Modemy vyberajte v prvom rade podľa toho, aký máte druh internetového pripojenia.
Rozdelenie modemov

ADSL a VDSL modemy (DSL)
DSL, ADSL a VDSL modemy vyberajte vtedy, ak budete využívať internetové pripojenie cez telefónne rozvody, ktoré boli predtým využívané pre "pevnú linku".
Využívajú existujúce rozvody telefónnej linky
Na dnešné pomery je rýchlosť nedostatočná

Káblové modemy (DOCSIS)
Káblové modemy využívajú rovnaké koaxiálne televízne rozvody, ako tzv. káblová televízia. Umožňujú pripojenie k internetu s prenosovou rýchlosťou podľa zvolenej tarify do desiatok Mbit/s pre download a jednotiek až desiatok Mbit/s pre upload. Pre pripojenie počítača je vybavený rozhraním typu Ethernet.
Využívajú existujúce rozvody káblovej televízie
Na dnešné pomery nemusí byť rýchlosť dostatočná

LTE modemy
LTE a 5G modemy namiesto kábla od poskytovateľa používajú SIM kartu s vhodným tarifom od telefónneho operátora. Hlavnou výhodou je možnosť internetového pripojenia odkiaľkoľvek, kde je mobilné dátové pokrytie. LTE a 5G modemy môžu mať podobu štandardného Wi-Fi modemu/routera, alebo USB dongle, ktorý pripomína flashdisk.
Mobilita
Vysoká rýchlosť pripojenia
Cena dátovo neobmedzených taríf
Samotné onačenie modem vychádza zo skratky modulátor/demodulátor. Ide o zariadenie prevádzajúce analógový signál na digitálny a naopak. Predtým jeho úloha spočívala v kódovaní a dekódovaní el. impulzov prechádzajúcich telefónnymi drôtmi pri vytáčanom internete
Dôležité parametre modemov
Rýchlosť pripojenia
V parametroch konkrétnych modemov nájdete údaj o maximálnej rýchlosti, resp. rýchlosť za optimálnych podmienok, kedy je modem vo vzdialenosti 300 - 1 300 m od ústredne, na ktorej je signál prenášaný. V rozmedzí tejto vzdialenosti vyberajte VDSL modemy, ak sa nachádzate vo väčšej vzdialenosti, odporúčajú sa skôr ADSL modemy.
Reálna rýchlosť pripojenia sa teda bude odvíjať od vzdialenosti a tiež od zvolenej tarify od poskytovateľa pripojenia. Poskytovatelia dnes väčšinou ponúkajú rýchlosť od 40 – 100 Mbit/s.
Konektory
K modemu môžete pripojiť ďalšie zariadenia pomocou rôznych konektorov.
LAN – pripojenie počítača, notebooku, tlačiarne a ďalších zariadení cez ethernetový kábel
USB – pripojenie externého 3G/LTE/5G modulu, flash disku alebo externého disku
WAN – konektory smerujúce von od modemu, konektor RJ 11 pre pripojenie telefónnej linky
Ďalšie funkcie
Modemy môžu okrem poskytnutia kvalitného a rýchleho pripojenia ponúknuť aj ďalšie funkcie, ktoré sa môžu niektorým užívateľom hodiť.
Gigabit LAN – prenos dát rýchlosťou až 1 Gbit/s (1 000 Mbit/s)
Odnímateľná anténa – je možné odmontovať a nahradiť inou, vhodnejšou a výkonnejšou
3G/LTE/5G modul – umožňuje domácu sieť pripojiť k internetu SIM kartou s mobilným dátovým tarifom
VPN – vzdialený prístup do domácej siete
DHCP Server – automaticky pridelí IP adresu každému pripojenému zariadeniu
DHCP Client List – zobrazuje IP aktívne adresy
Rozdiel medzi modemom a routerom
Mnoho ľudí si myslí, že modem a router sú iba dve označenia pre jedno zariadenie. Nie je tomu tak. Pod oboma názvami sa skrýva iné zariadenie a ich funkcie a role ako sieťových prvkov sa líšia.
Pokiaľ potrebuje svoju domácnosť alebo firmu pripojiť k pevnému internetu, potrebujete modem. Ten totiž zaisťuje tzv. moduláciu a demoduláciu, teda prevod analógového signálu na digitálnu a naopak. Prečo je to potrebné? Signál, ktorý sa k vám dostáva od vášho poskytovateľa internetu je analógový, zatiaľ čo všetky sieťové prvky a hlavne počítače pracujú s digitálnym signálom.
Úlohou routera je smerovať internetové pripojenie medzi viacerými zariadenia tak, aby sa k internetu (prípadne lokálnej sieti) mohli pripojiť počítače, tablety, smartfóny a ostatné zariadenia vo vašej domácnosti. Či už cez sieťové káble, alebo bezdrôtovo cez Wi-Fi. Často sa stretnete s produktmi, ktoré obe zariadenia kombinujú
Časté otázky
Prečo zvoliť pevný internet?
Čím ďalej častejšie sa v ponukách služieb internetových poskytovateľov objavuje aj bezdrôtové pripojenie. Zdanlivo sa jedná o lepšie riešenie, pretože nevyžaduje žiadne stavebné úpravy a vedenie káblov do vášho domu alebo bytu. Aj napriek tomu však veľká skupina používateľov nedá dopustiť na klasické "pevné" pripojenie, pretože má hneď niekoľko výhod.
Vysoká stabilita pripojenia, bez ohľadu na počasie
Vyššia rýchlosť
Možnosť využitia internetu v balíčku spoločne s inou službou, často s káblovou televíziou alebo mobilnými dátami
Dostupnosť vo všetkých oblastiach.
Aký modem si mám zaobstarať k O2 internetu a TV?
Záleží, či sa jedná o ADSL, VDSL alebo optické vlákno. Pri prvých dvoch spomínaných evolúciách technológie DSL (internet cez "pevnú linku") hľadajte vždy zariadenie s podporou onoho štandardu. Mal by fungovať akýkoľvek produkt ľubovoľnej značky.
Ako sa pripojiť k internetu na notebooku odkiaľkoľvek?
Hľadajte 3G modem, alebo skôr v dnešnej dobe viac používané LTE a 5G modemy v podobe USB "donglu". Do neho stačí vložiť SIM kartu s dátovým tarifom od niektorého z operátorov a pripojiť ho do USB portu notebooku. Obvykle sa sprevádzkovanie internetu nezaobíde bez inštalácie softvéru dodávaného s modemom. Potom sa môžete k internetu pripojiť takmer odkiaľkoľvek, kde je pokrytie mobilnej dátovej siete.
Koľko zariadení k modemu pripojím?
Ak ide iba o modem, výstupom bude iba jeden LAN konektor a pripojíte k nemu teda iba jedno zariadenie. Často v sebe modemy kombinujú aj funkcie routera (smerovača) a dovoľujú tak pripojiť 4 alebo aj viac rôznych zariadení. V prípade prítomnosti Wi-Fi antény je možné pripojiť ďalšie zariadenia bezdrôtovo.