Typy výmenníkov tepla
Čo sa týka tepelných výmenníkov, môžeme ich ďalej rozdeliť podľa ich vnútornej konštrukcie na:
Rúrkové - majú väčší rozmer, ale menší výkon
Doskové - sú menšie, ale oveľa výkonnejšie
Typy solárnych panelov
Solárne panely sa líšia nielen vo veľkosti, ale aj v použití. Väčšinou sa dajú použiť pre nadzemné aj zapustené bazény a rovnako aj pre tie nafukovacie. Pri ich výbere však musíte zohľadniť výkon bazénovej filtrácie, teda to, koľko litrov vody je schopná prefiltrovať za jednu hodinu. Menšie solárne panely umiestnite do blízkosti bazéna, tie väčšie na plot alebo na strechu.
Typ čerpadla
Čerpadlá možno rozdeliť na:
Zem a vzduch - získavajú tepelnú energiu zo zeme
Voda a vzduch - tepelnú energiu čerpajú z okolitého vzduchu; môžu byť ľahko hlučnejšie; niektoré zariadenia sú schopné čerpať teplo aj pri teplote -22 °C
Typ bazénu
Zaobstarať si môžete bazén nadzemný, zapustený aj napríklad vnútorné či vonkajšie alebo nafukovacie. Vyberajte preto ohrev vody aj z tohto hľadiska:
Elektrický prietokový ohrievač - hodí sa pre nadzemné aj zapustené bazény
Výmenníkový ohrev - určený primárne pre zabudované bazény
Ohrev solárnymi panelmi - vhodný pre všetky typy bazénov
Tepelné čerpadlo - je určené predovšetkým pre zabudované bazény a z hľadiska výkonu pre tie vnútorné, ale teoreticky ho uplatníte aj pri vonkajších nadzemných bazénoch
Výkon
Výkon sa pri jednotlivých typoch ohrevov líši. Výkon tepelného čerpadla kolíše spoločne s tým, koľko je vonku stupňov. Optimálnou teplotou je v tomto prípade 15 °C. Tie výkonnejšie tepelné čerpadlá sú však schopné dávať teplo už od 7 °C. Výmenník tepla je zase menej výkonný, keď má nízku teplotu aj vykurovacia voda. Prípadne si kúpte takzvaný nízkoteplotný výmenník. Na slovenskom trhu nájdete zariadenia s týmito výkonmi:
![Ohrev vody vyberajte aj na z]()