Ako vybrať ohrievač vody?

Ohrev teplej vody má hneď po vykurovaní najväčší vplyv na spotrebu energie v domácnosti. Ak nebývate v dome s ústredným kúrením, môžete tieto náklady správnym výberom príjemne znížiť. Ohrievač vody by vám mal vydržať minimálne desať rokov, preto sa uistite, že ste si vybrali ten správny a neplaťte za teplú vodu viac, ako musíte. Všetko dôležité sa dočítate v našom poradcovi Ako vybrať ohrievač vody.

Ohrev teplej vody má hneď po vykurovaní najväčší vplyv na spotrebu energie v domácnosti. Ak nebývate v dome s ústredným kúrením, môžete tieto náklady správnym výberom príjemne znížiť. Ohrievač vody by vám mal vydržať minimálne desať rokov, preto sa uistite, že ste si vybrali ten správny a neplaťte za teplú vodu viac, ako musíte. Všetko dôležité sa dočítate v našom poradcovi Ako vybrať ohrievač vody.

Doba čítania 7 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať bojler podľa typu

Prietokový

Prietokový ohrievač vody ohrieva iba vodu, ktorá cez neho preteká. Je vždy pripojený priamo na konkrétne potrubie teplej vody, napr. na kuchynský drez. Ak hľadáte malý prietokový ohrievač, zvyčajne to bude elektrický prietokový ohrievač vody. Tie väčšie sú známe pod známym názvom karma a jedná sa o plynový prietokový ohrievač vody.

Prietokové ohrievače vody

Tlakový prietokový ohrievač vody Prietokový ohrievač vody s batériou

Zásobníkový

Zásobníkový ohrievač ohrieva načerpanú, uloženú vodu a najbežnejším zástupcom je bojler. Na trhu nechýba elektrický bojler, plynový ohrievač vody ani kombinovaný bojler, ktorý používa vždy v aktuálnej chvíli lacnejší spôsob ohrevu.

Zásobníkové ohrievače vody

Druhy ohrievačov podľa zdroja energie

Prvým dôležitým parametrom, podľa ktorého vyberať bojlery a ohrievače vody je práve zdroj energie, ktorý z veľkej časti ovplyvní prevádzkové náklady.

Elektrický

Elektrický ohrievač ponúkne pri rovnakom objeme nižšiu obstarávaciu cenu, navyše získate nárok na zníženú sadzbu D25d, vďaka ktorej budete mať 8 hodín denne lacnejšiu elektrinu. Pomerne jednoduché je aj zapojenie, ktoré nevyžaduje žiadne veľké zásahy. Elektrické ohrievače majú dlhú životnosť, nevyžadujú ale pritom žiadnu zložitejšiu údržbu.

Elektrické ohrievače vody

Plynový

Plynový ohrievač dosahuje oproti elektrickému vyšší výkon a nemusíte dbať na to, aby bola voda ohrievaná len pri nižšej sadzbe. Ohrev plynom je sám o sebe lacnejší, zato samotný plynový ohrievač je na obstaranie drahší ako ten elektrický a rovnaké je to aj s počiatočnými nákladmi. Tie súvisia s úpravami plynových rozvodov a nutnosťou vyvložkovať komín. Nákladnejšia je aj údržba, ktorá je okrem predĺženia životnosti nutná aj z bezpečnostného hľadiska. Predovšetkým u väčších rodín je potom nevýhodou, že sa nevyrába s tak veľkými objemami ako ohrievače elektrické.

Plynové bojlery

Ako funguje kombinovaný bojler

Kombinovaný ohrievač vždy využíva lacnejší druh energie. Pri zníženej sadzbe tak ohrieva elektrinou a vo zvyšnom čase v prípade potreby plynom. Pokiaľ vás postihne výpadok elektrickej energie, budete mať navyše stále možnosť vodu ohrievať.

Kombinované bojlery

Solárne riešenie

V poslednom čase sa zvyšuje dopyt po ohreve vody fotovoltaikou, t. j. využívaním elektrickej energie vyrobenej premenou slnečného žiarenia, alebo fototermikou, pri ktorej sa voda ohrieva priamo tepelným slnečným žiarením. Na tieto účely sa často používajú existujúce zásobníky vody. Tieto typy hľadajte v parametri solárny ohrievač vody.

Solárne ohrievače vody

Aký bojler vybrať na základe objemu

Pred nákupom starostlivo zvážte spotrebu vašej domácnosti. Príliš veľký objem ohrievanej vody zbytočne zvyšuje spotrebu energie. Na druhej strane riešiť neustály nedostatok teplej vody tiež nie je ideálne. Ak sa sťahujete z domu s ústredným kúrením, môže vám pomôcť posledné vyúčtovanie.

Vždy je potrebné počítať s rezervou, ktorá by však nemala byť príliš veľká, inak by dochádzalo k zbytočným tepelným stratám. Zvážte aj svoje zvyky - napríklad, či sa často sprchujete alebo používate vaňu, alebo či máte často návštevy, ktoré u vás prenocujú.

Ohrievač vody 5l Bojler 10l Bojler 20l

Ako veľký bojler pre 2 osoby

Vo všeobecnosti by mal objem závisieť najmä od počtu osôb v domácnosti. Pre jednu osobu alebo pár, v závislosti od ich konkrétnych zvyklostí, bude postačovať rozsah od bojler 50 l, cez obľúbené bojler 80 l a bojler 100 l až po bojler 120 l.

Elektrický bojler 50l Bojler 60l Elektrický bojler 80l

Ako veľký bojler pre 4 osoby

Traja až štyria ľudia využijú bojler 150 l, bojler 160 l alebo aj bojler 200 l. Viac členov domácnosti by potom malo hľadať objem nad 200 l.

Elektrický bojler 150l Elektrický bojler 160l Elektrický bojler 200l

Ohrievač vody a ďalšie parametre

Spotreba a hospodárnosť

Pri kúpe sa tiež zamerajte na energetický štítok, ktorý musí zo zákona mať každý ohrievač. Väčšina spotrebičov patrí do kategórie „C“. Predovšetkým pri vyšších objemoch vám však nadštandardná energetická trieda „B“ prinesie významnú úsporu.

Hospodárnosť je ďalej zaistená predovšetkým kvalitnou izoláciou. Zamerajte sa preto na hrúbku plášťa a izolácie – oba tieto faktory majú veľký vplyv na tepelnú stratu a tým aj spotrebu. Údaj o úrovni tepelných strát by mal byť uvedený v katalógu výrobcu. Oproti dosluhujúcemu starému ohrievaču vody vám kvalitný nový môže ušetriť až 35 % nákladov za energie.

Bojler s tepelným čerpadlom dokáže získať väčšinu potrebnej energie zo svojho okolia. Ide o klasický model vzduch/voda. Bojler tak získava teplo zo vzduchu a ukladá ho do vody.

Modely s tepelným čerpadlom

Orientácia a umiestnenie

Vodorovný - ležatý bojler má väčšiu plochu, na ktorej dochádza k miešaniu studenej a teplej vody. Vo chvíli, keď voda nie je spotrebovaná, rýchlejšie dochádza k jej ochladzovaniu, čo znižuje účinnosť, a teda zvyšuje potrebné množstvo energie.

Ak vám to priestor umožní, siahnite radšej po zvislom modeli. Tu je plocha, na ktorej k miešaniu dochádza, výrazne menšia. Meniť orientáciu bojlera z východiskovej pozície nemožno odporučiť. Pokiaľ by ste zvislý bojler položili, bude sa teplá voda pri odpúšťaní rovno miešať so studenou, ktorá je do bojlera privádzaná. Výrazne sa tak zníži účinnosť, množstvo dostupnej teplej vody a zvýšia sa náklady na ohrev.

Ohrievač inštalujte do zateplenej časti domu, a to čo najbližšie k odberným miestam. Ideálne tak, aby od nich nebol vzdialený viac ako 2 m. Pri dlhšom potrubí sa voda cestou ochladí. Vy by ste tak zbytočne platili za jej ohrev. Pokiaľ túto podmienku nie je možné dodržať, zvážte k vzdialenejšiemu odbernému miestu obstaranie samostatného ohrievača vody.

Bojler 120l vodorovný Ležatý bojler 80l Bojler 160 l ležatý

Doba ohrevu

Je doba, za ktorú bojler dosiahne cieľovú teplotu. Z veľkej časti závisí od jeho objemu. Najmenším 50 l bojlerom stačí cca 1,5 hod. 120 l bojler na to potrebuje zhruba 3,5 - 4 hod. a 200 l potom aspoň 6 hod.

Doplnkové funkcie

Zoznam funkcií rozhodne nemusí končiť len samotným ohrevom. Medzi tie základné patrí možnosť regulácie cieľovej teploty. Modely s LED displejom zobrazujú nielen aktuálnu teplotu vody, ale aj čas potrebný na ohrev. Pokročilejšie spotrebiče vám umožnia aj načasovať spustenie a prípadne ovládať bojler pomocou smartfónu.

Samozrejme, dôležité sú aj bezpečnostné funkcie, ako napríklad bezpečnostný senzor. Ten zapne automatické ohrievanie, keď teplota vody klesne pod kritickú hranicu. Bezpečnostná poistka spalín na plynovom ohrievači kontroluje teplotu spalín. Kolísanie teploty signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Iné druhy ohrievania

Elektrické ohrievače

Elektrické ohrievače

  • 1242 produktov

Elektrické ohrievače
Radiátory

Radiátory

  • 31180 produktov

Radiátory
Olejové radiátory

Olejové radiátory

  • 227 produktov

Olejové radiátory
Akumulačné kachle

Akumulačné kachle

  • 20 produktov

Akumulačné kachle
Kotly

Kotly

  • 820 produktov

Kotly
Sporáky na tuhé palivo

Sporáky na tuhé palivo

  • 112 produktov

Sporáky na tuhé palivo
Krby

Krby

  • 738 produktov

Krby
Krbové kachle

Krbové kachle

  • 1024 produktov

Krbové kachle

Rady na záver

Údržba a čistenie ohrievačov sa v slovenských domácnostiach často zanedbáva, pritom ide nielen o životnosť samotného spotrebiča, ale v extrémnych prípadoch aj o zdravie. Pri nedostatočnej starostlivosti sa zvyšuje množstvo energie potrebnej na ohrev, prípadne sa znižuje presnosť jej merania. Predovšetkým v oblastiach s tvrdou vodou je potrebné pravidelne odstraňovať nánosy vodného kameňa na vnútorných stenách nádoby, vykurovacom telese a termostate.

Zistiť stav ohrievača je jednoduché – vypustite zásobník a potom opticky skontrolujte množstvo nánosov. Mäkké usadeniny stačí utrieť handrou alebo odstrániť prúdom vody. Tvrdé nánosy je potom potrebné odstraňovať veľmi opatrne dreveným predmetom tak, aby nedošlo k poškodeniu smaltu. Vymieňajte tiež 1× za 2,5 – 5 rokov horčíkovú tyč, ktorej účelom je ochrana pred koróziou.

Pri dlhšej odstávke, napr. pri návrate z dovolenky, vymeňte v bojleri vodu. Je to vhodná prevencia proti množeniu baktérie legionella.

Tá spôsobuje takzvanú „legionársku chorobu“, ktorá sa prejavuje ako akútny zápal pľúc trvajúci niekoľko týždňov. Baktérie sa množia v teplej vode, približne do 60 °C. Hlavným nebezpečenstvom sú tu nevhodne veľké bojlery, ktoré sa nepoužívajú často a v ktorých je teplota vykurovania nastavená trvale pod 60 °C, zvyčajne kvôli úspore energie.

V takom prípade je potrebné pravidelne vypúšťať vodu do odpadu tak, aby dochádzalo k jej dostatočnej cirkulácii. Alternatívou je prechodné zvýšenie teploty na 65–70 °C, pri ktorej baktérie zahynú. Niektoré bojlery sú vybavené antibakteriálnym programom, ktorý v prípade potreby teplotu automaticky dočasne zvýši.

Na ohrievači vody sa určite neoplatí šetriť za každú cenu, problémy s jeho nefunkčnosťou patria medzi tie, ktoré nikdy neprídu vhod. Preto siahnite radšej po overenom a kvalitnom spotrebiči od renomovaného výrobcu a rovnaké podmienky klaďte aj na predajcu.

Ten by vám mal byť schopný pomôcť vtedy, keď si nebudete svojim výberom úplne istí a zároveň by mal byť schopný zaistiť alebo odporučiť spoľahlivý servis. Vždy tiež skúste nájsť referencie ideálne vo svojom okolí, prípadne v našich recenziách. S dobre zvoleným ohrievačom si zaistíte teplú vodu bez starostí na 15 aj 20 rokov.

Ďalšie užitočné články