Vlhkosť domáceho vzduchu je jav, ktorý nie je dobré podceňovať. Má totiž priamy vplyv nielen na čistotu našej domácnosti, ale aj naše zdravie. Trápiť vás môže takmer po celý rok, najmä v daždivých obdobiach. Na to však existuje jednoduché riešenie, a tým je obstaranie odvlhčovača vzduchu. Vyberte si ten správny vďaka nášmu radcovi Ako vybrať odvlhčovač vzduchu.
Vlhkosť domáceho vzduchu je jav, ktorý nie je dobré podceňovať. Má totiž priamy vplyv nielen na čistotu našej domácnosti, ale aj naše zdravie. Trápiť vás môže takmer po celý rok, najmä v daždivých obdobiach. Na to však existuje jednoduché riešenie, a tým je obstaranie odvlhčovača vzduchu. Vyberte si ten správny vďaka nášmu radcovi Ako vybrať odvlhčovač vzduchu.
Odvlhčovač vzduchu zaistí ideálnu mieru vlhkosti u vás doma, čím dá priechod zdravému dýchaniu pre všetkých členov domácnosti. Vlhký vzduch totiž nahráva výskytu plesní a škodcov, ktorí ublížia najmä alergikom. Mnoho ľudí sa pre nákup odvlhčovača rozhodne až vo chvíli, keď sa im na stenách začne hromadiť pleseň alebo si všimnú orosené okná.
Vlhkosť vzduchu je často skrytý problém, ktorý môže byť dlho neviditeľný, ale vždy je citeľný. Život v príliš vlhkom prostredí je pre naše telo z dlhodobého hľadiska nezdravý a môže spôsobiť ekzémy alebo reumatologické ochorenia. Okrem toho kúpou odvlhčovača predídete poškodeniu nábytku a konštrukčných prvkov domu.
Ako vybrať odvlhčovač vzduchu podľa druhu
Kondenzačný
Kondenzačný odvlhčovač vzduchu je najbežnejším typom na trhu a jedná sa o veľmi obľúbené odvlhčovače vzduchu do bytu. Funguje na princípe ochladenia nasatého vzduchu, čím vlhkosť v ňom skondenzuje. Voda sa následne uskladňuje v nádobke, ktorú treba pravidelne vylievať.
Je vhodný do priestorov s izbovou teplotou, v chladnom prostredí jeho výkonnosť ale prudko klesá. Rovnako platí, že je výkonnejší pri vyššej vlhkosti.
Absorpčný odvlhčovač funguje úplne opačne ako kondenzačný, prijatý vzduch totiž ohrieva. Vďaka tomu je účinný aj pri nízkych teplotách, ani on ale pri vlhkosti pod 50 % neurobí veľký rozdiel.
Má tichšiu prevádzku, je však energeticky výrazne náročnejší a menej výkonný. Vhodný je teda skutočne predovšetkým vtedy, keď nízka teplota neumožňuje použitie kondenzačného odvlhčovača.
Priemyselný odvlhčovač vzduchu sa využíva v komerčných priestoroch a na stavbách. Dokáže pred vlhkosťou uchrániť celé budovy a priestory rozľahlé aj cez 100 m².
Pomôže aj pri vodovodnej havárii, na čo je uspôsobená jeho konštrukcia vrátane veľkej kondenzačnej nádoby. Kondenzát však môže byť odvádzaný aj pomocou hadice. Vzhľadom na veľké vyťaženie stroja je nevyhnutnou funkciou časovač. Je väčšinou vybavený madlom a väčšími pojazdovými kolesami.
Aký odvlhčovač vzduchu podľa parametrov
Objem kondenzačnej nádrže
Objem nádoby, v ktorej je zachytená voda uložená, je dôležitým faktorom, ak chcete nechať odvlhčovač dlhšiu dobu pracovať bez dozoru. Pri izbových a kapsulových odvlhčovačoch neočakávajte veľkú kapacitu, pretože bežný objem nádoby môže byť menší ako 3 litre.
Pri pokročilejších modeloch si potom obvykle prilepšíte až 6 l. Výsadou luxusnejších kúskov je potom zvýšená kapacita až na 7 l a viac. To sa týka aj priemyselných sušičov.
Hlučnosť
Hlučnosť prístroja berte do úvahy najmä vtedy, ak plánujete odvlhčovať miestnosti, v ktorých trávite veľa času, napríklad obývaciu izbu alebo spálňu. Tie najtichšie prístroje mávajú hlučnosť aj nižšiu ako 45 dB. Istým štandardom je aj hlučnosť 45 až 50 dB, ale prevádzka týchto prístrojov je už zvukovo výraznejšia.
Vôbec najhlučnejšími sú priemyselné odvlhčovače, ktoré však pravdepodobne na domáce použitie neprispôsobíte. Ich hlasitosť je obvykle vyššia ako 52 dB.
Rýchlosť odvlhčenia
Rýchlosť odvlhčenia vám prezradí množstvo vlhkosti zachytenej za jednu hodinu času. Mnoho bežných izbových zariadení skondenzuje za hodinu menej ako 0,75 l vody. Výkonnejšie zariadenia potom oscilujú medzi 0,7 – 4,5 l/hod. Ťažkotonážne prístroje na rozľahlé priestory zvládnu zo vzduchu odsať aj viac ako 5 l/hod.
Odvlhčovací výkon
Odvlhčovací výkon je v zásade podobnou informáciou ako rýchlosť odvlhčenia, len v odlišnej metrike. Udáva totiž množstvo skondenzovanej vody za celý deň, čo je v dnešnej dobe zásadnejší a častejšie uvádzaný údaj. Pri základných domácich modeloch počítajte, že zvládnu menej ako 16 l za deň.
Pokročilejšie a výkonnejšie odvlhčovače odsajú zo vzduchu 16 – 45 l vody. Pokiaľ sa chystáte na skutočne dôkladné odvlhčenie celej nehnuteľnosti, napríklad staré chaty, potom sú pre vás určené modely s výkonom nad 46 l za deň.
Hmotnosť
Hmotnosť by vás mala zaujímať hlavne v prípade, keď sa chystáte odvlhčovač používať na viacerých miestach a potrebujete, aby bol skladný a prenosný. Najväčšiu radosť vám urobia modely pod 12 kg. Pri ťažších modeloch medzi 12 a 31 kg už sa celkom zapotíte, ale ešte stále sa dá hovoriť o zvládnuteľnej prenositeľnosti.
Vôbec najťažšie prístroje o 32 kg a viac sú buď určené na pevné umiestnenie v danom objekte alebo sú vybavené pojazdovými kolieskami a pevným madlom.
Zdravý vzduch v domácnosti je skvelý začiatok, ale čo viac môžete urobiť pre svoje zdravie? Čo napríklad sauna a budovanie imunity? Všetko potrebné sa dozviete na našich stránkach Pravidlá saunovania a Otužovanie.
Pre čo najvyššiu efektivitu odvlhčovača ho umiestnite tak, aby mu neclonil žiadny nábytok a mal okolo seba dostatok priestoru. Ideálne je umiestnenie doprostred miestnosti, to však obvykle nie je možné ani esteticky vhodné.
Dbajte na to, aby mal čo najlepší prístup do všetkých častí priestoru. V prípade, že máte nejaké konkrétne ložisko plesní, umiestnite odvlhčovač čo najbližšie k nemu.
Pokiaľ sa vám zdá, že odvlhčovač pracuje pomaly, môžete mu pomôcť prikúrením v miestnosti.
Domáce odvlhčovače obvykle nevedia vysušiť vzduch pod 40 % vlhkosti, čo znamená, že nedôjde k jeho nebezpečnému vysušeniu.
Potrebujete odvlhčovač vzduchu?
Najmä majitelia starších bytov a domov by mali nákup odvlhčovača zvážiť, na vysokú vlhkosť ale môžu trpieť aj novostavby v prvom roku obývateľnosti. Rozhodne si vlhkomerom zmerajte presnú vlhkosť vzduchu - ideálne by sa mala pohybovať medzi 40-60 %. Pokiaľ navyše cítite, že máte navlhnutý nábytok, a na stenách sa vám tvorí pleseň, treba zasiahnuť čo najrýchlejšie.
Kam odvlhčovač umiestnite?
Jedným z hlavných kritérií pre výber by mal byť priestor, kde budete odvlhčovač používať. Dôležitý je počet miestností a ich rozmer, teplota, miera vlhkosti a počet osôb, ktoré sa tu pohybujú. Všetko má totiž vplyv na výkon odvlhčovača a jeho schopnosť vlhkosť absorbovať. Vždy sledujte špecifikácie jednotlivých modelov, ktoré vám prezradia, do akých veľkých miestností sa prístroj hodí.
S akými prevádzkovými nákladmi je potrebné počítať?
Počítajte s tým, že nákladom na prevádzku sa kvôli spotrebe elektriny úplne nevyhnete. Medzi jednotlivými modelmi v nej však môžu byť veľké rozdiely. Úsporné odvlhčovače majú maximálnu spotrebu do 0,5 kWh, s vyšším výkonom spotreba pochopiteľne rastie. Skontrolujte aj cenu a dostupnosť náhradných filtrov vzduchu.