Ako vybrať mobilný telefón?

Na tuzemskom trhu nájdete stovky rôznych telefónov od desiatok výrobcov. Líšia sa operačným systémom, konštrukciou, výbavou, fotoaparátom a mnohými ďalšími parametrami. Ako správne vybrať mobilný telefón vzhľadom na to, že s ním väčšina z nás trávi veľa času a čiastočne nahrádza počítač? Sme tu na to, aby sme vám pomohli. Výberu mobilu sa rozhodne oplatí venovať dostatok času a pozornosti.

Na tuzemskom trhu nájdete stovky rôznych telefónov od desiatok výrobcov. Líšia sa operačným systémom, konštrukciou, výbavou, fotoaparátom a mnohými ďalšími parametrami. Ako správne vybrať mobilný telefón vzhľadom na to, že s ním väčšina z nás trávi veľa času a čiastočne nahrádza počítač? Sme tu na to, aby sme vám pomohli. Výberu mobilu sa rozhodne oplatí venovať dostatok času a pozornosti.

Doba čítania 12 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Ako vybrať mobilný telefón podľa základných kategórií

Inteligentné (smart) mobily

Najlacnejšie smartphony zaobstaráte už od 60 €, medzi ktorými sú najpopulárnejšie konkrétne Android telefóny. Vhodné sú predovšetkým pre tých, ktorí chcú komunikovať online a využívať aplikácie, ako sú internet banking alebo Facebook. Smartphony v cenovej kategórii zhruba medzi 240–600 €, spravidla sa jedná o dotykové telefóny, a ich výbavou uspokoja úplnú väčšinu používateľov. Majú jemné displeje, solídne fotoaparáty a hardvér, ktorý si poradí aj s pokročilejšími operáciami. Cena najvybavenejších telefónov sa často šplhá cez 800 €, za takto vysokú cenu však zaobstaráte tie najlepšie mobilné telefóny súčasnosti, čo sú aktuálne na trhu k dispozícii.

Také smartfóny majú fotoaparáty vhodné skôr na núdzové použitie, displeje s nižším rozlíšením a slabý hardvér, ktorý obvykle stačí na väčšinu bežných aplikácií aj jednoduchšie hry. Dnes je aj v najnižšej triede štandardom rýchle internetové pripojenie LTE, naopak technológia NFC slúžiaca o i na bezkontaktné platenie tu býva skôr výnimkou.

Poskytuje vyššiu kvalitu služieb ako sú záznam 4K videa alebo hry s 3D grafikou. Štandardom sa stáva aj čítačka odtlačkov prstov a NFC, nájdete tu tiež dotykové telefóny odolné proti vode alebo podporujúce bezdrôtové nabíjanie.

Znamená to predovšetkým displej s ultra-vysokým rozlíšením, výkonný procesor, ktorý sa nezadýcha za žiadnej situácie, veľmi kvalitný fotoaparát, veľké úložisko a kompletnú dátovú výbavu. Telefóny, ktoré sú vlajkovými loďami, výrobcovia dodatočne podporujú a štandardne garantujú aktualizácie aspoň po dobu dvoch rokov od dátumu uvedenia na trh. Cenový rozdiel oproti napríklad minuloročným top modelom alebo niektorým zástupcom strednej triedy býva na druhú stranu vyšší ako rozdiel v praktickom používaní.

Dotykové telefóny

 • Rýchly internet

 • Nepreberné množstvo aplikácií

 • Kvalitný fotoaparát a video záznam

 • Veľká kapacita úložiska

 • Krátka výdrž batérie

 • Menšia odolnosť proti nárazom

Kombinované

Dotykových telefónov s fyzickou klávesnicou na trhu nie je veľa. Pri svojich klasických telefónoch tento koncept využívala Nokia, posledné skladové zásoby už sú takmer vyčerpané.

V súčasnosti takéto telefóny vyrába Blackberry a jedná sa prakticky o jediné zariadenia, ktoré kombinujú fyzickú klávesnicu s nadštandardnou výbavou a operačným systémom Android.

 • Pohodlné zadávanie textu

 • Obmedzená podpora aplikácií pre OS Blackberry

Tlačidlové

Tlačidlové telefóny s fyzickou klávesnicou sú už niekoľko rokov len okrajovou záležitosťou. Až na pár tlačidlových telefónov s Androidom zoženiete iba jednoduché zariadenia so základnými funkciami, maximálne doplnenými o MP3 prehrávač a jednoduchý fotoaparát. Pokiaľ nepotrebujete prístup k internetu a stačí vám možnosť volať a posielať správy, ide o ideálnu voľbu.

Drahšie modely síce možnosť pripojenia k internetu majú (tlačidlové telefóny s Wi-Fi), na malých obrazovkách ale prezeranie stránok nie je príliš pohodlné. Výhodou týchto telefónov býva väčšia odolnosť a výdrž batérie (až týždeň), čo je u smartfónov takmer nedosiahnuteľná doba. K dispozícii je tiež niekoľko odolných tlačidlových telefónov, ktoré prežijú aj pády z výšky alebo ponorenie do vody. Tie sa vyplatia predovšetkým pokiaľ nosíte telefón v rizikovom prostredí, napríklad na stavbe či pri vode.

Tlačidlové mobilné telefóny

 • Dlhá výdrž batérie

 • Odolná konštrukcia

 • Nízka cena

 • Prevažne bez pripojenia k internetu

 • Absencia aplikácií

 • Nízka kvalita fotografií a videa

Tlačidlové telefóny sú v dnešnej dobe predovšetkým v podobe telefónov pre seniorov. Ich špecifickými znakmi sú veľká klávesnica s čitateľnými písmenami a prehľadné prostredie len s tými najnutnejšími funkciami. Tlačidlové telefóny pre seniorov bývajú vybavené tiež SOS tlačidlom, ktoré po stlačení zavolá/rozošle správy na vybrané kontakty .

Mobilné telefóny pre seniorov

 • Jednoduché ovládanie

 • Dlhá výdrž batérie

 • SOS tlačidlo

 • Prevažne bez pripojenia k internetu

 • Absencia aplikácií

 • Nízka kvalita fotografií a videa

Aký mobilný telefón má dostačujúce parametre

Aký telefón pre vás bude správnou voľbou sa odvíja od vašich požiadaviek. Ak chcete iba telefonovať, písať správy, využívať sociálne siete a počúvať hudbu, potom nie je potrebné kupovať high-endový telefón, pretože podobnú službu zvládne aj zariadenie nižšej strednej triedy za štvrtinovú cenu. Niektoré telefóny v tejto kategórii môžu však mať problém napríklad s plynulosťou systému, čo je aj pri základnom využívaní na obtiaž. Najčastejšie tento jav spôsobuje nedostatočne optimalizovaný systém alebo malá interná pamäť, ktorú kompletne zahltí neustále sa zväčšujúca aplikácia.

Veľkosť telefónu

Veľkosť celého zariadenia je pochopiteľne do značnej miery závislá práve od uhlopriečky obrazovky. Menší telefón je pohodlnejší na držanie a lepšie sa nosí vo vrecku, na väčšom sa zase lepšie prezerajú internetové stránky a sledujú multimédiá. Väčší displej tiež oceníte, pokiaľ je pre vás telefón pracovným nástrojom. Pri tlačidlových telefónoch stále platí, že sa zmestia aj do vrecka, pri smartfónoch sa však veľkosť obrazoviek najčastejšie pohybuje okolo 6 palcov.

Displej

U mobilných telefónov sa líšia tiež pomery strán, v súčasnosti sa preferujú podlhovasté displeje o pomeroch 18 : 9, či dokonca 21 : 9. Výhodou takejto obrazovky je možnosť zobraziť viac obsahu naraz, vďaka zachovaniu šírky telefónu je ale pritom stále možné ho pohodlne držať jednou rukou.

Zamerajte sa tiež na rozlíšenie – základom je v dnešnej dobe HD so 720 pixelmi na šírku, kvalitnejší obraz poskytne ale až Full HD s 1080 px na šírku. Najkvalitnejšie telefóny potom využívajú displeje s 1440 px (QHD), či dokonca 2160 px (UHD) na šírku. Kvalitu displeja neurčuje len samotné rozlíšenie, ale jeho pomer k uhlopriečke. Ten sa vyjadruje pomocou pixelov na palec (ppi). Skutočne jemné zobrazenie vám poskytnú telefóny s 300 ppi a viac, tie najlepšie obrazovky potom ponúkajú aj výrazne cez 400 ppi.

Pozornosť venujte tiež obnovovacej frekvencii displeja. Do nedávna mali všetky mobily 60 Hz panely, dnes sa však stretávame aj s "rýchlejšími" displejmi. V strednej triede mobilov narazíte na 90Hz panely, vrcholné modely potom ponúkajú až 120 Hz, alebo dokonca 144 Hz. Vyššia obnovovacia frekvencia sa pozitívne prejavuje na plynulosti zobrazenia, či už pri prechádzaní rozhraním a surfovaní na internete, tak aj pre hranie.

Procesor

Procesor je v podstate mozog telefónu a jeho výkon ovplyvňuje bežný chod, rýchlosť a prevádzku aplikácií. V dnešnej dobe sú štandardom štvorjadrové procesory a od ceny 160 € nájdete aj modely s ôsmimi jadrami. Pri niektorých osemjadrových zariadeniach je polovica jadier úspornejšia a druhá výkonnejšia, v závislosti od aktuálneho vyťaženia sa medzi nimi prepína.

Ďalším parametrom je frekvencia, ktorá udáva množstvo inštrukcií, ktoré dokáže čip za sekundu vykonať, zjednodušene povedané teda rýchlosť. Všeobecne platí, že čím väčšia frekvencia, tým výkonnejší procesor. Ale aj 1,4 GHz, čo je v súčasnosti štandard aj pri lacnejších zariadeniach, je dostačujúci parameter pre väčšinu operácií. Podobne ako megapixely pri fotoaparáte totiž frekvencia nie je úplne určujúca a závisí aj od ďalších parametrov.

Operačná pamäť (RAM)

Operačná pamäť, často tiež skrátene RAM, je zjednodušene povedané úložiskom pre bežiace procesy. Samotný systém aj aplikácie si tu tak ukladajú dočasné súbory, napríklad môže ísť o aktuálne otvorené stránky vo webovom prehliadači. Čím väčšia je operačná pamäť, tým viac procesov môže bežať na pozadí. Štandardom pre dostatočnú plynulosť a schopnosť udržať viac bežiacich programov zároveň sú 2–4 GB, ak by vám to nestačilo, dostanete telefóny s RAM 6 GB a viac.

Užívateľská pamäť a možnosti rozšírenia

Do tejto internej pamäte sa ukladajú stiahnuté aplikácie, súbory, hudba alebo fotografie. Vhodná veľkosť úložiska záleží na vašich požiadavkách, napríklad 16 GB stačí len tým najmenej náročným užívateľom. Štandardom je dnes 64 GB.

Fotoaparát

Kvalita snímačov v mobilných telefónoch v súčasnosti dosahuje takú úroveň, že z trhu postupne vytláča segment kompaktných fotoaparátov. Platí to najmä pri drahších modeloch, niekedy prezývaných fotomobilmi, ktoré disponujú hneď niekoľkými snímačmi. Stretnúť sa tak môžete s duálnymi alebo trojitými fotoaparátmi. Tie môžu mať rôznu ohniskovú vzdialenosť, kedy je jeden fotoaparát vhodnejší napríklad pre širokouhlé zábery a druhý naopak pre makro fotografie.

Dôležitým parametrom je svetelnosť (zapisuje sa vo formáte f/číslo), ktorá udáva, ako veľmi sa dokáže otvoriť clona fotoaparátu, a tým aj koľko svetla dopadne na snímač. Zjednodušene povedané, čím nižšie je číslo, tým lepšie bude fotoaparát fotiť za zlých svetelných podmienok. Na to má vplyv aj prítomnosť optickej stabilizácie, ktorá dokáže udržať ostrý obraz aj pri dlhšom snímaní bez negatívneho dopadu na kvalitu. Nájdete ju však iba v drahších telefónoch.

Pozornosť venujte tiež kvalite videa, ktoré dominujú pri 4K telefónoch. Lacnejšie modely si potom musia poradiť iba s Full HD. To je síce menej detailné, ale zaberie výrazne menej miesta úložiska. Snímková frekvencia je štandardne 30 snímok za sekundu. Videá so 60 snímkami za sekundu pôsobia živšie a dajú sa spomaliť na polovicu bez straty plynulosti. Niektoré telefóny umožňujú aj zachytenie spomalených záberov so 120 sn./s.

Pokiaľ často fotíte, venujte pozornosť kvalite fotoaparátu

Ako vybrať mobil s ohľadom na funkcie a vlastnosti

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania

Napriek tomu, že sú batérie v inteligentných telefónoch často aj niekoľkokrát väčšie ako u tých klasických tlačidlových, veľké displeje a výkonné procesory si vyberajú svoju daň a väčšina smartfónov pri bežnom používaní vydrží maximálne dva dni.

Určujúcim parametrom je kapacita udávaná v mAh (miliampérhodina), dôležité však je prihliadať aj na to, aký je telefón výkonný a aký veľký a kvalitný má displej. U lacnejšieho smartfónu s HD displejom môže stačiť cca 2 500 mAh akumulátor, vysoko výkonný telefón s QHD obrazovkou takú energiu ale spotrebuje výrazne rýchlejšie. Ak potrebujete nadštandardnú výdrž, hľadajte zariadenie aspoň s 5 000 mAh.

Príjemnou funkciou je podpora rýchleho nabíjania, ktoré dokáže skrátiť čas potrebný na plné dobitie pokojne aj na polovicu - pokojne aj za 90 minút, ak disponujú USB-C konektorom, prípadne pod dve hodiny s microUSB.

K telefónom s bezdrôtovým nabíjaním nie je potrebné pripájať kábel, ale iba telefón zadnou stranou položiť na dobíjaciu plochu, keď telefón podporuje technológiu Qi. Tá bola nedávno určená ako štandard pre bezdrôtové dobíjanie a všetky nabíjačky by mali fungovať práve na ňu. Nabíjanie cez kábel je vždy rýchlejšie.

Odolnosť

Odolné telefóny sú projektované do náročných podmienok tak, aby prežili mechanické poškodenie aj prírodné živly.

Certifikácia IP udáva mieru ochrany proti prachu a vode, vyjadruje sa kódom v tvare IPxx. Ide o normu merajúcu odolnosť proti vniknutiu vody a pevných látok do telefónu za presne daných podmienok.

Prvá číslica udáva stupeň ochrany proti vniknutiu pevných látok, teda napríklad prachu. Odolné smartfóny mávajú v prevažnej väčšine najvyšší stupeň 6, teda úplnú odolnosť, alebo nižší stupeň 5. Druhé číslo označuje odolnosť proti vode na stupnici od 1 do 8. Najčastejšie telefóny ponúkajú buď hodnotu 4 (proti vode striekajúcej zo všetkých smerov), hodnotu 7 (odolá aj krátkemu ponoreniu) a stupeň 8 (potopenie do hĺbky až 1,5 metra po dobu 30 minút). Veľmi žiadané sú konkrétne IP68 mobily.

Outdoorové telefóny musia byť dostatočne odolné nielen proti prachu a vode, ale aj nárazu. Toho výrobca docieli použitím robustnej pogumovanej konštrukcie, ktorá absorbuje nárazy, a kvalitného krycieho skla na displeji. Nevýhodou takých zariadení je, že sú veľké a ťažké, zároveň výrazne drahšie ako štandardné telefóny s porovnateľnou výbavou.

Spôsob odomykania telefónu

Pomerne bežné sú dnes aj mobily s čítačkou odtlačkov prstov. Výrobcovia ju umiestňujú na zadnú stranu pod fotoaparát, priamo do obrazovky, alebo na bočnú stranu telefónu. Napriek tomu, že je zabezpečenie pomocou odtlačku prsta pomerne bezpečné, čítačky kvôli svojim rozmerom snímajú len jeho časť. Najmä menej presné skenery nemusia byť neprekonateľnou prekážkou pre skúsených útočníkov.

Ďalším variantom zabezpečenia je skenovanie tváre. To je najdokonalejšie pri telefónoch od spoločnosti Apple, pri ostatných smartfónoch bolo ľahké systém oklamať, napríklad pomocou tváre vytlačenej na 3D tlačiarni. Najmä pri high-endových modeloch sa ale situácia neustále zlepšuje.

Dual SIM

Prečo nepoužívať namiesto jednej sim karty súčasne dve? Dual sim telefóny sa hodia napríklad pri cestách mimo Európskej únie, kde môžete do druhého slotu vložiť predplatenú kartu miestneho operátora, a neutrácať tak vysoké čiastky za dáta.

Mnoho výrobcov v súčasnosti používa takzvané hybridné sloty, kedy je jeden určený pre SIM a druhý univerzálny pre SIM a pamäťovú kartu. Pri používaní dvoch SIM tak ale stratíte možnosť rozšírenia pamäte. Výrobcovia bohužiaľ označujú ako dual SIM zhodne aj telefóny s dvoma samostatnými SIM slotmi aj s jedným zdieľaným, je tak potrebné zapátrať v recenziách alebo kontaktovať predajcu.

Technológie ovplyvňujúce výber mobilu

 • USB OTG - s pomocou redukcie je možné k mobilu pripojiť flashdisky, niektoré pevné disky alebo napríklad čítačky SD kariet.

 • Notifikačná dióda - indikuje zmeškané hovory, prichádzajúce správy a ďalšie notifikácie, aj keď telefón leží na stole.

 • 5G telefóny - nastupujúca technológia rýchlych sietí 5G.

 • Infraport - možnosť použiť mobil ako diaľkové ovládanie najrôznejšej elektroniky, ako sú televízory, klimatizácia, atď.

 • Vodeodolné telefóny - nevadí im striekajúca voda, niektoré z nich je možné aj ponoriť do vody.

 • Mobily s NFC - funkcia zaisťujúca rýchlu a zabezpečenú výmenu dát na krátku vzdialenosť, využívaná najmä pri platbách mobilom.

Mobil s platobnou funkciou

Aký telefón zaobstarať pre dieťa?

Typ mobilného telefónu sa odvíja od veku dieťaťa, pre tých najmenších bude stačiť obyčajný tlačidlový model, ktorý je odolnejší a zvládne aj divoké detské dobrodružstvá a neopatrné zaobchádzanie. Ak už chcete pokročilejšie funkcie, ako je sledovanie polohy, aby ste mali svoju ratolesť pod dohľadom, vyberajte medzi základnými smartfónmi, ktoré majú zabudovanú GPS a prístup k internetu. Sledovanie polohy však môžete vyriešiť obstaraním špeciálnej kľúčenky s pohybovým senzorom. V prípade, že sa rozhodnete pre smartfón, môžete využiť funkcie rodičovských zámkov, ktoré napríklad zneprístupnia vybrané weby.

Najčastejšie otázky