Údržba a čistenie ohrievačov sa v slovenských domácnostiach často zanedbáva, pritom ide nielen o životnosť samotného spotrebiča, ale v extrémnych prípadoch aj o zdravie. Pri nedostatočnej starostlivosti sa zvyšuje množstvo energie potrebnej na ohrev, prípadne sa znižuje presnosť jej merania. Predovšetkým v oblastiach s tvrdou vodou je potrebné pravidelne odstraňovať nánosy vodného kameňa na vnútorných stenách nádoby, vykurovacom telese a termostate.
Zistiť stav ohrievača je jednoduché – vypustite zásobník a potom opticky skontrolujte množstvo nánosov. Mäkké usadeniny stačí utrieť handrou alebo odstrániť prúdom vody. Tvrdé nánosy je potom potrebné odstraňovať veľmi opatrne dreveným predmetom tak, aby nedošlo k poškodeniu smaltu. Vymieňajte tiež 1× za 2,5 – 5 rokov horčíkovú tyč, ktorej účelom je ochrana pred koróziou.
Pri dlhšej odstávke, napr. pri návrate z dovolenky, vymeňte v bojleri vodu. Je to vhodná prevencia proti množeniu baktérie legionella.
Tá spôsobuje takzvanú „legionársku chorobu“, ktorá sa prejavuje ako akútny zápal pľúc trvajúci niekoľko týždňov. Baktérie sa množia v teplej vode, približne do 60 °C. Hlavným nebezpečenstvom sú tu nevhodne veľké bojlery, ktoré sa nepoužívajú často a v ktorých je teplota vykurovania nastavená trvale pod 60 °C, zvyčajne kvôli úspore energie.
V takom prípade je potrebné pravidelne vypúšťať vodu do odpadu tak, aby dochádzalo k jej dostatočnej cirkulácii. Alternatívou je prechodné zvýšenie teploty na 65–70 °C, pri ktorej baktérie zahynú. Niektoré bojlery sú vybavené antibakteriálnym programom, ktorý v prípade potreby teplotu automaticky dočasne zvýši.