Ako vybrať myš?

Myš k počítaču alebo notebooku výrazne uľahčí vašu prácu. Či už zháňate myš na programovanie, alebo hernú myš, je potrebné vziať do úvahy niekoľko zásadných parametrov - medzi najdôležitejšie patrí technológia snímania, typ pripojenia, ale aj jej tvar. Aby ste nesiahli vedľa, spísali sme pre vás niekoľko tipov pre výber myši.

Myš k počítaču alebo notebooku výrazne uľahčí vašu prácu. Či už zháňate myš na programovanie, alebo hernú myš, je potrebné vziať do úvahy niekoľko zásadných parametrov - medzi najdôležitejšie patrí technológia snímania, typ pripojenia, ale aj jej tvar. Aby ste nesiahli vedľa, spísali sme pre vás niekoľko tipov pre výber myši.

Doba čítania 5 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy myší

Herná myš

Herná myš sa vyznačuje predovšetkým programovateľnými tlačidlami, ktoré možno priradiť k rôznym povelom. Spravidla sú drôtové a podsvietené v rôznych farbách. Pýši sa vysokou hodnotou DPI, teda citlivosťou myši.

  • Väčšie množstvo tlačidiel

  • Programovateľné tlačidlá

  • Vysoká hodnota DPI

  • Vyššia cena

Hracie myši

Bezdrôtové myši

Bezdrôtové myši sú vhodné predovšetkým k notebookom a tabletom. Výdrž batérie závisí od konkrétneho modelu. Niektoré myši využívajú výmenné batérie, iné je možné nabíjať pomocou kábla a zároveň ich pritom používať. Dosah bezdrôtových myší sa pohybuje okolo 25 metrov a je možné ich pripojiť aj k niekoľkým zariadeniam súčasne.

  • Bluetooth pripojenie umožňuje využívať bezdrôtovú myš aj k tabletu, prípadne k telefónu.

  • WiFi pripojenie využíva bezdrôtový USB prijímač, ktorý zapojíte do PC alebo notebooku.

  • Využijete ich aj u mobilov alebo tabletov

  • Užívateľské pohodlie

  • Dosah až 25 m

  • Pripojenie k viacerým zariadeniam súčasne

  • Vyššia hmotnosť (kvôli vstavanej batérii)

  • Batéria sa môže vybiť v najmenej vhodnú chvíľu

  • WiFi pripojenie vyžaduje snímač

Vertikálna a ergonomická myš

Bolesť zápästia a zápal karpálneho tunela spôsobený neprirodzenou polohou ruky, keď dlho pracujete s myšou, pomáhajú vyriešiť ergonomicky tvarované myši. Špeciálnou konštrukciou je vertikálny tvar, navrhnutý tak, aby paža zostala v polohe, ktorá je jej prirodzená a svaly a šľachy neboli tak namáhané.

  • Nenamáhajú svaly a šľachy v ruke

  • Udržujú ruku v prirodzenej polohe

  • Znižujú riziko zápalu karpálneho tunela

  • Zo začiatku vám môže prísť ovládanie neohrabané

Vertikálne myši

Myš pre ľavákov

Myš vhodná pre ľavákov by mala mať univerzálny dizajn a tlačidlá umiestnené tak, aby ich bolo možné pohodlne ovládať malíčkom, pokiaľ sú umiestnené na ľavej strane. Ergonomicky tvarované myši presne kopírujúce dlaň budú pre ľavákov nepohodlné, pretože v drvivej väčšine počítajú s užívateľom pravákom – nájdete však aj špeciálne konštruované pre ľavákov.

  • Pohodlnejšie používanie

  • Lepší dosah na tlačidlá

Parametre

Optická vs. laserová myš

Je v tom naozaj taký rozdiel, čím myška sníma pohyb vašej ruky?

  • Optická myš sníma pohyb senzorom s LED diódami. Kurzor sa potom posunie na základe výpočtu obrazu podložia. To však tiež znamená, že lesklý alebo hrubý povrch môže myš zmiasť a s vaším pokynom si neporadí. Jednoduchým riešením môže byť podložka pod myš.

  • Laserová myš sníma pohyb sústavou laserových diód. Sú síce drahšie ako LED v optických myšiach, avšak odmenia sa vyššou presnosťou snímania aj rýchlych pohybov. Prekážkou pre ne nie je ani členitý povrch, ktorý by mohol robiť problémy optickým myšiam.

  • BlueTrack využíva modrú LED diódu, ktorá je oveľa presnejšia ako červená, a modrú šošovku, vďaka ktorej sníma na akomkoľvek povrchu, vrátane skla.

  • V-Track využíva výrobca A4Tech, rovnako ako v prípade BlueTrack je jej hlavnou devízou možnosť fungovať presne na každom povrchu.

Citlivosť snímania

Citlivosť sa vyjadruje v jednotkách DPI. Obvykle ju možno nastavovať v rôznom rozmedzí a po rôznych skokoch. Základné myši dosahujú hodnoty medzi 1000–2000 DPI, naopak profesionálne či herné myši môžu dosahovať aj 12 800 DPI a vyššie. V praxi však maximálnu hodnotu využije len málokto.

Programovateľné tlačidlá

Niektoré myši sú vybavené špeciálnymi tlačidlami s rôznymi doplnkovými funkciami. Najčastejšie je priradenie funkcie o krok vpred/späť, ktorú oceníte predovšetkým vo webovom prehliadači. Priradenie funkcie k tlačidlu využijú predovšetkým hráči počítačových hier. Tlačidlá taktiež umožňujú v reálnom čase nastavovať citlivosť myši, alebo DPI dočasne výrazne znížiť. K lepším myšiam dostanete aj ovládače, v ktorých môžete funkcie jednotlivých tlačidiel meniť.

Podľa čoho vyberať

Pripojenia

Zháňate myš k stolnému počítaču, ktorú nebudete prenášať, ani často prepájať k inému zariadeniu? Potom zvoľte káblovú myš, kde nebudete musieť riešiť batériu. Myš k notebooku, s ktorou budete často cestovať, by mala byť bezdrôtová. Pokiaľ ju občas využijete aj k inému zariadeniu (napríklad tabletu), zvoľte verziu s Bluetooth pripojením, ktoré nie je obmedzené USB prijímačom, ktorý je nutné zapojiť do ovládaného zariadenia.

Počet tlačidiel

Počet tlačidiel súvisí s účelom, akému má vaša myš slúžiť. Pokiaľ potrebujete iba surfovať po internete, alebo si zahrať solitaire, bude vám stačiť myš s tromi až piatimi tlačidlami. Ak máte v pláne zahrať si PC hry, zvoľte hernú myš, ktorá má tlačidiel viac a bude konštruovaná tak, aby odviedla najlepšiu službu - napríklad vyššia hodnota DPI, farebné podsvietenie a ergonomický tvar.

Tvar

Tvar konštrukcie je zásadný predovšetkým pre tých, ktorí budú s myšou manipulovať niekoľko hodín denne. Vertikálna myš je konštruovaná tak, aby držala ruku v prirodzenej polohe, kde nebude zbytočne namáhať svaly a šľachy. Na jej ovládanie je potrebné si chvíľu zvykať, odmenou vám však bude bezbolestné zápästie a odpočinuté ruky.

Vertikálna ergonomická myš

Najčastejšie otázky