Masážne oleje, emulzie, gély alebo balzamy pomáhajú nielen s uvoľňovaním svalov, ale tiež nám umožňujú dosiahnuť hlbšiu relaxáciu. Masážne prípravky vyberajte podľa konzistencie, účelu alebo napríklad objemu balenia.
Masážne oleje, emulzie, gély alebo balzamy pomáhajú nielen s uvoľňovaním svalov, ale tiež nám umožňujú dosiahnuť hlbšiu relaxáciu. Masážne prípravky vyberajte podľa konzistencie, účelu alebo napríklad objemu balenia.
Masážne oleje sú v súčasnej dobe veľmi obľúbené, pretože môžete vyberať z nepreberného množstva vôní, či už bylinných či kvetinových a zároveň zanechávajú pokožku príjemne hebkú.
Pridávajú sa do nich esenciálne oleje
Dobrý sklz
Príjemne voňajú
Masážne krémy
Masážne krémy sa už po pár minútach dokonale vstrebú do pokožky a nezostáva po nich mastný film.
Trápia vás bolesti chrbta alebo opuchy nôh? Neváhajte si zaobstarať masážne prípravky s harmančekovým esenciálnym olejom alebo masážny gél s mentolom. Pokiaľ od masážneho prípravku požadujete uvoľnenie aj odstránenie bolesti chrbta, kĺbov alebo svalov, zapátrajte medzi prírodnými masážnymi prípravkami s bylinnými výťažkami.
Podľa čoho vyberať
Spôsob použitia
Masážny prípravok si môžete vybrať ako podľa konzistencie, tak aj podľa toho, na čo slúži. Záleží teda hlavne na tom, či hľadáte prípravok, ktorý vám uľaví od bolesti, alebo vďaka ktorému si doprajete príjemnú relaxáciu. Masážne prípravky preto delíme na:
Športové - liečia problémy s pohybovým aparátom a regenerujú svaly po náročnom fyzickom výkone
Regeneračné - uvoľňujú boľavé a stuhnuté svaly
Proti bolesti - účinne liečia zápaly aj drobné úrazy
Relaxačné - navodzujú príjemný pocit a blahodárne pôsobia na telo i myseľ
Upokojujúce - väčšinou fungujú na báze aromaterapie
Univerzálne - masážny prípravok môžete použiť, kedykoľvek práve potrebujete a hodia sa na relaxáciu aj uvoľnenie svalov
Objem a hmotnosť
Ak sa chystáte masážny prípravok brať so sebou na cesty, určite oceníte menšie balenie. Rovnako tak ho využijete v prípade, keď nemáte masážny prípravok vyskúšaný a radi by ste si len urobili predstavu, ako funguje. Naopak väčšie balenie masážneho prípravku si najskôr vyberiete vtedy, ak ho máte už vyskúšaný a osvedčil sa vám.
Aj hmotnosť hrá veľmi dôležitú úlohu v prípade, že s ním hodláte cestovať a brať si ho napríklad na dovolenku. Čím väčšiu má prípravok hmotnosť, tým má aj väčší objem.
Hrejivé masážne prípravky oceníte najmä v zime, keď potrebujete prehriať svaly pred športovým výkonom alebo po ňom. Naopak chladivý masážny gél využijete v letných mesiacoch, pretože poskytuje príjemnú úľavu aj v skutočne horúcom počasí.
Účinné látky
Do masážnych prípravkov sa pridávajú esenciálne oleje aj rastlinné silice, ktoré majú rôzne účinky. Vyberajte nielen podľa vône, ale aj podľa toho, čo ktoré rastliny a látky vedia.
Mentol - výťažok z mäty piepornej chladí, pôsobí antibakteriálne a tiež má anestetické účinky
Gáfor - nachádza sa v bazalke a rovnako pôsobí antibakteriálne a taktiež aj protizápalovo
Kostihoj lekársky - látky v ňom obsiahnuté majú hojivé a protizápalové účinky; zmierňuje kŕče a opuchy
Kapsaicín - získava sa z chilli papričiek a má výrazný hrejivý účinok; zmierňuje kŕče aj najrôznejšie chronické problémy
Škorica - pochádza z kôry škoricovníka cejlónskeho a má protizápalový a hrejivý účinok
Klinček - je kvet stromu klinčekovca korenistého a pôsobí ako prírodné analgetikum
Konope - v posledných rokoch sú obľúbené masti a oleje s takzvaným CBD alebo kanadidiolom, ktorý sa získava práve z konope; zmierňuje bolesť, lieči opuchy a priaznivo pôsobí na celkovú regeneráciu nášho tela
Gaštan konský - predstavuje plody pagaštanu konského a používa sa na výrobu známej konskej masti, ktorá lieči kŕčové žily a degeneratívne ochorenie kĺbov
Arnika - výťažok hojí modriny a tiež pomáha liečiť opuchy a bolesti svalov, šliach a kĺbov
Odporúčané rady
Skôr ako prvýkrát masážny prípravok použijete, starostlivo si prečítajte príbalový leták a preštudujte možné vedľajšie účinky. Rovnako si pred každou masážou umyte ruky.
Väčšinu masážnych prípravkov je možné bez problémov používať každý deň alebo dokonca niekoľkokrát denne podľa potreby.
Masážne prípravky určené na relaxáciu mávajú okamžitý nástup účinkov. Obdobne rýchlo pôsobia aj hrejivé a chladivé masážne gély. Iné masážne prípravky však zafungujú až po niekoľkonásobnom použití.
Ak máte citlivú kožu, vždy si trochu masážneho prípravku naneste na zápästie a vyčkajte aspoň pätnásť minút, či sa neobjaví nejaká alergická reakcia vo forme svrbenia alebo začervenania kože.
Pokiaľ máte skutočne citlivú pokožku, odporúčame používať prírodné prípravky, ktoré neobsahujú umelú parfumáciu ani iné zložky, ktoré by mohli vyvolať alergickú reakciu. Prípadne zvoľte BIO masážne prípravky, ktoré pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva.
Pokiaľ si vyberiete masážny prípravok prírodný či BIO, nemusíte sa obávať, že by bábätku nejako ublížil. Vždy je ale lepšie najprv masť či olejček vyskúšať na malom kúsku kože a pár minút počkať.
Je možné používať aj masážny prípravok, ktorého expiračná doba pred mesiacom uplynula?
V žiadnom prípade nie je možné takýto prípravok naďalej používať. Už nemá svoje deklarované účinky a navyše môže spôsobiť alergickú reakciu.
Ktorý masážny prípravok je najlepší na bolesť hlavy?
Vyberte si mastičku či gél s chladivým účinkom, prípadne masážny prípravok, ktorý obsahuje mentol, teda mätu piepornú. Dokonale vám na tento účel poslúži aj tigria masť.