Ako vybrať objektív?

Zaobstarali ste si nový fotoaparát a teraz potrebujete dokúpiť aj vhodný objektív? V tom prípade vyberajte nielen podľa ohniska alebo svetelnosti, ale aj podľa zorného uhla. V našom radcovi Ako vybrať objektív sa dočítate informácie o jednotlivých typoch dostupných objektívov.

Zaobstarali ste si nový fotoaparát a teraz potrebujete dokúpiť aj vhodný objektív? V tom prípade vyberajte nielen podľa ohniska alebo svetelnosti, ale aj podľa zorného uhla. V našom radcovi Ako vybrať objektív sa dočítate informácie o jednotlivých typoch dostupných objektívov.

Doba čítania 6 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk
Pre začiatočníkov je ideálny základný alebo univerzálny objektív

Ako vybrať objektív podľa zorného uhla

základný objektív

Základný

Tento objektív sa vo svojej základnej verzii niekedy nazýva aj setový objektív. Je to jeden z lacnejších modelov. Pokrýva ohniskovú vzdialenosť približne v rozmedzí 24-105 mm. Vďaka tomu je vhodný na fotografovanie portrétov, krajiny aj interiérov. Je vhodný aj pre začiatočníkov, ale často trpí horšou svetelnosťou.

univerzálny objektív

Univerzálny

Univerzálny objektív zachytí krajinu, architektúru, osoby aj zvieratá. Navyše je cenovo výhodný. Zoženiete ho s pevným alebo premenlivým ohniskom od 14 do 150 mm. Opäť sa hodí pre začiatočníkov a ponúka aj dobrý pomer cena/výkon.

makro objektív

Makro

Makro objektívy umožňujú zachytávanie aj tých najmenších detailov. Oceníte to pri fotení hmyzu, kvetov a ďalších miniatúrnych objektov. Obvykle disponujú pevnou ohniskovou vzdialenosťou cca 100 mm. Zväčšovať môžu v pomere 1:1, ale napr. aj 5:1. Klasicky si pri tomto objektíve všimnete pomalšie zaostrovanie.

Makro objektívy

širokouhlý objektív

Širokouhlý

Širokouhlý objektív oceníte predovšetkým pri fotení interiérov, architektúry a taktiež aj krajiny.  Ohnisková vzdialenosť sa pohybuje medzi 12–24 mm (superširokouhlý), prípadne aj 24–35 mm. Objektív ponúkne veľkú hĺbku ostrosti, počítajte aj s výrazným sférickým a perspektívnym skreslením.

Širokouhlé objektívyŠirokouhlý objektív Micro 4/3

rybie oko objektív

Rybie oko

Objektív typu rybie oko ide ešte ďalej, pokiaľ ide o sférické skreslenie, tu je to už na prvý pohľad celkom zjavné. Ide vlastne o veľmi širokouhlý objektív, ktorý má uhol záberu až 220°. Niektoré modely dokonca vykresľujú iba kruh, pričom rohy fotografie zostávajú čierne.

Objektívy rybie oko

teleobjektív

Telecentrický

Telecentrický objektív je vhodný na fotografovanie portrétnych a reportážnych fotografií, ako aj na fotografovanie krajiny. Funguje na podobnom princípe ako ďalekohľad a výrazne potláča perspektívu. Ohnisková vzdialenosť sa pohybuje v rozmedzí 100-300 mm. Najlepšie fotografie sa robia so statívom a zoženiete modely s pevnou a premenlivou ohniskovou vzdialenosťou.

Teleobjektívy

Typy objektívov podľa ohniska

Každý objektív funguje na princípe pevného alebo premenlivého ohniska. Ohnisková vzdialenosť je vzdialenosťou medzi optickým stredom objektívu a rovinou, na ktorej sa pretínajú lúče svetla.

Pevné ohnisko - objektívy s pevným ohniskom väčšinou bývajú kvalitnejšie a svetelnejšie ako objektívy s premenlivým ohniskom.

Premenlivé ohnisko (objektív zoom) - tieto objektívy nahrádzajú hneď niekoľko pevných objektívov naraz, preto ponúkajú univerzálnejšie použitie. Fotiť môžete detaily aj napr. krajinu.

Druhy objektívov podľa svetelnosti

Svetelnosť objektívu vypovedá o množstve svetla, ktoré objektív prenáša na záznamové médium fotoaparátu. Označujeme ju písmenom f spoločne s číselnou hodnotou. 

Najsvetelnejšie bývajú objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, napr. 35 mm, 50 mm či 135 mm. Pri väčšine objektívov sa stretávame s hodnotami v rozmedzí f/1,2–6,3. Čím nižšie clonové číslo je, tým je svetelnosť väčšia (objektívom prechádza viac svetla).

Objektív f/1.4Objektív f/1.8Objektív f/2.8

Aký objektív vybrať podľa konštrukcie a závitu

Pre začiatočníkov

Každý objektív má inú mechanickú stavbu, je zhotovený z iných materiálov, a tak má aj rozdielnu odolnosť. Napr. objektívy vyrobené z kompozitu sa hodia pre tých, ktorí objektívy nestriedajú tak často a nehrozí žiadny pád ani náraz.

Pre amatérov

Pre náročnejších amatérov alebo večných začiatočníkov sa hodí kovový bajonet, ktorý má o niečo odolnejšiu konštrukciu. Objektívy s kovovým bajonetom majú rýchle vnútorné ostrenie.

Pre profesionálov

Objektívy určené na profesionálne použitie majú kovovú konštrukciu, ktorá odolá nárazu, prachu, vode aj občasným pádom. Sú opatrené veľmi kvalitnými optickými sklami so špeciálnou povrchovou úpravou. Svetelnosť zoomu činí f/2,8.

Závit a uchytenie

V praxi sú najvyhľadávanejšie 2 spôsoby uchytenia objektívu do tela fotoaparátu. Prvým sú objektívy M42, ktoré sa do fotoaparátu skrutkujú. Ich názov vychádza z priemeru závitu, ktorý je 42 mm. Blízke tomuto typu je aj uchytenie M39. Tieto objektívy je možné kombinovať pri použití redukčného krúžku. 

Ďalším je uchytenie pre objektívy Micro 4/3, skrátene tiež označované ako MFT objektívy. Tento systém je štandardom v konštrukcii bezzrkadloviek a videokamier, ktorý vyvinuli firmy Olympus a Panasonic. Hľadaná je tiež verzia MFT zoom objektív.

Objektívy M42Objektívy Micro 4/3Objektívy MFT

Ďalšie parametre objektívu

Rýchlosť ostrenia

Setové objektívy majú obvykle pomalšiu rýchlosť ostrenia ako objektívy, ktoré si neskôr dokúpite. Rýchlosť ostrenia je však veľmi relatívna a subjektívna. Zatiaľ čo športový či reportážny fotograf požaduje maximálnu rýchlosť ostrenia, pre začiatočníkov alebo fotografov špecializujúcich sa na krajinu alebo architektúru nie je rýchlosť ostrenia až tak dôležitým kritériom.

Ak si vyberáte objektív podľa zaostrovacej vzdialenosti, určite je dobré si tiež zistiť, na akú minimálnu vzdialenosť je objektív schopný zaostriť.

Stabilizácia

Stabilizáciu môžete jednoducho vypnúť a zapnúť. Stabilizácia je mechanizmus, ktorý eliminuje chvenie fotoaparátu, a tým prípadné rozmazanie fotografie. Objektívy so zabudovaným optickým stabilizátorom bývajú drahšie.

Časté otázky

Ide vlastne o šošovku, alebo ich sústavu, ktorá sústredí svetlo na senzor (alebo klasický film). Objektívy rôznych prístrojov sa líšia svojou konštrukciou, nie týmto princípom.

Hľadajte model s ohniskovou vzdialenosťou cca 14-70 alebo 105 mm. Pre detaily sa ale uprednostňuje hodnota až 200 mm. V praxi to znamená širokouhlý objektív s ohniskami v klasickom rozmedzí 14-35 mm alebo základný objektív s ohniskami medzi 24-105 mm. Konkrétne čísla sa líšia podľa výrobcu.

Objektív je veľmi citlivý na nesprávne čistenie. Ideálne je fúknuť naň vzduch pomocou špeciálneho balónika, ktorým odstránite prach. Prípadne možno použiť mäkký štetec. Potom príde na rad handrička z mikrovlákna, ktorá zbaví objektív šmúh a odtlačkov prstov.

Áno, na DSLR je možné nasadiť objektív, ktorý je primárne určený pre kinofilmový fotoaparát. Má ale nižší zorný uhol. Snímače digitálnych zrkadloviek sú totiž menšie ako kinofilmové políčko.

Napriek tomu, že ide o veľmi jednoduchú záležitosť, je dôležité vykonávať výmenu objektívu opatrne, aby ste ho nezničili, a zároveň aby ​​sa vám doň nedostal prach a iné nečistoty. Vždy sa pred nasadzovaním alebo výmenou objektívu uistite, že je fotoaparát vypnutý.

  1. Najskôr odstráňte kryt z tela fotoaparátu a zadný kryt objektívu.

  2. Porovnajte si montážnu značku na fotoaparáte aj objektíve.

  3. Objektív odstránite tak, že stlačíte a podržíte tlačidlo bajonetového uzáveru a zároveň otáčate objektívom v smere hodinových ručičiek. Nasaďte na objektív kryt.

  4. Nasaďte nový objektív tak, aby zapadol do aretovanej polohy.

Nie, môžete si zaobstarať aj objektív bez stabilizácie obrazu.

Širokouhlé zoomy využijete všade tam, kde nemáte od fotografovaného objektu dostatočný odstup, teda napr. v stiesnených priestoroch. Iste ho ale využijete aj pri fotení krajiny.

Redukciu využijete vtedy, keď si vyberiete objektív, ktorý nie je kompatibilný s vašou značkou fotoaparátu. Avšak väčšina redukcií spôsobuje, že objektív s fotoaparátom spolu vzájomne nekomunikujú, preto musíte manuálne ostriť alebo cloniť.

Iná nevyhnutná výbava

Digitálne fotoaparáty

Digitálne fotoaparáty

  • 390 produktov

Digitálne fotoaparáty
Športové kamery

Športové kamery

  • 177 produktov

Športové kamery
Puzdrá na objektívy

Puzdrá na objektívy

  • 192 produktov

Puzdrá na objektívy
Filtre k objektívom

Filtre k objektívom

  • 5355 produktov

Filtre k objektívom
Krytky na objektívy

Krytky na objektívy

  • 403 produktov

Krytky na objektívy
Statívy

Statívy

  • 1494 produktov

Statívy