvou. Lyžiarky si vyberajte podľa svojich jazdeckých schopností, veľkosti chodidla a svojej hmotnosti. Pri hľadaní toho správneho modelu sa vám budú hodiť aj údaje o ohybnosti a šírke skeletu. So všetkými parametrami vám pomôžeme v našom radcovi Ako vybrať lyžiarske topánky.
Lyžiarky sa v prvom rade delia podľa toho, pre koho sú určené. V kombinácii so správne zvolenou veľkosťou sa potom dokonale prispôsobia vašej nohe. Detské lyžiarske topánky sa ľahšie obúvajú a zvyčajne na nich nájdete menej praciek. Bežné rekreačné modely sú výrazne mäkšie a ľahšie.
Dámske lyžiarske topánky bývajú mäkšie a často sú tiež viac zateplené. To znamená, že sú konštruované s väčším množstvom izolačných vrstiev. Pánske lyžiarske topánky sú naopak tvrdšie a aj vyššie. Konštrukcia v tomto prípade vychádza z obvykle vyššieho pánskeho lýtka.
Ak vám každý rok chvíľu trvá, než sa znovu rozjazdíte, vyberajte lyžiarske topánky na rekreačné lyžovanie. Také lyžiarky vás udržia v teple aj pri odpočinku na svahu, a hlavne budú maximálne pohodlné. Teda aspoň tak, ako len lyžiarky môžu byť.
Mäkké výstuhy
Nohy v teple
Pokročilý
Ako pokročilý lyžiar budete mať o niečo ťažší výber. Pravdepodobne vám budú najlepšie vyhovovať športové lyžiarky. Vždy však záleží na vašom štýle lyžovania. Športové modely sú oproti rekreačným užšie a tvrdšie. Pre uvoľnenejšiu jazdu si vyberte radšej topánky s nižšou flexiou (približne 80-95). Ak vás však na svahu kvôli vysokej rýchlosti takmer nevidno, uprednostnite vyššiu flexiu nad 100.
Podržia vás aj pri rýchlej a agresívnej jazde
Pretekár
Hľadáte kvalitné lyžiarske topánky, ktoré vám poslúžia na pretekoch? Filtrujte pretekárske lyžiarske topánky, ktorých hlavnou vlastnosťou je vysoká tvrdosť. Takéto lyžiarky budú vždy presne reagovať a čo najefektívnejšie prenášať povely na lyže. Na pretekárske modely sa pozerajte skôr ako na nástroj než na obuv. Pohodlie tak ide bokom.
Tu môžete naraziť na neznámy pojem MondoPoint. Veľkosť lyžiarskych topánok sa uvádza v takzvanom mondooznačení. Nie je to však nič iné ako dĺžka chodidla v mm alebo cm. Ak vaša noha meria 28 cm, váš MondoPoint je veľkosť 280. To zodpovedá veľkosti topánok EU 43, UK 9, US 10.
Dĺžku chodila zmeriate jednoducho:
Postavte list papiera na zem a prelepte izolepou.
Postavte sa na papier pätou k stene.
Na papieri urobte značku na mieste, kde končí najdlhší prst.
Kolmá vzdialenosť medzi stenou a označeným bodom udáva MondoPoint.
K nameranej vzdialenosti môžete pripočítať cca 5 mm. Väčšiu rezervu neodporúčame. Dlhšie topánky sa horšie pri jazde ovládajú a dlhšie sa na svahu zahrievajú.
Detské veľkosti
Mondo označenie (mm)
Dĺžka chodidla (cm)
EÚ veľkosť
UK veľkosť
155
15,5
25
7,5
165
16,5
26,5
8,5
170
17
27
9
175
17,5
28
10
185
18,5
29
11
195
19,5
30,5
12
200
20
31
13
Dámske veľkosti
Mondo označenie (mm)
Dĺžka chodidla (cm)
EÚ veľkosť
UK veľkosť
210
21
33
1
215
21,5
34
2
220
22
35
3
225
22,5
36
3,5
235
23,5
37
4,5
240
24
38
5
250
25
39
6
255
25,5
40
6,5
Pánske veľkosti
Mondo označenie (mm)
Dĺžka chodidla (cm)
EÚ veľkosť
UK veľkosť
265
26,5
41
7,5
270
27
42
8
280
28
43
9
290
29
44,5
10
300
30
45,5
11
305
30,5
46
11,5
310
31
47
12
320
32
48
13
Šírka topánky
Šírka skeletu, teda vnútornej topánky, sa najčastejšie pohybuje medzi 96 až 106 mm. Šírku určíte podobne ako dĺžku, s tým rozdielom, že tentoraz meriate vzdialenosť medzi dvoma najširšími bodmi chodidla. Šírku by ste mali zvoliť aj podľa typu lyžiarok:
Rekreačné lyžiarky voľte v šírke od 102 do 105 mm
Športové lyžiarky voľte v šírke od 98 do 102 mm
Pretekárske lyžiarky voľte v šírke od 92 do 95 mm
Šírky sú uvedené pre štandardnú veľkosť 26,5 (EUR 41). Pri väčšej veľkosti pridajte približne 2 mm, pri menšej veľkosti odpočítajte približne 2 mm.
Aké lyžiarky podľa flexie
To, ako tvrdá topánka bude, určí tzv. flexia index. Všeobecne platí, že čím vyššia hodnota je, tým tvrdšie topánky budú a tým presnejšie budú prenášať silu na lyži. Ďalej počítajte s tým, že pri nižšej teplote sa tuhosť lyžiarok zvyšuje a pri vyššej zase znižuje. Preto budú topánky na zjazdovke vždy tuhšie ako doma v teple.
Flexia
Typ lyžiara
40–60
deti, začiatočníci
60–80
rekreačný lyžiar s nižšou hmotnosťou
80–100
rekreačný lyžiar s vyššou hmotnosťou, ľahký športový lyžiar
100–120
rýchly športový lyžiar
130
ľahký pretekár
150–160
dospelí pretekári
Na čo sa ďalej zamerať
Spôsob jazdy
Pri bežnom športovo-rekreačnom jazdení sa zamerajte hlavne na správnu veľkosť, vyhovujúcu tvrdosť a iné voliteľné prvky. Pokiaľ však radi posúvate svoje hranice v snowparku alebo mimo zjazdovky, voľte lyžiarky s antišokovým systémom, ktorý utlmí nárazy pri dopadoch.
Ako milovníci slalomu sa obzerajte po topánkach s vysokou flexiou. Naopak skialpinistické výpravy vyžadujú špeciálne lyžiarky skialp ideálne s ohybným kĺbom. Tieto lyžiarky sú určené aj na výstupy, teda skialpinizmus, musia byť ľahké a pohodlné. Sú vybavené tlačidlom, prackou či iným mechanizmom na prepínanie medzi zjazdovou pozíciou (ski) a pozíciou pre chôdzu (walk).
Túto funkciu nájdete aj pri niektorých zjazdových topánkach, ale pri tých skialpinistických je topánka celkovo lepšie pripravená na chôdzu, a to ako vyššou hybnosťou kĺbu, tak odlišným polstrovaním a nižšou hmotnosťou.
Lyžiarsku topánku môžete rozdeliť na mäkkú vnútornú topánočku a pevný vonkajší skelet. Pevná konštrukcia sa najčastejšie vyrába z polyuretánu. O niečo kvalitnejšie, a teda aj drahšie, bude karbónové spracovanie.
Celú konštrukciu ďalej dopĺňajú pracky obvykle vyrobené kombináciou plastu a hliníka. O vnútornom materiáli topánočky sa viac dozviete v popise daného modelu. Každý výrobca väčšinou používa vlastné patentované materiály. Očakávať môžete mäkké pamäťové peny a hrejivý povrch. Obľúbeným doplnkom sú potom systémy na vyhrievanie topánky.
Ak zvažujete viac modelov, zamerajte sa aj na prevedenie praciek. Dospelé modely väčšinou obsahujú 3–4 pracky, prípadne posuvné koliesko. Ak má topánka len 3 pracky, musí byť prostredná z nich umiestnená na priehlavku, otočená v uhle 45 stupňov tak, aby spoľahlivo zafixovala nohu aj pri vyššom tlaku.
Pri nových topánkach by ste mali zapnúť pracky na prvý, poprípade druhý zúbok. Ak by ste v budúcnosti potrebovali topánku viac utiahnuť, počítajte s vrstvením materiálu a oveľa vyššou tuhosťou topánky.
Rady na záver
Ako na skladovanie lyžiarok?
Lyžiarske topánky po každom použití utrite vlhkou handričkou. Zbavíte ich tak nečistôt a solí, ktoré by ich mohli poškodiť. Dobre ich vysušte. Môžete ich nechať pomaly vyschnúť v izbovej teplote alebo sušenie urýchliť pomocou spomínaných sušičov.
Sušenie obuvi pri sporáku alebo na prehriatom vykurovacom telese nie je ideálne, pretože vnútorná topánka sa môže pri vystavení vysokým teplotám trvalo zdeformovať. Po sezóne topánky dôkladne vyčistite a vysušte a zapnite pracky na prvý zúbok, aby si zachovali svoj tvar. Skladujte ich vo zvislej polohe na suchom mieste.
Ako správne zapínať lyžiarky a ako ich nastaviť?
Pred jazdou si nezabudnite prispôsobiť obuv svojmu štýlu jazdy, postoju a fyzickým vlastnostiam. Utiahnite pracky, upravte zdvihnutie päty, ak to model umožňuje, a uhol sklonu základne, ktorý určuje, ako veľmi sa topánka uvoľní, keď sa do nej lyžiar oprie. Nižší odpor je vhodný na rekreačnú jazdu a vyšší na športovejšiu jazdu. Ak si nie ste istí, navštívte lyžiarsky servis, kde vám s nastavením pomôžu.